Liberalerna Demirbag-Sten, Johan Norberg och Fredrik Segerfeldt vill öppna Sveriges gränser på vid gavel.

Liberalerna Demirbag-Sten, Johan Norberg och Fredrik Segerfeldt vill öppna Sveriges gränser på vid gavel.

Liberaler kräver fri invandring till Sverige

Publicerat den 6 augusti 2012 kl 12:10

PK-HÖGERN. En grupp liberala opinionsbildare gör gemensam sak med den extrema vänstern och startar ett nätverk som förespråkar en kraftigt ökad invandring till Sverige.

Gilla artikeln på Facebook

Dela/Skriv ut

Det är i en artikel i Expressen som liberalerna, däribland Dilsa Demirbag-Sten, Johan Norberg och Fredrik Segerfeldt, presenterar det nya nätverket Migro.

Enligt undertecknarna startas nätverket för att högtidlighålla hundraårsdagen för Raoul Wallenberg. De menar att Wallenberg ”är ett bevis för migrationens kraft; hur den befriar, förändrar och förbättrar”.

”Wallenbergs gärningar borde inte enbart lämnas till historien, långt viktigare är de som vägvisande för framtiden. 60 år efter Wallenbergs försvinnande är förtrycket världen över fortfarande omfattande. Dagligen mördas och förtrycks människor av regimer runtom i världen. Migration är nu som då den enda räddningen för många”, skriver de.

Liberalerna lovprisar Sveriges ”humana migrationspolitik” men väljer nu alltså att gå ett steg längre och kräva en betydligt ökad massinvandring, eftersom invandringen leder till ”fattigdomsbekämpning” och är en ”källa för samhällelig och kulturell förnyelse”.

Nätverket ska enligt den liberala gruppen ”utmana såväl vänstern som högern” och ”stå upp för en av de mest fundamentala av rättigheter – fri rörlighet”.

Johan Lundberg, neokonservativ chefredaktör för tidskriften Axess, är glad och nöjd över tillkännagivandet och hoppas att han ska få vara med och bidra till kampen för nedmonteringen av Sveriges nationsgränser.

”Med tanke på att vi på Axess sedan länge propagerat för fri rörighet [sic!] och invandring är det glädjande att se att vi får stöd i denna kamp också av liberaler som Johan Norberg och Fredrik Segerfeldt”, skriver Lundberg på sin blogg.

Efterhandsmodererat: Fria Tider ansvarar ej för innehållet nedan

Regler: Håll god ton. Förtal, hotelser, publicering av personuppgifter, vulgära inlägg och irrelevanta utläggningar om folkgrupper som inte uppenbart har med artikeln att göra plockas bort och kan leda till blockering. Inlägg får gärna vara kontroversiella men håll dig till ämnet och följ svensk lag.

Twingly bloggsök link:http://www.friatider.se/liberaler-kraver-fri-invandring-till-sverige Bloggar om denna artikel
  • Anonym

    Det är lätt att vara generös på andras bekostnad. De människor som för fram förslaget, och deras gelikar, är aldrig sådana som betalar priset. Jag undrar vad de vill säga till de som ställs åt sidan när man på olika sätt ska ge plats åt denna massinvandring. Och vad de vill säga till de som drabbas av alla problem det uppenbarligen medför. Sorgligt hur dumma i huvudet de är. Och hur kommer Wallenberg in i detta?
    Sverige har aldrig berikats av massinvandring. Sverige har berikats av behovsstyrd invandring inriktad på speciell kompetens av olika slag. Ska vi ha invandring, ta hit t.ex. tyskar, holländare, islänningar, andra nordbor, etc. De som vill och kan nåt och som inte ställer till nåt problem, och som vi är kulturellt och känslomässigt närbesläktade med.

  • Anonym

    Stoppa invandringen !  Gör som i grekland. skicka tillbaka allihop helst.

  • Mullog

    Om de bara minskar intaget av invandrare så kan de få använda resurserna till detta. Tills valet 2014 dvs… 

  • Anonym

    Dagens liberaler är inte på riktigt.
    Förvirrade och rädda, en parodi av det fria.

  • Anonym

    Liberaler? Snarare idioter!

  • http://www.facebook.com/profile.php?id=1431792253 Rickard Nilsson

    Nu ska ni få slippa mig här, men tänker inte dra åt helvete utan återvänder till den demokratiska världen. Respekterar era åsikter även om jag inte delar dessa, är det som är innebörden i yttrandefriheten, men det vet ni säkert. Ni får ha det så bra Hej då.

  • Anonym

    Alla som älskar invandringen och dess enorma kostnader kan betala detta SJÄLVA!
    Hur roligt blir det då??
    Rödvinskommunisterna är äckligt skensolidariska.
    Fördelning av resurser ska bara ske så att det gynnar dem själva.
    Alltid någon annan som ska betala kalaset.
    SD ÅRE

  • Anonym

    Då kräver jag att staten inte beblandar sig i mitt privatliv, överhuvudtaget. Alla får klara sig själva för nu kör vi på ren anarki här om det ska vara på det viset ”kära” liberaler. Jag ska inte betala skatt på något och några lagar tänker jag inte böja mig för.

    • http://www.facebook.com/profile.php?id=1431792253 Rickard Nilsson

      Nej är ju typiskt rasister, sverigedemokrater och nationaldemokrater. speciellt de sistnämnda har ju haft rena bedrägerier för sig

      • Anonym

         Vad har rasister, sverigedemokrater, nationaldemokrater och bedrägerier med det hela att göra?
        Senast idag uppdagades det t ex att SSU i Piteå fuskat tills sig 600 000kr så du kanske ska nämna dom också? Eller Annie Lööfs lilla middag? Vet inte riktigt vad du är ute efter.

  • http://farligatankar.wordpress.com Farliga Tankar

    Hur kan det komma sig att dessa mycket inflytelserika personer som dessutom utger sig för att vara sakkunniga fullständigt har missat de ekonomiska problem som flera kommuner uppvisar? Katrineholm, Borlänge, Växjo och flera andra kommuner som har en näst intill okontollerad invandring borde – om dessa liberaler ens var i närheten av sanningen – blomstra av ett ekonomiskt uppsving.

    Bor man i en etniskt renrasig enklav långt ifrån verkligheten, som ju de flesta debattörer, politiker, journalister och kulturarbetare gör, så är det förståeligt. Då kan man skapa sig en världsbild utifrån vad man ser genom köksfönstret. Men då måste vi ifrågasätta vår så kallade ”demokrati” eftersom dessa människor påverkar andra människors liv men slipper ta konsekvenserna för sina handlingar.

    • http://avpixlat.info/ Berit

      Kommunalråden som klagar på att de inte har råd med anhöriginvandringen kanske ska skriva brev till liberalerna och fråga hur de tänkt sig finansieringen. 

      http://www.dn.se/debatt/staten-maste-ta-sitt-ansvar-for-familjeaterforeningen 

      • http://farligatankar.wordpress.com Farliga Tankar

        Ja, det är ju väldigt konstigt att vissa säger att det är så otroligt bra för ekonomin med all denna invandring vi har medan andra beklagar sig över den otroligt dåliga ekonomin som invandringen för med sig. Det vore kul att se dessa bägge sidor debattera kostnader med varandra.
        Men förmodligen kommer de komma fram till att det trots allt är lika viktigt för oss med massinvandring som att ha syre att andas, men ingen kommer förklara hur allt ska finansieras. De kommer även vara överens om att alla andra kostnader i samhället måste skäras ned – utom invandring då, förstås.

  • X X

    Saliga äro de i anden fattiga, ty de tro att analfabeter från tredje världen skola skapa välstånd.

  • Anonym

    Fattigdomsbekämpning? Ja visst då ska vi ta hit alla fattiga i hela världen, särskilt dom som inte har pengar att resa hit, och sedan placerar vi dom i samhällen där absolut inga människor från utlandet bor.

