Prototyp från 2006 som visar ett förslag på hur den nya megamoskén i östra london kan komma att se ut.

Prototyp från 2006 som visar ett förslag på hur den nya megamoskén i östra london kan komma att se ut.

Klart för megamoské i London

Publicerat den 9 oktober 2012 kl 23:35

LONDON. Den ses som en symbol för islams allt hårdare grepp om den europeiska metropolen. Den nya "megamoskén" i London kommer att ha plats för 10 000 muslimer. Men nu höjs varnande röster för att bygget kan komma att främja extremism.

Gilla artikeln på Facebook

Dela/Skriv ut

Rekordmoskén, som ska byggas i stadsdelen West Ham i östra London, kommer att ha plats för fyra gånger fler besökare än den jättelika kristna Sankt Pauls-katedralen.

Den utrustas dessutom med bland annat gigantiska minareter, ett islamskt bibliotek och sportanläggningar, rapporterar Daily Star.

Samtidigt som moskén beskrivs som en ”ny helig plats” för samtida islam höjs kritiska röster, som påpekar att den fundamentalistiska gruppen Tablighi Jamaat ligger bakom byggplanerna.

Det har bland annat uppdagats att två av terroristerna som låg bakom de muslimska attentaten i London 2005, Shehzad Tanweer och Mohammad Sidique Khan, samt den misslyckade så kallade ”skobombaren” Richard Reid, alla var aktiva i en moské som leddes av den kontroversiella islamistgruppen.

Alan Craig, som är kampanjchef för MegaMosque-NoThanks, är starkt kritisk till att moskébygget nu fått klartecken av myndigheterna.

– Det här blir Storbritanniens första specialbyggda shariakontrollerade zon, säger Craig till Daily Star.

Köp boken här!

Efterhandsmodererat: Fria Tider ansvarar ej för innehållet nedan

Regler: Håll god ton. Förtal, hotelser, publicering av personuppgifter, vulgära inlägg och irrelevanta utläggningar om folkgrupper som inte uppenbart har med artikeln att göra plockas bort och kan leda till blockering. Inlägg får gärna vara kontroversiella men håll dig till ämnet och följ svensk lag.

Twingly bloggsök link:http://www.friatider.se/klart-for-megamoske-i-london Bloggar om denna artikel
  • http://www.facebook.com/people/Morris-Morad/1621862379 Morris Morad

    varför kan man inte bygga kyrkor i saudiarabien varför tar man inte upp den här fråga?? 

  • http://www.facebook.com/people/Morris-Morad/1621862379 Morris Morad

    Grattis Europa er framtid är säkrat!

  • Anonym

    Den muslimska planen är att erövra världen, och man är på god väg. Jag avråder alla att acceptera deras etableringar i form av byggnader eller Moskeer. Religionsfrihet betyder inte att man kan göra som man vill. Deras kultur passar inte in med den demokratiska tanken, och framför allt inte med mänskliga rättigheter för kvinnor. Skicka tillbaka alla som inte vill integreras med vår kultur, som har en helt annan grund än den Muslimska.
    Det vore bra om det blev förbjudet att missionera sin religion. Att stå i en minaret och skrika ut budskap måste bli förbjudet. Det räcker med kyrkklockor som skränar då och då. Jag har fått nog av Gud och hans outgrundliga vägar.

  • http://twitter.com/MenyKU PlebisPlebojis

    Vilken inriktning av islam är det ligger bakom mosken? De olika grenarna håller väl inte direkt sams väl, inte ens när det gäller sådana här saker.

    • Anonym

      Det är därför det byggs 5 moskéer i Tensta :Rinkeby området,när de olika grener inte är överens.

  • Anonym

    English defence league har ett stort arbete att utföra.

