Expressen spred lögner om Wikileaks

Publicerat den 7 mars 2012 kl 20:20

MEDIASVERIGE. I veckan har svensk media ägnat stor uppmärksamhet åt kritiska artiklar om Wikileaks. Men större delen av nyheterna har varit baserade på fabricerade uppgifter från kvällstidningen Expressen, och nu kritiserar Wikileaks den svenska pressen för att medvetet blåsa upp nyheter som de vet är falska.

Gilla artikeln på Facebook

Dela/Skriv ut

Som Fria Tider skrivit tidigare så ljög Expressen när de hävdade att Wikileaks sagt sig planera en ”smutskastningskampanj mot Sverige”. Men trots att Expressen backade från formuleringen så valde flera regimtrogna svenska medier, bland annat SVT Rapport, att föra vidare det falska citatet utan att höra Wikileaks bemöta anklagelserna.

Nu är Wikileaks starkt kritiska till hur svenska medier förhåller sig till organisationen. I ett pressmeddelande skriver man:

”Expressens fabricerade artikel försöker vrida till det så att publiceringen av autentiskt material om den svenska regeringen ska framstå som en ‘förtalskampanj mot hela Sverige’. Att man försöker jämställa anseendet hos en enskild politiker, Carl Bildt, med en hel nations rykte är inget annat än ren manipulation och som sådan måste den ifrågasättas. Expressen vägrar att släppa några som helst bevis för sina påståenden i artikeln och Thomas Mattson är uppenbarligen inte modig nog för att debattera mot WikiLeaks i SVT efter vad vi sett hittills”.

Wikileaks skriver också att Expressens påstådda källa, som breskrivs som en anonym ”insider” av den Bonnierägda kvällstidningen, antingen är påhittad av Expressen själva eller utgörs av någon som bara låtsas ha insyn i Wikileaks.

Tidigare har Expressen gått ut med uppgifter om att Wikileaks skulle ha startat någon sorts underrättelseverksamhet i stil med den Bonnier-närstående, vänsterextrema organisationen Expo. Skillnaden var bara att Wikileaks skulle ha kartlagt makthavare inom media istället för – som Expo – privatpersoner med konservativa eller nationalistiska åsikter.

Enligt Expressen skulle Wikileaks bland annat ha tagit bilder på Thomas Mattssons bostad och tagit reda på hans taxerade inkomst, påstod Expressen. Eftersom bostaden är värd över 14 miljoner kronor och chefredaktörens taxerade inkomst inte räcker för att ta ett så stort bolån, så skulle det kunna betyda att han måste ha fått pengar från annat håll, antyddes det.

Men Wikileaks menar att man inte har ägnat sig åt någon kartläggning.

”Den här tabloiden försöker manipulera andra svenska journalister till att ta Expressens parti genom att påstå att Wikileaks kartlägger svenska journalister, genom att bland annat fotografera utanför deras hem, undersöka deras privatekonomi och begära ut offentliga handlingar om dem. Detta är också fullständigt falskt. Om någon spionerar på svenska journalister så är det inte Wikileaks, och vi rekommenderar alla som utsätts för detta att polisanmäla det”, skriver organisationen i pressmeddelandet.

Efterhandsmodererat: Fria Tider ansvarar ej för innehållet nedan

Regler: Håll god ton. Förtal, hotelser, publicering av personuppgifter, vulgära inlägg och irrelevanta utläggningar om folkgrupper som inte uppenbart har med artikeln att göra plockas bort och kan leda till blockering. Inlägg får gärna vara kontroversiella men håll dig till ämnet och följ svensk lag.

  • Anonym

    Hela Expressen är en stor lögn!

  • Anonym

    Hela media Sverige inkl SVT, är genomruttet inifrån och ut. Vad jag hatar att betala TV avgiften. Undviker att titta på SVT, mår illa av att se dessa ”hycklande nyhetsankare” med sina tillrättalagda nyheter. Pajar apparaten, blir det ingen ny.

    • Anonym

       Skit i att betala, bara säga att tv:n brann upp.

  • Anonym

    Men det är väl ändå ingen som läser vare sig AB eller Expressen? Den enda tidning med någorlunda integritet är Svenskan.

    • Anonym

       Tyvärr är det många trötta människor som på vägen hem från jobbet snappar åt sig en expressen eller aftonlögnen att döva hjärnan med.

  • http://twitter.com/sunspyre JR

    Av alla länder så behövs Wikileaks *mest* i Sverige. Vi behöver bevisligen någon som pekar ut all skit som händer, för det passerar gammelmedia och gemene man förbi fullständigt. Sen att inget händer när man har konkreta bevis på korrumption, medvetna lögner, och överrenskommelser bakom dörrar är ju rakt ut skämmigt. Regeringsbeslut som direkt kan härledas till uthemska intressen och specifika företag är FEL och odemokratiskt.

    Vi *förtjänar* all denna kritik. Sverige har gått från det progg-land jag tyckte om till något riktigt smutsigt som jag skäms över.

  • http://twitter.com/sunspyre JR

    Av alla länder så behövs Wikileaks *mest* i Sverige. Vi behöver bevisligen någon som pekar ut all skit som händer, för det passerar gammelmedia och gemene man förbi fullständigt. Sen att inget händer när man har konkreta bevis på korrumption, medvetna lögner, och överrenskommelser bakom dörrar är ju rakt ut skämmigt. Regeringsbeslut som direkt kan härledas till uthemska intressen och specifika företag är FEL och odemokratiskt.