  • GG

    Tänk längre gott folk. Liberaler (inte Folkpartiet) är samtidigt EMOT flyktingstöd och alla form av bidrag till invandrare. Då blir det plötsligt inte så attraktivt att söka asyl i Sverige.

    • Anonym

      Det är precis därför de vill öppna gränserna. Genom att släppa in horder av negrer från andra länder så kollapsar bidragssystemet. 

  • Anonym
  • Anonym

    Om Vi som är invandringsrealister får samma lön som dessa sk liberalister kanske tankegångarna blir ändrade.
    Om man säljer sin själ.
    SD Åre

  • Anonym

    Jag lever hälften av mitt liv i Singapore och när jag för ett par år sedan åkte taxi och chauffören frågade var jag kom från gav han upp ett gapskratt när jag sa Sverige. Ni är ju inte kloka med er invandringspolitik, sa han. Det säger alllt.

  • Anonym

    Om tio år har vi en miljon till att försörja med nuvarande invandring, de flesta analfabeter eftersom det bara är hit de får komma.Ta hit en miljon till, det spelar väl ingen roll. Men då är vi ingen välfärdsstat längre utan vi har blivit ett U-land. Tro mig, tyvärr

  • http://www.facebook.com/people/Sven-Erik-Hansson/1561043228 Sven Erik Hansson

    Liberalismens kärnland USA hade på 1800-talet fri invandring som svenskarna var glada för.

    • kaliyuga6000

      Nä men oj vilken nyskapande klyscha. Jag tror nog att de allra flesta vet att (historiska) migrationsmönster är komplexa och att ingen är mot invandring i sig.

      • http://www.facebook.com/people/Sven-Erik-Hansson/1561043228 Sven Erik Hansson

        Även här på denna blogg är det tydligen känsligt att tala om att det finns skilnader på vilka som invandrar.
        Vilka är populärast att ha som invandrare.Vita europeer eller svarta afrikaner?

        • kaliyuga6000

          Nej, inte alls för min del. Kan ha missförståt dig såtillvida att jag trodde att du argumenterade för invandring generellt, oavsett karaktär och kvantitet, men så var alltså inte fallet. Men precis det du säger är viktigt att lyfta fram. Ett annat exempel är t.ex. Taiwan, som har marknadsekonomi och liberaldemokrati men bibehåller den rasliga/etniska hegemonin. Det är ingen som säger något om rasism där inte – ett bra argument mot socialliberaler, socialister och liknande.

    • Anonym

      Ja du har rätt men ingen fick socialbidrag utan fick försörja sig själva. I dagens Sverige har du t.o.m. mer pengar som pensionerad invandrare än min 93 år gamla mamma. Pensionerad vid ankomsten hit alltså. Sug på den karamellen. Sen kan du gå in på Migrationsverkets hemsida och kolla vad en familj  m t.e.x. fem barn får i startbidrag och försörjningsstöd. Du häpnar

    • Anonym

       Vi ska alltså betala notan?

    • Anonym

      Jo visst men dom belastade inte systemet.

  • http://www.facebook.com/profile.php?id=687023217 Isak Nygren

    Vi kan kompromissa. Vi har fri invandring men samtidigt avskaffar välfärdsstaten. På 1800-talet hade vi fri invandring till Sverige och då hade Sverige en mycket liten invandring.

    • kaliyuga6000

      När man diskuterar migration så behöver man inte minst ta hänsyn till så kallade push, pull och transportation factors. Problemet med resonemanget är att under 1800-talet så hade i princip ingen utomeuropé transportmässig möjlighet att komma hit, men i dag kan rätt många sydlänningar skrapa ihop pengar och ta sig hit och ”söka jobb”. Även det kan leda till kaos. Möjligen kan ”kompromissen” fungera om man helt tar bort välfärden för alla som inte är medborgare eller har varit det i säg minst 20 år.

    • Anonym

      Att avskaffa välfärdsstaten hjälper inte alla de offer som rånas, våldtas och mördas i vårt land varje vecka som konsekvens av invandringen.
      Vi ska inte kompromissa. 

    • http://www.facebook.com/profile.php?id=1431792253 Rickard Nilsson

      Ha ha ha löjligaste jag hört på länge. Avskaffa välfärden sköter alliansen så bra så, hoppas det blir utspark 2014.

  • http://www.facebook.com/people/Sven-Erik-Hansson/1561043228 Sven Erik Hansson

    Ett stort fel bland bloggkommentarer om invandringen är att de framställer hela tiden som om det bara är vänstern som vill ha hög invandring.Inga är så positiva för fri invandring som nyliberalerna.Ända sedan 1980-talet har det varit ett mantra från nyliberalerna att Sverige måste ha fri invandring.

    • Anonym

      Naturligtvis har du rätt i sak men hade vi haft låga skatter och låga bidrag (som riktiga liberaler vill) då hade de inte invandrat hit. Det är gratis pengar som lockar de flesta.

    • http://avpixlat.info/ Berit

      Det stämmer. Å andra sidan har inte vänstern protesterat mot massinvandringspolitiken.

    • Sparkle Wind

      Det finns ingen höger i Sverige.

  • http://profile.yahoo.com/JJBPDAWYZJJMKNHRUGDWMN5MBU James, Isaan

    Dilsa Demirbag är väl turk?
     

    • Anonym

      Kurd.

  • Anonym

    Företagen går på knäna av överbeskattning,inga nya arbeten skapas. Det är bidragen som lockar hit ekonomiska flyktingar.
    Nyblivna pensionärer har urusel pension och höga levnadskostnader. Skatterna driver upp priserna, utlandsskulden är stor och inga reserver finns. Denna politik har ett högt pris.
    Jag är född 61 och ser att det vi ska få i pension kommer att försvinna.
    Fler måste jobba med rätt politik, dela reklam, samla in pengar och skapa opinion mm.
    SD Åre 

  • Anonym

    Man bör ställa frågan: Om svensk migrationspolitik är så bra, varför kopierar inte fler länder den i s f? Det borde ju vallfärda folk hit och lära sig den. Men faktum är att det är precis tvärtom, många länder ser med fasa på sveriges utveckling. Om jag inte minns fel, så var det väl en f.d teknisk attache som varit stationerad i Asien som för något år sedan sa att sveriges rykte utomlands har kraftigt försämrats. Han nämnde ju naturligtvis inte att det handlade om invandringen. Att invandringen har lett till att Sveriges rykte försämrats är inte hela sanningen, men en del av sanningen. Nej, Sveriges invandringspolitik har ett löjets skimmer ute i världen. Svenskar är kända för att vara blåögda, naiva, och småkorkade. Svenska myndigheter är duperade.

    Mvh

  • Anonym

    Den s.k ”främlingsfientligheten” är naturlig. Men det menar jag att alla folk och nationer skulle reagera kraftfullt om de tog emot lika många invandrare som andel av befolkningen som Sverige gör, och sluka så stora resurser. Kanske är ”främlingsfientligheten” en överlevnadsmekanism som gjort att olika folk fortfarande existerar, och ärligt talat, vad är det för fel på att prioritera sitt eget folk framför främlingar? Den s.k ”främlingsfientligheten” går aldrig att utrota.

    Mvh

  • http://www.facebook.com/profile.php?id=1431792253 Rickard Nilsson

    Sen vet jag vad jag pratar om då jag känner flera invandrarefamiljer. Det ni i rena hatet och rädslan leverar här, har ingen verklighets förankring. Sverigedemokraternas ledare Jimmy Åkesson: ”Hitler gjorde inte bara fel saker”. Man ryser av obehag och hoppas att detta rasistiska parti åker med huvudet före ut ur riksdagen vid nästa val.

    • Anonym

      Om man träffat en taskig blatte så är det fördom att anta att alla är dåliga. Om man träffat en schyst invandrare skall man dock anta att alla andra också är det. Politiskt korrekt ”logik”..

