Fyra av tio sydafrikaner är våldtäktsmän

Publicerat den 27 november 2010 kl 22:00
En ny studie visar att nästan 40 procent av alla sydafrikanska män har våldtagit. Siffran gäller bara de som själva har medgett det i intervjuer - i själva verket kan andelen vara betydligt högre. Samtidigt är gruppvåldtäkter en populär "lek" bland skolpojkar.

Gilla artikeln på Facebook

Dela/Skriv ut

Överfallsvåldtäkter, och till och med gruppvåldtäkter, är en del av vardagen i det sydafrikanska samhället.

I en intervjustudie utförd i Gauteng, Sydafrikas folktätaste provins, erkände 37 procent av de tillfrågade männen att de har våldtagit kvinnor. Samtidigt uppger en fjärdedel av kvinnorna att de blivit våldtagna, men bara en liten del av fallen anmäls till polis.

De flesta män som intervjuats menade att de våldtagit eftersom de upplever sig ha en sexuell rättighet att göra så. Andra populära motiv för våldtäkter är att männen velat straffa eller hämnas på kvinnorna. Ytterligare andra våldtar av ren tristess.

- Våldtäkt är fullkomligt trivialiserat för ett stort antal män. Det ses som en legitim aktivitet, sade Rachel Jewkes, ansvarig för studien, till AP.

Så kallad ”jack rolling”, som innebär att stora grupper av unga svarta män fångar in och gruppvåldtar alla kvinnor och flickor som kommer i deras väg, är en populär aktivitet bland skolpojkar ända ner i yngre tonåren. ”Jack rolling” förväntas ligga bakom en stor del av våldtäkterna i landet, och ”leken” är numera så utbredd att den ofta ses som ett slags manlig invigningsritual.

I en undersökning från slutet av 90-talet uppgav var fjärde ung skolpojke i Johannesburg att gruppvåldtäkter är ”roligt”.

Med våldtäkterna sprider HIV-epidemin ut sig över landet, och nära sex miljoner sydafrikaner beräknas leva med sjukdomen, enligt UNAIDS senaste uppskattning.

Sjukdomsbekämpningen försvåras av vidskepelse och okunskap. När Sydafrikas president, Jacob Zuma, åtalades för att ha våldtagit en HIV-positiv kvinna utan skydd, försvarade han exempelvis sitt beteende med att han hade ”duschat efteråt”.

Köp boken här!

Efterhandsmodererat: Fria Tider ansvarar ej för innehållet nedan

Regler: Håll god ton. Förtal, hotelser, publicering av personuppgifter, vulgära inlägg och irrelevanta utläggningar om folkgrupper som inte uppenbart har med artikeln att göra plockas bort och kan leda till blockering. Inlägg får gärna vara kontroversiella men håll dig till ämnet och följ svensk lag.

  • Claes

    Detta bekräftar ”fördomen”
    Du kan ta ****** ur djungeln men inte djungeln ur ******.

  • Invandrare1957

    Jag har aldrig våldtagit. Så det är väl därför jag inte är någon framtid för Sverige. Kulturlös invandrare som har levt som en Svensk. Kan det bli sämre enligt våra politiker.

  • chris

    Alltså, vi kan ju inte börja klaga på afrikansk kultur bara för att det inte bara är lägereld och Kumbayasånger. Speciellt inte mitt i en pågående somalisering. Ge dem tre- fyra generationer så är de nog också stillasittande, arbetslösa invandrare istället för våldtäktsmän med bidrag. Det är utveckling!

  • Birger

    Undrar om det är den ”äkta” Jerzy Snickerisknackeri som skrivit här på sidan. I så fall är han betydligt dummare än vad jag trodde! Det värsta är att han får framträda som ”expert” när det gäller blattekriminalitetn i Sverige. Suck, suck och suck igen!

  • mia

    Det är förbjudet att ta hundar till Sverige från utlandet därför att Sverige är fri från rabies och vill slippa eländet även framöver. Alla hundar som smugglas hit avlivas. De som tas lagligt får sitta i karantän.
    Det är förbjudet att ta hundar till Sverige från utlandet därför att Sverige är fri från rabies och vill slippa eländet även framöver. Alla hundar som smugglas hit avlivas. De som tas lagligt får sitta i karantän.

