Faksimil: Fria Tider

Faksimil: Fria Tider

Här ljuger DN om våldsutvecklingen

Publicerat den 3 oktober 2011 kl 06:56

Mediavänstern. DN:s ledarredaktion har publicerat en falsk artikel där tidningen påstår att våldet i samhället har minskat, och fortsätter att göra det. Men det påståendet är en fullständig lögn, visar Fria Tiders granskning.

Gilla artikeln på Facebook

Dela/Skriv ut

Det är i ledarkolumnen Modernitet: En resa mot allt större fridsamhet som DN-skribenten Johannes Åman väljer att ljuga när han ska beskriva hur våldsutvecklingen i samhället ser ut.

”Historiskt sett är vårt moderna samhälle inte våldsamt. Tvärtom. Våldet har stadigt minskat – och det fortsätter att göra det”, ljuger Johannes Åman i sin artikel.

Men Fria Tiders granskning visar att våldet i samhället istället har ökat – och fortsätter att göra det. Av en sammanställning av dödligt våld i Sverige under perioden 1990 till 2010 framgår en tydlig och jämn ökning, från 121 döda per år under 1990 till 329 döda per år under 2010.

Johannes Åman skriver i sin DN-ledare:

”Men den som säger att det är värre än någonsin talar mot bättre vetande. Det var inte bättre förr. Inte på stenåldern. Inte på medeltiden. Inte på 1800-talet. Inte ens på 1950-talet.”

Under perioden 1950–1964 låg det dödliga våldet i Sverige på mellan 50 och 100 dödsfall per år, enligt BRÅ. Således en bra bit under de 329 personer som fick sätta livet till år 2010.

Men enligt DN:s modernistiska ledarredaktion är föreställningen om ökat våld bara en social konstruktion:

”Vår tro att det blivit värre säger mer om den moderna människans sensibilitet än om verkligheten. Vi har helt enkelt fått upp ögonen för våld som tidigare varit dolt eller accepterat”, avslutar Johannes Åman sin kolumn.

DN har stängt av kommentarer på sin artikel om våldet. Dessutom har man, vilket är ovanligt även på DN, spärrat blogglänkar från Twingly. Den som vill bemöta lögnerna är således hänvisad till att mejla redaktionen.

 

År Antal döda Folkmängd Komp. förändring
1990 121 8590630 1,41
1991 141 8644119 1,63
1992 174 8692013 2,00
1993 173 8745109 1,98
1994 159 8816381 1,80
1995 179 8837496 2,03
1996 199 8844499 2,25
1997 157 8847625 1,77
1998 185 8854322 2,09
1999 188 8861426 2,12
2000 175 8882792 1,97
2001 167 8909128 1,87
2002 219 8940788 2,45
2003 189 8975670 2,11
2004 209 9011392 2,32
2005 238 9047752 2,63
2006 240 9113257 2,63
2007 258 9182927 2,81
2008 209 9256347 2,26
2009 230 9340682 2,46
2010 329 9415570 3,49

Omodererat: Fria Tider ansvarar ej för innehållet nedan

Twingly bloggsök link:http://www.friatider.se/har-ljuger-dn-om-valdsutvecklingen Bloggar om denna artikel
  • http://www.facebook.com/people/Peter-Glowinski/1333560108 Peter Glowinski

    Är det ok, att jag som kom till Sverige fr Polen, 1970, uppfattar det som att det var bättre förr i Sverige? Att Sverige har fungerat som ett världssamfund och global socialbyrå  Att människor kommer hit som inte har minsta tanke på att anpassa sig? Tvärt om så vill man bygga sitt eget land i det nya landet man kommer till? Att jag skäms jättemycket över det som en del av mina landsmän har gjort i Sverige? 

    Finns det en möjlighet att jag som invandrare kan anamma Sverigedemokraternas politik eller måste jag vara något mera åt vänster? Utan att bli kallad för ”Hobby svenne”? Bli påhoppad fysiskt och ta för mig för att jag är Sverigedemokrat? Bli bespottad, hånad och ibland hotad?                                                          
    För att jag älskar Sverige och anser att svenskarna, har all rätt, att ställa krav på oss invandrare som kommer hit? Att vi ska anpassa oss till det land vi kommer till. Eller göra det så enkelt, att be dem dra åt skogen som inte vill ta till sig, kulturen, sederna och allt det fina som ni svenskar, har erbjudit oss blattar under alla dessa år som ni har sträckt ut en hjälpande hand.

    Nåväl, möjligt att jag kom utan för ämnet. Hur som, jag har sagt det innan och jag säger det igen. Ni svenskar är ett underbart folk. Så enkla, okomplicerade och vänliga. 

    Ps hoppas verkligen att dessa 339, 610 blir dubbelt upp kommande val.

      

    • Staffan_H

      Menar du att du hoppas att det blir fler anmälningar om dödligt våld? Ja se där en valstrategi som heter duga! Alla SD:are anmäler ett påstått döligt våld, så kan ni ta fram ”statistik” om att våldet ökar i samhället. Dig borde de anställa i partiet, det finns ju gott omplatser att fylla ut, nu när 25% av de valda har hoppat av…

      • http://www.facebook.com/people/Peter-Glowinski/1333560108 Peter Glowinski

        Nej, jag menar just precis vad jag skrev  Staffan. Vet inte var du kunde läsa om att jag skulle hoppas på fler anmälningar? Du agerar precis som de etablerade politikerna gällande SD. Förvrider text och tal precis som det passar dem. Och gällande avhoppen, så visst, det är inget man önskar. Men tro inte att det sänker SD. Vi har kommit för att stanna och det rejält må du tro.
        Ha en fortsatt bra vecka Staffan.

        • Staffan_H

          ”Ps hoppas verkligen att dessa 339, 610 blir dubbelt upp kommande val”

          Jag trodde att du hade skrivit fel, 339 istf 329..
          339,61 är då ett mysterium för mig

          • http://www.facebook.com/people/Peter-Glowinski/1333560108 Peter Glowinski

            Trodde säkert att du ändå skulle förstå utan korrigering ”339 610″ personer som röstade på SD. 
            Hoppas att jag har löst ditt mysterium nu.

            • Staffan_H

              Aha. Men om du skriver fel, så kan du ju inte klaga sen över att du är missförstådd? Men det var ju ändå bättre fel än 400 000 miljarder… ;)

    • Anonym

      Det var fint skrivet. Tack för inlägget, skönt att läsa.

      • http://www.facebook.com/people/Peter-Glowinski/1333560108 Peter Glowinski

        Tack. 

  • Anonym

    Frågan är – Varför ljuger DN?

    Antagligen är det ett stort bekymmer för pk-vänstern att allt fler uppmärksammar och kommenterar det ökade våldet och invandrares överrepresentation där. Det börjar bli ett samtalsämne när allt fler svenskar drabbas. Det hjälper inte längre att skrika ”rasist”, ingen bryr sig längre. Vad göra? Jo, att på orwellsk manér säga att svart är vitt, lögn är sanning och att våldet var värre förr.

    Fast verkligheten kommer ifatt dem alla snart.

  • Anonym

    Anmälningsstatistiken över dödligt våld och våldtäkt är minerat område. Båda dessa kategorier är behäftade med problem av olika slag.

    Dödligt våld till stor del på grund av statistikens utformning som beskrivs i BRÅ-artikeln som FT länkar till. Men kategorin är också en urusel mätare på våldsutvecklingen. Trots det så används den flitigt av många som just ett mått på våldsutvecklingen. I det stora hela är det en mycket liten kategori och akutsjukvårdens utveckling är en viktig parameter som det är svårt att bedöma hur stor inverkan den kan ha haft. Förmodligen är det en mycket stor inverkan.

    ”Men ”döda” är inget bra mått på våld. ”Lasermannen sköt elva
    personer, varav en dog. På 30-talet skulle åtta eller nio ha avlidit,
    på 70-talet ungefär fem och i dag förmodligen ingen”, säger
    rättspatologen Jovan Rajs (Aktuell Säkerhet 6/2000).

    Våld som var dödligt för bara några år sedan är det
    inte i dag. Som en representant för Socialstyrelsen lite tillspetsat
    uttryckte traumateamens arbete: ”De som kommer in döda dör.
    De andra överlever.”
    http://www.aftonbladet.se/debatt/article10607431.ab?partner=www

    Försök till dödligt våld är i så fall en bättre mätare. Här kan man se skillnaden över tid mellan de två kategorierna i anmälningsstatistiken.
    http://affes.files.wordpress.com/2011/10/dodligt_vald_forsok.png

    När det gäller våldtäkter är statistiken problematisk på grund av att lagen har skrivits om flera gånger. Elisabeth_45 ljuger alternativt önsketänker när hon påstår att ”Affe talar förstås inte om det”.

    http://affes.wordpress.com/2009/06/23/valdtakterna-och-andringen-i-sexualbrottslagen/

    Elisabeth_45 påstår även att ”Affe har agendan att allt ska skyllas på invandringen” vilket jag förstås inte gör, men jag tillskriver det förmodligen en mycket större betydelse än vad Elisabeth_45 gör. Så här skrev jag så för snart två år sen:

    ”Jag sticker inte under stol med att jag tror Sverige har blivit mer
    våldsamt och kriminellt pga vår flyktingpolitik. Överhuvudtaget kan man
    fråga sig vem som är mest verklighetsfrånvänd. Den som hävdar att
    kriminaliteten kommer att öka i Sverige om vi varje år släpper in
    tiotusentals människor från de absolut värsta oroshärdarna i världen
    eller den som påstår att det inte spelar någon roll vilken omgivning man
    växer upp i, hur fattig och kriminell vardagen än har varit, hur många
    mord, halshuggningar, våldtäkter man än har bevittnat, hur korrumperat
    samhället än har varit, så spelar det ingen roll. Invandraren är ett
    oskrivet blad den dagen han sätter sin fot i Sverige och begår han ett
    brott så är det pga något missförhållande i Sverige.”
    http://affes.wordpress.com/2009/12/22/nagra-vanliga-fragor/

  • Anonym

    Skrämmade att en av Sveriges största morgontidningar ljuger helt öppet.
    http://svenssonsfunderingar.wordpress.com/

    • Staffan_H

      Inte att FT gör det?