      Och har Åkesson sagt något iaf halvaccepterande om Hitler? Det vill jag ha länk på. Det vore intressant.

      • http://www.facebook.com/profile.php?id=1431792253 Rickard Nilsson

        Sorry var inte Åkesson utan SD:s partisekreterare som sagt detta. Men han har ju inte annat än klistrat in sig.

    • Anonym

      Äh, rasism hit, rasism dit. Vem bryr sig? Alla folk är rasistiska. Många invandrare är rasistiska, mot såväl svenskar, som mot andra invandringsgrupper. I Kina kallar man vita för ”barbarer”. Vem bryr sig?

      Mvh

      • http://www.facebook.com/profile.php?id=1431792253 Rickard Nilsson

        Alla människor är INTE rasister. Men en del invandraregrupper är rasistiska, en del svenskar är rasister. men rasism och främlingsfientlighet som handlar om att vissa människor skulle utplåna en hel grupp luktar nazism lång väg.

        Mvh

        • Anonym

          Vilka människor ska utplåna vilken grupp?
          Syftar du på utplånande av svenskar?

          • http://www.facebook.com/profile.php?id=1431792253 Rickard Nilsson

            Nej syftar jag inte på därför att det inte kommer att ske. Nazismen hittade under andra världskriget judar som man utrotade så gott man kunde även om det aldrig hänt enligt vissa. Bara översätta den tyvärr starkt växande nazismen och främlingsfientligheten. Nu är målet muslimerna och glömmer att det är shia muslimer, långt ut på högerkanten som står för koranen fullt ut och genom våld och attentat ska förgöra alla inte shia muslimer. Muslimer i övrigt är fredliga människor, precia som den absoluta majoriteten av vita, färgade, med flera folkslag,svenskar inräknade.

            • Anonym

              Det är vad mångkultur leder till, hat konflikter och motsättningar.
              Utan massinvandring och mångkultur så skulle ”nazismen” 
              inte ha mer chans att frodas än en isbit i Sahara. Ju mer vita
              européer blir bortträngda och dåligt behandlade av invandrare
              och ju mer politiker driver  på för mer mångkultur och massinvandring
              och ju mer journalister ljuger och förvanskar sanningen och stämplar
              även milda kritiker för rasister och främlingsfientliga och därmed stänger
              dom officiella kanalerna för dom som vill  debattera, reformera eller bromsa den nuvarande utvecklingen,  desto fler ”extremister” skapar man.

              Det handlar för övrigt inte om extremism, det som sker
              är något högst normalt, det handlar om samma grundläggande 
              instinkter för överlevnad som finns i alla levande väsen och
              även hos människor som aktiveras när dom själva, deras
              familj, deras stam eller folk står inför ett allvarligt hot mot deras 
              existens. Att kulturmarxister (som du) tror att man kan bortse från detta
              från dessa ursprungliga instinkter precis som man bortser från 
              könsskillnader visar bara hur bortkopplade från verkligheten man är.

              Man skapar med sitt beteende det monster man fruktar och säger sig 
              vilja motverka, vilket får sägas vara väldigt ironiskt.

    • Anonym

      Jag är själv vit, vilket jag inte skäms ett dugg för. Jag föredrar vita människor, men respekterar givetvis alla andra folk. Men precis som kineser föredrar kineser, svarta föredrar svarta, indianer föredrar indianer så föredrar jag vita. Inget konstigt med det, en kines skulle aldrig prioritera en vit, en svart skulle aldrig prioritera en kines osv. Kalla det ”rasism” så mycket du vill, ingen bryr sig.

      Mvh

      • http://www.facebook.com/profile.php?id=1431792253 Rickard Nilsson

        Är själv vit och skäms inte det minsta. Men att människor ska behandlas olika på grund av etnicitet, utseende, ursprung, social ställning osv. det köper jag aldrig någonsin. Det är rasism och det står jag för precis som miljarder andra människor på detta jordklot. Sen har du till viss del rätt att människan uppför sig inte alltid som man skulle önska.

        • Anonym

           Du står visst för att behandla människor olika på grund av etnicitet då du särbehandlar svenskar och vita.
          Det är ju bara vita som kan vara rasister enligt dig.
          Du är en hycklare.

          • http://www.facebook.com/profile.php?id=1431792253 Rickard Nilsson

            Jaha, man ser vad man vill se. Har skrivit i flera kommentarer att människor oavsett om dom är etniska svenskar eller från något annat land på vår jord, allsåledes vita,färgade, asiater, indianer medflera ska behandlas lika. Även skrivit detta på din sida. Skrivit tidigare att alla folkslag kan vara rasister, vilket jag står för. 

            • Anonym

              Skillnaden är bara den att vi inte ser att alla människor 
              från hela världen har rätt att flytta hit. Detta är vårt (svenskarnas)
              hemland, inte en avstjälpningsplats för tredje världens överskottsbefolkning.
              Alla ska behandlas lika på en global basis men att tvinga 
              in all världens folk i ett och samma på bekostnaden
              av värdbefolkningen trängs undan fungerar inte, det leder 
              bara till en massa konflikter och ett väldigt splittrat samhälle.

              Dom flesta invandrarna har redan egna hemländer
              och vi kan hjälpa fler om vi gör det på plats i närområdet
              än att ta emot den lilla spillra som har råd att leta sig hit
              (och vilka oftast är rena lycksökare och inte dom som behöver
              hjälpen bäst)

    • Anonym

      Jag hatar inte invandrare generellt alls däremot hatar jag de journalister
      och politiker som har ljugit oss svenskar rakt upp i ansiktet
      och har drivit igenom en katastrofalt destruktiv invandringspolitik
      utan att tillfråga oss. Jag känner också ett enormt förakt för korkade 
      ”do gooders” som dig. Det verkar inte spela någon roll för er 
      hur många svenskar som blir mördade, misshandlade och
      våldtagna av invandrare nä ni bryr er inte om dom. Ni tycker
      att ett par politiskt inkorrekta ord yttrade på internet är värre än grov
      brottslighet riktade på svenskar. I er anti-vita er värld är det bara 
      färgade människors liv som räknas och bara vita som kan vara
      rasister. Vänligen dra åt helvete med dig!

      • http://www.facebook.com/profile.php?id=1431792253 Rickard Nilsson

        Tänker inte dra dit du vill, alldeles för varmt där. Om man går in och tittar på Sverigedemokratiska, nationaldemokratiska och andra främlingsfientliga sidor, som jag gjort så kan man prata om propaganda även där. Denna propaganda har samma lögner som du och dina gelikar påstår att den demokratiska världen har. Jo, tycker det är förfärligt fruktansvärt att såväl svenskar som andra folkgrupper blir mördade, misshandlade och våldtagna. Ställer inte upp  på detta oavsett vem som utför dessa mord och övergrepp. Är inte omedveten om att en del av dessa gärningsmän har utländsk bakgrund. Oavsett om dessa är flyktingar, svenskar med ursprung från andra länder eller etniska svenskar tar jag starkt avstånd från dessa och deras handling/handlingar. Sen tror jag inte att invandrare eller flyktingar är speciellt överrepresenterade utan alla de folkslag jag nämnt har ungefär samma skuld. Som jag skrivit tidigare (Se längre upp) anser jag att invandrare utan permanent uppehållstillstånd omedelbart ska utvisas från Sverige för all framtid. Samtidigt ska svenska ambassaden i aktuellt land eller annan myndighet med svensk ursprung se till att straffen ska utdelas. Vissa shia muslimska länder och diktaturer anser att våld och skändning, speciellt mot kvinnor inte är något att bry sig om och hyllar snarare gärningsmännen. Efterlevs inte straff genomförandet ska landet i fråga sanktioneras.