    När det gäller invandrare finns ingen kontroll. Från afrika kommer folk med TBC och HIV. Deras vård lägger sig som en tung sten på vår budget som redan är ansträngd. Ska våra barn o gamla få sämre sjukvård pga nykomlingar? Vi har inte bjudit dem hit. Ska våra skolor o dagis riskera tbc? det har redan hänt att svenska barn har smittats!

    Är svenskarnas hälsa mindre viktigt än hundarnas? Varför sätter vi inte stopp då? Hit kommer sjuka, kriminella, folk utan utbildning. De ”läser svenska” i åratal, går på bidrag eller skattefinansierad fuskjobb (instegsjobb). En del mördar och våldtar – och då vårdas (!) de i våra fängelser. Alla är de en enorm börda för oss. Har någon politiker frågat om vi vill ha dem här?

    Jasså, rasism? O nej. Om jag har ett hus för min familj har jag full rätt att bestämma vilka ska bo där. Jag tycker synd om uteliggare – men jag bjuder inte in dem och låter inte dem trängas hemma med mina barn, det är vanligt folkvett. Jag är inte rasist om jag låter uteliggarna sköta sitt – jag tänker i första hand på mina egna barn, och det är min rätt.

    Så borde även en stat fungera. Den egna befolkningens väl skall stå överst på listan. Det är fråga om ekonomi, inte ras. Det är fråga om vår överlevnad, vår hälsa, vår kultur och vår rätt att ha vårt land rent och fint, inte förändrat till oigenkännlighet av främmande seder, ”heders”/machofasoner, våldtäkter, sjukdomar, kriminalitet, nedskräpning, förakt för svenska traditioner….listan är lång.

    När har vi tappat kontrollen över våra politiker? De ska jobba för oss. De ska inte ”fostra” oss utan lyssna på oss. De ska förverkliga det vi vill. Istället har de egen agenda. En liten klick pk-politiker och vänster-journalister driver sin egen politik i fullständig maktfullkomlighet.

    Vi är dessutom så fega att vi låter oss skrämmas från att säga högt vad vi tycker. Om vi inte vore det skulle fler rösta på SD. Kanske håller vi inte med allt SD säger – men det är trots allt det enda partiet som vill sätta stopp för denna självmordspolitik som förs nu.

    Jag skulle helst vilja att något av de etablerade partierna satte stopp för massinvandringen. Men de vågar inte, tydligen tror de att de förlorar röster på det. De hämtar sin världsbild från media – och media målar upp en debil befolkning som med ett fånigt leende låter sig översvämmas av främlingar, våldtas och luras på pengar.

    Kanske en naiv tanke – men jag tror att ett sätt att hantera problemet är att helt enkelt visa våra politiker verkligheten. ALLA jag talar med är trötta och irriterade över massinvandringen och dess konsekvenser (men vågar inte säga något offentligt – så långt har det gått, att vi är skrämda, och det är främst journalisternas fel – de ordnar drev mot alla som kritiserar invandring). Det är dags att visa hur många vi är. Så att våra ”folkvalda” inser graden av missnöje.

    Tyvärr är det inte Schweiz här så det blir ingen folkomröstning (än) – men en mailkampanjt ex till Riksdagen är ett helt realistiskt sätt att visa vad man tycker.

    • Nathalie

      Helt rätt!Svenskarna borde ta tillbaka kontroll över sina politiker,ta makt ifrån dem och sen göra en generell städning i sitt eget land.Det är frågan om överlevnad!Men men…jag har lärt bra svenskarna under alla dessa år som jag har bott i Sverige och jag tvivlar på att detta folk är kapabelt för sådan stor uppgift…

      • Jens

        Du måste förlåta oss Svenskar för var vi är idag. Om du läst vår historia så vet du att vi i grund och botten är kapabla till en hel del jäkligt häftiga revolutioner och maktskiften för att inte nämna stormaktstiden!

