Den 45-årige kristna irakiern dömdes för våldtäkt av sin dotter vid två tillfällen, när hon var 14 och 15 år gammal.
I tingsrätten dömdes mannen till fyra års fängelse och utvisning – en dom som hovrätten fastställde. Irakiern begärde då genast resning i HD, som nu avslår hans begäran. Det gör att den tidigare domen står fast.
Länstidningen i Södertälje skriver ”45-åringen riskerar efter straffet att skickas tillbaka till sitt hemland där han på grund av sin religion löper risk att utsättas för stor fara”.
Och ”riskera” är faktiskt rätt uttryck här, eftersom mannen knappast lär utvisas om tillvaron i ankomstlandet gör honom otrygg. Sverige får inte utvisa någon till länder med kroppsstraff och det kan dessutom föreligga så kallat verkställighetshinder, som gör att mannen heller inte kan utvisas.
Läsarkommentarerna till artikeln är upprörda över ordvalet. Signaturen ”Mike” skriver:
”Riskerar att utvisas????? Det här landet är ett skämt!! Låt mig ta hand om honom så behöver ni inte utvisa honom!”
AD.




























Så om en polis i Sverige slår en våldsam demonstrant så är det OK.
Men om en Irakisk pedofil får stryk när han kommer hem så det inte OK.
Sverige är så sjukt.