        • Anonym

          ”Jo, tycker det är förfärligt fruktansvärt att såväl svenskar som andra folkgrupper blir mördade, misshandlade och våldtagna. Ställer inte upp  på detta oavsett vem som utför dessa mord och övergrepp. Är inte omedveten om att en del av dessa gärningsmän har utländsk bakgrund. Oavsett om dessa är flyktingar, svenskar med ursprung från andra länder eller etniska svenskar tar jag starkt avstånd från dessa och deras handling/handlingar. Sen tror jag inte att invandrare eller flyktingar är speciellt överrepresenterade utan alla de folkslag jag nämnt har ungefär samma skuld.”
          Mmm fast i Sverige så är det nästan alltid svenskar som är offer och invandrare 
          som är gärningsmän, det omvända är väldigt ovanligt. Och jo det har gjort undersökningar
          som visar en kraftig överrepresentation hos vissa typer av invandrare. Nordafrikanska invandrare
          hade en andel på 20% som var brottsligt belastade, invandrare från Mellanöstern 18% och subsahariska invandrare 25%. Som jämförelse så är 5% av svenskarna brottsligt belastade.
          (Citerat ur minnet, Jag har för mig att undersökningen var från millenieskiftet någon gång
          överrepresentationen är knappast mindre idag)

        • http://avpixlat.info/ Berit

          ”Sen tror jag inte att invandrare eller flyktingar är speciellt överrepresenterade utan alla de folkslag jag nämnt har ungefär samma skuld.”
          Du tror en massa saker. Kanske skulle du ta reda på fakta i stället, som visar en tydlig överrepresentation för personer med invandrarbakgrund. 

    • Anonym

       Vi känner hat och rädsla för vi är emot fri invandring?
      Fråga de invandrarfamiljer du känner hur de skulle känna ifall deras ursprungsländer översvämmades av skandinavisk massinvandring.

      • http://www.facebook.com/people/Sven-erik-Karlsson/100001278078943 Sven-erik Karlsson

         En go snyting , instämmer till fullo !

      • http://www.facebook.com/profile.php?id=1431792253 Rickard Nilsson

        Nu är det ju inte särskilt sannolikt att skandinaver skulle utvandra till Bosnien, Afrikanska, fattiga länder, Vitryssland och liknande diktatur- och /eller u-länder, så frågan faller på sin egen dumhet.

        • Anonym

           Det är du som är feg och undviker hypotetiska frågor som är alldeles för känsliga att svara på.
          Kom in i matchen lite.

          • http://www.facebook.com/profile.php?id=1431792253 Rickard Nilsson

            Finns inga frågor som är känsliga att svara på. Om dom länderna skulle ha samma status som vi har så är jag övertygad om att dom hade tagit emot skandinaver som var i krigstillstånd eller i annan nödsituation. Människan är ofta mer generös än man kan tro. Nu är diktaturer undantagna från detta svar då dels någon inte skulle vilja invandra dit, regimen inte tagit emot flyktingar och invandrare. Någon sådan diktaturstat vill jag inte ha i Sverige. Knappast ni heller kan jag tro. Men detta hade blivit följden om Sverigedemokrater och nationaldemokrater tagit över tillsammans med Sveriges Väl som är Sveriges skräck.

    • http://avpixlat.info/ Berit

      Jag känner också flera invandrare. Och?

      • http://www.facebook.com/profile.php?id=1431792253 Rickard Nilsson

        Kan jag aldrig tänka mig att du gör. Eller så hatar du dom med dessa åsikter du verkar ha.

        • Anonym

           Har svårt att tänka mig att du känner svenskar. Eller så hatar du dom med dessa åsikter du verkar ha.

          • http://www.facebook.com/profile.php?id=1431792253 Rickard Nilsson

            Är själv etnisk svensk och känner många svenskar. Varför skulle jag hata? Vet att majoriteten av såväl etniska svenskar som invandrare är hederliga, ärliga och trevliga. Dom som begår brott ska straffas därefter och där kan jag tycka att vi är lite för mjäkiga. Livstid ska vara livstid exempelvis och inte knappt 10 år. Än en gång invandrare utan permanent uppehållstillstånd ska skickas till sitt ursprungsland. Men här tycks man hata allt vad andra folkslag än den ariska rasen heter.

    • Anonym

      Jag har bott och arbetat i mellanöstern och bott i en av Sveriges mer (ö)kända förorter under en tid. Med din logik borde jag ju veta bättre än dig…

      • http://www.facebook.com/profile.php?id=1431792253 Rickard Nilsson

        Ja, det borde du. Innebär INTE att jag behöver vara helt okunnig då jag bott i invandrar tätt område och har nästan uteslutande positiva erfarenheter. Säger som Karl-Oskar i Utvandrarna när hans brorson Robert beskriver hur snälla och gästvänliga amerikanerna är och att man inte begår några brott. Då säger Karl-Oskar: Aja, en och annan skitstövel har di säkert där också”.

        • Anonym

          Det finns självklart skitstövlar i alla populationer.
          Det är inte det som är problemet, problemet
          är att andelen ”skitstövlar” är fyra fem gånger 
          större hos invandrarna från Västasien och Afrika
          än den är hos etniska svenskar och andra västerlänningar

    • Anonym

      I helgen blev en bekants bekant rånad i sitt hem. De band honom vid en stol, satte på honom ögonbindel och gav honom stötar med en tazer, slog och sparkade honom blodig innan de tog allting av värde i hans lägenhet och lämnade honom i en blodpöl. Detta var personer som han kände ytligt och samtalat med i tron att de var hans vänner. Hans liv är förstört. Han lever precis som du säger, i ”rena hatet och rädsla”. Menar du att det inte har någon verklighetsförankring? Det ÄR verklighet. Förstår du inte att vi är under attack?
      Enda sättet för SD att åka ut ur riksdagen, är att övriga partier överger detta kulturella och nationella självmord som kallas mångkultur. 

      • Anonym

        ”Enda sättet för SD att åka ut ur riksdagen, är att övriga partier överger detta kulturella och nationella självmord som kallas mångkultur”
        Eller att SD själva urvattnar sin politik
        kraftigt för att bli accepterade
        av etablissemanget. Tyvärr så finns 
        det en del tecken att det är på väg att
        ske.

        • Anonym

          Stämmer. Jag väntar fortfarande på att de ska gå på offensiven och utmana ordentligt med obehagliga fakta, men det verkar tyvärr vara mer som du säger. Dock vågar jag inte rösta på något annat förrän 2018, en röst på något annat än SD 2014 innebär mer förintelse. 

      • http://www.facebook.com/profile.php?id=1431792253 Rickard Nilsson

        Har inte sagt att inte invandrare begår våldsbrott. Tycker de är fruktansvärt det som hänt din bekants bekant, sådana invandrare och flyktingar ska vi INTE ha här. Dom ska skickas direkt till sina hemländer efter rättegång och motsvarande antal flyktingar som respekterar lagen ska ges möjlighet att komma hit.. En tillsynsmyndighet eller svenska ambassaden i aktuellt land ska också se till att straffet verkställs. Exempelvis brott och våld mot kvinnor betraktas inte som brott i vissa arabiska och shia muslimska länder utan där hyllas våldsmännen som hjältar. Verkställs inte straffet ska dessa länder sanktioneras på olika sätt. Samma i de odemokratiska länder och stater som fortfarande tillämpar dödsstraff.

