Efterlyst för att ha avrättat sin tyska fru och sina barn

Publicerat den 22 augusti 2012 kl 07:15

TYSKLAND. Den tyska polisen har satt igång en jakt på en 35-årig irakier som avrättade sin tyska fru och deras barn i måndags natt i närheten av Düsseldorf.

Gilla artikeln på Facebook

Dela/Skriv ut

EFTERLYST OCH FARLIG. Fallah Sänger, efterlyst för mord i Tyskland.

EFTERLYST OCH FARLIG. Fallah Sänger, efterlyst för mord i Tyskland. ()

En 35-årig man avrättade sin 26-åriga fru och deras två barn i Neuss strax utanför Düsseldorf i Tyskland under natten mot tisdag, skriver The Local. Enligt PI-news handlar det om en irakisk muslim som dödade sin tyska fru och deras gemensamma barn.

En av kvinnans släktingar ringde polisen efter det att ingen hade öppnat dörren samtidigt som det spelades musik från lägenheten.

I lägenheten hittade Polisen kropparna efter en fyraårig pojke, en åttaårig flicka och deras 26-åriga mor. Alla hade blivit skjutna.

Mannen är sedan tidigare känd av myndigheterna för att vara våldsam mot sin fru. Polisen har under de senaste åren upprepade gånger blivit tillkallade till lägenheten och de sociala myndigheterna har varit i kontakt med familjen.

Polisen och åklagarna sade på presskonferensen i tisdags att 35-åringen kan vara beväpnad.

En belöning på 1500 euro är utfäst till den som ger information som leder till ett gripande. Mannen är enligt polisens egna uppgifter Fallah Sänger och är 166 cm lång.

Efterhandsmodererat: Fria Tider ansvarar ej för innehållet nedan

Regler: Håll god ton. Förtal, hotelser, publicering av personuppgifter, vulgära inlägg och irrelevanta utläggningar om folkgrupper som inte uppenbart har med artikeln att göra plockas bort och kan leda till blockering. Inlägg får gärna vara kontroversiella men håll dig till ämnet och följ svensk lag.

  • 88AH

    Varför skall det vara synd om henne och hennes ungar. Hon var endast en simpel rasskändare!

  • DansandeVind77

    Jag tycker att det är viktigt i denna hårda debatt att lyfta fram varför myndigheter inte gör mer i ett tidigare skede!!! Ta barnen ifrån föräldrarna. om det förekommer våld i hemmet !! Då kanske mamman vaknar och orkar ta sig ur sitt hemska destruktiva förhållande. Detta gäller alla, svenskar,araber , tyskar norrmän. Barn ska inte behöva uppleva våld i hemmet, även om barn vill vara med sina föräldrar så måste man markera hårt. Sen borde det finnas en manual för kvinnor som träffar utländska män. De är i regel våldsammare än andra män.

    • Pantertanten

      Du, i Sverige får mannen delad vårdnad!

  • http://profiles.google.com/robin.bankel Robin Bankel

    tråkigt att det finns så många rasister i Sverige…
     

  • JD21

    Ruggit lik tågrånaren, de härstammar väl från samma inavlade släkt.

  • hataridioter

    Många av ni som har kommenterat här, hemskt att vara fylld med så mycket hat och avsky för människor som ni förmodligen inte ens träffat på, utan bara har hört talas om på TV. Alla muslimer är inte blod törstiga barbarer precis som alla svenskar inte är okunniga, isolerade barbarer. Släpp hatet, livet är mycket mer än att hacka på andra människor och finna nöje i det. När Thomas Quick eller Breviek mördar en massa oskyldiga människor är dem Thomas Quick och Breviek fortfarande men när Fallah mördar sin stackars familj är han inte Fallah utan MUSLIM. Detta säger allt!! 

    • diskriminerad_svensk

      Vad kallar du Fallah då? Avkum? Idiot? Oskyldig? Följde bara order från Allah? Kristen? Galen? Det är bara att välja.

