Chockerande, stötande eller bara så fel? – Här är arkitektur­vänsterns mest hatade byggprojekt i Kina

Publicerat den 5 september 2012 kl 12:01

ASIEN. Till skillnad från i västvärlden har gigantiska modernistiska provokationer hittills lyst med sin frånvaro i Kina. Men efter att ha mediahyllats för sina politiskt korrekta arenabyggen under OS tycks landets ledning nu ha fått smak för den internationella vänsterns arkitektur. Idag växer enorma kolosser upp som svampar ur jorden lite överallt i det asiatiska landet. Och precis som här hemma protesterar folket – förgäves.

Gilla artikeln på Facebook

Dela/Skriv ut

Den sägs föreställa en slipad ädelsten och den är byggd nästan helt i glas och metall. Men invånarna i Kinas huvudstad Beijing tycker mest att byggnaden, som ska få namnet Phoenix International Media Centre, ser ut som en flottig pudding eller en död reptil.

”När Kina tar varje tillfälle i akt att modernisera sig och etablera sig internationellt, är det också naturligt att man anlitar internationella arkitekter”, skriver Kinas statsradio på sin webbsida. Man fortsätter med att berätta att mediacentret är Kinas första modernistiska byggnad som helt och hållet har ritats av en Kines.

– Nu visar vi att Kina också kan skapa egna landmärken med den teknik som krävs för att uppföra modernistisk arkitektur, säger chefsarkitekten Shao Weiping som står bakom den internationellt inspirerade byggnaden.

Bland allmänheten är reaktionerna mer blandade.

– Den skiljer sig i alla fall från andra byggnader. Och den är ett landmärke, säger Jiang Yan, en ung kvinna som arbetar i närheten av byggnaden när hon intervjuas av statsradion.

Och på den kinesiska mikrobloggsajten Weibo är människor öppet kritiska. ”Det borde inte vara tillåtet att bygga så fula byggnader” skriver en användare som uppger sig bo granne med provokationen. ”Den ser ut som en enorm pudding”, skriver en annan och en tredje tycker att ser skrämmande ut, ungefär som en ”död reptil, ihopringlad orm eller något.”

”Orientens långkalsonger”
Ett annat pågående byggnadsprojekt är det 74-våningar höga ”Gate of the East” i Suzhou i Östra Kina. Idag har det modernistiska bygget kostat motsvarande 4,5 miljarder svenska kronor – dvs. fyra och en halv gånger mer än Uppsala konserthus. Ändå är inte kineserna imponerade.

Enligt Daily Mail fick bygget inledningsvis positiva kommentarer av kinesisk media, men sedan en stor mängd invånare gått till storms mot projektet på nätet vände opinionen och även medierna började kalla det enorma byggnadsverket, som designats av en brittisk stjärnarkitekt, för ”Pants of the East” (Orientens byxor/långkalsonger).

Den Londonbaserade arkitektfirman är däremot stolt över sin design, som de menar ”introducerar en episk ‘portal’ till staden Suzhou som lever upp till det inflytande som Kina har i världen idag”.

Håller du med experterna? Kolla själv:

 
Klicka för större bild

Foto: R Springe SNYGGT: Experterna är eniga. Men Beijings invånare är inte lika förtjusa i utseendet på Phoenix International Media Centre.

Klicka för större bild

Pressbild: Biad UFO NYSKAPANDE: ”Ser ut som ett dött kräldjur” …. ”en flottig pudding” – Det moderna mediacentret i Beijing är inte populärt bland allmänheten, som uppenbarligen behöver utbildning och attitydförändring.

Klicka för större bild

Illustration: Biad UFO (Pressbild) INBJUDANDE: Phoenix Media Centre är den första större modernistiska byggnaden som är helt ritad i Kina. Dess elegant spretiga spiraldesign ”visar modigt sina avsikter att flytta bort Kina från traditionen och in i framtidens öppna ideal”, säger Kinas statsradio som Daily Mail citerar.

Klicka för större bild

Foto: Li Yong/CC-BY-SA LYSANDE IDÉ: Beijing National Aquatics Centre, en arena som användes för vattensport under OS i Beijing 2008. Numera är den stadens största simhall.

Klicka för större bild

MODERNT: Gate of The Orient (vänster) har nu fått öknamnet ”Pants of the orient”. Till höger syns den kinesiska statstelevisions högkvarter, mer känt som ”big boxer shorts”. Båda bilderna är illustrationer.