  • Anonym

    Det obehagliga är att det brittiska valsystemet med majoritetsval gör det mycket svårt för den politiska oppositionen att vinna inflytande. Tories och Labour verkar sitta ganska säkert som makthavare och brukar växelvis få makten beroende på hur medierna backar upp partierna. Tillsammans med Liberaldemokraterna utgörs makteliten av partier som försvarar massinvandring och mångkultur. Britterna är samtidigt mycket negativa till både invandring och EU, det syns tydligast i valet till Europaparlamentet  som är proportionellt. UKIP 16,5 % av rösterna och 13 mandat 2009 och samma år fick British National Party fick 6,2 % av rösterna och 2 mandat. Skulle Storbritannien ha ett proportionellt valsystem så skulle den politiska oppositionens inflytande vara ganska stort. Betydligt fler skulle också rösta på invandringskritiska partier. Det finns ett antal invandringskritiska partier och grupper som skulle kunna bli ett riktigt stort politisk alternativ om de kunde bilda en gemensam plattform. Så länge ingen politisk opposition av betydelse finns kommer Storbritannien fortsätta att ta emot enorma skaror invandrare från hela världen och islam kommer att stärkas ännu mer. I Frankrike, Tyskland, Spanien, Belgien och Holland utgör muslimerna en betydande del av befolkningen. 

    I Sverige är muslimerna ca 600 000 enligt en noggrann beräkning som gjordes av Dispatch International. Överallt sprider sig islam men reaktionerna på islamiseringen  riktar sig nästan alltid åt fel håll. Istället för att skapa massiv opinion mot de enskilda politiker som ligger bakom invandring så attackeras själva religionen. Ingen av oss gillar väl islam, men det vore bättre att ägna den kraft man ägnar åt att kritisera islam till att kritisera och hänga ut de enskilda politiker som ligger bakom massinvandringen och islamiseringen. På något sätt så kommer politikerna undan när vi ägnar oss åt att hitta absurda detaljer i den absurda religionen, men det är slöseri med tid och energi. Det är POLITIKERNA SOM SKA HÄNGAS UT och motarbetas mer än kraftfullt. Alla borde få veta vad landsförrädarna heter, men idag går de fria för att kritiken mot invandringen ofta riktas åt fel håll. De sitter tryggt i sina villor medan deras politik bryter ned Sverige. De borde inte få sitta där och vara trygga. Samma sak när det gäller invandrarbrottsligheten. Varje gång man hänger ut kriminella invandrare så borde man parallellt med det hänga ut vem som är direkt ansvarig för brotten. Det är politikerna i regeringen och statsministern som är skyldiga eller andra politiker och tjänstemän på Migrationsverket som beviljat uppehållstillstånd. 

  • Anonym

    Engelska myndigheter är är faktiskt ännu mer korkade än dom svenska i många fall.

    Man undrar var och när missnöjda grupper som inte får igenom sin vilja börjar med samma terror som bedrivs i deras hemländer.

  • http://friatider.se/ Allan Sethsson

    ”Sportanläggningar” Vad kan det tänkas vara för specifikt muslimska sporter då?
    Balkongkastning, 100 m med bombbälte?

    • Anonym

      Snitta 5 pers på kortast tid.
      Gruppsex tävling, äh nej jag menar våld…..

  • Anonym

    Jag har bevakat detta i flera års tid. De ville bygga moskén så den stod klar innan de olympiska spelen för att framhäva Islams grepp om London och England. De begick dock misstag i bygglovsprocessen samt att londonborna började inse att det här var ingen lyckad idé för London och det budskap som staden skulle ge världen 2012.

    Jag tror att en tyst överenskommelse gjordes för OS att de skulle få bygga sin Moské fast bara de kunde vänta till efter OS. Nu är projektet igång igen till allas vår fasa. Som sagt, de farligaste fienderna mot vårt samhälle är de som vi valt att ansvara för just vårt samhälle. Muslimerna är lätta att stoppa – om vi gör det i tid och än så länge har vi tid.

    Se även http://www.megamosquenothanks.com/

    • Anonym

      Muslimerna är lätta att stoppa, ja. De klarar INGENTING utan hjälp av europeer. Detta bäddar ännu mer för ett riktigt krig. Men islam kommer inte att kunna vinna fullt ut och byggs detta kommer det en dag att flygbombas sönder, var så säker.

      • Anonym

         :)

  • http://www.friatider.se/ Carl Lundström

    Inte precis vad WWII-veteranerna trodde att de kämpade för. Det är lätt att bli lurad.

  • Anonym

    Då är England borta över tillflyktsland när Reinfeldt och co. har islamiserat Sverige. Det blir att på nytt se vilka andra länder som finns med på listan.