        Idag är vi så djupt indoktrinerade av media och politiker, skola och tom våra egna föräldrar (dom är ju också indoktrinerade) samt alla gifter vi får i oss från plaster och tungmetaller, xenoöstrogener osv att det kommer att ta ett tag innan uppvaknandet sker.

        Jag ser dock folk vakna varje dag och det enda vi kan göra i dagsläget är att sprida budskapet. Tillslut kommer vi att vara nog många och då kommer det att hända grejjer, så håll hoppet uppe och slösa inte energi på att vara arg på oss. Istället kan du gå till biblioteket och läsa om hur vi var innan vi blev lurade (läs speciellt från vikingatid fram till industri”revolutionen”).

    • Eric Johansson

      Goda tankar Mia.

    • jernochbetong

      Så kloka ord Mia.Extra trevligt att det sägs av en kvinna.Kvinnor är annars de mest extremt politiskt korrekta.
      Fortsätt gärna att kommentera på FT Mia(även Nathalie)Det är ett politiskt arbete eftersom det skapar opinion.
      Tappa inte hoppet!

  • http://www.youtube.com/user/MetalHeadViking MetalHeadViking

    Att lägga skulden för dagens våldtäkter på ett politiskt system som gällde för 20 år sen är nog att försöka kringgå problemet.

  • Jens

    Länken leder till en BBC artikel, som inte länkar vidare till undersökningen man hänvisar till. Någon som vet var man faktiskt kan hitta denna ”CIET” undersökning?

  • http://socialbidrag.yolasite.com censurerad

    Ulf Johansson, chefsredaktör på Nerikes Allehanda, skriver i sin chatt att ”Det finns inget belägg för att en viss grupp män skulle vara kraftigt överrepresenterade.”
    http://na.se/chatt/1.808200
    Ulf är inflytelserik i flera andra tidningar genom många styrelseuppdrag, och tillsammans med andra chefsresdaktörer driver han en desinformationskampanj i syfte att dölja massinvandringens konsekvenser och förintelsen av den skandinaviska kulturen och vårt öppna och fria samhälle.

    • f.d Skatteverkare

      Vad tjänar han på detta ?
      Vilka (personliga) fördelar uppnår han ?

  • Jerzy Sarnecki

    Svenska män begår precis lika många våldtäkter som sydafrikanska. Anledningen till att detta inte är så väl känt är att svenskar är inbundna, kyliga och reserverade. Svenskar är helt enkelt inte lika spontana och öppenhjärtiga som sydafrikaner och drar sig därför för att berätta om sin våldtäktshobby. Samma fenomen leder till att svenska kvinnor inte gärna anmäler våldtäkter. Det finns därför ett stort mörkertal som inte syns i den svenska våldtäktsstatistiken.

    Man har helt enkelt kommit längre i Sydafrika när det gäller att prata om de här problemen. Vi har mycket att lära av Sydafrika.

    • jernochbetong

      Shit!Finns du på riktigt?
      Nej du skojar va?Det är väl bara ett sån´t där bloggtroll.Eller hur?

      • Jerzy Sarnecki

        Visst finns jag. Googla mitt namn så får du se.

    • Anonym

      Nu skojar du väl ändå? Att tro att nästan 40% av alla män i Sverige skulle ha våldtagit, låter lite tokigt :)

      • Jerzy Sarnecki

        Ja, du har rätt, det låter tokigt. Förmodligen våldtar svenskar mycket mer än så. Vita män ligger bakom allt elände i världen, däribland våldtäkter.

    • Tze

      Sen får du inte glömma att man måste normalisera med socioekonomiska faktorer för att få ett rättvist resultat.

      • Jerzy Sarnecki

        Bra påpekande! Jag förstår inte hur jag kunde glömma det. Om vi svenskar vore lika fattiga som sydafrikanerna hade vi säkert varit våldtäktsmän allihopa.

    • Jens

      Skitsnack. Länka till trovärdig undersökning som styrker ditt löjliga påstående eller håll tyst.

