Göteborg. Natten till den 5 augusti 2009 överfölls och misshandlades en kvinna på väg hem från spårvagnen vid Wavrinskys Plats i Göteborg. Länge tycktes fallet förbli olöst tills i februari i år när en 30-årig svensk man greps för narkotikabrott på Hisingen.
Gilla artikeln på Facebook
När polisen tog mannens DNA kunde de koppla samman honom med DNA-spår de säkrat i samband med misshandeln mot kvinnan. Kvinnan har fått bestående men från misshandeln, bland annat käk- och tandskador då hon blev slagen med knuten näve flera gånger i ansiktet.
Mannen minns dock ingenting från händelsen och skyller på att han druckit alkohol och tagit rohypnol. Han vaknade upp dagen därpå med blod på kläderna och skadad hand, vilket skrämde honom. Förra fredagen dömdes mannen till två års och åtta månaders fängelse för grov misshandel i Göteborgs tingsrätt.



























