Komet

Komet

Komet utrotade européer i Amerika för 12 900 år sedan

Publicerat den 21 september 2012 kl 08:26

VETENSKAP. Nya bevis läggs nu fram som förstärker uppfattningen om att en komet slog ner i Nordamerika för 12 900 år sedan. Händelsen orsakade en ny istid och utplånade clovisfolket vars kultur uppvisar stor likhet med den europeiska solutréenkulturen.

Gilla artikeln på Facebook

Dela/Skriv ut

Fria Tider skrev tidigare i år att nya vetenskapliga fynd visar att européer kan ha utvandrat till Amerika 10 000 år innan förfäderna till dagens indianer satte sin for där.

Klicka här för större bild

Foto: Wikimedia/CalameSolutréenverktyg

Det var efter fynd av 19 000 till 26 000 år gamla verktyg av europeisk typ på USA:s östkust som arkeologer kunde lägga fram ytterligare bevis för att det var stenåldersjägare från Europa som var de första att upptäcka Amerika.

De nya fynden i USA gjorde att man kunde sätta en ny äldre startpunkt för den amerikanska cloviskulturen, som därmed blev jämngammal med den liknande solutréenkulturen i Europa.

Tidigare trodde man att asiater koloniserade Amerika västerifrån och trängde undan clovisfolket. Nu har en ny studie publicerad i Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) kommit som förstärker en tidigare mycket omdiskuterad teori om att clovismänniskorna inte utrotades av indianer, utan av en komet.

Teorin är dock inte ny. Forskare har sedan 2007 debatterat livligt huruvida en enorm komet exploderade i Nordamerika för 12 900 år sedan.

Det var 2007 som forskaren Richard Firestone vid 10 av 12 arkeologiska utgrävningar av clovisplatser hittade små kulor av metall med en storlek på 20 till 50 mikrometer, motsvarande ungefär diametern på ett hårstrå, och små kulor av diamant i nano-storlek i arkeologiska lager som härrör från ungefär år 10 900 före vår tidräkning. Hans forskningsteam föreslog att partiklarna kom från en utomjordisk himlakropp, antagligen en komet, som hade exploderat i jordens atmosfär.

Händelsen fick dramatiska följder. Kometen dödade clovisfolket och 36 djurarter i Nordamerika, inlusive mastodont, mammut och sabeltandad tiger. Dessutom drabbades jorden av en kort istid som varade i 1 300 år. Den extrema nedkylningen inträffade under en period då jorden annars var under uppvärmning.

Teorin drabbades av ett stort bakslag 2009 då en undersökning av flera clovisplatser av ett annat forskningslag misslyckades med att återupprepa de tidigare resultaten. Det visade sig i efterhand att de hade slarvat och inte följt protokollet.

Den nyligen publicerade undersökningen som leddes av astrofysikern Malcolm LeCompte bekräftar den ursprungliga teorin och kan dessutom bevisa att kulorna har sitt ursprung från atmosfären. Om partiklar regnar ned över ett föremål så kommer fler partiklar att återfinnas ovanför än under. Forskargruppen kunde visa att ovanför föremålen i clovisskiktet fanns det 30 gånger fler partiklar än under.

De kunde också bevisa att partiklarna inte kommer från yttre rymden utan att det är material från jorden som har formats under en extrem påverkan. Partiklarna uppvisar en karakteristik som är typisk för material som har kastats upp från ett nedslag.

Lagret ovanför beskrivs av LeCompte som en ”död zon”. Det finns inga tecken på mänsklig verksamhet på 1 000 år efter händelsen. Skiktet beskrivs som jämförbart med det 65 miljoner år gammla lager som utrotade dinosaurierna.

– Detta tyder på att något mycket dramatiskt hände, säger LeCompte till Eurekalert.

Det är fortfarande inte helt uträtt vad som exakt hände. Men teorin om att det var en komet som utrotade clovisfolket har återigen blivit aktuell.

Arkeologen Goodyear, artikelns medförfattare, säger till Science Daily att studien inte löser komethypotesen utan bara förklarar varför studien från 2009 inte lyckades återupprepa de första resultaten.

Efterhandsmodererat: Fria Tider ansvarar ej för innehållet nedan

Regler: Håll god ton. Förtal, hotelser, publicering av personuppgifter, vulgära inlägg och irrelevanta utläggningar om folkgrupper som inte uppenbart har med artikeln att göra plockas bort och kan leda till blockering. Inlägg får gärna vara kontroversiella men håll dig till ämnet och följ svensk lag.

