Peer Steinbrück (SPD)

Peer Steinbrück (SPD)

”Flera medlemsländer kommer lämna euron”

Publicerat den 22 juli 2012 kl 16:22

BERLIN. Tysklands tidigare socialdemokratiske finansminister Peer Steinbrück är övertygad om att ett flertal länder i eurozonen kommer att lämna valutasamarbetet under den pågående krisen. Han vill dock inte nämna några namn.

Gilla artikeln på Facebook

Dela/Skriv ut

– Jag tvivlar allt mer på att alla länder i eurozonen kan hållas kvar. Jag kan inte se hur vissa länder ska kunna överbrygga klyftan i konkurrenskraft, säger Steinbrück i en intervju med tyska Bild am Sonntag.

Finansexperten, som ändå tror att själva valutaunionen kommer att överleva i slutändan, anser att man bör låta problematiska finansinstitut gå i konkurs. Han varnar också för eurokrisen innebär ett hot mot den tyska demokratin.

– Det sätt på vilket den tyska förbundsdagen under allt kortare intervall blir tvungen att ge råd om de mest komplexa frågor och fatta beslut om risker i nästan ofattbar storleksordning tänjer på gränserna för vår demokratis funktionsförmåga, säger Steinbrück.

Efterhandsmodererat: Fria Tider ansvarar ej för innehållet nedan

Regler: Håll god ton. Förtal, hotelser, publicering av personuppgifter, vulgära inlägg och irrelevanta utläggningar om folkgrupper som inte uppenbart har med artikeln att göra plockas bort och kan leda till blockering. Inlägg får gärna vara kontroversiella men håll dig till ämnet och följ svensk lag.

Twingly bloggsök link:http://www.friatider.se/flera-medlemslander-kommer-lamna-euron Bloggar om denna artikel
  • Anonym

    Det är en bra början! Men jag tycker att alla borde gå ur EU, så kan Tyskland och Frankrike stå där själva. Jag fattar inte att vi är med, med denna enorma medlemsvgift, och att EU skall bestämma över oss och våra lagar. Det är totalt ofattbart för mig. Och det kostar enorma summor, som kan användas till våra äldre, som har byggt upp detta land, och ofta blir behandlade som skit. Det är så fruktansvärt skamligt…..

  • http://pulse.yahoo.com/_IJDGL7U3ZPBKLC6HRD7OIZ65KA Wowa

    Nej, Titanic 2012 saknar livbåtar då det ansågs den bästa och säkraste unionen i Världen. Alla skall solidariskt gå ner till botten.

  • Anonym

    två lögner från Goldman Sachs och övriga banker som kontrollerar Euron:

    1. att det skulle bli finanskris om Euro-zonen löstes upp. Finanskriserna idag är orsakade av Euron. Länderna har idag ingen treasury annat än sina guldreserver (och dess värde påverkas ej av valutabyte) – bara skulder, men humankapitalet, maskinerna och företagen finns kvar. Den årliga inkomsten kommer därför ej minska vid ett valutabyte, utan öka eftersom Lloyd Blankfein och övriga banksters då inte längre kan sno pengar.

    2. att medlemsländerna skulle ha skulder. Dessa är skulder av icke-existerande pengar som de lånat av Lloyd Blankfein på Goldman-Sachs med ränta. Dvs. pengarna de är skyldiga att betala tillbaka existerar inte och har aldrig gjort det. När Blankfein lånar ut pengar så är det pengar som inte existerar, dvs deras tillskott innebär enbart inflation men landets totala tillgång av värde är oförändrat. Kort sagt, Blankfein genomför inflation som får värdet av pengarna att flyttas från alla i folket, till att smetas ut över de nya låtsaspengar som han tryckt och givit till staten. Dessa icke-existerande pengar kräver han sedan tillbaka med ränta. Dessa skulder är alltså inte bara av icke-existerande pengar, utan är dessutom enbart till banker och inte till ”folket” eller andra nationer, utan enbart till den judiska bankkartellens ledare. Alltså kan länderna avskaffa Euron, tvångsavskriva skulderna, och arrestera Blankfein och resten av Goldman Sachs om de vill lösa sina ekonomiska problem.

  • Anonym

    Frågan är om EMU tar slut ”uppifrån” eller ”nerifrån”?
     
    Dvs kommer de som först lämnar vara de närande länderna (Finland, Tyskland, Holland, UK, Österrike osv) för att de ledsnar på att finasiera slöseriet)?
     
    Eller de tärande (Grekland, Portugal, osv) för att de antingen vill kunna devalvera, eller för att de blir utsparkade?