      • Anonym

        Nej DN, FT är väl ingen morgontidning. FT är ju en av sveriges bästa tidningar.

        • Staffan_H

          Ja, då gör de ju inget att de ljuger.

  • Anonym

    Enligt Brå så är siffran för våldsbrott med dödlig utgång 91 för år 2010, inte 329. FT har också fel när de påstår att siffran 329 står för 329 dödsfall och att Brå har friserat siffran. Att denna siffra är så hög beror som tidigare sagts på ett fall där en ensam individ misstänktes(och anmäldes) för drygt 70 mord, denna misstanke visade sig dock vara felaktig. Däremot står denna anmälan kvar vilket höjer siffrorna rejält. DN ljuger alltså inte (i detta fall, ska tilläggas.)

  • Anonym

    Varför inte bara visa BRÅ:s siffror om våldsbrott utan dödlig utgång? Det är mycket svårt att på allvar argumentera för att den sinnessjuka ökningen beror på ökad anmälningsbenägenhet eller annat trams.

  • Anonym

    Sverige = Nord Korea

  • Anonym

    Duger ändå att torka sig med! Fast man undrar ju om man får på sig mer skit än man får bort!?..hmm

  • http://www.youtube.com/user/MetalHeadViking MetalHeadViking

    Vad skulle man annars förvänta sig av svensk MSM.

  • Anonym

    Chefsredaktören på ledarsidan är ju i egen hög person en grisknullare, så vad att förvänta?

  • Anonym

    Ja, ingen sanning kommer knappast att avslöjas på Kulturmarxisten. Jag kom att tänka på den dag jag som boende i kroken kring DN-skrapan erfor min första bilbomb, som granne med ryska ambassaden blev diplomatbostäderna mittemot DN-skrapan ett mål för muslimska tjetjener. Knappt ett ord i DN, det var ju fina muslimer (åsneknullare).

  • http://www.facebook.com/people/Peter-Glowinski/1333560108 Peter Glowinski

    Skulle gärna vilja att någon på FT kommenterade sakligt Elisabeths inlägg? 
    Och Elisabeth, jag förstår fastän jag är Sverigedemokrat, Därför vill jag gärna att FT får komma till tals och säga sitt eftersom även jag har varit inne på Brå och läst deras framställning. Var FT får sina siffror ifrån om 329 döda personer? Så att vänligen generalisera inte som våra politiska motståndare påstår att vi gör och du är inne på själv just nu.

    Ha en fortsatt bra vecka.

    • Anonym

      Tack Peter, du har helt rätt. Kul med en saklig Sverigedemokrat, tyvärr är ni ovanliga i debatten. Jag tycker det är väldigt tydligt att FT inte klarat av att kontrollera fakta tillräckligt i denna fråga och om bloggen ska tas på allvar så bör fakta stämma. Först då kan man föra en saklig och sansad debatt!

      • Anonym

        Hej Elisabeth_¤45.

        Varför denna raljerande ton och generaliserande över Sverigedemokrater? Ved röstar du på själv, om man får fråga?

        Vad som samtliga inblandade glömmer bort att väga in är en liten detalj, vilken statistik finns att tillgå från sten, brons och järnåldern? Från medeltiden?

        Kan man inte, om man hävdar sig vara seriös, kunna anta att samhället inte hade statligt våldsmonopol under de tidsepoker nämnda här ovan?
        Kan man anta att stenåldersmänniskan utövade våld mot andra av en helt annan anledning än vad lustmördaren, kvinnomördaren, eller den importerade hedersmördaren gör?

      • Zeke Varg

        Svär inte på det men till en början tror jag SD varit oköpta. Vi får se om SD vågar pusha frågor som FRA, bort från Afghanistan, bort från klimatskatter till bankmaffian ( Rockefeller Rotshild exchange), det korrupta fiatvaluta systemet osv. Eller om SD får mutan snart och blir ett med partiet.

    • Staffan_H

      Du menar att inte generalisera som att säga att alla muslimer är våldäktsmän, att alla afrikaner är förståndshandikappade, och att alla i Bjuv är mentalt efterblivna?

      • Zeke Varg

        Gå inte på Bilderbergnas strategi att skapa motsättningar utan se till det man är ut efter sänka landet ekonomiskt.

    • KanjeVäst

      http://www.bra.se/extra/pod/?action=pod_show&module_instance=21&id=696&statsType=100&statsCounty=La&Year=2010&type=1

      Där är för 2010, Fullbordat mord och dråp samt misshandel med dödlig utgång 329.
      Man kan titta på tidigare år på den sajten, hittade inget diagram så det har nog FT gjort själva. Jag jobbar inte för FT men ”svarade sakligt” på Elisabeth_45 i hennes tråd, inget märkvärdigt då den typen sällan har något vettigt att komma med förutom de vanliga flosklerna.

    • KanjeVäst

      http://www.bra.se/extra/pod/?action=pod_show&module_instance=21&id=696&statsType=100&statsCounty=La&Year=2010&type=1

      Där är för 2010, Fullbordat mord och dråp samt misshandel med dödlig utgång 329.
      Man kan titta på tidigare år på den sajten, hittade inget diagram så det har nog FT gjort själva. Jag jobbar inte för FT men ”svarade sakligt” på Elisabeth_45 i hennes tråd, inget märkvärdigt då den typen sällan har något vettigt att komma med förutom de vanliga flosklerna.

    • KanjeVäst

      http://www.bra.se/extra/pod/?action=pod_show&module_instance=21&id=696&statsType=100&statsCounty=La&Year=2010&type=1

      Där är för 2010, Fullbordat mord och dråp samt misshandel med dödlig utgång 329.
      Man kan titta på tidigare år på den sajten, hittade inget diagram så det har nog FT gjort själva. Jag jobbar inte för FT men ”svarade sakligt” på Elisabeth_45 i hennes tråd, inget märkvärdigt då den typen sällan har något vettigt att komma med förutom de vanliga flosklerna.

      • http://www.friatider.se Fria Tider Redaktion

        Precis. Ni kan kontrollera siffrorna på den URL:en år för år från Brå.

        329 mord och dråp innebär rimligen att vi kan skriva om 329 döda personer utan att vara allt för vanskligt ute.

        329 ”anmälda mord och dråp”, som Brå uttrycker det, ska givetvis inte tolkas som 1 mord som anmälts 329 gånger. Istället handlar det rimligen om 329 döda personer. Eventuellt innehåller statistiken rena felaktigheter men det bör inte Fria Tider lastas för.

        Brås ”specialstudie” går i huvudsak ut på att bokföra mord och dråp som andra brott (vållande till annans död) eller möjliga självmord eller olyckor. Denna ”frisering” av statistiken görs dock bara från 2002 och framåt,  alltså för de mest mångkulturella åren i Sveriges historia, vilket givetvis är dubiöst.

        Nu kommer vi inte svara mer i den här tråden för att försvara vår alltigenom källbelagda och sanningsenliga artikel. Vill ni hellre lita på DN, som inte redovisar någon källa, så gör det.

        • Zeke Varg

          Som jag tidigare skrivit så måste man vara född med huvudet djupt inmonterat inne i analen om man inte lagt märke till hur samhällsklimatet hårdnat sista 50 åren med en exponentiell försämring som funktion av år. Massinvandring i kombination med en industri som skattas sönder mha extrema skatter samt påhittade klimatskatter och dunstat till Kina. Addera på det den korrupta bankingen och det extremt genomruttna fiatvalutasystemet, fraktionalreserv banking, privata centralbanker och EUSSR så spyr man rejält.

        • Anonym

          Men ni har ju fel!
          Varför är det så svårt att erkänna?