    Vi *förtjänar* all denna kritik. Sverige har gått från det progg-land jag tyckte om till något riktigt smutsigt som jag skäms över.

  • Anonym

    What else is new?

  • Anonym

    What else is new?

  • Anonym

    What else is new?

  • Anonym

    Taxerad inkomst kan väl vem som helst få reda på. Det är j sånt som Expressen brukar skriva om. ”Vem tjänar mest i din kommun” och liknande.

    Vad en bostad är värd kan man också lätt få reda på, om man betalar en mäklare en lagom summa pengar. Ingen konst alltså för ens Expressen.

  • Anonym

    Expressen behövs om lögnerna skall fram

  • loofon

    Nä men usch så otrevligt av Wikileaks att tala om att gammelmedia ljuger.
    Så kan vi ju inte ha det!
    Folk skulle ju rent av kunna börja tvivla på uppgifterna i svensk massmedia och själva börja ta reda på saker, som t ex hur det egentligen förhåller sig med ”flyktingar”, ”papperslösa” och, gud förbjude, ”ensamkommande flyktingbarn”

    Det hade ju inte varit så kul för marxisterna, att stå där med neddragna byxor och handen i kakburken …

  • BALKANBARBAREN Rodalinjen

    Lite OT, men apropå Wikileaks, och dess feminist-offer Assange som kallat Sverige ”ett feministernas Saudi”:

    GRATTIS ALLA KVINNOR! IDAG ÄR DET KVINNODAGEN!

    JAG ÄR FRÅN BALKAN, SÅ FÖR MIG HAR DENNA DAG EN HELT ANNAN KULTURELL BETYDELSE, ÄN FÖR ER SVENSSONS

    SE DEN HÄR VIDEON. DET ÄR MYCKET TÄNKVÄRT:

    http://www.youtube.com/watch?v=qlSDyF4Fes4&feature=plcp&context=C4809d50VDvjVQa1PpcFOMyhG_iRAc43JOnawHnXYlOktsVaQn97Y=

  • Anonym
  • Anonym

    Expressen är väl i stort sett synonymt med lögn?

  • Anonym

    Bra journalistik FT! Mycket bra!

    För övrigt: ”påstå att Wikileaks kartlägger svenska journalister, genom att bland annat fotografera utanför deras hem, undersöka deras privatekonomi och begära ut offentliga handlingar om dem.”

    Inget av detta är olagligt, och att ”journalister” på ffa Expressen och Aftonbladet gör så själv vet vi alla. Någon som sett de obligatoriska veckoinslagen? ”De hundra rikaste i din kommun”, ”Rikast i din stad”, ”Här finns de dyraste villorna” etc. Hyckleri! Att de inte ser det själva…? Detta är f*n uppvigling och uppmaning till brott.

    De kallar det nyhetstorka… jag kallar det fascism och elakhet. Jag hejar på FT och wikileaks!

    • http://www.friatider.se Fria Tider Redaktion

      Svenska journalister granskar inte makthavarna då detta inte anses ingå i yrkesrollen. Däremot håller de gärna koll på folket.

      Vi försöker ju göra motsatsen och då blir det ofta ett jävla liv. Journalister tror tydligen att de är de enda makthavare som man inte får granska.

      • Anonym

        Jag hejar också på FT. Tipsade senast igår om FT. Var ute och köpte en x-tidning. Tar tid att välja en där det inte står Bonnier på.

  • Anonym

    Wikileaks har gjort ett bra jobb i att avslöja hur läget ligger i det så kallade kriget mot ”terrorismen”. En generation med bortkollrade unga soldater som tror att de gör ett korrekt jobb för frihet. Ett ”arbete” där de lurats tro att de dödar och dödas för hela världens ”frihets” skull, i attackerade länder som Irak, Afghanistan och Libyen. Länder och platser där dessa unga förblindade mentala barnsoldater offras på lögnens altare. Länder och platser där världshistorian försvinner och ersätts av en plastisk coca-cola kultur. Jag citerar mer än gärna en av yttrandefrihetens sista sanna förkämpar, Ernst Zündel, när han parafaserar Churchills kända tacktal efter Andra Världskriget: ”Never have so many given up so much of their fundamental freedoms for so little increase in their security as this present generation has since the events of 9/11″.

    Att sedan Wikileaks har ett antal människor bland sina supporters som har samma agenda som de som de avslöjar, förverkligandet av en Global Enpartidiktatur. Det, det är en helt annan historia.

  • http://avpixlat.info/ Kalohux

    Vad ovanligt att den mannen ljuger?

  • http://biblebelievers.com/come_to_jesus.html Stratiotes Iesous Christos

    Härligt med internstrider inom vänstern/socialismen/liberalismen.

    Ät upp varandra ni satans hantlangare (Expressen, Wikileaks och resten av p*cket)!

  • http://misslyckande.wordpress.com/ Misslyckande

    Hela mediakåren ljuger när det passar, svensk press stinker kommunism rakt egenom
     
    Majoriteten äger ju TT

  • Anonym

    Finns det något som Expressen inte sprider lögner om? 

  • Anonym

    Vi är vana vid att svensk media ljuger och hittar på, ingen nyhet.

Senaste nyttHeta ämnen
Tipsa redaktionen

Detta ärende gäller (obligatoriskt)

Ange en e-postadress (obligatoriskt)

Ämne (obligatoriskt)

Meddelande och/eller länk (obligatoriskt)

Bifoga fil (frivilligt)

Spamkontroll: (svara på frågan)
Vad heter Sveriges huvudstad? 

Senaste kommentarer
Gilla oss på Facebook
Annons