    • Eric Johansson

      OCH vad går du på??

      • Jens

        Han (Jerzy) har haft 3 dagar på sig att producera en källa till sitt löjliga påstående, vi kan nog avfärda honom som en lögnare nu.

  • K_persson

    Gott. Välkomna till Sverige allihop och berika oss. Här görs som bekant ingen bakgrundskontroll om brottsligt förflutet. Inte heller kollar vi sjukdommar som HIV eller TBC eller annat. Ingen ålderskontroll, DNA, Inga mugshots eller fingerprints heller. Däremot får ni leka med kvinnor och i värsta fall ett år på lyxhotell för besväret. Ni får sjukvård, tandvård, skola och cash i handen i form av andra ekonomiska bidrag oavsett hur ni beter er. Ni kan bli sk ”avvisade” men då är det bara att gå under jorden. Eller så begår ni nya brott (lekar) innan avvisning verkställs och vips så är det ytterliggare några månader hotellvistelse. Snyfta bara lite och lär er ordet ”kulturkrock” så har ni en vit kvinna (sk batikhäxa) som gör allt för er. Passa gärna på att leka även med denna och hennes barn. Vi blir så fint berikade, för det svenska är ju bara barbariskt.

  • ludde

    Fy fan!

  • Anonym

    Vilken trevlig kultur.

  • jernochbetong

    Nu ryker väl utgivningsbeviset för Fria Tider.
    Nej nu ser jag att det står män och inte negrer.Det var bara jag som läste in det.Tur!

    • Robin Shadowes

      Det är bara att göra som Fb och flytta servrarna utomlands så får dom tji.

  • WTF?

    Lite gammal Sydafrikansk skåpmat: En av fyra kvinnor riskerar bli våldtagna innan 16 års ålder (http://news.bbc.co.uk/2/hi/1909220.stm). De har dessutom en konstig företeelse i landet som betecknas som ”korrigerande våldtäkter” av homosexuella: (http://news.bbc.co.uk/2/hi/africa/8171874.stm). Inte ens män verkar gå säkra då 1 av 10 män i en studie sade sig ha blivit våldtagen av en annan man (http://news.bbc.co.uk/2/hi/8107039.stm). Trevligt land :-(

  • Anonym

    Våldtäkter är en rolig ”lek” även bland invandrade förortskillar i Sverige. Det är sådant som berikar vårt land och något svenskarna bejakar och sagt att de vill ha.

    Tur att man är man…

  • http://www.youtube.com/user/ReactionaryRevolt Johan Björnsson

    Jag har för mig att jag har läst någon rapport där siffrorna var mycket högre än 40%?

    Någon annan som det pinglar en klocka hos?

    • Lea

      Det stämmer förmodligen. Som sagt gäller ju de 40 procenten endast de som själva erkänt att de är våldtäktsmän. Hur många skulle erkänna en sån sak egentligen?

  • Sven Svensk

    Och vi får inte glömma den förra hälsoministern som ville bekämpa landets HIV-epidemi med vitlök. Regeringen har också varit emot informationskampanjer om kondomer eftersom presidenten har hävdat att det räcker att man duschar efter att man har sex med en HIV-positiv person. Presidenten har många gånger gått ut med liknande råd.

    Jag tror inte att överfallsvåldtäkter är något större problem i Afghanistan och Somalia eftersom man avrättar sådana våldtäktsmän. Sex inom ett äktenskap mot en kvinnas vilja förekommaer dock. Det brukar aldrig behövas någon våldtäkt eftersom det anses som en självklarhet att en kvinna ska göra sig tillgänglig för sin man. Undantag är om kvinnan är sjuk, har mens eller liknande.

    En stor del av den vita befolkningen har lämnat Sydafrika med tanke på situationen där. Det är bara fabricerat att Sydafrika skulle ha varit dåligt under aprtheid.

    Landet var ett välfungerande och rikt land i ett annars svart Afrika av misär och barbari. Svarta hade tillgång till all tänkbar samhällsservice även om den som erbjöds vita var av en bättre kvalité.