    • Anonym

      Östeuropa. Finns inget annat alternativ.
      Fast ännu vill jag inte överge gamla Sverige. Vi måste försöka kämpa för vårt fina land ännu en tid.

    • Anonym

      Hej,har kollat kartan,och det ser mörkt ut.Enda vägen ut,
      är att borra rakt igenom klotet,och ut på andra sidan.

    • Anonym

      Israel är mitt första val.

    • http://www.motpol.nu/ Nils Motpol.nu

      Ett ord: Ungern.

    • Anonym

      Schweiz kanske?

  • Anonym

    Helt sanslöst!

  • Anonym

    Stackars västkustbor,skynda er och köp hörselskydd,
    för nu blir det ylande.

  • Bjarne Höglund

    Ja eftersom myndigheterna godkänner detta så innebär det ju att folket godkänner detta. annars skulle folket likt muslimerna vara ute på gator och torg och protestera högljutt.

  • Anonym

    Dom vill bygga moskèer på flera ställen i Europa, dom vill införa sharialagar, dom vill gifta sig med 10 åringar, dom vill ha böneutrop, dom vill ha & dom vill ha. Ytterst få reagerar på deras KRAV som millimet efter millimet får igenom sina krav, i deras krav hör jag ALDRIG att dom vill jobba :=((((

  • Anonym

    Det där ser inte ut som någon moské. Om jag ska vara helt ärlig så vet jag inte vad det där ska föreställa för något.

    Med hur högljudda och stökiga många muslimer har varit i London dem senaste åren, så tycker man ju att Londonborna borde vara starkt emot det här.

    • Anonym

      Det kan du lita på att de är. Men deras röst blir aldrig hörd. Orsak? Media såklart.

  • Anonym

    Den blir så stor, att den går att träffa från luften  -  om någon nu en dag skulle råka tappa något från ett flyg  :)

  • Anonym

    Okej, men vad innebär detta?

    Kommer dem ha sådana bönutrop som dem skall ha i Fittja?

    Och kan en kvinna som inte är muslimsk gå i just det kvarteret utan problem?

    • http://www.svenskarnasparti.se/ Hisingsbo

      En icke muslimsk kvinna är ALLTID ett potentiellt våldtäkts offe.. förlåt jag menade givetvis deltagare i överrasknings sex.

  • Anonym

    Synd att förstöra ett sådant underbart land!

  • Anonym

    Friatider har gått om Avpixlat.
    Friatider låg 10 bakom Avpixlat för en vecka sedan ungefär.

    http://www.alexa.com/siteinfo/friatider.se

    http://www.alexa.com/siteinfo/avpixlat.info

    Det märks att svensken vill ha mer radikalare nyheter och radikalare lösningar på problemen i Sverige :)

    • http://profile.yahoo.com/7QLCY6BSESRBSPNNECWO2KLALA PK

      Visst kan det vara så. Men till 2014 bör alla krafter samlas och dra åt samma håll,för Sveriges skull. SD är vår enda röst i de fina salongerna just nu. Det är det enda motstånd vi har som kan störa 7-klövern. De bör få chansen att bygga vidare en mandatperiod till. Splittring gör bara att pro-islamisterna och Expo:s tankar vinner. De vore förödande. Sverige klarar inte ytterligare fyra år av vansinne på samma nivå som idag. 2018 kan det vara försent att rädda Sverige på demokratisk väg.

      • Anonym

        Jag förstår mycket väl vad du menar och jag håller med om att SD måste få finnas kvar för tillsvidare och störa 7-klövern tills ett mer ”radikalt” parti kan mobilisera sig.
        Själv hade jag nog velat se en politik mer lik SvP’s om jag ska vara helt ärlig.
        Men men vi får se hur det går till valet 2014, jag håller tummarna för både dig mig och resterande svenskar att allt ska gå bra.

        • Anonym

          Håller med fullt ut. 
          Låt SD få sitta i riksdagenen med x%, störa ut sjukklövern.
          Sen så kan vi rösta på SvP.

    • Anonym

      avpixlat var kontrollerad opposition, moderatorer som plockar bort random inlägg, inget jag slösar min tid på i alla fall.

      • http://gidlöf.se Tomas

        Hej ”Ensampappa” ! och andra!  