    • Stizze

       Första negertaxi jag åkte ville tala om hur viktigt det är att knulla. Den första araben jag träffade ville spela allan…

    • RolandHolm

      Quick är ingen mördare och somliga anser detsamma om Breivik. Men Fallah är muslim och mördare.

      • Emo_boy

        Somliga anser att jorden är platt, och?

  • Anonym

    Oj oj.
    Synd att man är mönstermedborgare.
    Ibland kliar det i fingrarna när man ser sånt här avskräde löst i samhället.

  • xxl741

    hun og ungene fortjente og dø:)

  • Anonym

    suck !! när ska kvinnor fatta att man gifter sej inte med muslimer !!
    dom är psykopater allihopa det leder bara till våld 

    • Pantertanten

      Hon blev tvingad i vanlig ordning. Gravid när hon var 17 år!

  • Anonym

    Det är skrämmande genomgående hur muslimer är okänsliga när det gäller deras egna barn. De dödar dem utan att blinka. Skrämmande!! Önskar fler ickemuslimska kvinnor vore medvetna om detta fenomen och därmed klarar av att VÄGRA skaffa barn med en muslim, moderat eller inte. Han KOMMER ALDRIG ha samma känsla för era barn som en ickemuslimsk man skulle ha!

  • Anonym

    Är det någon som tänkt tanken att om det är tillåtet att gå på stan i heltäckande kläder, med ansiktet gömt bakom tyg, så måste det vara likställt med att gå med en rånarluva på stan? Det är faktiskt samma sak!Ingen vet om det är en man eller kvinna bakom tyget, ingen har en aning om ifall personen i de vida kläderna har ett bombbälte eller skjutvapen gömt! Jag kan med 1000% sannolikhet garantera att om jag eller någon annan skulle gå med rånarluva på stan, skulle jag bara efter några meter bli stoppad, och anmäld till polisen som misstänkt för förberedelse till rån eller liknande. Jag kan då inte hänvisa till att min tro och djupa övertygelse tillåter mig att bära detta varma skyddande plagg. Jag skulle helt enkelt inte bli trodd. Tänk tanken att kunna gå in på en bank helt lugnt för att ta ut pengar i kassan, med en rånarluva som täcker allt utom ögonen. Även om man vänligen lämnar fram en uttagslapp och inte beter sig på minsta sätt hotfullt så skulle man bli anmäld direkt. Ingen tvekan om det.
    Men det finns andra som slipper undan, vill vi ha det så? De skrämmer barnen på dagis, ska de sitta med täckande kläder i kassorna på varuhus, på arbetsförmedlingen med flera ställen? Ska vi svenskar kunna känna förtroende för sådana personer så måste ni våga visa ansiktet! Tänk att ha en heltäckt kvinna framför en svarv! Det funkar inte! Bara en sån sak!

  • Anonym

    ”En irakisk muslim”, vad har Islam med hans dåd att göra? Ingenting. Är man mördare, så är man mördare, om man så heter Thomas Quick eller Fallah.

    • http://patriaomuerte.bloggsida.se/ Caesar Apostata

      En hel del + hans kulturella bakgrund i övrigt.

    • Anonym

       Det har med saken att göra då det säkerligen blir strafflindring för att han är en stackars muslim! Det är ju inte hans fel att de invalat sig i 1400år och därför inte längre vet rätt från fel? Den enda instinkten de inte lyckats inavla bort är den som suger till sig bidrag..

    • Anonym

      Bara det att Quick inte är en mördare. Sedan är det så att om denna getknullare inte hade befunnit sig på europeisk mark skulle de mördade kanske ha levat nu. Min poäng är att muslimer inte har här att göra.

    • Anonym

      Det har mycket medd hans ”religion” att göra, då det tyfligen står i  deras skrift att de ska avla barn för att använda som skjöld. Säg mig någonstans i bibeln eller toran där det står att du ska offra dina barn för att skydda dig själv?!?!

  • Anonym

    Tragiskt! Han kommer  nog till Sverige som ensamkommande barn!

  • http://profile.yahoo.com/42TMDIUTCOYVN3IHEW4MB7J4UY Linus

    Hon gav sig i lag med en sådan och hon blev straffad för det också uppenbarligen!