        • Staffan_H

          Rimligen skulle ni ha kunnat läsa förklaringen till statistiken, länken står ovanför i blått. 
          Här har jag kopierat den för den som inte hittar. 

          http://www.bra.se/extra/measurepoint/?module_instance=4&name=Slutlig%20anm%E4lda%20brott2010.pdf&url=/dynamaster/file_archive/110413/9de28880b3403b44a9b0e893fb1aa511/Slutlig%2520anm%25e4lda%2520brott2010.pdf

          Där hittar man t.ex.”Definition
          • Anmälda brott är alla de händelser som anmälts och registrerats som brott hos polis, åklagare eller tull. Genom dessa myndigheter rapporterar även Ekobrottsmyndigheten, Kustbevakningen och Skatteverket. De anmälda brotten inkluderar även händelser som efter utredning visar sig inte vara brott. För en mer detaljerad beskrivning se Statistikens Innehåll.” 
          Dvs. om jag gör en anmälan om att, säg Calle har mördat någon, så hamnar det i statistiken över ANMÄLDA brott, även om brottet inte begåtts.
          ” Ungefär två tredjedelar av de anmälda brotten om dödligt våld brukar visa sig ha andra orsaker än en kriminell handling. ”
          ”De anmälda våldtäkterna har ökat kontinuerligt under de senaste tio åren. En stor del av ökningen kan förklaras av att en ny sexualbrottslagstiftning trädde i kraft den 1 april 2005. Den innebär bland annat att vissa gärningar som tidigare rubricerats som sexuellt utnyttjande nu rubriceras som våldtäkt.”
          ”År 2010 inrapporterades 337 brott som avsåg fullbordade mord, dråp eller misshandel med dödlig utgång, vilket är en ökning med 105 brott jämfört med föregående år. Den kraftiga ökningen kan i huvudsak förklaras av en enskild anmälan med ett stort antal mord där det i efterhand har klarlagts att gärningarna inte var mord eller annat dödligt våld. ”

          .Det finns t.o.m. en fin bild som t.o.m. ni inte kan ljuga bort, om antalet dödligt våld som anmälts i Sverige sedan 2002, och hur många av dem som verkligen var det när man väl har gjort en utredning.Men det kanske är för många ord att hålla ihop. Jag hoppas och tror att er tolkning bara beror på okunskap och lättja. Att detberor på att ni inte hittade länken till förklaringen alternativt att ni inte orkade läsa så många ord. Att er desinformation inte beror på att ni har en agenda att ljuga om statistik för att piska upp en hatfull stämning bland de ignoranta. Men jag kanske har fel…

          Nä, det blev priceless igen, Calle!

        • Staffan_H

          Rimligen skulle ni ha kunnat läsa förklaringen till statistiken, länken står ovanför i blått. 
          Här har jag kopierat den för den som inte hittar. 

          http://www.bra.se/extra/measurepoint/?module_instance=4&name=Slutlig%20anm%E4lda%20brott2010.pdf&url=/dynamaster/file_archive/110413/9de28880b3403b44a9b0e893fb1aa511/Slutlig%2520anm%25e4lda%2520brott2010.pdf

          Där hittar man t.ex.”Definition
          • Anmälda brott är alla de händelser som anmälts och registrerats som brott hos polis, åklagare eller tull. Genom dessa myndigheter rapporterar även Ekobrottsmyndigheten, Kustbevakningen och Skatteverket. De anmälda brotten inkluderar även händelser som efter utredning visar sig inte vara brott. För en mer detaljerad beskrivning se Statistikens Innehåll.” 
          Dvs. om jag gör en anmälan om att, säg Calle har mördat någon, så hamnar det i statistiken över ANMÄLDA brott, även om brottet inte begåtts.
          ” Ungefär två tredjedelar av de anmälda brotten om dödligt våld brukar visa sig ha andra orsaker än en kriminell handling. ”
          ”De anmälda våldtäkterna har ökat kontinuerligt under de senaste tio åren. En stor del av ökningen kan förklaras av att en ny sexualbrottslagstiftning trädde i kraft den 1 april 2005. Den innebär bland annat att vissa gärningar som tidigare rubricerats som sexuellt utnyttjande nu rubriceras som våldtäkt.”
          ”År 2010 inrapporterades 337 brott som avsåg fullbordade mord, dråp eller misshandel med dödlig utgång, vilket är en ökning med 105 brott jämfört med föregående år. Den kraftiga ökningen kan i huvudsak förklaras av en enskild anmälan med ett stort antal mord där det i efterhand har klarlagts att gärningarna inte var mord eller annat dödligt våld. ”

          .Det finns t.o.m. en fin bild som t.o.m. ni inte kan ljuga bort, om antalet dödligt våld som anmälts i Sverige sedan 2002, och hur många av dem som verkligen var det när man väl har gjort en utredning.Men det kanske är för många ord att hålla ihop. Jag hoppas och tror att er tolkning bara beror på okunskap och lättja. Att detberor på att ni inte hittade länken till förklaringen alternativt att ni inte orkade läsa så många ord. Att er desinformation inte beror på att ni har en agenda att ljuga om statistik för att piska upp en hatfull stämning bland de ignoranta. Men jag kanske har fel…

          Nä, det blev priceless igen, Calle!

      • Anonym

        Men snälla nån kan ni inte läsa?
        Jag har tidigare påvisat att detta gäller anmälda brott med dödlig utgång.
        Många brott måste anmälas som detta eftesom man ska undersöka om det är ett brott med dödlig utgång.
        ´
        Jag anser att FT beter sig lika bedsrägligt som många på denna blogg anser att den s.k ”gammelmedia” när man inte kollar fakta ordentligt. Det tog mig mindre än några minuter att finna hurb det egentligen låg till, men det är tydligen väldigt känsligt att rätta er ”realister”!

      • Staffan_H
      • Staffan_H
        • http://www.facebook.com/people/Peter-Glowinski/1333560108 Peter Glowinski

          Men är jag helt fel på det? Är det inte Brås rapport om dödligt våld som vi diskuterar? Där de skriver i sin rapport klart och tydligt att 91 av 337 anmälda brott konstaterades vara resultatet av dödligt våld (sidan 11)? Rätta mig om jag har fel?

        • http://www.facebook.com/people/Peter-Glowinski/1333560108 Peter Glowinski

          Men är jag helt fel på det? Är det inte Brås rapport om dödligt våld som vi diskuterar? Där de skriver i sin rapport klart och tydligt att 91 av 337 anmälda brott konstaterades vara resultatet av dödligt våld (sidan 11)? Rätta mig om jag har fel?

        • http://www.facebook.com/people/Peter-Glowinski/1333560108 Peter Glowinski

          Men är jag helt fel på det? Är det inte Brås rapport om dödligt våld som vi diskuterar? Där de skriver i sin rapport klart och tydligt att 91 av 337 anmälda brott konstaterades vara resultatet av dödligt våld (sidan 11)? Rätta mig om jag har fel?

          • Staffan_H

            Typ, jo. Och 91 är inte detsamma som de påstådda 329. Det är just det som vi försöker diskutera, att antalet anmälda brott inte är detsamma som antalet faktiska brott som begås.

            • Lasselito

              Fast det är något som är skumt med siffrorna. Om man tittar på antal lagförda för mord och dråp 2010 är det 165 personer vilket är en siffra som stadigt ökat de sista tio åren. Här ingår säkert att flera personer i vissa fall blivit dömda för samma brott. Men samtidigt är kanske uppklaringsprocenten bara 80% vilket borde göra att siffrorna är större för antal faktiska mord och dråp. Det är svårt att tro att det bara handlar om 91 per år.

            • Lasselito

              Fast det är något som är skumt med siffrorna. Om man tittar på antal lagförda för mord och dråp 2010 är det 165 personer vilket är en siffra som stadigt ökat de sista tio åren. Här ingår säkert att flera personer i vissa fall blivit dömda för samma brott. Men samtidigt är kanske uppklaringsprocenten bara 80% vilket borde göra att siffrorna är större för antal faktiska mord och dråp. Det är svårt att tro att det bara handlar om 91 per år.

        • http://www.facebook.com/people/Peter-Glowinski/1333560108 Peter Glowinski

          Men är jag helt fel på det? Är det inte Brås rapport om dödligt våld som vi diskuterar? Där de skriver i sin rapport klart och tydligt att 91 av 337 anmälda brott konstaterades vara resultatet av dödligt våld (sidan 11)? Rätta mig om jag har fel?

      • http://www.facebook.com/people/Peter-Glowinski/1333560108 Peter Glowinski

        Tack Kanje. Det får jag då säga att man lätt kan bli förvirrad av deras sätt att lägga fram statestiken! enklast är att ringa upp dem. Ska göra det under dagen. Har ett närradioprogram där jag bor, som även ligger ute på nätet. http://www.byaradion.se
        Får du/ni tid, så gå in och lyssna under tidigare program. En intervju med Roger Jansson från Rapport redaktionen. Rätt intressant.

    • KanjeVäst

      http://www.bra.se/extra/pod/?action=pod_show&module_instance=21&id=696&statsType=100&statsCounty=La&Year=2010&type=1

      Där är för 2010, Fullbordat mord och dråp samt misshandel med dödlig utgång 329.
      Man kan titta på tidigare år på den sajten, hittade inget diagram så det har nog FT gjort själva. Jag jobbar inte för FT men ”svarade sakligt” på Elisabeth_45 i hennes tråd, inget märkvärdigt då den typen sällan har något vettigt att komma med förutom de vanliga flosklerna.

