10-åring rånad i Malmö

Publicerat den 30 september 2012 kl 21:49

MALMÖ. En tioårig pojke rånades vid Ica Maxi på Toftanäs i Malmö under söndagskvällen.

Gilla artikeln på Facebook

Dela/Skriv ut

Enligt anmälan angreps pojken utanför affären av två för honom okända gärningsmän och rånades på sin mobiltelefon. Rånet skedde runt klockan 17 på kvällen, enligt polisen.

Pojken ska inte ha skadats fysiskt vid överfallet.

Efterhandsmodererat: Fria Tider ansvarar ej för innehållet nedan

Regler: Håll god ton. Förtal, hotelser, publicering av personuppgifter, vulgära inlägg och irrelevanta utläggningar om folkgrupper som inte uppenbart har med artikeln att göra plockas bort och kan leda till blockering. Inlägg får gärna vara kontroversiella men håll dig till ämnet och följ svensk lag.

Twingly bloggsök link:http://www.friatider.se/10-aring-ranad-i-malmo Bloggar om denna artikel
  • PETER NYMAN

    Detta blir bara värre och värre Nu måste en segregering i stor skala genomföras

  • From House of Drăculești

    Är det Olle å Nils som är i farten igen…..

  • Anonym

    Inavlat avfall från MENA, efter ha blivit avvisade från en mängd normala länder så välkommnas skräpet till Sverige.

  • Anonym

    Det här påminner mig om något som hände här i Skogås för inte så länge sedan. En 11-åring blev knivrånad av två

  • Bjarne Höglund

    Saltgruvorna! Omedelbart och på obestämd tid!

  • http://twitter.com/PAPersson PA Persson

    Finns bara en trygghet för Svenskar, rösta på Sverigedemokraterna!!!!!!
    Annars får ni göra som mig, fly till Thailand.

  • 490

    10åringen röstar SD valet 2018. :D

    • Anonym

      Under åren fram till 2018 kommer Sverige att ha tagit emot ca en miljon nya invandrare och de som kommit idag har fått rösträtt och röstar då på sjuklövern. Det är idag kampen måste föras, i morgon är det troligen försent. 

  • Snille

    Update. Det är en mopedliga som rånar barn i hela Malmö just nu. Många barn har drabbats.

    http://www.sydsvenskan.se/malmo/mopedliga-ranar-smapojkar/

  • Anonym

    Det går mot avgrunden i Malmö och i praktiken finns ingen opposition med chans att vinna val.

    Idag i Sydsvenskan kan man läsa att sossarna vill slå ihop de tio stadsdelarna i Malmö till fem. De rikare områdena bildar par med de mer socialt belastade.

  • Anonym

    Pojken har antagligen skadats psykiskt vid rånet.

    • Snille

      De svenska föräldrarna gör som alla andra etniskt svenska föräldrar. De flyr staden. I hela södra innerstaden i Malmö finns idag inte en enda etnisk svensk barnfamilj kvar. Reinfeldt och Reepalu vill ha det så. Malmös framtid behöver man inte heta Einstein för att räkna ut. Islam har ett järngrepp över Malmö.

  • Anonym

    10-åringar har sällan mobiltelefoner eller andra saker på sig av värde, så sådana här brott har ingenting att göra med att gärningsmännen vill ha pengar. Det är ingenting annat än rasistiska hatbrott av allra värsta sort. En typ av brott som förnekas att de förekommer av media och politiker i detta land.

  • Anonym

    Personligen tycker jag att en mobil vid 10 års ålder bara sådär är inget som vekar smart.(alla vid den ålder har inte full koll på vad saker och ting har för kostnad)
    Skulle Personen i fråga sova över hos någon då kan det vara okej med en telefon för t,ex ringa och säga godnatt till föräldrar eller liknade

    Dock är det riktig tragiskt när en så ung person som oftas ser det goda i livet blir utsatt för något så grymt.

  • Anonym

    Så här kommer det att se ut och värre blir det om inte Sverige får en annan regering. Massinvandringen har fått katastrofala konsekvenser för det svenska folket. Hoppas att dessa svin en dag går på en riktig propp.

  • Anonym

    Normalt! – I högsta grad mycket normalt att sådant händer i detta genomsjuka land.
    Vare sig polis eller övriga myndigheter är särskilt oroade över det som händer och sker dagligen mot den svenska urbefolkningen.
    Etter värre kommer det att bli, nu när Europarådet tar Sverige ”i örat” och visar på förväntningar vad gäller ökade satsningar på invandrare där dessa högprioriteras i diverse sammanhang. Vidare på önskelistan finner vi deras önskan om att Sverige inte fastnar i administrativa rutiner när det gäller att snabbast möjligt ösa in invandrare i parti och minut. Flödet måste tydlligen öka och det kommer att öka. Även tvångsintegration står att finna på deras dagordning. Dummentussen lyder som den snälle gosse han är, likaså Fredrik som snart ändå lämnar Sverige för den utlovade belöningen inom EU.