    • Pantertanten

      Ung tjej gravid, kanske tvingad att gifta sig med honom. Vad vet vi om just detta fall?

      • http://profile.yahoo.com/42TMDIUTCOYVN3IHEW4MB7J4UY Linus

         När det rör relationer utom den egna familjen/religion/etniska gruppen rör det sig sällan om tvång.

  • . .

    Han sitter väll och fikar på den Irakiska föreningen i Södertälje.

  • Anonym

    Han är i fristaden för brottsliga muslimer , här alltså.

  • Anonym

    Inte smart att beblanda sig med primitiva bestar från mena. 

  • Anonym

    Det blir litet minus i kanten. Obra att så att säga ta sin familj av daga. Hade familjen varit i Sverige kanske de hade levat, eftersom vi är proffs på dialog och samförstånd. ; )

  • http://profile.yahoo.com/7QLCY6BSESRBSPNNECWO2KLALA PK

    Sandapan har naturligtvis tagit en charterkärra hem till turistparadiset Irak igen för att börja om. Sverige nästa och en naiv multikultikramande svenska som nästa offer?

  • Anonym

    Det slår nästan aldrig fel, att det är någon med ett onordiskt utseende som vid sådana här brott är gärningsman.
    Mångfalden gör bort sig själv och vi får innerligt hoppas att det här på ett positivt sätt stärker banden och samhörigheten bland oss nordbor.

  • Anonym

    Ni ska nog se att han står vid Svenska gränsen snart och heter muhammed och är ”16″ år.
    Snälla ge han put nu!

  • Anonym

    Han är i Sverige och söker asyl som ensamkommande baaaarn:(

    • visselpipa – 휘파람

      Här kan han få vård som tortyroffer.

      Tortyr är den nya migrationsflugan.

    • Anonym

       Ja han hade rätta längden för det.

  • Anonym

    Han kan söka till Sverige som ensamkommande flyktingbarn

  • Oskar

    4 flugor i en smäll.

  • Anonym

    Olyckligt för frun och barnen, men kanske lika bra att han inte spred sina gener vidare (och borde definitivt hindras från att göra så i framtiden).

  • Anonym

    Blattar är en evolutionär återvändsgränd. 

  • http://www.youtube.com/watch?v=f8GvE6-y_m0&feature=youtu.be Wikimigria

    Inte en chans PK media gjort detta

  • Bjarne Höglund

    Jaa vad ska man säga. Sådd ger skörd. Kan man inte lära av andras erfarenheter, så får man skaffa sig egna. I detta fallet innebar det ju en väldigt dyrköpt erfarenhet.

    Tragiskt anser jag. Samtidigt kan man inte sätta gränser för människans fria val. Har hon frivilligt gift sig med en våldsman, så borde hon ju kunna räkna ut vad som kan ske och bedöma om det är värt risken. Jag har i alla fall ingen rätt att hindra henne.

    Ett är säkert, Fallah Sänger har i alla fall förverkat alla sina mänskliga rättigheter och har inget värde kvar här i samhället. Han är dessutom för farlig för att få vara kvar i samhället. Han är enligt mina åsikter inte längre värd att andas syret på jorden.

  • Anonym

    En kort och fet arab med andra ord. Svenska kvinnor tag lärdom!!!
    Inled aldrig förhållanden med MENA-individer. då detta ALLTÍD leder till ett h-e!!!

    Ps Hur många kvinnor/tjejer har man inte hört säga: ”Den här j-n var ju inte som de andra när vi träffades, trodde han var annorlunda. Han sa att han var hygglig och gillade alla värderingar från väst”

  • Anonym

    Hon gillade ju olika haha.

  • Anonym

    Vad är det för dum kvinna som inte kunde lämna sin man, ringt till polisen flera gånger men aldrig lämnat sin man och flyttat. Hatar sånt och se nu, både hon och hennes barn är döda för hennes dumheter.