    Numera finns kanske ingen samhällservice alls att tillgå! Detta kan självklart aldrig vara ett bättre alternativ. I Somalia fick svarta arbeta på lyxhotellen, vilket rimligen borde ses som ett bättre alternativ än anarki och misär.

    Många svarta fängslades under apartheid för mindre allvarliga brott, men numera är fängelserna överfulla till det extrema eftersom mordfrekvensen är utom all kontroll. Fler svarta sitter alltså nu i fängelse än under apartheid!

  • Bepp

    och jag tror inte det är förekommande endast i sydafrika, somalia afghanistan osv osv

    • Frank

      Nej, naturligtvis är inte detta unikt för Syd Afrika, Syd Afrika är nog det mest civiliserade landet i det svarta Afrika siffrorna är mycket högre i tex Kongo och Nigeria.

  • http://live.se R Ericsson

    Ni som inte är så gamla – om ni visste vad Olof Palme och såsseriet engagerade sig i SYD AFRIKA smeten – och hur mycket pengar dom skickade dit – och hur mycket pengar vi skickat till övriga Afrika.
    4 eller 5 eller 600 MILJARDER de senaste 40 åren har vi skickat dit kanske mer men inte mindre.

    • K_persson

      Ja, jag är inte så gammal men fattade ganska snabbt att Olof (aka vidrig) Palme fick precisvad han förtjänade.

  • Mikael

    Ja detta Sydafrika, vem kan i sina fulla sinnes bruk säga att det är bättre nu än under det s.k Apartheid systemet?

    Visst hade det sina brister helt klart men då kunde faktiskt folk röra sig på gatorna utan större risker.

    • http://wodinaz.motpol.nu wodinaz

      Apartheidsystemet var en katastrof i så motto att det upprätthöll en ordning och en ekonomi så att dessa bisarra människor kunde föröka sig lavinartat. Vid förra sekelskiftet fanns i Sydafrika 900000 svarta och 600000 vita, nu är det 5-6 miljoner vita och 45 miljoner svarta. Vem vann på Apartheid?

      ”Apartheid” måste vara fullständig, inte småborgerlig som den var i Sydafrika. D.v.s. terrotoriell, ekonomisk, kulturell, biologisk och politisk.

  • Carl Lundström

    Det vanliga undvikande försvaret ”men de flesta är ju ändå snälla” börjar naggas i kanten.

    I Schweiz har man nyligen fått fram att mer än hälften av alla invandrare som härstammar från en del av Afrikas länder blivit straffade sedan de kommit till Schweiz, de flesta för narkotikabrott.

    När det gäller Schweiziska politiker med afrikanska rötter har 100% gjort bort sig. ”Gott sei dank” är urvalet inte så stort – det finns bara en sådan politiker – som nu åtalas för organiserat valfusk.

    • WTF?

      Schweizarna ska ju även folkomrösta om att göra det lättare att utvisa utländska kriminella [http://www.independent.co.uk/news/world/europe/swiss-referendum-set-to-support-deportation-of-foreign-criminals-2144024.html]. Jag citerar:
      ”Switzerland is to hold a divisive referendum this weekend, which is likely to approve the automatic expulsion of ”foreign criminals” convicted of offences ranging from murder to falsely claiming benefits.”
      Varför kan vi inte ha folkomröstningar om sådant i Sverige?

  • Alex

    Finns det månne siffror på etnicitetsfördelningen bland jack rollers? *visslar*

Varje år får över 30 000 människor uppehållstillstånd i Sverige för att kunna inleda en sexuell relation i landet. En klar majoritet är kvinnor, – de flesta från muslimska länder. Foto: James Gordon/CC-BY-NC

Även politiskt korrekta sexköp bör förbjudas

Ledarblogg. På Aftonbladet gör man skillnad på trafficking och trafficking.

Ge ett bidrag

Fria Tider tar inte emot skattemedel. Därför är vi helt beroende av stöd från våra läsare. Tack för din hjälp!