    - – - DE HAR LURAT AV OSS VÅRT EGNA RÄTTMÄTIGA LAND- – -

  • Anonym

    Mopedliga rånar småpojkar
    Malmö.
    Flera pojkar i tioårsåldern rånades på söndagseftermiddagen av mopedburna rånare. Enligt polisen kan det röra sig om samma gärningsmän i de olika fallen. Annons:

    Under söndagskvällen rånades flera unga pojkar av mopedburna rånare. Det rör sig om en handfull fall, mellan tre till fem fall, och polisen misstänker att det kan vara en samma gärningsmän i rånen.– De har hotat dem och rånat dem på deras mobiltelefoner, säger Malmöpolisens inre befäl Mats Attin.Ett av rånen inträffade vid 16-tiden vid en viadukt mellan Kulladal och Söderkulla. Där rånades en pojke på sin Iphone av tre pojkar på moped.En timme senare inträffade ett annat rån vid Ica Maxi på Toftanäs där offret var en tioårig pojke.

  • Anonym

    sjukt vilken sort var det som gjorde detta?

  • Anonym

    Vilka jävla svin. Kastrera dessa jävlar!

Ge ett bidrag

Fria Tider tar inte emot skattemedel. Därför är vi helt beroende av stöd från våra läsare. Tack för din hjälp!


Donera med bank
Annons
Kultur
Foto: Kurt Löwenstein/Educational Center International Team

Erotik utan kön. Hur är det tänkt att gå till, undrar Paul Gottfried.

Fler nyheter
Bana Bisrat från Megafonen talar på en demonstration i mars i år. Foto: Wikimedia Commons

Så är Rädda Barnen inblandade i Husbykravallerna. Samarbetar med Megafonen.


Philippe Giboulot/CC-BY-NC

Skulle spöa svensk ”gubbjävel” – fick ofrivillig gratislektion i karate istället. Ung invandrare angrep 64−åring med svart bälte.


HOTAS: Flera traditionella köksväxter och blommor hotar att försvinna när EU kräver att endast certifierade och industriellt framställda fröer ska få odlas i Europa i framtiden. Foto: Vidya365/CC-BY

Snart förbjudet att odla sin egen mat. Förbjudet ta sticklingar, fröer, sätta potatis.


Över denna tomt går gamla Göta landsväg, här ska en 2 800 kvadratmeter stor moské byggas. Foto: Fria Tider

Här red Gustav Vasa eriksgata – nu byggs jättemoské på platsen. Vill ha böneutrop från 28 meter hög dubbelminaret.


HÄKTAD: Denne 28-årige man har delvis erkänt att han mördade Jonna Rask. Foto: Privat

Mordet i Oslo: Här är de häktade ”svenskarna”. Svenska Jonna Rask, 26, mördades i en lägenhet i Oslo.

Efterlysningar

Här visas efterlysningar av personer i Sverige och internationellt. Du hittar fler efterlysningar i vår avdelning Blåljus

EFTERLYSTA. Foto: Polisen

Inlagd 16 maj 2013
Misshandlade och rånade kvinna – fastnade på bild

Läs mer

EFTERLYST. Waseem Al-Jubouri, 22. Foto: Polisen

Inlagd 15 maj 2013
Efterlyst för synnerligen grov misshandel

Läs mer

Mannen på bilden är efterlyst misstänkt för stöld av två vattenskotrar. Foto: John Lundholm

Inlagd 12 maj 2013
Här försvinner tjuvarna efter fräck stöld av vattenskotrar

Läs mer

 

Inlagd 8 maj 2013
Han jagas för danskt tonårsmord

Läs mer

KLANTIGT. De båda afghanska rånarna tog flera bilder av sig själva efter rånet.

Inlagd 5 apr 2013
Klantiga rånare skickade bilder på sig själva till offret

Läs mer

"HEMMA" IGEN: Jonis Mahmood, 18, greps för mord i Thailand. Nu trots iraniern, som har svenskt medborgarskap, befinna sig i Sverige igen.

Inlagd 31 mar 2013
Mordmisstänkt tros ha flytt till Sverige

Läs mer

Senaste nyhetsbilder

Här visas de senaste bilderna från våra bildleverantörer. Du länkas direkt till fotografens webbplats.

Vetenskap
Honungsbi. Foto: Flickr/Ryan Wick

Dresserade honungsbin letar landminor i Kroatien. Små bevingade insekter ska i framtiden rädda liv.


 

Svenskarna minst rasistiska folket. Färre än fem procent vill helst bo etniskt homogent.


SMARTARE ÄN VI? Hötorgshandel i Stockholm sent 1800-tal. Foto: Stockholms stadsmuseum

Forskarlarm: Vi blir dummare och dummare. Lägre medelintelligens idag än på 1880‐talet.


Visa fler vetenskapsnyheter

Senaste nyttHeta ämnen
Tipsa redaktionen

Detta ärende gäller (obligatoriskt)

Ange en e-postadress (obligatoriskt)

Ämne (obligatoriskt)

Meddelande och/eller länk (obligatoriskt)

Bifoga fil (frivilligt)

Spamkontroll: (svara på frågan)
Vad heter Sveriges huvudstad? 

Senaste kommentarer
Gilla oss på Facebook
Annons