    • http://www.facebook.com/aila.palmroos Aila Palmroos

      Okej! Ringt polisen? Vad? Tror du de kan/kunde ville hjälpa henne?? + myndigheterna? Inte ens i Svea-rike (som är så bra) kan en utsatt få 100% stöd och hjälp.Mer resursser behövs.Hur/med Vad skulle du kunna hjälpa dessa utsatta med?

      • Anonym

        Kvinnan kunde väl ta beslutet själv att mannen i fråga är farlig och flytta till annan ort utan någon myndighets hjälp eller helt enkelt inte släppa in mannen något mer Jag har själv en väninna som blev misshandlad av sin pojkvän så hon gjorde slut sen skulle han på henne efter det så hon valde att flytta, det kallar jag smart kvinna men denna är bara dum och det är hennes fel att barnen är döda. Varför tog denna dumma kvinna in honom igen, varför är kvinnor så naiva att dom tar tillbaka sina våldsamma män?

        • Pantertanten

          Det är svårt för kvinnor att rymma från sina män om de har barn. I Sverige i alla fall, 
          Här tycker ju tingsrätt och soc att papporna ska ha rätt till sina barn, delad vårdnad oavsett vad pappan gjort och gör mot mor och barn! Vakna Sverige, så är det i vårt land!

      • Anonym

        Mer resurser till kvinnor som parar sig med kackerlackor? Nej tack!!

  • Anonym

    Han är nog redan i Sverige under ny identitet som ett stackars snyftande nallekramande flyktingbarn.  För vi får inte dna-testa alla som kommer hit, det vore oerhört kränkande. Han ser faktiskt yngre ut än många flyktingpojkar.

  • Anonym

    Men..varför hänger dom ut honom opixlad?
    Det kan ju stödja främlingsfientliga krafter!
    Ja visst ja, detta var ju inte i Sverige.

    • Anonym

      Bara i Tyskland är muslimerna onda och mordiska.
      I Sverige däremot är de gulliga, demokratiska och för jämställdhet.
      Titta bara på valfritt reportage om svenska muslimer i SVT eller TV4.

  • Anonym

    Har man sluppet inn ondskapen i ett samfunn får man ta konsekvensen av det.

  • Anonym

    Denna kvinna, vars gener var disponerade till att para sig med en lägre stående varelse, har nu raderats från genpoolen. That´s the way I see it. And that´s the only way to see it, actually.

    • Anonym

      Sant. De starkaste överlever. Naturen är hård men rättvis.

      • Anonym

        ”Livstid för mordet på Terre’Blanche.” Ser du på samma sätt angående den mördade vite sydafrikanen? Naturen är hård men rättvis…? 

        • Anonym

          Jag anser att man ska hålla sig till sin egen ras. Mord som dessa är tydliga tecken på att jag har rätt i det.
          Detta oavsett hur mycket du spammar här.

          Här har du mer att läsa och begrunda. :)

          http://www.friatider.se/knivman-skar-unga-vita-kvinnor

          • Anonym

            Ingen spamming här inte. Bara lite funderingar. Blir nyfiken på ditt svar. Om mord mellan olika raser är tecken på att man ska hålla sig till sin egen ras…vad är då mord inom samma ras?

            • Anonym

              Brottslighet? Ett tecken på att man umgås med fel personer?

              Det är statistiskt sett betydligt större sannolikhet att utsättas för brott om man umgås med kriminella.
              ”Vissa” folkgrupper har en betydligt högre andel kriminella, särskilt när det gäller vissa typer av brott.

              Säg så här.
              En tjej (som vanligtvis inte vill bli våldtagen) bör heller umgås med svenskar än med araber.

              En ensam man på väg hem från krogen ska hellre slå följe med några svenska män än med negrer/kurder/valfritt mena-folk.
              Samma med ovan nämnda tjej.

              Eller hur?

Philip Jägenstedt/CC-BY

Världens sämsta kines

Full pysselsättning är vad Mao hade velat ha. Det tycker Vilhelm Andersson på ledarbloggen.

Ge ett bidrag

Fria Tider tar inte emot skattemedel. Därför är vi helt beroende av stöd från våra läsare. Tack för din hjälp!