  • Anonym

    Anledningen till att folk med tiden blir mer och mer ”intelligenta” ju längre norr ut som dom bor har ju redan bevisats av forskare. Vi här uppe måste helt enkelt räkna med en kall period varje år och därför lägga undan mat se till att allt flyter och inte fryser under vintern.
    Betänka själva vad vi egentligen gillar sommaren, varmt allt går läggare inga bekymmer. Vi campar och badar och har skönt. Skulle vi haft sommar hela tiden vem skulle då bry sig.

    Lägg sedan till några tusen år av naturligt urval så är det väl ingen som har problem med att acceptera vår ”relativt” höga medelintelligens.

    Karl Oscar i utvandrarna jobbade sig igenom urskugen i norra USA och byggde upp en tillvaro pga av att han var Svensk (nordbo)….

    Men nu kom jag på en ide, vi köra samma race som USA gjorde med alla SV utvandrare, vi ger nysvenskarna några ha jord (skog) så får dom klara sig själva, en ritning på en yxa kanske skulle vara humant…. ev en såg…

    Nä nu var jag stygg, fy på mig…

    Nu skall jag gå ut och stapla ved för vintern…

    Ha det så bra ni som har sol på er….

  • http://privat.bahnhof.se/wb578186/ Hellsten

    Ner med EU. Upp med Kalmarunionen.

  • Anonym

    Konstigt att sanningar kommer fram efter att ministrar har lämnat sina poster.

  • Anonym

    än finns det hopp när även en finansminister -visttnog f.d- vågar säga sanningens ord om €urosamarbetet. Själv har jag länge spekulerat i hur länge Tyskland/Holland skall orka bära upp det hela… Svenskarna vill ju vara med och betala,  fastän dom inte ens har €uron! Vidare har vi Politiker som till vilket pris som helst vill införa €uron i Sverige och sålunda vara med och bära upp förlustländerna runt Medelhavet!

    • Anonym

      I Wilder/PVV nyhetsbrev läste jag om vilka kostnader/konsekvenser det skulle få för Holland om de lämnade Eurosamarbetet. Lombard street research rapport: nederlandendeeuro. I det långa loppet skulle landet tjäna på att lämna samarbetet.

  • Anonym

    Jag håller tummarna för att ett fösta land ska lämna.

  • Carl Lundström

    Typiskt att just en _tidigare_ finansminister uttalar sig vettigt. Bland de viktigaste arbetsuppgifterna för en minister i dagens Europa igår att låtsas vara idiot. 

    • Anonym

      Han måste han in pension fixad så nu kan han säga vad han vill.

      Milton Friedman har sagt något i stil med att det bara är pensionärer som har riktig yttrandefrihet för att dom kan inte få sparken på grund av något dom sagt.

    • Anonym

      Några namnkunniga framstående psykologer vågar berätta om IQ-skillnader mellan raserna. Efter sin pension. Men bättre sent än aldrig.

  • Anonym

    Skönt att se att sådana personer fortfarande finns.

  • Anonym

    Varför förhindrar inte globalisering och utländskt arbetskraft ”kriser”?

    • Anonym

      Bra fråga.

    • http://pulse.yahoo.com/_IJDGL7U3ZPBKLC6HRD7OIZ65KA Wowa

      ty de tillverkar kriser.

  • Anonym

    Sådan tur att Sverige sa nej till eländet. Synd bara att vi inte stannade utanför hela EU.

  • Anonym

    GLÄDJANDE.

  • http://pulse.yahoo.com/_UD4APONCHPAW4L5O2ZUEOSAD4E R. v. Frensen

    Det är oundviklig.

    Ingen människa är den andra lik, vi har alla olika förutsättningar, gåvor, utbildning, erfarenhet, karaktär, vanor, osv. Försöket, att forma oss alla enligt samma form, och bete oss likadant, åstadkomma samma resultat i allt, lyckas inte, det orsakar bara större och mindre skador. Inte att tala om, att det är evolutionsvidrigt och högst obegåvad.

    Samma sak med olika folkgrupper – länder. Man kan kalla det ”konkurrenskraft”, om man så vill. Man försöker nu utjämna länder genom att sänka vissa´s ”konkurrenskraft” genom massinvandring och höja andras genom toppstyrning, Detta påminner stark om Don Quijotes kamp mot väderkvarnar.

    Att låta dessa ”odugliga” finansinstitut och banker gå i konkurs, är självklart. Annars borde alla företag förena sig i krav, att de ska alltid räddas från konkursen av stater-skattebetalare, man ska alltid betala deras skulder, annars….