  • Anonym

    FRIA måste ta upp detta!

    EXPO

    http://www.svd.se/opinion/brannpunkt/nationalismen-har-inga-svar-pa-de-globala-utmaningarna_6501956.svd

    Det naturliga i Europas utsatta läge vore att kompensera vår
    egen åldrande befolkning med en ökad invandring. Inte att sätta upp
    ytterligare murar och hinder. Det skulle kunna bidra till att
    försörjningsbördan lättar.

    VERKLIGHET

    http://www.gp.se/nyheter/sverige/1.738591-v-satsar-elva-miljarder-pa-bostader

    -Vi har 250 000 unga som saknar bostad, i 120 kommuner råder bostadsbrist

    <<<<<

    Tar FRIA upp detta så kommer EXPOS sjuka extremistiska vision PULVRISERAS!FRIA måste ta upp detta så folk fattar vad som händer!

    • Zeke Varg

      Bankmaffian finansierade både Lenin samt Hitler. Man använder socialism/leninism för att spela ut medelklassen mot underklassen.

  • Anonym

    Frågan är väl om den här kommenatern får stå kvar men här kommer orsaken till att statistiken för 2010 ser ut som den gör.
     
    ”Det faktiska antalet fall av dödligt våld i Sverige har sedan 1990 legat på en
    relativt konstant nivå runt 100 fall per år – detta trots befolkningsökningen
    under samma period. Men 2010 inrapporterades 333 brott som avsåg fullbordade
    mord, dråp eller misshandel med dödlig utgång, vilket är en ökning med 98 brott
    jämfört med föregående år. Den kraftiga ökningen visade sig bero på en enskild
    anmälan med ett stort antal misstänkta fall där det nu har klarlagts att det
    inte rörde sig om mord eller annat dödligt våld.”

    http://www.bra.se/extra/pod/?action=pod_show&id=5&module_instance=2

    ”Polisen har registrerat 213 fall av mord eller dråp, vilket är 92 procent fler än första halvåret i fjol. Men här handlar det om att ett fåtal enskilda ärenden med många anmälda brott som har påverkat statistiken. En Växjöläkare som tidigare misstänktes för 78 fall av dödshjälp står för en stor del av ökningen.

    – Anmälningarna har lagts ner men de finns kvar i statistiken och eftersom det är så många brott påverkar det siffrorna, säger Svedlund.”

    http://www.dn.se/nyheter/sverige/fler-fall-av-vald-i-nara-relationer-1.1135004

    Så nej, Dagens Nyheter ljuger inte utan istället är det Fria Tider som inte bemödar sig med en faktakoll. Dom djupt troende kommer förstås inte acceptera fakta utan istället kalla detta för en ”mörkning” vilket förstås helt går i linje med enna blogg och dess bristande kvalite!

    • Tjatte

      Men är du efter eller?
      DN skriver inte speciellt om dödligt våld, det är FT som av någon knasig anledning valde att inrikta sig på det.

      http://affes.wordpress.com/tag/misshandel/
      http://affes.wordpress.com/category/kriminalstatistik-sverige/

      Titta på ovanstående istället och läs kommentarerna här.

      • Anonym

        Nej Tjatte men jag förstår att Sverigedemokrater har svårt att förstå. Vad skrev FT?
        Jo följande:

        ”Av en sammanställning av dödligt våld i Sverige under perioden 1990 till 2010 framgår en tydlig och jämn ökning, från 121 döda per år under 1990 till 329 döda per år under 2010.

        Under perioden 1950–1964 låg det dödliga våldet i Sverige på mellan 50 och 100 dödsfall per år, enligt BRÅ. Således en bra bit under de 329 personer som fick sätta livet till år 2010.”

        Detta stämmer alltså inte, 329 dog inte av dödligt våld som FT påstår. Detta var antalet anmälningar. Anmälningar som alltså inte stämmer emd det verkliga antalet som dör p.g.a dödligt våld. Men det kanske inte är så lätt att fatta när man som du är lite….efter?

        • Anonym

          Alla mord och dråp som begås av utlänningar är mord som inte hade begåtts om utlänningen inte hade varit här. Advekat kausalitet, heter det visst. Enkelt och inte särskilt abstrakt även för en kvinna.

          • Anonym

            Stackars Dennis, har du blivit nobbad en gång för mycket eller ligger nåt annat bakom din bitterhet gentemot kvinnor?

            Jag förstår att detta enligt sådana som dig måste läggas i facket ”utlänningar” som begår mord. Nu gällde det det felaktiga antalet döda genom dödligt våld i Sverige som FT redovisar. Deta har du av någon konstig anledning ingen kommentar till, är du kanske lite fixerad vid en sak?

            • Tjatte

              Och du har givetvis ingen kommentar till de horribla diagrammen man kan se hos Affes.. märkligt nog så är det just det här med dödligt våld och den extrahöga siffran 2010 du vill älta om och om igen. Där gjorde FT ett misstag som du inte var sen att utnyttja. Har aldrig sett dig här förrens nu.

              • Anonym

                Har jag någonstans förnekat att våldet ökat sen 1975?
                Visst kan jag kommentera dom men jag vet vad responsen på mina åsikter om dom kommer bli.

                Affe talar förstås inte om att lagar ändrats sen 1975 och att t.ex sånt som förut inte räknades som våldtäkt nu gör det. Eller att redovisningen av statistik ändrats och att anmälningarna ökat därför att försäkringsbolag kräver polisanmälan m.m.

                Affe har agendan att allt ska skyllas på invandringen, vi behöver inte hymla om det hoppas jag och visst, en viss del har säkerligen med den att göra men det finns fler orsaker. Orsaker som sådana som affe inte gärna vill tala om.

                Jaså ältar jag?
                Vad gör inte denna blogg och sådana som Affe då?
                Nej då är det förstås annat ljud i skällan. Jag har inte tid att sitta här och skriva ständigt utan ett fullspäckat liv ändå, men det är kul om man bryta den aningslösa tron på dessa bloggar som vissa har. Precis som en del klagar på ”gammelmedia” så bör väl även dessa bloggar som påstår saker kunna kritiseras?

                Jag påvisade ett fel och det är ju inte första gången faktakollen hos denna blogg falerar.

                Godnatt Tjatte!

                • http://www.friatider.se Fria Tider Redaktion

                  Siffran för just 2010 innehåller kanske en del märkligheter, men tabellen motbevisar ändå i sin helhet DN:s påstående om minskat våld. Det erkänner du ju själv.

                  I övrigt hänvisar vi till vår kommentar nedan, på inlägget från Peter som anmärkte samma sak.

                • Anonym

                  Jag har hela tiden pratat om dödligt våld och FT´s påståenden där!

                • Anonym

                  Fortfarande så har det dödliga våldet näst intill fördubblats inom loppet av 20 år. Du tycker inte det är anmärkningsvärt?

                  Om vi bortser från den felaktiga siffran 2010, vill du då åtminstone medge att FT har rätt och DN fel angående ökningen av våldet?

                  Ta gärna en titt på det här med:
                  http://vitbok.se/8/a.html

                • Anonym

                  Fortfarande så har det dödliga våldet näst intill fördubblats inom loppet av 20 år. Du tycker inte det är anmärkningsvärt?

                  Om vi bortser från den felaktiga siffran 2010, vill du då åtminstone medge att FT har rätt och DN fel angående ökningen av våldet?

                  Ta gärna en titt på det här med:
                  http://vitbok.se/8/a.html

                • Staffan_H
                • Anonym

                  Allah ska med

                • http://www.facebook.com/people/Niklas-Jonsson/100000971534570 Niklas Jonsson

                  Du erkänner alltså att våldet har ökat?

                  Men sedan försöker du bortförklara det med att vi fått nya lagar och högre anmälningsfrekvens osv… skrattretande.
                  Det är ju inte heller särskilt trovärdigt, speciellt för oss som har växt upp under massinvandringens tider. Vi har ju sett allt stök på stan med nya invandrargäng som går omkring och rånar och misshandlar folk… 

                  Det börjar likna USA mer och mer. Där har man ju i stort sett inbördeskrig i vissa områden. De skjuter hejvilt på varandra med automatvapen mitt på dan.

                  Men du som är lite äldre, kanske har missat detta, eller så har du somnat med huvet mellan soffkuddarna hemma i din trygga villa på Solsidan?

                • Anonym

                  Jag försöker inte bortförklara något utan påpekar bara ren fakta. Men ni är väldigt känsliga för ifrågasättande här i eran lilla skyddade verkstad….

                • KanjeVäst

                  Faktan är fortfarande att våldet ökat sen 50-talet och DN därmed ljuger, oavsett hur många mord i statistiken du försöker bortförklara. Matte är inte din starka sida, du får leva med det helt enkelt.

                • Staffan_H

                  Nä, hon har fel 91 ÄR fler än 329,det vet ju alla. Därmed basta! Dt spelar ingen roll vad den där j-la statistiken säger. Det har dödats 329, det står ju föffan högst upp på sidan. Det har man läst för mig. ÖÖh

                • Anonym

                  Det är nog bäst att Fria Tider kollar fakta lite noggrannare än så här, när man angriper de stora drakarna som DN och BRÅ, annars kommer nog de här svulstiga retorikangreppen som ett brev på posten.