        På Avpixlat försökte jag en gång uppmärksamma att Sveriges Offentliga Makt (=myndigheterna) begår brott mot svenska medborgare. Då särskilt mot pappor och barn.

        Det tyckte Avpixlat inte om. De blockerade mig mer än ett halvår. De stöder etnisk rensning av, ja just, Svenskar. Avpixlat och föregångaren Politiskt Inkorrekt besvarade inte heller brev från mig.

        FriaTider.se har inte raderat en enda kommentar som jag skrivit.

        Hälsningar Tomas.
        Bortrövad Pappa.   
        *     *      * *        *         *          *        *   *  *      *

    • Anonym

      Svensken som vill veta sanningen går enklast till Fria Tider – för det är just det vi behöver! Namnet drar.
      Kanske kommer SvP också att dra fler röster än SD så småningom. Men vi får nog stanna vid SD just nu.

      • Anonym

        Absolut, jag förespråkar en mer SvP liknande politik, men vi får nöja oss med SD så länge så att vi får igenom lite hårdare invandringslagar osv.

    • Anonym

      Friatider eller Avpixlat. Karpstryparen eller Thoralf. Sweden confidential eller Svensonfunderingar. Kent Ekeroth eller Dispath International. Jag läser ALLA.
      Kul att Sverige så sakta nu äntligen börjar vakna upp. Vem kommer att sakna AB?

      • Anonym

        Jag läser det mesta jag med, t o m radikalare tidningar som Realisten och Nationell.
        Tror knappast att någon kommer sakna AB och det ska bli skönt när alla vaknat upp så att vi kan styra upp en framtid för det svenska folket.

  • Anonym

    Sverige om några år var så säker på det.   inte nog med att den står som ett monument för pedofildyrkan -den tycks ha fått en riktigt kulturradikal arkitektur på köpet som om byggnaden har tentakler. 

  • Nej till islam och Reinfeldt!

    Jack the ripper är tillbaka… skräcken i london har bara börjat.. detta kommer sluta i färgen röd… stackars stad…

    • http://www.facebook.com/people/Johnny-Larsson/100000534507754 Johnny Larsson

      Nej nej, Han heter nu mer Jach ibn rippmehd

    • Anonym

      Rivers of blood… engelsmännen har blivit varnade men lyssnar inte.

  • Anonym

    Skulle inte förvåna om det stupar på finansiering. Men har de fått finansiering så innebär det att Saudi står bakom. Och då inses lätt att det handlar om att sprida islam till väst. Som när USA och EU försöker sprida demokrati till Afghanistan etc. 

    Man kan spekulera i vilken som hinner först, vilken vinner?

  • http://www.facebook.com/people/Johnny-Larsson/100000534507754 Johnny Larsson

    England har större problem än oss, Landet styrs med järn hand av Landsförrädare och självhatiska vänster kräk.

  • Anonym

    Hvorfor kan de ikke holde seg i ørkenen der muslimer hører til ? håper for guds skyld at dette stanses.

  • Anonym

    Oj de har verkligen problem i England. Är det så här vår framtid ser ut?

  • Anonym

    Konstigt attt all skit har kopplingar till ÖST ! Östra London , öststatsligor, mellanöstern…osv.

  • http://twitter.com/Charlie_Lindh SD-trollet

    Helt otroligt vad ni på FT ligger i :-)

    • Anonym

      just. det är synnerligen ett kärt ämne för FT. Luktar skumt att man tvålar ögonen med invandring och islamister 24/7.

  • Anonym

    Vidrigt.

    • Anonym

      vadå vidrigt. den ser mycket futuristisk ut. Se det från den estetiska synvinkel. :) )

      • Anonym

        Är det en jättebid’e ?

      • http://www.facebook.com/people/Johnny-Larsson/100000534507754 Johnny Larsson

        Är du dum i huvudet? Hoppas din morsa åker dit utan slöjja, Blir hon stenad.

      • Anonym

         Är futuriskt något du tycker är vackert?

      • Anonym

        Spelar ingen roll om det är vackert eller inte det är vad som försiggår inuti som spelar roll

 

Svenskarna minst rasistiska folket

Färre än fem procent vill helst bo etniskt homogent. I alla fall om man får tro vad svenskarna själva svarar i en internationell enkät.