  • loofon

    Om alla behövde ta ansvar för sin egen och sitt företags ekonomi så hade det inte funnits så mycket pengar till obskyr ”välgörenhet”.

  • Anonym

    Bra, hela deras New World Order kommer rasa. 

    • Anonym

      Vi får verkligen hoppas på det!

 

Svenskarna minst rasistiska folket

Färre än fem procent vill helst bo etniskt homogent. I alla fall om man får tro vad svenskarna själva svarar i en internationell enkät.

Ge ett bidrag

Fria Tider tar inte emot skattemedel. Därför är vi helt beroende av stöd från våra läsare. Tack för din hjälp!


Donera med bank
Annons
Kultur
Foto: Kurt Löwenstein/Educational Center International Team

Erotik utan kön. Hur är det tänkt att gå till, undrar Paul Gottfried.

Fler nyheter
Philippe Giboulot/CC-BY-NC

Skulle spöa svensk ”gubbjävel” – fick ofrivillig gratislektion i karate istället. Ung invandrare angrep 64−åring med svart bälte.


HOTAS: Flera traditionella köksväxter och blommor hotar att försvinna när EU kräver att endast certifierade och industriellt framställda fröer ska få odlas i Europa i framtiden. Foto: Vidya365/CC-BY

Snart förbjudet att odla sin egen mat. Förbjudet ta sticklingar, fröer, sätta potatis.


Över denna tomt går gamla Göta landsväg, här ska en 2 800 kvadratmeter stor moské byggas. Foto: Fria Tider

Här red Gustav Vasa eriksgata – nu byggs jättemoské på platsen. Vill ha böneutrop från 28 meter hög dubbelminaret.


HÄKTAD: Denne 28-årige man har delvis erkänt att han mördade Jonna Rask. Foto: Privat

Mordet i Oslo: Här är de häktade ”svenskarna”. Svenska Jonna Rask, 26, mördades i en lägenhet i Oslo.


En schweizisk väljare har precis fyllt i "Ja" på valsedeln och stöder alltså parlamentets förslag om skärpta krav för asylsökande. Foto: Fria Tider

Schweiz folk­omröstar om asyl­invandringen. Kräver krafttag mot illegal invandring.

Efterlysningar

Här visas efterlysningar av personer i Sverige och internationellt. Du hittar fler efterlysningar i vår avdelning Blåljus

EFTERLYSTA. Foto: Polisen

Inlagd 16 maj 2013
Misshandlade och rånade kvinna – fastnade på bild

Läs mer

EFTERLYST. Waseem Al-Jubouri, 22. Foto: Polisen

Inlagd 15 maj 2013
Efterlyst för synnerligen grov misshandel

Läs mer

Mannen på bilden är efterlyst misstänkt för stöld av två vattenskotrar. Foto: John Lundholm

Inlagd 12 maj 2013
Här försvinner tjuvarna efter fräck stöld av vattenskotrar

Läs mer

 

Inlagd 8 maj 2013
Han jagas för danskt tonårsmord

Läs mer

KLANTIGT. De båda afghanska rånarna tog flera bilder av sig själva efter rånet.

Inlagd 5 apr 2013
Klantiga rånare skickade bilder på sig själva till offret

Läs mer

"HEMMA" IGEN: Jonis Mahmood, 18, greps för mord i Thailand. Nu trots iraniern, som har svenskt medborgarskap, befinna sig i Sverige igen.

Inlagd 31 mar 2013
Mordmisstänkt tros ha flytt till Sverige

Läs mer

Senaste nyhetsbilder

Här visas de senaste bilderna från våra bildleverantörer. Du länkas direkt till fotografens webbplats.

Vetenskap
SMARTARE ÄN VI? Hötorgshandel i Stockholm sent 1800-tal. Foto: Stockholms stadsmuseum

Forskarlarm: Vi blir dummare och dummare. Lägre medelintelligens idag än på 1880‐talet.


Arnold Schwarzenegger, republikansk politiker. Zero_org/CC-BY

Studie: Starka män röstar höger. Är du man och lite klen.


SAMMA URSPRUNG? Kankan/CC-BY

Asiens språk kan ha sitt ursprung i istida Europa. Tiotusentals år gamla ord spårade.


Visa fler vetenskapsnyheter

Senaste nyttHeta ämnen
Tipsa redaktionen

Detta ärende gäller (obligatoriskt)

Ange en e-postadress (obligatoriskt)

Ämne (obligatoriskt)

Meddelande och/eller länk (obligatoriskt)

Bifoga fil (frivilligt)

Spamkontroll: (svara på frågan)
Vad heter Sveriges huvudstad? 

Senaste kommentarer
Gilla oss på Facebook
Annons