Av widarnord den 16 maj kl 22:30 | [ 8 kommentarer ]
FBI bekräftar nu att en förundersökning har inletts mot JP Morgan med anledning av den kontroversiella investmentbankens kommande miljardförluster.
Enligt Financial Times ska banken ha förlorat runt 2 miljarder dollar på sin derivathandel. De utställda förpliktelserna väntas dessutom orsaka banken ytterligare 1 miljard dollar i förluster fram till slutet av juni, skriver Financial Times.
Att JP Morgan har varit glada i att ta risker med sin derivatportfölj kommer inte som någon överraskning för oss som gärna håller ett öga på finansmarknadens mer bankfientliga analytiker. I december 2010 gick till exempel den tidigare tradern Max Keiser ut i The Guardian och RT med uppmaningen ”Crash JP Morgan buy silver!”. Keiser hade tittat i bankens balansräkning och hittat en blankningsposition i silver på runt 3,3 miljarder uns, vilket med dagens silverkurs skulle motsvara ett lösenpris på ca 90 miljarder dollar.
SvD Näringsliv frågar sig som väntat vem som bär ansvaret för att ha spelat bort bankens pengar. Själv är jag mer intresserad av vilken underliggande tillgång som förväntas orsaka spekulationsbanken den där ytterligare miljarden i förlust som både SvD och Financial Times skriver om. Visserligen ska handeln ha skett med s.k. OTC-derivat, som oftast köps och säljs i hemlighet, men om allmänheten får reda på att JP Morgans kommande miljardförlust väntas ske på grund av prisökningar på låt säga bomull under juni, ja då är det ”Crash JP Morgan buy cotton” som gäller för alla som vill tjäna en hacka när banken tvingas täcka upp för sin nakenblankning lagom till semestern.
Postad i Ledarbloggen under Finansbranschen
15:37
Nordiska experter: ”inavel” och ”låg intelligens” bakom bilbränderna14:39
Var femte journalist varslas på Sydsvenska Dagbladet14:00
Nu får DU betala MER än illegala invandrare för din sjukvård13:42
Försvunnen kvinna funnen styckmördad13:19
Merkel var kommunist13:01
Sverigedemokraterna: Utlys undantagstillstånd12:46
Megafonens uppmaning: Låt svenskarna betala, vi står för självrisken12:08
USA varnar för invandrarkravallerna11:51
Video: Se när polisen kör genom väggen in i ett bostadshus11:49
Fredssamtal om Syrien07:11
Minst 18 förorter brann i natt – polis skadad03:20
Regeringen vill köra över kommunerna om unga illegala invandrare