Klicka för större bild

INNOVATIVT: Men tyvärr svårsålt. I en tråd om ”Gate of the Orient” på forumet SkyscraperCity.com har hundratals fly förbannade invånare i Suzhou postat bilder på vad man uppfattar som ett fult byggnadsverk som skämmer ut staden.

Klicka för större bild

MODERNISERAD SKYLINE: ”Pants of the Orient” sticker upp rejält när man jämför med andra byggnader i Suzhou.

Klicka för större bild

Foto: Photos777 I GRÄNSLANDET: Vattenväg i staden Wuzhen, en kulturdel av provinsen Zhejiang i östra Kina. I stadens utkant växer modernism, bilism och köpcentrum fram.

Klicka för större bild

Foto: Caitriana Nicholson/CC-BY-SA EFTERBLIVET: Bild från staden Zhouzhuang i provinsen Jiangsu, strax väster om Shanghai.

Klicka för större bild

Foto: Charles Wiriawan/CC-BY-NC-ND MÅSTE ATTITYDFÖRÄNDRAS: Den kinesiska civilisationen innehåller fortfarande en del glesbygd och småstäder i starkt behov av globalisering och urbanisering inte bara socialt och ekonomiskt utan också kulturellt.

Klicka för större bild

Foto: Naus79/CC-BY-NC-SA OMODERNT: Tråkiga gamla byggnader har fått finnas kvar lite överallt i Kina. Här ännu en bild från Zhejiang, som bekräftar behovet av att ”flytta bort Kina från traditionen och in i framtidens öppna ideal”.

Klicka för större bild

Foto: Jack French/CC-BY-NCSKA AVVECKLAS: Risterasser i Longsheng nära Guilin i södra Kina. Idag läggs flera av dem ned och växer igen varje år. Runt 2050 beräknas Kina ha 700 miljoner av sina en miljard invånare boende i städerna.

Klicka för större bild

Foto: Trey Ratcliff/CC-BY-NC-SA SPEGLAR DÅTIDENS IDEAL: En ensam pagodabyggnad i Li Jiang. Framtidens Kina består dock av gips, glas och stål från billigaste anbudsgivaren.

Klicka för större bild

Foto: DragonWoman/CC-BY-NC-ND SNART UTKONKURRERAT: Kinesiska muren syns faktiskt inte från månen. Men nästa modernistiska provokation blir kanske tillräckligt stor för att synas från månen?

Efterhandsmodererat: Fria Tider ansvarar ej för innehållet nedan

Regler: Håll god ton. Förtal, hotelser, publicering av personuppgifter, vulgära inlägg och irrelevanta utläggningar om folkgrupper som inte uppenbart har med artikeln att göra plockas bort och kan leda till blockering. Inlägg får gärna vara kontroversiella men håll dig till ämnet och följ svensk lag.

  • Snille

    kulturmarxismen är ett globalt gift som dödar våra själar.

  • Anonym

    Risrullarna har fått storhetsvansinne….

  • visselpipa – 휘파람

    Tacka vet jag svensk skolarkitektur. Grillat är godast!

  • Anonym

    Jag vill nog tillstå att Kinas fulaste byggnad fortfarande ligger i Macao, vars ”landmärke” är oerhört hatat av befolkningen. Den ska likna en lotusblomma, för den som undrar.

     http://ajklijs.files.wordpress.com/2010/09/grand-lisboa-macau.jpg

    • http://profile.yahoo.com/XR5LO5PHR6FKYZEW4JNPZ7IW64 Tylle Steinmetz

       wow. Dom kunde väl åtminstone ha målat den som en lotusblomma tycker man. Men dom valde väl att spara in på färgen.

  • Anonym

    Intressant artikel i FT. Tack för den!

    Det gamla skall bevaras och vårdas. Det ger kontakt med vårt förflutna. Utan gammal arkitektur förlorar vi en stor del av vår identitet. Men detta står inte i motsats till nytänkande och vidareutveckling. Var tid har sin stil. Själv tycker jag den värsta perioden var 1980- 90 och 00-talet. Äntligen har det vänt!

    Det nya som växer upp i Kina idag, blir i framtiden ståtliga monument från vår nutid. Personligen tycker jag det är hur snyggt som helts, men det är en annan sak.

    • http://www.facebook.com/profile.php?id=100003446126416 Ulian Aliev

      Nej, du har helt fel. Modernismens själva tanke är att gå emot skönhet och harmoniska vinklar, för att istället förvirra människan, ta bort de fasta punkterna och göra oss till rotlösa varelser.