        • Anonym

          Jo självklart var det invandrare som begick detta. Och ja, rasistiska är de också.
          Är bevisat i flera statliga rapporter vilka som är överrepresenterade i dessa slags grova våldsbrott, och just som du säger ska vi inte ha invandrare av den typen i vårt land. Nu är det ju så att majoriteten av de som kommer hit, kommer från muslimska och arabiska länder, och inte från sekulariserade västländer där människovärdet spelar roll. Detta får konsekvenser för vårt samhälle och vår trygghet. Vi blir själva flyktingar i vårt eget land. 
          Honom jag berättade om… Han har flytt från hem, jobb, vänner- allting. Han kommer aldrig att återvända. Han är en flykting, tack vare vår vansinniga svenska politik.
          Vi ska överhuvudtaget inte ta hit människor från den delen av världen. Det är nog nu. Vi ska inte låta fler människor i vårt eget land bli flyktingar. Vi ska inte lägga pengar på att försörja människor som behandlar oss illa. Vi ska inte bekosta dyra rättegångar med våra skattepengar. Konsekvenserna av det du föreslår är alltför krävande, både ekonomiskt och politiskt. Vi ska helt enkelt sluta ta in invandrare från den del av världen som inte är kulturellt kompatibel med hur vi vill leva i Sverige. Vi ska skicka tillbaka varenda en som enligt lagen visats ha onda avsikter med vistelsen här. Det är lösningen. Allt annat, så även att fortsätta ta hit dem i god tro, innebär fler trasiga människor, mer konflikter, fler attacker på oskyldiga, fler våldtäkter, fler fall av misshandel, mer hedersvåld, mindre kvinnofrid, mindre jämlikhet, mer orättvisor, mindre välfärd, mindre trygghet och en väldigt mörk framtid. 

          Det vi skriver här på denna sida och Avpixlat, är inte bara obefogad rädsla utan verklighetsförankring-Det är en skrämmande sanning för många av oss svenskar som vi ser, hör och upplever dagligen. Att vilja ta tag i de problem, som SD vill, är heller inte rasism som du säger, det är att ta ansvar för sina medmänniskor och framtiden.

  • Odalmannen

    Felpost

  • http://www.facebook.com/profile.php?id=1431792253 Rickard Nilsson

    Ynkedom vilka fördomar och oförklarliga rädslor det finns. Blir mer och mer skrämd av den främlingsfientliga och rent av nazistiska inställningen här. Nej, vi kan inte ta emot alla men en hel del till flyktingar kan vi ta emot. Mångkultur är bra för Sverige. Gäller att ta tillbaka svenska flaggan från rasister och andra skumma men farliga organisationer. Ser en viss positiv utveckling i den riktningen. Nej, ursäktar inte några som helst brott vare sig dom begås av etniska svenskar eller invandrare.

    • Anonym

       På vilket sätt är mångkultur bra för Sverige?

      • http://www.facebook.com/profile.php?id=1431792253 Rickard Nilsson

        Mångkultur är bra på många sätt. Det vidgar vår förståelse blandannat för andra kulturer att se på Sverige vilket inbjuder till många diskussioner där vi lär oss av varandra. Olika kulturers blandning av erfarenheter från dom som exempelvis fått lämna sitt hemland för krig och trakasserier för sina demokratiska åsikters skull som inte godkänns i diktaturiska stater. Detta kan förhoppningsvis få oss att värdera vår åsiktsfrihet ännu mer. Att leva ihop med människor från andra kulturer ger också ett givande och tagande som förenar våra olika ursprung. Det påstås ofta från främlingsfientliga håll att den svenska kulturen och svenska värderingar håller på att försvinna, inget kan vara mer felaktigt. Vad är det för fel att invandrare och etniska svenskar firar exempelvis nationaldagen, midsommar och i viss mån julen tillsammans? Dessa tillfällen är bar några få exempel på när alla, oavsett ursprung förenas i svenska traditioner. Men Jimmy Åkessons uttryck av avsmak när en färgad grupp uppträdde på Prinsessan Victorias födelsedag sa väl allt om främlingsfientlighet. Vidare har vi inom matkulturen berikats med denna underbara blandning av svensk husmanskost och de internationella maträtterna. Ta italiensk mat, kina mat, thai mat. Från det libanesiska och grekiska köket. Men det är väl såsom en främlingsfientlig politiker i Skåne sa för några år sedan: ”Jag åker ofta till Malmö och äter kebab”. Snacka om dubbelmoral.

    • Anonym

      Vad vill du säga?

      • Anonym

        Det handlar nog mer om att klappa sig själv på ryggen än säga något. Det brukar vara så. Många politiskt korrekta närmast tävlar i vem som är ”godast” och att ‘ta debatten med hemska nazister’ (dvs kasta slagord och flosk mot alltifrån vanliga invandringskritiker till faktiska nationalsocialister) ger många poäng i tävlingen.
        Då får de lite cred av den närmsta kretsen dönickar och något att skryta om över några glas rött.. ;-)

        • Anonym

          Jo, jag vet. Fast med den här Rickard Nilsson – endast 4 postade kommentarer – kan det också röra sig om ett simpelt, uttråkat ”troll”.

          • http://www.facebook.com/profile.php?id=1431792253 Rickard Nilsson

            ”Trollet” här. Nej är inte uttråkad det minsta och FrittSverige. Ja, man kastar ju slagord så fort man försöker ifrågasätta eran argumentation. Politisk korrekt är jag då inte och hemska nazister får stå för dig. Har inte fått en endaste poäng utan står för mina åsikter utan nån tävlan. Alla som har en human invandrar åsikt är dönickar. Ok, får jag väl vara det.

    • http://avpixlat.info/ Berit

      Du kanske också har fördomar för att du litar för mycket på mainstream-media. Tror du att du får en korrekt beskrivning av invandringens konsekvenser där? Läs gärna dessa artiklar av Gunnar Sandelin och fundera ett varv till: 

      http://www.newsmill.se/artikel/2012/06/14/vet-allm-nheten-om-att-migrationsverket-r-knar-med-kraftigt-kad-invandring 

      http://www.dn.se/debatt/journalisterna-morklagger-sanningen-om-invandrarna 

      • http://www.facebook.com/profile.php?id=1431792253 Rickard Nilsson

        Gunnar Sandelin är en förvirrad socionom som först säger att det kommer att komma 30 000 invandrare per år innan han lugnar ner sig och påstår att det är på två år. Sen prutar han på och säger att 30 000 invandrare kommer hit på tre år. Tror att det ligger någonstans mittemellan. Är inte så påläst som Gunnar Sandelin anser sig vara och tar inte till några läror som han predikar som har ett Hitlers ande över sig.

        • Anonym

          Vi har tagit emot åtminstone ca 80000 invandrare per år sedan 
          (återvändande svenskar borträknade) 2006, så Sandelins
          siffror är i underkant eller så handlar det bara om asylsökande.
          Lägger man till siffrorna för anhöriginvandringen (som är den största
          invandringsgruppen) så blir siffrorna betydligt större.

    • Anonym

      ”Blir mer och mer skrämd av den främlingsfientliga och rent av nazistiska inställningen här.”

      Ynkedom vilka fördomar och oförklarliga rädslor det finns..

    • Anonym

      Du låter som en papegoja som övat in
      alla floskler du blivit matad av pappa 
      staten med. Vi har hört dom förut, ok?
      Dra dom om Zlatan och Kebab också
      när du ändå är i gång… Eller den där tröttsamma
      förolämpningen om att vi alla är intolerant WT från 
      glesbygden och om vi bara träffade EN invandrare
      så skulle vi bli lika ”toleranta” som du…blablablabla

      Jag köpte allt det där också en gång tills
      jag började tänka själv och genomskåda
      alla lögner vi blivit matade med, jag är knappast
      ensam om att ha gjort den resan bland användarna på
      denna sidan. Så om du tror att du kommer 
      övertyga någon här med din dagisargumentation
      baserat på känsloargument och inlärda floskler
      så tror du fel…

      • http://www.facebook.com/profile.php?id=1431792253 Rickard Nilsson

        Jag är själv uppväxt på landet och skäms inte ett dugg för detta. Har tänkt självständigt i hela mitt liv och kommit till andra slutsatser än du har. Står gärna för den i ditt tycke ”dagisargumentation” och håller alla människor lika högt, vare sig dom är svenskar eller av annan nationalitet. Undantagen är diktarorer och öppet elaka människor. Åsiktsfriheten ska vi vara rädda om, vilket inte utesluter att man kan föra en någorlunda hyfsad diskussion. Men jag inser att jag inte hör hemma i den här antidemokratiska högborgen så du slipper i framtiden höra något mer ifrån mig och mina ”inlärda floskler” ”känsloargument” och ”dagisargumentation”. Ha det bäst.

