Den amerikanska konvertiten Colleen LaRose (alias Jihad-Jane eller Fatima La Rose) från Pennsylvania ska ligga bakom de senaste mordplanerna mot Lars Vilks, skriver bloggen Jihad i Malmö som citerar amerikanska medier.
LaRose sitter nu i ett federalt häkte i Philadelphia.
Åtalspunkterna är:
Jihad-Jane har byggt upp ett omfattande islamistiskt nätverk via Internet och vid resor i Europa. Av medbrottslingarna har hittills sju marockaner och jemeniter gripits på Irland.
Ytterligare en medbrottsling finns i ett ”sydasiatiskt” land.
Jihad Jane har övervakat Vilks sedan augusti 2009 och sannolikt även besökt Sverige. Bakom henne står uppenbarligen en hittills icke identifierad islamistisk terrororganisation.
Tillsammans med fem medbrottslingar ska Jihad-Jane ha rekryterat muslimer med pass som gett dem möjlighet att resa runt i Europa och begå våldshandlingar. Sannolikt rör det sig om muslimska MENA-invandrare som flyttat till Europa.
Enligt åklagaren David Kris ska LaRose, ”en kvinna från den amerikanska förorten”, ha ”skickat ut mördare för att begå brott utomlands” och erbjudit ”materiellt stöd” till terrorister.
LaRose, som är född 1963, fick en ”direkt order att mörda en svensk medborgare och göra det på ett sätt som skulle skrämma hela Kufar [den otrogna] världen”, heter det i åtalet.
AD.