      Det går att genomföra arkitektoniska trender utan att överge de räta vinklarna, de vackra färgerna osv..

      eller tycker du att alla palats de senaste 1000 åren sett exakt likadana ut?  Det tycker inte jag!  Varje tid ska ha sina små kännemärken, men det betyder inte att man ska försöka göra hus som ser ut som flottiga puddingar, flasköppnare eller ylletröjor…

      Man kan göra en klassisk byggnad, trots att den är enorm – och samtidigt lägga till små saker som gör att den lämnar ett tidsavtryck

      http://farm6.staticflickr.com/5127/5305459318_6e0eb6fcd3_z.jpg

  • Anonym

    Bilderna visar snygga tekniskt svåra byggnader men åker man genom Kina ser man överallt verkligt fula bostadshöghus i klass med det som vänstern byggde på 60-70-talet i Sverige.

  • Anonym

    De flesta byggnaderna är fina, tycker jag, men de gamla har mera charm. Kineserna är så många att de kanske måste bygga på höjden, för att alla skall få plats.

  • http://profile.yahoo.com/XR5LO5PHR6FKYZEW4JNPZ7IW64 Tylle Steinmetz

    Det här är byggkonst.
     http://alexanderhuebner.deviantart.com/gallery/38965467#/d5bwdlj

  • Anonym

    Visst är det spektakulära byggnader men vi ska inte glömma att det endast är ett fåtal byggnader som kommer se ut såhär. Det kommer knappast bli så att det blir en standard att byggnaderna blir såhär. 

    • http://profile.yahoo.com/XR5LO5PHR6FKYZEW4JNPZ7IW64 Tylle Steinmetz

      Säg inte det. Vi trodde inte att Araber skulle utkonkurrera ursprungsbefolkningar i Europa heller.
      Finns det något som är billigt, uselt, och som får människor att må dåligt, då kan du ge dig tusan på att de kommer spridas över hela världen inom kort.

  • http://farligatankar.wordpress.com Farliga Tankar

    Jag vill bo i en miljö som präglas av estetisk harmoni, skönhetsideal som reflekterar de europeiska folkens traditioner och ideal. Dit hör inte marxistiska betongklumpar.

    • http://profile.yahoo.com/XR5LO5PHR6FKYZEW4JNPZ7IW64 Tylle Steinmetz

       Exakt.

  • Anonym

    Säga vad man vill om KINA och Kineser. Bygga kan de och därtill i många tusen år. Inte enbart fyrkantiga lådor i samma färg och dessutom fulla av byggfusk och med makadamm som utemiljö. Stora kontraster i Kina. Dessutom  i mycket större skala än i Sverige, där fyrkantigheten har sitt värde, tillsammans med avancerat byggfusk.

  • http://www.facebook.com/people/Birgitta-Svensson/1706363686 Birgitta Svensson

    ja världen är tokig  …bygger de dessa monster….men inte i sin egen kultur   men var bara lugn   det kommer att rasa med jordbävning  inom en kort tid   ..marken orkar inte hålla dessa byggnader   men det är över hela jorden…likaså

  • Anonym

    konstsmak kan man ju knappast sätta på en höger-vänsterskala den är ju lika individuell som människan. Jag är så lite kulturmarxist som man kan bli men jag tror inte man ska diskutera arkitektur som denna politiskt. Hur ska byggnaden här se ut tycker ni? En fyrkantig tegelbyggnad? Jag bor själv i Peking och tycker att deras rundare byggnader ser mäktiga ut.

    • Anonym

      Problemet är nog att den nya arkitekturen är en anpassning till globalistiska samhällen där skitiga och omänskliga storstäder utgör kärnan i människans liv. Husen ska vara större och högre, vägarna fler och längre, städerna större och skitigare, idrottsanläggningarna gigantiska osv. Allt för att globalisterna tvingar bort människor från landsbygden och små samhällen till jättelika metropoler där de bara är arbetskraft i globalisternas företag. Människor blir produktionsenheter istället för människor. Samma trend pågår i hela världen och den syns även i Sverige där landsbygden avfolkas och storstäderna växer och växer utan att något slut kan skönjas. I Stockholm planeras flera jättelika höghus och vi blir mer och mer lik dessa förskräckliga storstäder som du uppenbarligen lever i. Det framgår inte om du trivs, men många kan bosätta sig var som helst om de får bra betalt. Då är jag hellre en fattig småtorpare  på landet i Sverige med frisk luft och lite djur omkring mig.

      • Anonym

        Vad har det med en byggnad som denna att göra? Eller Fågelbot och vattenkuben i peking som faktiskt är en ordentlig oas i peking med parker och vatten. Stora byggnader byggs inte pga någon marxistisk ideologi, de byggs för att det är billigt, ekonomiskt. Det är inte några som sitter och bestämmer det du säger, det är marknadskrafter som driver det. 