        • Anonym

          ”Jag är själv uppväxt på landet.. ”

          Att du själv haft begränsad erfarenhet av mångkultur förstod jag. 
          Ju mer mångkultur man träffar på desto mer mer negativt inställd
          blir man till den.

          ”Har tänkt självständigt i hela mitt liv och kommit till andra slutsatser än du har.”Att du använder samma floskler som alla andra politiskt korrekta och som 
          till 100% överensstämmer med propagandan som pumpas ut i skola och media
          är knappast ett tecken på kritiskt eller självständigt tänkande.

          ”Åsiktsfriheten ska vi vara rädda om, vilket inte utesluter att man kan föra en någorlunda hyfsad diskussion. ”
          Vilken åsiktsfrihet?

          Tror du verkligen att det funnits behov 
          av fria tider om vi haft riktig åsiktsfrihet i detta 
          landet?

           Hyfsad diskussion?

          Bara diskutera saker som är politiskt korrekta
          menar du? I så fall så är det ingen åsiktsfrihet.

          ”Men jag inser att jag inte hör hemma i den här antidemokratiska högborgen..” 

          För det första kan man ju starkt ifrågasätta huruvida det nuvarande 
          systemet är en demokrati. Om man med demokrati menar folkstyre.
          Vi har snarare en slags partiernas diktatur där en liknande politik
          förs oavsett om du röstar höger eller vänster och ditt inflytande 
          på politiken mellan valen som vanlig medborgare är lika med noll.
          Det är en Demokratur vi har ingen Demokrati!

          ”…så du slipper i framtiden höra något mer ifrån mig och mina ”inlärda floskler” ”känsloargument” och ”dagisargumentation”. Ha det bäst. ” 

          En PK-it som springer och gömmer sig med svansen mellan 
          benen när han stött på patrull, ja det har man ju aldrig upplevt
          tidigare… (sarkasm)

    • Grävskopan

      Så du blir mer och mer skrämd av att det finns några enstaka små sidor där folk kan yttra sina ärliga meningar utan att tvingas till tystnad eller rena lönger och hyckleri? Om det bara vore så att du störs av ”den främlingsfientliga och nazistiska inställningen” på den här sajten, så skulle det vara enkelt för dig att låta bli att läsa just den här sidan. Det finns 99 % av svensk media kvar för dig och dina åsikter ändå. Att du dyker upp här, beror på något annat. Låt mig gissa. Du är varken svensk eller norsk, trots att din avatarbild antyder att du är både och. Du är rädd för att vi västeuropeiska vita till sist får nog och vill återta våra egna länder, och du försöker hindra oss att påverka andras åsikter, som har blivit påverkade av decennier av hjärntvätt.

      Svenskar har inga problem med norska invandrare generellt, inte heller med norsk-svenska blandäktenskap. Inte heller svensk-finska eller svensk-danska dito. De skapar inte utrymme för sådana här sidor, så om du bara vore en norsk-svensk eller en svensk gift med en norska, så skulle du inte ha någon orsak att vara skrämd. Dessutom, om du nu har läst den här sidan så länge att du ser vilka åsikter som är allmänna här, så har du inte kunnat undvika att se att många med finska, norska eller danska rötter skriver här och uttrycker sin oro över massinvandringen till Sverige och Norden. Skälet till att FT och andra alternativa sajter finns är att både svenskar, norrmän, danskar, finnar och alla andra västeuropeiska folk är utsatta för ett systematiskt utrotningsförsök med hjälp av en omfattande utomeuropeisk invandring och blandning, i syfte att försvaga oss och göra oss till maktlösa minoriteter i våra egna länder. Att du vill ”ta tillbaka svenska flaggan från rasister” bevisar att du är en inkräktare (oavsett hur länge sedan det var som du eller dina föräldrar dök upp här och började ta för sig på vår bekostnad), när du inte ens begriper att svenska flaggan är en symbol för Sverige, svenskarnas egen plats på jorden, inte för hela världens folk som har fått för sig att svensk välfärd smakar bättre än det de har i sina egna länder. Precis som den norska flaggan är en symbol för norrmännens eget land, och den finska för finnarnas land.

      Du behöver inte ens svara, jag kan redan förutse att du tillhör ”en släkt med rötter ner i den svenska myllan ända ner till 1400-talet” och att du minsann är ”mer svensk än en sådana white trash-personer som skriver på den här sidan, som borde gå och utbilda sig och skaffa sig ett jobb, så de slipper vara så avundsjuka på de framgångsrika främlingarna”.   

      • http://www.facebook.com/profile.php?id=1431792253 Rickard Nilsson

        Är ursvenskar sen i alla fall mitten av 1800-talet. Finns också Valoner som bakgrund, så då är jag väl en sådan där hemsk invandrare. Är inte heller gift eller varit gift med nån norska, däremot med en finska, men vi är skilda och jag lever idag tillsammans med en svenska så långt tillbaka man kan minnas. Skulle inte vara rädd för att leva tillsammans med varkens danska, norska eller finsk tjej, eller från något annat land heller.Mina föräldrar vet du inte ett dugg om. Dom är födda i Sverige, uppväxta i Sverige, var verksamma i Sverige och hjälpt till att bygga upp välfärden som alliansen snart har förstört helt, med sin slavpolitik för arbetslösa, sjukskrivna och andra svaga grupper i samhället så dom rika och väletablerade högerfolken kan få det ännu bättre. På -60 talet dög invandrarna när dom kom hit som arbetskraft. Giriga arbetsgivare utnyttjade dessa till max med lönedumpningar osv. Men eftersom fler invandrare än etniska svenskar håller ihop kunde ändå många skapa sig en framtid i Sverige utan bidrag som enligt er, alla invandrare som kommer hit idag lever på i åratal. Ni är rädda för utomeuropeisk invandring, som du skriver ”i syfte att försvaga oss och göra oss till maktlösa minoriteter i våra egna länder”. Var i jösse namn har ni fått detta ifrån? Vi kan väl leva sida vid sida, ta del av varandras kulturer som idag. Har svenskar som flyttat till andra länder i såväl som utanför Europa tagit över landet? Nej, knappast och det sker inte här heller så finns ingenting att vara rädd för.

    • Anonym

      Finns det något mångkulturellt förebildsland att studera för att se vilket lyckorike det kan bli? 

  • Anonym

    Så här går det när man ägnar sig åt rödvinsdiet under sommarperioden!

  • Anonym

    Migrationen befriar, förändrar och förbättrar??? Säg det till de anhöriga till Elin Krantz och den ihjälsparkade 44-åringen i Ludvika. Säg det till den gruppvåldtagna kvinnan i Mariannelund. Säg det till alla som blir berikade av personrån, misshandel, hot och våldtäkter.

    • Mega Block

       En sak glömmer du, individualismen!
      Så länge jag klarar mig så är det ok…..
      Så resonerar stora delar av våra unga.
      Tyvärr!

  • Anonym

    Dilsa Demirbag-Sten visar nu på detta sätt sin tacksamhet för att vi tog emot henne och hennes familj på 70-talet. Vi  har gett henne skolgång, så att hon har kunnat bli en studerad person. Tacken för detta är att nu kör hon den stora kniven i ryggen på svenska folket, som tack för att vi en gång i tiden tog emot henne och hennes familj. Jag känner bara förakt och tycker att hon skall återvända till det samhälle hon en gång kom ifrån.
    Där kan hon plädera för sina åsikter hur mycket hon vill.
    Trevlig resa! 