Ge ett bidrag

Fria Tider tar inte emot skattemedel. Därför är vi helt beroende av stöd från våra läsare. Tack för din hjälp!


Donera med bank
Annons
Kultur
Foto: Kurt Löwenstein/Educational Center International Team

Erotik utan kön. Hur är det tänkt att gå till, undrar Paul Gottfried.

Fler nyheter
Philippe Giboulot/CC-BY-NC

Skulle spöa svensk ”gubbjävel” – fick ofrivillig gratislektion i karate istället. Ung invandrare angrep 64−åring med svart bälte.


HOTAS: Flera traditionella köksväxter och blommor hotar att försvinna när EU kräver att endast certifierade och industriellt framställda fröer ska få odlas i Europa i framtiden. Foto: Vidya365/CC-BY

Snart förbjudet att odla sin egen mat. Förbjudet ta sticklingar, fröer, sätta potatis.


Över denna tomt går gamla Göta landsväg, här ska en 2 800 kvadratmeter stor moské byggas. Foto: Fria Tider

Här red Gustav Vasa eriksgata – nu byggs jättemoské på platsen. Vill ha böneutrop från 28 meter hög dubbelminaret.


HÄKTAD: Denne 28-årige man har delvis erkänt att han mördade Jonna Rask. Foto: Privat

Mordet i Oslo: Här är de häktade ”svenskarna”. Svenska Jonna Rask, 26, mördades i en lägenhet i Oslo.


En schweizisk väljare har precis fyllt i "Ja" på valsedeln och stöder alltså parlamentets förslag om skärpta krav för asylsökande. Foto: Fria Tider

Schweiz folk­omröstar om asyl­invandringen. Kräver krafttag mot illegal invandring.

Efterlysningar

Här visas efterlysningar av personer i Sverige och internationellt. Du hittar fler efterlysningar i vår avdelning Blåljus

EFTERLYSTA. Foto: Polisen

Inlagd 16 maj 2013
Misshandlade och rånade kvinna – fastnade på bild

Läs mer

EFTERLYST. Waseem Al-Jubouri, 22. Foto: Polisen

Inlagd 15 maj 2013
Efterlyst för synnerligen grov misshandel

Läs mer

Mannen på bilden är efterlyst misstänkt för stöld av två vattenskotrar. Foto: John Lundholm

Inlagd 12 maj 2013
Här försvinner tjuvarna efter fräck stöld av vattenskotrar

Läs mer

 

Inlagd 8 maj 2013
Han jagas för danskt tonårsmord

Läs mer

KLANTIGT. De båda afghanska rånarna tog flera bilder av sig själva efter rånet.

Inlagd 5 apr 2013
Klantiga rånare skickade bilder på sig själva till offret

Läs mer

"HEMMA" IGEN: Jonis Mahmood, 18, greps för mord i Thailand. Nu trots iraniern, som har svenskt medborgarskap, befinna sig i Sverige igen.

Inlagd 31 mar 2013
Mordmisstänkt tros ha flytt till Sverige

Läs mer

Senaste nyhetsbilder

Här visas de senaste bilderna från våra bildleverantörer. Du länkas direkt till fotografens webbplats.

Vetenskap
SMARTARE ÄN VI? Hötorgshandel i Stockholm sent 1800-tal. Foto: Stockholms stadsmuseum

Forskarlarm: Vi blir dummare och dummare. Lägre medelintelligens idag än på 1880‐talet.


Arnold Schwarzenegger, republikansk politiker. Zero_org/CC-BY

Studie: Starka män röstar höger. Är du man och lite klen.


SAMMA URSPRUNG? Kankan/CC-BY

Asiens språk kan ha sitt ursprung i istida Europa. Tiotusentals år gamla ord spårade.


Visa fler vetenskapsnyheter

Senaste nyttHeta ämnen
Tipsa redaktionen

Detta ärende gäller (obligatoriskt)

Ange en e-postadress (obligatoriskt)

Ämne (obligatoriskt)

Meddelande och/eller länk (obligatoriskt)

Bifoga fil (frivilligt)

Spamkontroll: (svara på frågan)
Vad heter Sveriges huvudstad? 

Senaste kommentarer
Gilla oss på Facebook
Annons