    • Anonym

      Frågar du mig är det kortsiktigheten i byggen som stör mig mest. Man bygger byggnader som vänsterarkitekterna tycker är superballt just nu, men tänker inte på att dessa kåkar kommer stå som monument för dåtidens usla modernism. Man bygger byggnader som andra arkitekter kommer att tycka är snygga. Folket får lära sig i att tycka rätt. De utbildade vänsterarkitekterna vet hur det ska se ut! 

      Detta var inte fallet innan modernismen. Då byggde man genuint vackra byggnader.

      Man kan jämföra det med moderiktig utstyrsel direkt från klädkedjorna och en klassisk frack eller balklänning. Modekläderna kommer inom 5 år att vara fula som stryk men din frack/balklänning kommer att fungera lika bra på en finare bjudning även om 100 år.

      • Anonym

        Jag kan liksom inte se hur arkitekter som röstar vänster på något sätt manifesterar det i hur deras skapelser ser ut. Jag ser det mer som att trender kommer och går, nu är det väl en trend som inte faller dig i smaken och kanske inte faller folk i smaken om 100 år. Vad fan vet vi om det? Vad är det som kännetecknar en ”vänsterarkitekts” byggnader gentemot någon annan? Kan berätta att Albert Speers barn jobbar med byggnader i Kina och jag tvivlar på att han är någon vänstertomte.

        Berätta hur högerarkitekterna ritar sina hus? har du några bra exempel? Hur vet man om denna arkitekt är kinesisk ultranationalist eller inte?

  • Anonym

    Riv kinesiska muren och bygg höghus i glas och betong längs gamla muren. Det är globalisternas nästa dröm.

  • http://www.facebook.com/profile.php?id=100003446126416 Ulian Aliev

    Astana, Kazakhstan. Nya byggnader som inte strävar efter att se fula ut:

    http://www.embkazjp.org/astana1.jpg

    • http://biblebelievers.com/come_to_jesus.html Stratiotes Iesous Christos

      Lite mer kött på benen om staden Satana, oops skrev jag Satana, jag menar Astana:
      http://vigilantcitizen.com/sinistersites/sinister-sites-astana-khazakhstan/

      och fler underliga byggnader:
      http://vigilantcitizen.com/category/sinistersites/

      • http://www.facebook.com/profile.php?id=100003446126416 Ulian Aliev

         du kommer efter som vanligt…  de fula modernist-byggena är redan avklarade! jag visade upp exempel på motsatsen!  Det du visar är ju bara denna modernistiska väst-influerade smörja som artikeln handlar om!

    • Anonym

      Vackert, utom pyramiden.(!)

  • http://www.facebook.com/profile.php?id=100003446126416 Ulian Aliev

    Såhär ska stora byggnader i city se ut  (Warzawa i Polen)

    http://news-poland.com/upload/news/950pwawa.jpg

  • Anonym

    Måste säga att den gamla kinesiska arkitekturen är naturligtvis enormt mycket vackrare än den moderna. Synd att de gör samma misstag som här.

  • Anonym

    Glas är på många vis ett helt olämpligt material och borde förbjudas över en viss mängd i en byggnad.

  • http://www.facebook.com/profile.php?id=100003446126416 Ulian Aliev

    Modernistisk arkitetktur är faktiskt det fulaste som finns! 
    Man undrar om eliten är orolig för att folket ska glömma att använda flasköppnare och ylletröjor där hemma…  för det är ungefär så dessa hus ser ut… ”en flottig
    pudding” som Kineserna själva sade stämmer bra på en av dessa hus…

    Idag verkar västvärlden gå efter idealet ”ju större desto fulare måste det vara”

  • Anonym

    Kina kommer nog tjäna på det här i det långa

    • http://www.facebook.com/profile.php?id=100003446126416 Ulian Aliev

      Tjäna på att härma det dekadanta väst?  nej knappast!  och som tur är så bygger de mest snygga hus – och modernisttrenden verkar inte vara speciellt utbredd om man ser till andelen

Senaste nyttHeta ämnen
Tipsa redaktionen

Detta ärende gäller (obligatoriskt)

Ange en e-postadress (obligatoriskt)

Ämne (obligatoriskt)

Meddelande och/eller länk (obligatoriskt)

Bifoga fil (frivilligt)

Spamkontroll: (svara på frågan)
Vad heter Sveriges huvudstad? 

Senaste kommentarer
Gilla oss på Facebook
Annons