Donera med bank
Annons
Kultur
Tyska frikårssoldater, här fotograferade spanandes efter kommunister under gatustrider i Berlin 1919. Bildkälla: Tyska förbundsarkivet.

Bokrecension: The Outlaws. Thomas Weber har läst en hårdkokt berättelse om frikårstidens Tyskland.

Fler nyheter
FÅR KRITIK: Joe Biden, USA:s vice president, prisade de judiska insatserna för att öka invandringen och skapa social rättvisa i USA. Men nu menar kritiker att han samtidigt bekräftade en rad antisemitiska föreställningar. Arkivbild: Marc Nozell/CC-BY

Biden: ”Judar” gav oss invandring, feminism och homoäktenskap. Kontroversiellt utspel.


HÅLLER KOLL: Frankrikes president François Hollande skärper nu övervakningen av fransmännens värdetransaktioner. Pengar och guld får inte längre skickas med posten. Foto: Hollandes kampanj/Flickr

Fransmän förbjuds skicka guld och kontanter med posten. Skärpt övervakning mot "penningtvätt".


Foto: A. Synwell

Ungern ändrar grundlag efter EU:s stämningshot. Global seger i flera frågor.


 

Obama kan läsa din e-post. USA kan bläddra i svenska myndigheters mejl.


ONÖDIGT: Kommunala folkomröstningar har hållits på folkets initiativ vid sju tillfällen sedan 2011. I fem av fallen har politikerna struntat i valresultatet. Foto: Dahlstroms/CC-BY

Svenska politiker struntar i lokala folkomröstningar. Kommunala folkinitiativ verkningslösa.

Efterlysningar

Här visas efterlysningar av personer i Sverige och internationellt. Du hittar fler efterlysningar i vår avdelning Blåljus

POLISEN EFTERLYSER. Kan ha varit delaktig i misshandel på  Mäster Samuelsgatan i Stockholm, den 10 mars.

Inlagd 13 jun 2013
Efterlysta av polisen

Läs mer

"Aziz", 22, efterlyst för mordförsök.. Foto:  Polisen

Inlagd 30 maj 2013
Man efterlyst för mordförsök

Läs mer

EFTERLYSTA. Foto: Polisen

Inlagd 16 maj 2013
Misshandlade och rånade kvinna – fastnade på bild

Läs mer

EFTERLYST. Waseem Al-Jubouri, 22. Foto: Polisen

Inlagd 15 maj 2013
Efterlyst för synnerligen grov misshandel

Läs mer

Mannen på bilden är efterlyst misstänkt för stöld av två vattenskotrar. Foto: John Lundholm

Inlagd 12 maj 2013
Här försvinner tjuvarna efter fräck stöld av vattenskotrar

Läs mer

 

Inlagd 8 maj 2013
Han jagas för danskt tonårsmord

Läs mer

Senaste nyhetsbilder

Här visas de senaste bilderna från våra bildleverantörer. Du länkas direkt till fotografens webbplats.

Vetenskap
Vikingaskepp av mindre modell. Henri Bergius/CC-BY-SA

Ny vikingafärd i Amerika upptäckt. Sannolikt platsen där vikingar träffade på skrälingar.


DUMHET GÅR I ARV: Studien har funnit genetiska markörer för utbildningsnivå genom att studera 100.000 deltagare. Foto: 53416677@N08/CC-BY (flickr)

DN erkänner: Gener avgör din intelligens. Genetiska markörer visar utbildningsnivå.


Honungsbi. Foto: Flickr/Ryan Wick

Dresserade honungsbin letar landminor i Kroatien. Små bevingade insekter ska i framtiden rädda liv.


Visa fler vetenskapsnyheter

Senaste nyttHeta ämnen
Tipsa redaktionen

Detta ärende gäller (obligatoriskt)

Ange en e-postadress (obligatoriskt)

Ämne (obligatoriskt)

Meddelande och/eller länk (obligatoriskt)

Bifoga fil (frivilligt)

Spamkontroll: (svara på frågan)
Vad heter Sveriges huvudstad? 

Senaste kommentarer
Gilla oss på Facebook
Annons