                • Anonym

                  Det är nog bäst att Fria Tider kollar fakta lite noggrannare än så här, när man angriper de stora drakarna som DN och BRÅ, annars kommer nog de här svulstiga retorikangreppen som ett brev på posten.

                • Anonym

                  Det är nog bäst att Fria Tider kollar fakta lite noggrannare än så här, när man angriper de stora drakarna som DN och BRÅ, annars kommer nog de här svulstiga retorikangreppen som ett brev på posten.

                • Morningstar

                  Du får nog gå och slå upp ordet fakta i sin SAOL.

          • Staffan_H

            Så en anmälan om et mord som inte har begåtts är ett mord som begåtts av en utlänning som inte borde ha varit här? Denna logik måste bara komma från Bjuv.

        • Tjatte

          Fria Tider är som sagt en nyhetssida som skrivs av ett par personer på deras lediga tid.
          De sitter var för sig och har antagligen inte speciellt mkt kontakt med varandra.
          Skribent #3 kanske känner till det här med dödshjälpsläkaren och de sjuttioåtta dödsfallen, Skribent #1 som skrev den här artikeln gjorde det uppenbarligen inte. Själv har jag läst om det, men då är jag också en person som spenderat ohälsosamt mycket tid framför datorn de senaste åren.
          Jag är säker på att även vanliga tidningar gjort det här misstaget, just eftersom jag läst någon artikel där det stod att statistiken var uppskruvad iom en enda ”massmördare”.
          Grejen är att där sitter det en hel redaktion med tiotals, i vissa fall hundratals ”journalister” som kan hjälpa varandra och fylla i saker som kollegan glömt. Viss skillnad mot FT om man säger så…

          Jag är för övrigt inte SDare, utan något mycket värre. Hyser samma hemska åsikter som gemene man hade under första halvan av 1900-talet.

        • KanjeVäst

          Hårklyverier sysslar du med. Hur många gånger tror du polisen nonchalant rapporterar händelser som mord eller dråp och det i själva verket handlar om ”självmord, olycka eller naturlig död” som BRÅ har som (bort)förklaring i din länk? Seriöst, vilka scenarion skulle polisen felaktigt använda en betydligt grövre brottsklass, jag har nämligen svårt att föreställa mig ens ett. Det är nog snarare så att det lutar åt andra hållet i statistiken, som kvinnan för ett tag sen som anmälde att sin man dött i självförvållad vapen-olycka, när hon i själva verket mördat honom.

          Om du är 45 borde du själv enkelt inse hur triviala mord är idag mot för bara 10-20 år sedan. Då kunde media skriva om spektakulära brott i en vecka, tex dagens mord på den kvinnliga vakten hade garanterat varit ett sånt fall. Det  mordet har redan sjunkit ner på nyhetssajterna under, tydligen, betydligt vilktigare saker som att kungen gett medalj till saudi-diktatorn. För övrigt, samma diktator som gärna får sponsra moskéer över hela Sverige och som lokalpolitikerna sedan går på finbesök i och förundras över mångkulturen där kvinnorna sitter i källaren.

          På det har vi sedan rån, misshandel, våldtäkter och annat som ökat till den grad att Sverige ligger på toppnoteringar internationellt inom alla tre nämda kategorierna.

        • KanjeVäst

          Hårklyverier sysslar du med. Hur många gånger tror du polisen nonchalant rapporterar händelser som mord eller dråp och det i själva verket handlar om ”självmord, olycka eller naturlig död” som BRÅ har som (bort)förklaring i din länk? Seriöst, vilka scenarion skulle polisen felaktigt använda en betydligt grövre brottsklass, jag har nämligen svårt att föreställa mig ens ett. Det är nog snarare så att det lutar åt andra hållet i statistiken, som kvinnan för ett tag sen som anmälde att sin man dött i självförvållad vapen-olycka, när hon i själva verket mördat honom.

          Om du är 45 borde du själv enkelt inse hur triviala mord är idag mot för bara 10-20 år sedan. Då kunde media skriva om spektakulära brott i en vecka, tex dagens mord på den kvinnliga vakten hade garanterat varit ett sånt fall. Det  mordet har redan sjunkit ner på nyhetssajterna under, tydligen, betydligt vilktigare saker som att kungen gett medalj till saudi-diktatorn. För övrigt, samma diktator som gärna får sponsra moskéer över hela Sverige och som lokalpolitikerna sedan går på finbesök i och förundras över mångkulturen där kvinnorna sitter i källaren.

          På det har vi sedan rån, misshandel, våldtäkter och annat som ökat till den grad att Sverige ligger på toppnoteringar internationellt inom alla tre nämda kategorierna.

        • KanjeVäst

          Hårklyverier sysslar du med. Hur många gånger tror du polisen nonchalant rapporterar händelser som mord eller dråp och det i själva verket handlar om ”självmord, olycka eller naturlig död” som BRÅ har som (bort)förklaring i din länk? Seriöst, vilka scenarion skulle polisen felaktigt använda en betydligt grövre brottsklass, jag har nämligen svårt att föreställa mig ens ett. Det är nog snarare så att det lutar åt andra hållet i statistiken, som kvinnan för ett tag sen som anmälde att sin man dött i självförvållad vapen-olycka, när hon i själva verket mördat honom.

          Om du är 45 borde du själv enkelt inse hur triviala mord är idag mot för bara 10-20 år sedan. Då kunde media skriva om spektakulära brott i en vecka, tex dagens mord på den kvinnliga vakten hade garanterat varit ett sånt fall. Det  mordet har redan sjunkit ner på nyhetssajterna under, tydligen, betydligt vilktigare saker som att kungen gett medalj till saudi-diktatorn. För övrigt, samma diktator som gärna får sponsra moskéer över hela Sverige och som lokalpolitikerna sedan går på finbesök i och förundras över mångkulturen där kvinnorna sitter i källaren.

          På det har vi sedan rån, misshandel, våldtäkter och annat som ökat till den grad att Sverige ligger på toppnoteringar internationellt inom alla tre nämda kategorierna.

    • Tjadden

      1960 begick det ca 250.000 brott i Sverige För att 2007 begicks det !.400.000.

      Det här kan vem som helst räkna ut vad det beror på, eller hur?

      • Anonym

        Vad beror det på att Finland har ungefär lika många brott som Sverige och liknande brottsutveckling?   Kan du räkna ut det Tjadden eller passar det inte dina syften?

        • Tjadden

          Det får du fråga någon i Finland om. En annan variant likt din motfråga, varför sker det i snitt ett mord var tredje minut i USA?

  • Anonym

    Frågan är väl om den här kommenatern får stå kvar men här kommer orsaken till att statistiken för 2010 ser ut som den gör.
     
    ”Det faktiska antalet fall av dödligt våld i Sverige har sedan 1990 legat på en
    relativt konstant nivå runt 100 fall per år – detta trots befolkningsökningen
    under samma period. Men 2010 inrapporterades 333 brott som avsåg fullbordade
    mord, dråp eller misshandel med dödlig utgång, vilket är en ökning med 98 brott
    jämfört med föregående år. Den kraftiga ökningen visade sig bero på en enskild
    anmälan med ett stort antal misstänkta fall där det nu har klarlagts att det
    inte rörde sig om mord eller annat dödligt våld.”

    http://www.bra.se/extra/pod/?action=pod_show&id=5&module_instance=2

    ”Polisen har registrerat 213 fall av mord eller dråp, vilket är 92 procent fler än första halvåret i fjol. Men här handlar det om att ett fåtal enskilda ärenden med många anmälda brott som har påverkat statistiken. En Växjöläkare som tidigare misstänktes för 78 fall av dödshjälp står för en stor del av ökningen.

    – Anmälningarna har lagts ner men de finns kvar i statistiken och eftersom det är så många brott påverkar det siffrorna, säger Svedlund.”

    http://www.dn.se/nyheter/sverige/fler-fall-av-vald-i-nara-relationer-1.1135004

    Så nej, Dagens Nyheter ljuger inte utan istället är det Fria Tider som inte bemödar sig med en faktakoll. Dom djupt troende kommer förstås inte acceptera fakta utan istället kalla detta för en ”mörkning” vilket förstås helt går i linje med enna blogg och dess bristande kvalite!

  • u28903094

    Alla ser väl med egna ögon åt vilket håll utvecklingen har gått när det gäller grov kriminalitet med dödlig utgång så det behövs ingen statestik egentligen.

  • Staffan_H

    Och här ljuger FT om att majoriteten av nyfödda i Paris är svarta:… Men vf!! ”Artikeln” är borta! Vad är det för fulmedia??

    • Tjatte

      Personen som la upp nyheten gjorde ingen ordentlig koll, nu har de insett sitt misstag och tagit bort den. Börja skriv själv istället om du nu kan göra det så mycket bättre. FT produceras av ett par personer på fritiden. Inte direkt så att det sitter några heltidsanställda med det här som enda sysselsättning om du nu trodde det.