Donera med bank
Annons
Kultur
Tyska frikårssoldater, här fotograferade spanandes efter kommunister under gatustrider i Berlin 1919. Bildkälla: Tyska förbundsarkivet.

Bokrecension: The Outlaws. Thomas Weber har läst en hårdkokt berättelse om frikårstidens Tyskland.

Fler nyheter
HÅLLER KOLL: Frankrikes president François Hollande skärper nu övervakningen av fransmännens värdetransaktioner. Pengar och guld får inte längre skickas med posten. Foto: Hollandes kampanj/Flickr

Fransmän förbjuds skicka guld och kontanter med posten. Skärpt övervakning mot "penningtvätt".


Foto: A. Synwell

Ungern ändrar grundlag efter EU:s stämningshot. Global seger i flera frågor.


 

Obama kan läsa din e-post. USA kan bläddra i svenska myndigheters mejl.


ONÖDIGT: Kommunala folkomröstningar har hållits på folkets initiativ vid sju tillfällen sedan 2011. I fem av fallen har politikerna struntat i valresultatet. Foto: Dahlstroms/CC-BY

Svenska politiker struntar i lokala folkomröstningar. Kommunala folkinitiativ verkningslösa.


KÖR ÖVER EXPERTERNA: En enig internationell expertis varnar Sverige för de höga bostadspriserna. Men Anders Borg och regeringen agerar tvärtemot kraven från EU och IMF – och försöker istället öka prisnivån ytterligare. Foto: Regeringen

IMF varnar Borg: Din bostadsbubbla håller inte. Kräver sänkt bolånetak och avskaffat ränteavdrag.

Efterlysningar

Här visas efterlysningar av personer i Sverige och internationellt. Du hittar fler efterlysningar i vår avdelning Blåljus

POLISEN EFTERLYSER. Kan ha varit delaktig i misshandel på  Mäster Samuelsgatan i Stockholm, den 10 mars.

Inlagd 13 jun 2013
Efterlysta av polisen

Läs mer

"Aziz", 22, efterlyst för mordförsök.. Foto:  Polisen

Inlagd 30 maj 2013
Man efterlyst för mordförsök

Läs mer

EFTERLYSTA. Foto: Polisen

Inlagd 16 maj 2013
Misshandlade och rånade kvinna – fastnade på bild

Läs mer

EFTERLYST. Waseem Al-Jubouri, 22. Foto: Polisen

Inlagd 15 maj 2013
Efterlyst för synnerligen grov misshandel

Läs mer

Mannen på bilden är efterlyst misstänkt för stöld av två vattenskotrar. Foto: John Lundholm

Inlagd 12 maj 2013
Här försvinner tjuvarna efter fräck stöld av vattenskotrar

Läs mer

 

Inlagd 8 maj 2013
Han jagas för danskt tonårsmord

Läs mer

Senaste nyhetsbilder

Här visas de senaste bilderna från våra bildleverantörer. Du länkas direkt till fotografens webbplats.

Vetenskap
Vikingaskepp av mindre modell. Henri Bergius/CC-BY-SA

Ny vikingafärd i Amerika upptäckt. Sannolikt platsen där vikingar träffade på skrälingar.


DUMHET GÅR I ARV: Studien har funnit genetiska markörer för utbildningsnivå genom att studera 100.000 deltagare. Foto: 53416677@N08/CC-BY (flickr)

DN erkänner: Gener avgör din intelligens. Genetiska markörer visar utbildningsnivå.


Honungsbi. Foto: Flickr/Ryan Wick

Dresserade honungsbin letar landminor i Kroatien. Små bevingade insekter ska i framtiden rädda liv.


Visa fler vetenskapsnyheter

Senaste nyttHeta ämnen
Tipsa redaktionen

Detta ärende gäller (obligatoriskt)

Ange en e-postadress (obligatoriskt)

Ämne (obligatoriskt)

Meddelande och/eller länk (obligatoriskt)

Bifoga fil (frivilligt)

Spamkontroll: (svara på frågan)
Vad heter Sveriges huvudstad? 

Senaste kommentarer
Gilla oss på Facebook
Annons