    • Anonym

      Japp det är dags för Dilsa att åka hem och valla
      getter igen…

  • Grävskopan

    Fri rörlighet, om man nu tror på dess saliggörande effekt, förutsätter att även vi kan röra oss fritt och slå oss ner var vi vill i världen, och ta del av allt som andra äger eller har skapat, t.ex. oljepengarna i Qatar, som hittills har varit strikt öronmärkta för qatarianer. Hur kommer dessa ”liberala opinionsbildare och vänsterextremister” att ordna detta?

    Frågan var retorisk, jag förstår precis vad den ”fria rörligheten” innebär i praktiken: Sverige och västvärldens övriga välfärdsstater åt alla, resten av världen åt dem som redan bor där.

    Den här typen av extremister är som barnungar som får för sig att sätta eld på huset där familjen bor. De förstår inte att om de får hräja fritt, så har de själva heller ingen trygg plats kvar på jorden. Var finns föräldrarna, som kan sätta stopp på dessa omyndiga dårars framfart?

    P.S. Hur kan invandringen till Sverige bli friare än vad den redan är?

    • Anonym

      Hur kan invandringen till Sverige bli friare än vad den redan är?Man struntar i att göra en asylprövning och sticker till
      invandrarna en bidragsblankett på hemspråket
      när dom precis tagit det första fotsteget på svensk mark.
      Det är ju redan på väg dit då illegala invandrare nästan redan har mer
      rättigheter än vad Svenska medborgare har. Det är bara en tidsfråga 
      innan dom får rösta i riksdagsval och tjänstgöra som polis och militär också…

  • Anonym

    Bra. Bara i Ryssland finns det tio miljoner muslimer , som vill hit.

  • visselpipa – 휘파람

    Vad är skillnaden mellan dagens liberalers ”rättigheter” och socialisters ”solidaritet” och allt åt alla?

    Tvång och frivillighet brukade väl vara skiljelinjen mellan socialister och liberaler, men när nu liberalerna definierat om tvånget som ekonomiskt gynnsamt så tycker de att det är helt okej.

  • Mega Block

    En seriös fråga nu, om jag vill flytta till ett annat land för att låta barnen gå i skolan där, var ska jag då flytta?

    • Anonym

       Finland är väl på många områden bra mycket mindre degenererat än Sverige vad jag förstått.

      • Mega Block

        Finland är ett litet land med en liten population. Jag har följt utvecklingen även där som i Norge och Danmark. Finland har öppnat sina gränser för somalier och annat *piip*. Dom har inte ens nära så många som i Sverige, men det är inte oss vi ska jämföra med!
        Ett annat land tack… 

        • Anonym

          Sorry, men det land du verkar söka efter finns endast att finna i historien eller i framtiden.

          • Mega Block

             Somalia lär var folktomt snart såsom vi importerar!

    • Odalmannen

      Estland och Lettland är fina och välfungerande länder med mycket liten invandring från MENA och Afrika (balter är trevligt folk som jag tycker om mycket, särskilt Lettland är jag mycket förtjust i). Dessutom har de en kultur som i mycket liknar vår svenska innan mångkulturen förstörde allt det fina. Färöarna och Island är också fina (men de ligger ju lite i periferin om man säger så). Finland ligger kanske närmast oss svenskar rent kulturellt men de har ändå en viss invandring från tredje världen även om den inte är i närheten av de svenska nivåerna. Sedan finns ju Åland förstås, där lär det inte krylla av otrevliga berikare heller. Annars kan du ju alltid komma hit till Norrland och bo granne med mig, det finns ännu en och annan plats här som inte har blivit helt besudlad av mångkultur och massinvandring.

      • Mega Block

         Åland låter nice men, väldigt nära Sverige.
        Färöarna, eller Grönland?
        Innan året är slut så finns det 16-våningsmoskéer även där!
        Dom ynglar av sig snabbt dom där jäklarna…

  • http://avpixlat.info/ Berit

    Man förstår att det är väldigt lukrativt att vara liberal opionsbildare när svenskt näringsliv har satsat 12 miljarder bara på propaganda. 

    http://www.aftonbladet.se/kultur/huvudartikel/article10998907.ab 
    Tror inte att trion skulle vara lika intresserad av dessa idéer om det inte fanns så mycket pengar att hämta där. Sedan måste man förstås presentera tankegodset i en snygg förpackning som ”fattigdomsbekämpning”, ”räddning mot förtryck” och ”kulturell förnyelse”. Fina ord, men verkligheten är inte lika idyllisk med gettofiering i massinvandringens spår, upplopp med stenkastning mot polis och brandkår, eskalerande brottslighet, nyfattigdom och låglöneslavar i Fas3. För att bara ta några exempel. 

  • Snille

    Raoul Wallenbergs gärningar är beundransvärda, men han står sig kort mot tex General Franco i Spanien som räddade livet på över 200 000 judar men om detta vill ingen berätta. I hela världen har ”liberal” alltid betraktats som hyklerisk vänster, men i Sverige, Stockholm alltid betraktats som höger. Vilket säger en hel del om den mentalt inavlade 08-sfären ”limousine liberals”

    • Mega Block

       Vad Wallenberg egentligen hade för sig får vi aldrig veta. Thats it!

      • Anonym

        Nej det är väldigt mycket mytbildning kring RW och då
        ska man ta vad man läser med en rejäl nypa salt…

  • kaliyuga6000

    Håller med signaturen ”denaknakejsarna” en bit nedan – varför ska man förhålla sig till en massa uppdiktade principer som vore det en sorts gudomliga dekret, när man kan eftersträva ett bättre samhälle för svenskar (därmed inte sagt att gränserna ska vara ”stängda”, som etablissemangslakejer använder som repetitiv käpphäst för att visa att nationalister och invandringskritiker förespråkar ”isolationism”)? Däremot så kan det, som jag påpekade i mitt anspråkslösa blogginlägg (se länk till Swedish Dissident ovan), finnas en taktisk poäng i att slåss om den liberala diskursen eftersom många svenskar kallar sig liberala och ”liberala värden” har positiva konnotationer. Faktum är att de här dumheterna bara är en sorts liberalmarxistisk schattering som knappast kan kallas ”nyliberalism”.

  • Anonym

    Antalet arbetsför ålder kommer öka från 5,3 miljoner till 5,7 miljoner år 2050 – Kommer inte arbetslösheten öka då?

    Vi har ju 8,8% idag och kommer ta emot 100.000 invandrare fram till 2050?

    http://www.scb.se/statistik/_publikationer/BE0401_2006I50_BR_BE51ST0602.pdf

    Svag uppgång av befolkningen i de arbetsföra åldrarna
    Antalet personer i arbetsföra åldrar (20–64 år) beräknas öka från 5,3
    miljoner år 2005 till omkring 5,7 miljoner år 2050

  • Anonym

    Flumliberaler är lika farliga som kummunister!

  • Anonym

    Jag har trott att liberaler kan diskutera den här frågan mer intellektuellt men vad det ser ut hittills verkar det som jag hade fel. 

  • Anonym

    400 av 10.000 flyktingar fick jobb – Denna ”integrationssatsning”  var inget annat än en undanmanöver ta hit billig arbetskraft utanför EU! Borg erkänner själv Sverige ska bli korttidsarbete

    • Anonym

      Nej det handlar om att krascha välfärdsstaten och trygghetssystemen…

  • Anonym

    jag älskar olika! ju olikare desto bättre =) keep em’ coming. 

    • Anonym

      Elin Kling gillade också olika, nu är hon död…

      • http://avpixlat.info/ Berit

        Du menar Elin Krantz?