Twingly bloggsök link:http://www.friatider.se/komet-utrotade-europeer-i-amerika-for-12-900-ar-sedan Bloggar om denna artikel
  • Anonym

    Melancholia (2011) med svensk text.
    http://youtu.be/ELU2MjU4GSg

  • http://www.facebook.com/profile.php?id=1304690472 Karl Schwed

    Hm…..historien upprepar sig…

    Fast nu är det Europa det gäller och kometen heter Islam….

    :0(

  • Anonym

    Spännande artikel.

  • Anonym

    USA är således ett återställande av ordningen.
    Funkar för mig. :)

  • Anonym

    Mycket intressant. Mer sånt här, tack!

  • Anonym

    Den vita manns forbannelse var at de var late i gamle dager, uten de fordømte slaver ville hele området der vert ett paradis.

    • http://www.facebook.com/people/Johnny-Larsson/100000534507754 Johnny Larsson

      Förstår inte varför folk beklagar vita mannen för slaveri, Araberna höll på med slav handel flera hundra år innan vi gjorde det, Kina gör det än idag.

  • http://www.facebook.com/people/Linda-Karlsson/100003464352080 Linda Karlsson

    Tänk om vita hade kunnat leva säkra i America tills nu. Inga muslimska araber, inga muslimska afrikaner, inga mongoler och hunner. Inga invasioner, folkmord krig och ockupationer. Hela kontinenten bara för sig själva.

    • Anonym

      Ett ”gilla” till dig.
      Men den ”vita kulturen” har för länge, länge sedan börjat utrota sig själv.
      (Och då tilhör jag själv inte den traditionella ”vita kulturen”).

      Svenskar- som jag själv betraktar mig som- borde titta lite österut. Mot Finland-där en kvinna fortfarande betraktas som en kvinna!
      Och faen ta dig om du tror något annat. Då blir det en kamaxel upp i rövva.

      Åland tror jag är det som är att sikta på!

  • amaze

    Bestäm er om det är en hypotes eller en (vetenskaplig) teori…  Ni skriver först ”teorin om att det var en komet som utrotade clovisfolket”, sedan att den nya studien INTE löser hypotesen.

    • Anonym

      Fria Tider är inte ”Nature” eller ”Science”. De kan därför använda begrepp som hypotes och teori synonymt. Strikt vetenskapligt är det som tas upp här en hypotes, en väldigt omdiskuterad sådan dessutom.

      Det finns vissa fynd som tyder på att européer tog sig till Amerika innan asiatiska folkgrupper gjorde det. Men om det skulle vara så, så var det förmodligen en kortlivad historia. De arkeologiska fynd man gjort är mycket få och långt ifrån säkra. Det kan exempelvis ha handlat om en mindre grupp européer som lyckades ta sig till Amerika, men att dessa var för få för att fortleva.

      • amaze

        Nej, men det blir IMO förvirrande när rubriken lyder ”Komet utrotade européer..” och därefter växlar man i artikeln mellan att påstå/insinuera att det är en verifierad teori alternativt osäker ickeverifierad hypotes.

  • Anonym

    Arkeologen Goodyear och forskaren Firestone. Det är väl inget skämt det här?

  • http://profile.yahoo.com/QBTQ7LF44ESAGEGWYSXMIV6QLU Benny

    Kan vara en så kallad ”Superwave” ochså…

    http://www.youtube.com/watch?v=wIMYlKzYTig

  • Anonym

    Skrev inte Graham Hancock något liknande om att 12 500-900 år sedan inträffade något som vi kom att kalla den stora floden kan kometen ha påverkat de legender som uppkom?

  • Eufrat

    Det hela ger perspektiv på vår egen tillvaro. Kometer är lika vanliga/ovanliga nu som någonsin. Allt kan hända. Mot de verkligt stora krafterna har vi ingenting.

    • Anonym

      Vi har Bruce Willis.

      • Eufrat

        :D

      • Nogger White

         Precis, för Chuck Norris måste vi spara tills det verkligen krisar ihop sig!

  • Anonym

    Men om de i Amerika så var dem väl inte européer?

    • http://www.facebook.com/people/Jeff-Jensen/666154689 Jeff Jensen

      För länge sedan när det va en stor istid på norra delen av jordklotet så vandrade Européer från Europa till Amerika på den stora isen som täckte klotet. Precis som Asiaterna tog sig till Amerika.

      • Anonym

        Och idag klagar man på pissväder då man måste skrapa rutan på bilen.