      • Staffan_H

        Tja, och nu har de gjort ännu en noll-koll-artikel. Bara för att de gör det på sin fritid betyder inte att de kan sprida lögner och göra det oemotsagda… 

        • Tjatte

          Tycker du inte det är rätt bra ändå att du kan kommentera här med din klagosång?
          På den här DN-artikeln så var givetvis kommentarer omöjliga. Men för några år sen gick det faktiskt att kommentera många invandringsrelaterade artiklar hos dem. Jag gjorde det ett antal gånger och fick givetvis merparten av mina inlägg borttagna illa kvickt. Men det var tydligen inte nog. En dag kunde jag inte kommentera överhuvudtaget, då de hade spärrat mitt IP-nummer.
          Och det var ju inte direkt så att jag gav uttryck för mina rasistnazistiska åsikter i deras kommentarsfält, utan jag försökte sakligt kommentera olika felaktigheter i deras propag.. öh, ”artiklar” och även länka till olika sidor där folk kan få veta mer om invandringen och dess följder.
          Men se, det gick visst inte för sig!

          • http://www.friatider.se Fria Tider Redaktion

            Den togs ned för faktakoll pga klagomål från läsare. Vi är inte klara med den men den kommer nog upp igen snart. Rättad eller kommenterad på något vis.

          • http://www.friatider.se Fria Tider Redaktion

            Den togs ned för faktakoll pga klagomål från läsare. Vi är inte klara med den men den kommer nog upp igen snart. Rättad eller kommenterad på något vis.

        • http://bortkopplad.se/bloggo bloggo

          Haha, vill du läsa noll-koll-artiklar. Prova http://dn.se

          Nej, men seriöst, det spelar ingen roll om det gäller politiska händelser, ekonomi, sport, naturkatastrofer eller djupare samhällsanalyser. DN’s artiklar är ständigt fulla av grova faktafel och självmotsägelser. Det kan ibland stå en sak i rubriken och raka motsatsen i artikeln.

          Värst är det med Dagens Nyheters vetenskapsredaktion som gör mig som naturvetare riktigt rädd ibland. Den naturvetenskapliga bildningen hos redaktionen är i princip obefintlig.

          Och då ska man komma ihåg att DN omsätter miljardbelopp och har drygt 400 anställda. Fria Tider har en handfull individer som arbetar ideellt och omsätter på sin höjd några futtiga tusenlappar.

    • http://www.facebook.com/people/Niklas-Jonsson/100000971534570 Niklas Jonsson

      Det är väl bra om FT granskar och redigerar artiklar där man upptäckt tveksamheter?

      Sen om det nu inte exakt är majoriteten, spelar kanske inte så stor roll, 
      det är endå tydligt vilket håll Europa är på väg – full fart framåt mot ett islamistiskt Ghetto.

  • Anonym

    Det var nog bara anmälningsbenägenheten som var högre på 50-talet… För att använda populära kulturmarxistiska förklaringsmodeller. 

  • Zeke Varg

    90 % av sheeple läser DN och tror på ALLT som står där och då menar jag ALLT. 10 % går inte att lura men av bara dem är 5 % så pass vakna att de regelbundet ser genom propagandan och 1 % är så pass insatt att den inser oligarkin och styrningen av de sju partierna.
    Om man inte levt inlåst de sista 50 åren så är det helt uppenbart att massinvandring i kombination med WTO gett resultat i extrem brottsutveckling.

    • Anonym

      Din analys är klockren!

    • http://bortkopplad.se/bloggo bloggo

      Det finns två sidor av mångkulturell kriminalitet och/eller våld.

      Dels den faktor som kommer av att mångkultur i sig skapar etniska konflikter och motsättningar, alldeles oavsett vilka kulturer som ingår. Utanförskap grundad på etnicitet, religion, kultur, språk, utbildningsnivå eller socialt sammanhang är alltid bekymmersamt och eskalerar snabbt i det mångkulturella samhället. Ju mer de olika kulturerna avviker från varandra, desto större blir denna verkan. Individer som känner sig exkluderade har en större tendens att ta till våld eller hamna i ett kriminellt beteende.

      Den andra faktorn är den att vissa kulturer i grund har olika värderingar. Om en minoritetskultur anser att det är helt okej att slå ihjäl en 16-årig flicka som haft en pojkvän med fel religiös livsåskådning medan den omgivande normgivande majoritetskulturen ser detta som ett illegalt beteende så ger även detta upphov till kriminalitet. Den här gången beror det dock inte på att två kulturer ”krockar”, utan på att de som tillhör minoritetskulturen fortsätter att praktisera sin kultur och sina värderingar inom den egna gruppen.

      Den våldsutveckling Sverige upplever i
      rask takt just nu står däremot inte i rimlig proportion till invandringen. Många av de invandrargrupper Sverige tar emot är omotiverat kraftigt överrepresenterade i brottsstatistiken. Den enda rimliga förklaringen är att svenska staten medvetet eller omedvetet tagit emot ett flertal invandrargrupper av extremt våldsbenägen karaktär. Ofta handlar det om individer vars beteende är helt förkastligt även i deras egna kulturer och hemländer, men som trots detta ges fribiljett att härja fritt på svenska gator.

    • Staffan_H

      Och som tur är är det bara 1% av befolkningen som sväljer allt med hull och hår, bara det står på en sajt som hävdar att de säger sådant inte skrivs på andra ställen. Pinsamt.

      • http://www.facebook.com/people/Niklas-Jonsson/100000971534570 Niklas Jonsson

        Har du hört talas om WikiLeaks bäste Staffan? :)

        • Staffan_H

          Jodå, och vad är det som skiljer Wikileaks från denna sajt bäste Niklas?  Ööööh – just det! Faktakoll!!

  • Anonym

    Den reportern tycks inte ha varit ute i verkligheten på länge, snacka om  låg standard på Svenska journalister.

  • Anonym

    Media och PK-eliten har omyndigförklarat svenska folket. Folket håller på att vakna upp även om det går långsamt. Man lurar folket med statistiken för att man inte vill diskutera frågan om invandringen. Det är en i synnerhet känslig fråga.

    Idag tjänar bara SD på att debatten förs sakligt och sanningsenligt (eftersom muslimska invandrare är överrepresenterade i all brottsstatistik). Vår invandring är påtvingad oss och det är våra barn och barnbarn som får betala notan.

    Rösta på Sverigedemokraterna för en lösning utan våld.
    Rösta på 7-klövern för en lösning med våld.

    Du bestämmer 2014

  • Anonym

    Man undrar om de där pojkarna varken kan se eller höra eller om de går på något som gör dem totalt avskärmade från verkligheten.

  • Anonym

    Jag är inte på nåt sätt ”statistikbitare” men som lekman och levandes i Sverige och hänger med i den mediala världen så begås det i stort sätt ett mord varje dag enligt mitt förmenande!!!!

  • Anonym

    Jag är inte på nåt sätt ”statistikbitare” men som lekman och levandes i Sverige och hänger med i den mediala världen så begås det i stort sätt ett mord varje dag enligt mitt förmenande!!!!

  • http://bortkopplad.se/bloggo bloggo

    Det hävdas ofta i debatten att ”vi snart blir som USA”. Men jag vet inte vad det finns för belägg för att USA är våldsammare än Sverige? Jag gick igenom brottsstatistiken för USA och Sverige för några år sedan och enligt de siffror jag fick från polismyndigheter i USA respektive Brå ligger Sverige hästlängder före. Visst förekommer en hel del mord, gangsterverksamhet, uppseendeväckande skolskjutningar och annat i USA. Men då bör man betänka att i USA bor lite drygt 312 miljoner invånare. Sverige har drygt 9,4 miljoner invånare.

    Med undantag för de allra svartaste storstadsghettona och svarta delstater i södern som exempelvis Louisiana, den delstat som i många mätningar toppar brottsstatistiken vad gäller våldsbrottslighet, är USA än så länge ett tämligen fredligt land att bo i. I stora delar av det vitare norra USA är våldsbrottsligheten mer eller mindre obefintlig (http://www.learnnc.org/lp/media/uploads/2010/03/crime_rate.png).

  • http://bortkopplad.se/bloggo bloggo

    Det hävdas ofta i debatten att ”vi snart blir som USA”. Men jag vet inte vad det finns för belägg för att USA är våldsammare än Sverige? Jag gick igenom brottsstatistiken för USA och Sverige för några år sedan och enligt de siffror jag fick från polismyndigheter i USA respektive Brå ligger Sverige hästlängder före. Visst förekommer en hel del mord, gangsterverksamhet, uppseendeväckande skolskjutningar och annat i USA. Men då bör man betänka att i USA bor lite drygt 312 miljoner invånare. Sverige har drygt 9,4 miljoner invånare.

    Med undantag för de allra svartaste storstadsghettona och svarta delstater i södern som exempelvis Louisiana, den delstat som i många mätningar toppar brottsstatistiken vad gäller våldsbrottslighet, är USA än så länge ett tämligen fredligt land att bo i. I stora delar av det vitare norra USA är våldsbrottsligheten mer eller mindre obefintlig (http://www.learnnc.org/lp/media/uploads/2010/03/crime_rate.png).