  • Anonym

    Man vet ju att européerna kom till Nordamerika före asiaterna. Man har dock inte vetat hur de försvann, om de bara blandades upp eller om något annan hände. Det är inte osannolikt att de var en komet, men kan det inte lika gärna har varit vulkanutbrott? Det finns flera vulkaner i USA som skulle kunna skapa både ny istid och massdöd och har förmodligen gjort det i historisk tid.

    http://www.youtube.com/watch?v=bR_BhU4LCiw

    http://ngm.nationalgeographic.com/2009/08/yellowstone/achenbach-text

 

Svenskarna minst rasistiska folket

Färre än fem procent vill helst bo etniskt homogent. I alla fall om man får tro vad svenskarna själva svarar i en internationell enkät.

Ge ett bidrag

Fria Tider tar inte emot skattemedel. Därför är vi helt beroende av stöd från våra läsare. Tack för din hjälp!


Donera med bank
Annons
Kultur
Foto: Kurt Löwenstein/Educational Center International Team

Erotik utan kön. Hur är det tänkt att gå till, undrar Paul Gottfried.

Fler nyheter
Philippe Giboulot/CC-BY-NC

Skulle spöa svensk ”gubbjävel” – fick ofrivillig gratislektion i karate istället. Ung invandrare angrep 64−åring med svart bälte.


HOTAS: Flera traditionella köksväxter och blommor hotar att försvinna när EU kräver att endast certifierade och industriellt framställda fröer ska få odlas i Europa i framtiden. Foto: Vidya365/CC-BY

Snart förbjudet att odla sin egen mat. Förbjudet ta sticklingar, fröer, sätta potatis.


Över denna tomt går gamla Göta landsväg, här ska en 2 800 kvadratmeter stor moské byggas. Foto: Fria Tider

Här red Gustav Vasa eriksgata – nu byggs jättemoské på platsen. Vill ha böneutrop från 28 meter hög dubbelminaret.


HÄKTAD: Denne 28-årige man har delvis erkänt att han mördade Jonna Rask. Foto: Privat

Mordet i Oslo: Här är de häktade ”svenskarna”. Svenska Jonna Rask, 26, mördades i en lägenhet i Oslo.


En schweizisk väljare har precis fyllt i "Ja" på valsedeln och stöder alltså parlamentets förslag om skärpta krav för asylsökande. Foto: Fria Tider

Schweiz folk­omröstar om asyl­invandringen. Kräver krafttag mot illegal invandring.

Efterlysningar

Här visas efterlysningar av personer i Sverige och internationellt. Du hittar fler efterlysningar i vår avdelning Blåljus

EFTERLYSTA. Foto: Polisen

Inlagd 16 maj 2013
Misshandlade och rånade kvinna – fastnade på bild

Läs mer

EFTERLYST. Waseem Al-Jubouri, 22. Foto: Polisen

Inlagd 15 maj 2013
Efterlyst för synnerligen grov misshandel

Läs mer

Mannen på bilden är efterlyst misstänkt för stöld av två vattenskotrar. Foto: John Lundholm

Inlagd 12 maj 2013
Här försvinner tjuvarna efter fräck stöld av vattenskotrar

Läs mer

 

Inlagd 8 maj 2013
Han jagas för danskt tonårsmord

Läs mer

KLANTIGT. De båda afghanska rånarna tog flera bilder av sig själva efter rånet.

Inlagd 5 apr 2013
Klantiga rånare skickade bilder på sig själva till offret

Läs mer

"HEMMA" IGEN: Jonis Mahmood, 18, greps för mord i Thailand. Nu trots iraniern, som har svenskt medborgarskap, befinna sig i Sverige igen.

Inlagd 31 mar 2013
Mordmisstänkt tros ha flytt till Sverige

Läs mer

Senaste nyhetsbilder

Här visas de senaste bilderna från våra bildleverantörer. Du länkas direkt till fotografens webbplats.

Vetenskap
SMARTARE ÄN VI? Hötorgshandel i Stockholm sent 1800-tal. Foto: Stockholms stadsmuseum

Forskarlarm: Vi blir dummare och dummare. Lägre medelintelligens idag än på 1880‐talet.


Arnold Schwarzenegger, republikansk politiker. Zero_org/CC-BY

Studie: Starka män röstar höger. Är du man och lite klen.


SAMMA URSPRUNG? Kankan/CC-BY

Asiens språk kan ha sitt ursprung i istida Europa. Tiotusentals år gamla ord spårade.


Visa fler vetenskapsnyheter

Senaste nyttHeta ämnen
Tipsa redaktionen

Detta ärende gäller (obligatoriskt)

Ange en e-postadress (obligatoriskt)

Ämne (obligatoriskt)

Meddelande och/eller länk (obligatoriskt)

Bifoga fil (frivilligt)

Spamkontroll: (svara på frågan)
Vad heter Sveriges huvudstad? 

Senaste kommentarer
Gilla oss på Facebook
Annons