  • http://bortkopplad.se/bloggo bloggo

    Det hävdas ofta i debatten att ”vi snart blir som USA”. Men jag vet inte vad det finns för belägg för att USA är våldsammare än Sverige? Jag gick igenom brottsstatistiken för USA och Sverige för några år sedan och enligt de siffror jag fick från polismyndigheter i USA respektive Brå ligger Sverige hästlängder före. Visst förekommer en hel del mord, gangsterverksamhet, uppseendeväckande skolskjutningar och annat i USA. Men då bör man betänka att i USA bor lite drygt 312 miljoner invånare. Sverige har drygt 9,4 miljoner invånare.

    Med undantag för de allra svartaste storstadsghettona och svarta delstater i södern som exempelvis Louisiana, den delstat som i många mätningar toppar brottsstatistiken vad gäller våldsbrottslighet, är USA än så länge ett tämligen fredligt land att bo i. I stora delar av det vitare norra USA är våldsbrottsligheten mer eller mindre obefintlig (http://www.learnnc.org/lp/media/uploads/2010/03/crime_rate.png).

  • http://www.facebook.com/people/Peter-Glowinski/1333560108 Peter Glowinski

    Då vill jag att ni läser följande ur Brå:s rapport och svarar på det.
    ”Under de senaste 30 åren har det årligen skett i genomsnitt omkring 100 fall av dödligt våld i form av mord, dråp och misshandel med dödlig utgång. Antalet har dock minskat under de senaste 15 åren, främst när det gäller barn under 15 år som offer”.

    • http://www.friatider.se Fria Tider Redaktion

      Vi har redovisat anmälda mord och dråp. Det du hänvisar till är siffrorna efter att Brå bortförklarat hälften av fallen som möjliga självmord eller olyckor genom vad man kallar ”specialstudie”. Det kan de iofs göra, inga problem, men då ska det göras under hela perioden, inte bara från och med 2002 som nu. Idag utsätter Brå bara senare års statistik för denna ”gallring”, för att ge sken av att brottsligheten ”minskar” eller ligger still. I statistiken från det gamla Sverige finns ju också rimligen olyckor och självmord, men dessa gallrar Brå inte.

      Det enda seriösa sättet att mäta ökning/minskning blir därför att titta på samma statistik år efter år, alltså den anmälda brottsligheten. Det är det vi har gjort i vår tabell.

      Värt att notera är f.ö. att inte ens efter brås gallring stämmer DN:s påstående, att våldet minskat sen 50-talet.

      http://www.bra.se/extra/pod/?module_instance=2&action=pod_show&id=5

      • http://www.facebook.com/people/Peter-Glowinski/1333560108 Peter Glowinski

        Ok, tack för svaret. Man har ju själv byggt upp sig en uppfattning baserat på t.ex ”Efterlyst” och i vissa fall polisers uttalanden samt övrig media. Och jag blev väldigt förvånad det jag läste på Brås sida och funderade på hur den låga siffran kunde stämma?                                                                                                     Schyst att ni tog er tid.
        Peter polack  och 24-karat Sverigedemokrat.

        • Tjatte

          Efterlyst är skit.
          På flera sätt. Dels är det bara en handfull fall i varje avsnitt. I några av dessa så outas brottslingarna.
          Sen är det kanske 25 avsnitt per år eller nåt. Det blir ett jättelitet underlag som man egentligen inte alls kan dra några slutsatser av om man ska vara ordentlig.
          Vidare så vill de inte ta upp invandringsfrågan. När det ändå görs så gör de sitt bästa för att översläta och vinkla åt sitt håll.
          Hasse aro är uppenbarligen en förrädare som inte alls är intresserad av att minska brottsligheten när allt kommer omkring, och tidigare har minst en person från välkända Expo jobbat med produktionen av programmet. Från och med i höst tror jag det är dags för nästa Exposnubbe att ta vid, har läst en nyhet om det men minns inte.

      • Tjadden

        Brå är köpta för att ljuga om fakta, så är det bara.

        Jag minns när de vände upp och ner på staplarna vilken kategori som som sitter mest i fängelse till antalet. så att det såg ut som om de var svenskar, ett bevis gott nog, för att man ska ta Brås rapporter med en nypa salt.

  • Anonym

    Johannes Åman sitter väl på sin kammare och drömmar. Han har tydligen helt missat det dagliga våldet som pågår i allt fler av Sveriges kommuner! Skottlossning hör numera till vardagen.

  • Anonym

    Man undrar också hur många sk ”vållande till annans död” skulle ha betraktats både som dråp och mord på 50-talet. 1500 talet skulle nog 100% blivit dråp eller mord. Om en utlänning kom hit och skog ihjäl en gammal svensk dam på en parkeringplats på 1500 talet hade han nog avrättats för mord genom rådbråkning för att sedan steglats. Nu får han 12 mån och får stanna. Tack vänstermedia!

  • Anonym

    Antalet döda skall naturligtvis alltid ses i ljuset av sjukvårdens utveckling. Det är inte ett helt tillförlitligt mått på våldet, även om det förstås är en fingervisning.

    DN är ett löjligt skämt.

    Tänk hur illa det var när massmedia var en massiv monolit som basunerade ut lögnerna, utan att någon, någonstans kunde ge svar på tal? Ett ohämmat propagandamonopol.

    Idag, tack vare nätet, kan minsta, någorlunda intresserad, unge försvara sig mot lögnerna.

    Tiden ca 1945- ca 2001 kommer att gå till historien som en tid av kraftigt intellektuellt förfall, mörker och oinskränkt mediamakt.

    • Anonym

      Ja, vården för brottsoffer har blivit bättre, övning ger färdighet som bekant. Såg ett inslag för några år sedan där personer som jobbade på en akutavdelning i Sthlm sa att antalet patienter ökat kraftigt på senare år och att våldet blivit grövre. De som intervjuades höll inte alls med BRÅ. Tror inte på att anmälningsbenägenheten har ökat, snarare tvärtom.

  • Carl Lundström

    Jag hoppas att 329 spöken kommer att hemsöka den där korrupta redaktionen. 

  • http://farligatankar.wordpress.com Farliga Tankar

    Jerzy Sarnecki är ju professor i desinformation. Det verkar som om Johannes Åman doktorerar i samma ämne.

  • Tjatte

    Varför tog ni upp just antal mord/dråp?
    Det är ett mycket ovanligt brott och inte speciellt intressant alls (tycker jag då)

    Misshandel inkl.grov 1950-2009
    http://affes.wordpress.com/tag/misshandel/
    Helt jäkla vansinnig graf… befolkningen har ökat med 33% under perioden

    massa läsning
    http://affes.wordpress.com/category/kriminalstatistik-sverige/

    • http://www.facebook.com/people/Varenus-Luckmann/1497670917 Varenus Luckmann

      Jag tycker att det är väldigt intressant eftersom det är representativt för något som alltid varit oaccepterat, till skillnad från te.x. misshandel, vars ökning kanske inte kan förklaras bort helt, men för vilken ”taket” för vad som kunde anses accepterat var mycket högre förr, i Sveriges gamla bondekultur.

      Misshandel är definitivt mer relevant, så jag håller med, men antalet mord och dråp är svårare för mediamaffian att förklara bort.

      • Anonym

        Inte alls svårt att förklara bort eftersom ju många mord och dråp försvinner då de nu kallas ”vållande till annans död”. Skapat av vänsterliberalerna.

    • Anonym

      Affe han är bra!

  • http://snawitz.blogspot.com snawitz

    Har ni någonsin sett en tidning som fullständigt håller sig till sanningen?
    Medierna är som folk i allmänhet, 25% sanning och 75% osanning

  • Lasselito

    Enligt Brå ligger siffran på runt 100 dödsfall per år på grund av dödligt våld. Så ovan stämmer inte.

  • Kalle

    Jag förstår varför han ljuger men det får inte sägas högt. Alla vet att det är tvärtom. Det är som i sagan. Men man ska väl int e ge sig på en liten journalist. Han utför bara ett arbete för att få lön. Och skiter antagligen i, om han tvingas ljuga läsarna rakt upp i ansiktet.

    • Tjatte

      Vadå ”alla vet att det är tvärtom”!??

      Det kan knappast vara fallet när ynka 5,7% av de röstberättigade la sin röst på de försiktigt invandringskritiska Sverigedemokraterna

      • Anonym

         Så kan man inte resonera. Det är inte bara felaktigt, utan också kontraproduktivt. Du säger att antingen är man sund, eller galen. Hur skall de galna kunna komma över till den ljusa sidan med denna attityd?

        Folk röstar med fötterna för att slippa det mångkulturella våldet; de har bara den råa instinkten, men på grund av massmedias massiva indoktrinering och sociala tryck saknar de ett intellektuellt självförsvar. Och inte minst ett socialt självförsvar.

        Vi måste se det som vår mission att vara empatiska, men samtidigt sanningsenliga och stränga.

  • Anonym

    Med sådana ”fakta” förstår jag att de stängde av kommentarsfunktionen.

  • Anonym

    Om skolbränder kan medtas i sammanhanget så har både mindre och större ökat. De mindre sedan 1996 med en topp 2008.
    De största har visat på en ökning sedan 2005. De större inträffar under kvälls – nattetid. Enligt Myndigheten för samhällsskydd och beredskap.

    https://www.msb.se/Upload/Forebyggande/brandskydd/Statistik_skolbrand.pdf?epslanguage=sv

  • Anonym

    Om skolbränder kan medtas i sammanhanget så har både mindre och större ökat. De mindre sedan 1996 med en topp 2008.
    De största har visat på en ökning sedan 2005. De större inträffar under kvälls – nattetid. Enligt Myndigheten för samhällsskydd och beredskap.

    https://www.msb.se/Upload/Forebyggande/brandskydd/Statistik_skolbrand.pdf?epslanguage=sv

  • Anonym

    Om skolbränder kan medtas i sammanhanget så har både mindre och större ökat. De mindre sedan 1996 med en topp 2008.
    De största har visat på en ökning sedan 2005. De större inträffar under kvälls – nattetid. Enligt Myndigheten för samhällsskydd och beredskap.

    https://www.msb.se/Upload/Forebyggande/brandskydd/Statistik_skolbrand.pdf?epslanguage=sv

    • Tjatte

      Jag hoppas du har sparat ner de där PDF-dokumenten, har jag rätt så kommer de inte ligga uppe alltför många år.

      • Anonym

        Har som favoriter. Hoppas det räcker. Inte så hemma annars i tekniken.

  • chainmail

    Lägger man därtill att akutsjukvården blivit oerhört mycket bättre de senaste åren och därför räddar åtskilligt fler offer så blir siffrorna en rysare. Antalet offer är ju skyhögt fler än på 50-talet. Men för de klenbegåvade kulturmarxisterna, relativisterna och batikhäxorna/skäggen i media är kanske denna markanta ökning inte egentligen en ökning med tanke på vilka kriminella skräpfolk de ständigt vurmar för, så ur det perspektivet kanske de har rätt…

    • Tjatte

      Är det någon som har länken till hela den där sjukhusundersökningen??

      ”Hyllning till Affe för hans utomordentligt bra arbete som ger våra åsikter en statistisk sanning.BRÅ skulle aldrig publicera att anmälningsbenägenheten minskar. Utan det handlar om en undersökning på Södersjukhuset.”I en sjukhusstudie från 1988 i Stockholm uppgav 61 procent att de hade polisanmält misshandel. Några år senare sjönk den andelen till 55 procent. I dag (2008) är situationen helt omvänd. Av dem som kommit till Södersjukhuset uppger 61 procent att de inte tänker polisanmäla misshandeln, 30 procent vill anmäla det inträffade och 10 procent vet inte.”
      BRÅ skulle aldrig publicera att anmälningsbenägenheten minskar. Utan det handlar om en undersökning på Södersjukhuset.
      ”I en sjukhusstudie från 1988 i Stockholm uppgav 61 procent att de hade polisanmält misshandel. Några år senare sjönk den andelen till 55 procent. I dag (2008) är situationen helt omvänd. Av dem som kommit till Södersjukhuset uppger 61 procent att de inte tänker polisanmäla misshandeln, 30 procent vill anmäla det inträffade och 10 procent vet inte.”

      Det känns lite så där när man bara har ett citat att komma med.

  • Anonym

    Sverige är laglöst land och den som förnekar det lever i fablernas värld.
    Jag hoppas bara att journalisterna drabbas själva, först då kommer de att få upp ögonen. Fast det är ju inte helt säkert. Fredrik Federley har ju inte fått upp ögonen än, trots sina erfarenheter.

    • Anonym

      De kanske slog honom på fel ställe?

      • Anonym

        Jaha, du menar i huvudet?

  • http://www.danielhammarberg.se/ Daniel Hammarberg

    Jag gjorde en grafisk illustration av våldsutvecklingen i Sverige i denna videosnutt: http://www.youtube.com/watch?v=qD833nztAdw , där jag också gjorde en ytterst simpel prognos av framtiden, och jämförde utvecklingen med den i USA – länderna går åt motsatt håll – Sverige ökar, USA minskar. Snart kommer Sverige gå förbi USA även i dödligt våld. Snuten är på engelska, men om intresse finns skulle jag kunna göra en ny snutt på svenska med mer nyliga siffror.

  • Anonym

    Det är ett väldigt hopp mellan 2009 och 2010. Om det fortsätter att öka samma takt 2011 så går det inte längre att mörka

  • Anonym

    Är de inte duktiga? Jag tycker ändå att DN är värda en applåd för sin lögnkapacitet!

  • Anonym

    Är de inte duktiga? Jag tycker ändå att DN är värda en applåd för sin lögnkapacitet!

  • Anonym

    Bra att ni snabbt plockade fram lite siffror. Artikeln i DN är ett parad-exempel på hur marxister ljuger och förvränger information. Man går ut starkt med att blanda ihop siffror för dödsstraff, dödsoffer i krig med våldet i vardagen och brottslighet. Inte nog med det, dessutom hoppar man raskt mellan hur livet var för 100.000 år sedan med hur det är idag. Våld som våld liksom, tid som tid. Vad är skillnaden? Hjälp.

    Dödstraff kan inte och ska inte räknas som ”våld i samhället.” Krigsoffer ska inte heller räknas dit. Det är helt andra saker. Dessutom är det definitivt staten som står för sådana dödsoffer. Staten, som i artikeln samtidigt hyllas för den har minskat våldet. Motsägelsefullt.

    Man kan inte heller hoppa fritt mellan fornhistorisk tid, nutid och medeltid och olika platser på Jorden. Det är inte jämförbart, på något vis. Man kan inte heller jämföra om oskyldiga dödas med om skyldiga (brottslingar) dödas. Det är helt olika saker.

    Men de vet att alla relevanta jämförelser skulle motbevisa vad de vill försöka visa. Därför gör de inte några sådana. Vi kan ta ett exempel på hur man vränger siffror och trixar med våld och död här. Vid något årtal vid tiden kring 70 år före Kristus, så satte Romarriket in hårdhandskarna mot piraterna i Medelhavet. På tre månader fick de stopp på piraterna, helt. Förmodligen blev antalet dödade pirater ganska högt, i tusental. Antalet människor som piraterna dödade (och fortfarande dödar) kan nog å andra sidan räknas i tiotal eller högst hundratal. Eller hur?

    Alltså är det bättre att ha pirater som får härja fritt, för då minskar ju våldet i samhället. Eller hur?

    En annan sak är varför man dödar. Idag dödar och skadar många enbart för nöjes skull. Det är ganska sällsynt historiskt sett. Dessutom får vi inte döda i självförsvar. Det fick man förr. Man fick döda sina fiender och de som hotade säkerheten och egendomen. Då blir dödstalen högre, men är det fel? Idag får vi inte döda sådana element. De dödar oss istället. Då blir dödstalen lägre, men är det eftersträvansvärt?

    Döda och skada för nöjes skull (vi har ju ingen fritidsgård!) lär ju alls inte existerat på t.ex. medeltiden eller innan dess, eftersom då gällde att gav man sig in i leken så fick man leken tåla. Var man beredd att döda, så fick man också vara beredd att bli dödad. Är det negativt, egentligen?

    Våld är inte per definition negativt. Jag ser hellre mycket våld utövat mot brottslingar, än lite våld utövat mot hederliga människor.

  • MartinA

    Bra gjort FT! Men BRÅ har en del artiklar om just dödligt våld där de blandar bort korten, blandar in anmälningar och självmord eller nåt. Och snackar om någon reform av statistiksystemet ~1992 eller så. Så sista ordet lär inte vara sagt om detta.

    • http://www.friatider.se Fria Tider Redaktion

      Well, siffran anger antal döda vid mord och dråp. Svårt att bortförklara.

  • Carl Lundström

    Just det, maila redaktionen och bli uppförd på en lista över dem som aldrig skall anställas inom koncernen.

Senaste nyttHeta ämnen
Senaste kommentarer
Annons
Gilla oss på Facebook
Annons
Till Inkorrekta Butiken
Senaste webbtv
Vi tackar
Holländska · Erik B · Curator · Marcus Aurelius · Loffe · dacke · Clarkkent · fr.oskar h · Figaro · Fj5glqs3br · Stefan · Jern&betong · Gunnar l · · Ejron · Åke · Pontus å · Jan Georgsson · Grettir · Bo Johannes · Taxiåkaren · Erik Bergstr · Håkan · Tomas Omaely · Vikingen · Slasher · Magnus · jakob d · Tyr · Jörgen · Gåva · Curator · Ensamstående · Fingal O · NudasVerit · HonestJohn · sexleksaker · Nisse12 · Ålkraft · FredrikR · Suverän! · Broozooz · Nils A · Jan Lillie · Mats Bern · Bo Str. · Hemförsäkring · Bob · loqu · S.Lind · BLE · Joel · Pettson · Tjalle · Thord B · Robban · Erik Andersson · Mrmadmax · Rutger · Patrik b · Peterb dk · Witold · Casper · Näcken · Oxy · Surfa Anonymt · goderian2 · Sätermannen · Christian · Kalle · Markus · karan49 · teura.org · Julia Caesar · Nicke