        • Anonym

          Ja jag ändrar det var lite trött när jag skrev det…
          Elin Kling lever vad jag vet, vet inte vad jag fick det
          namnet i från…

          • http://avpixlat.info/ Berit

            Elin Kling är en modejournalist, läser jag på Wikipedia. 

  • Anonym

    Att Dilsa Demirbag-Sten vill montera ner Sverige kan jag i viss mån förstå. Men vad som driver skitnödiga politiskt korrekta liberaler som Johan Lundberg fattar jag inte.

    • Anonym

      Pengar såklart! 

  • Anonym

    ”Fattigdomsbekämpning” Denna video visar med tydlighet hur orimligt resonemanget är: 
    http://www.youtube.com/watch?v=LPjzfGChGlE

  • Sunnil

    Börja med att öppna era egna hem för lycksökarna eller håll käften.

    • Anonym

      Kan bara hålla med dej till fullo!

  • Anonym

    @ Yaxeln
    Det var lustigt. Du menar alltså att när du har en massa folk som kan tänka sig att utföra samma arbete fast billigare än vanligt – så leder det inte till lönedumpning, ÄR inte lönedumpning? Intressant du.

    Och självklart är det logiskt att sänka lönerna så att folk skall kunna köpa mer. Folks köpkraft hänger ju nämligen inte samman med deras inkomst (lön). Herregud..

    Edit: J-vlar vad tröttsamt disqus är, där svar inte hamnar där de ska..

    • Anonym

      Jag menar att företag inte enbart bestämmer vem som ska ha arbetet baserat på lönen utan det är en rad olika faktorer som spelar in. Köpkraft och lön har inte ett sammanband så som du tänker dig det. Vill man öka köpkraften samt löner behövs det kapital som investeras som gör processen enklare/kortare.

      • Anonym

        Att man kan få samma arbete till en lägre kostnad än tidigare = Lägre lön, alltså lönedumpning. Inte svårare än 1+1. Och klart lön/köpkraft har ett sådant samband: Om en persons köpkraft inte baseras på hans tillgångar, vad menar du då att den baseras på? Sluta tramsa för f-n..

        • Anonym

          Baseras på hur mycket han kan köpa för sina pengar. Lön och tillgångar är inte samma saker.

          • Anonym

            Så det finns ingen koppling mellan lön och tillgång? Majoriteten har alltså ärvt sina pengar eller fått dom i gåva? :D
             
            Och visst påverkas det av hur mycket han kan köpa för sina pengar (dvs hur billigt det är), det har ju ingen förnekat.. Men låg lön och billiga varor innebär att han kan köpa mindre än om han har hög lön och varorna ändå är billiga.. Du kan inte på allvar öka någons köpkraft genom att sänka priset på såväl varor som lönenivå, det blir nollspel: Varan blir billigare men han har ändå inte råd med fler för hans lön är också mindre.

            Vill du öka köpkraften får du ta till andra metoder, tex skattesänkningar. Då behåller varan sitt pris samtidigt som lönen inte heller behöver höjas för att konsumenten skall ha mer i plånboken. (Problemet är då istället att det måste finnas utrymme för dylik skattesänkning i statsbudgeten) Den enklaste lösningen är dock att producenten inte kräver alltför stora vinstmarginaler..

            • Anonym

              Nej jag sa att lön och tillgångar inte är samma sak. Jag har redan gått in på vilka metoder som ger ökad produktivitet eller köpkraft. Om du sätter upp lagen om hur stora vinster något får ha, kommer du även begränsa initiativet att investera och minska produktionen. 

              • Anonym

                Onödigt påpekande som gränsar till semantik isf eftersom det för de flesta i praktiken innebär samma sak: Alla deras tillgångar har sitt ursprung i deras lön. En person med hög inkomst kan helt enkelt köpa mer än en med liten inkomst, det är en total självklarhet som jag hade hoppats att alla begrep.

                Du har hävdat lite saker ja, men du kan visst inte svara på en enda invändning utan bara upprepar dig. Hur stora vinster något får ha bör principiellt vara knutet till dess nytta, tex storleken på arbetsstyrkan. Annars gynnas tex skadlig spekulation.. Att ett fåtal tjänar massvis av pengar har heller inget samhällsvärde i sig. Tom i klassisk kapitalism, tillskillnad från liberalism och ”modern” (rov)kapitalism, så fanns det en tanke att vara uppbyggande.

                Jag sa vidare inte att den enda möjligheten är att minska vinsten (jag nämnde även skattesänkningar tex), och framförallt sa jag aldrig hur det skulle göras. Lagar behövs i allmänhet inte för mer än rent skadlig vinstmaximering isf, säg spekulation, alltför låga löner osv, fast det kanske du inte menar finns eller skiter i, i sant liberal andra. (individen har ”rätt” att parasitera på hela samhället, bara det sker i stor skala genom ex. spekulation och inte genom säg bidrag)

                Det är fullt möjligt att minska vinster utan att för den delen sänka ett företag, företag har under de senaste decennierna KONTINUERLIGT ökat nivån för vad som anses ”acceptabel” vinst, vad som anses ”acceptabel” aktieutdelning osv. Och produktionen har fått lida därför att produktion är inte alltid längre knutet till vinst.

                Poängen var dock – det går inte att höja köpkraften genom att sänka lönenivån. Det är en omöjlighet. Det krävs andra metoder.

                • Anonym

                  Du blandar ihop begrepp som tillgångar, löner och inkomster som är skilda saker.

                  Sedan förstår jag inte klassisk kapitalism och ”modern” rovkapitalism. Idag har vi inte kapitalism utan i många länder har vi dess fula och betydligt mer socialistiska granne, cronycapitalism.

                  Som inte har någonting med kapitalism att göra. Utan står för ett system där man privatisera vinster och socialisera förluster, där man agerar utan moral hazard och konkurrerar om statliga kontrakt.

                  Anledningen till att vinster inom väldigt stora företag har ökat är för att vi har socialisera förlusterna så att företag exempelvis banker ta vilka risker som helst utan biverkning.

                  ”det går inte att höja köpkraften genom att sänka lönenivån. Det är en omöjlighet.”
                  Inte alls en omöjlighet. Längre löner ger fler anställda som kan specialisera sig och öka produktiviteten. För att ta det väldigt basic. 

                • Anonym

                  Nej, snarare argumenterar du semantik i ett försök att flytta fokus från den ytterst enkla poängen du inte kan bortförklara. Alla dessa saker hänger direkt ihop.

                  Det borde du förstå, testa att läsa lite klassisk kapitalistisk teori såsom Adam Smith osv. Där finns fortfarande ett kollektivistiskt tänk som är icke-existerande bland de flesta liberaler och ‘kapitalister’ av idag, som istället går enbart efter devisen ”profit is king” och exakt ALLT annat är irrelevant.

                  Att utbrett socialisera förluster men inte vinster är ett tämligen nytt fenomen (och är bara relevant för ett fåtal företag i vissa länder), än en gång har du noll koll på tidsramarna.. Fast det är klart du sa ju att efter liberalismen i Sverige kom Palme och förstörde denna, och sen menar du att liberalismen var fram till 1920, så man blir ju inte särskilt förvånad.

                  ”Längre löner ger fler anställda som kan specialisera sig och öka produktiviteten.”

                  Blå färg på väggen ger gula solrosor i trädgården minsann.. Det du säger kopplar inte logiskt heller. Varför skulle låga löner per automatik leda till fler anställda?

  • Anonym

    Jävligt konstigt land vi lever i när ”neokonservativ” är detsamma som ”liberal”, ”barn” är detsamma som unga vuxna och ”invandringspolitisk kritiker” är detsamma som ”rasist”. Väldigt mycket trollande med ordbetydelse hit och dit.

  • Anonym

    Som vanligt så ser liberaler bara ett värde i något
    som det går att sätta en prislapp på. 

    Man vill ha invandring för att öka konkurrensen på 
    arbetsmarknaden och dumpa lönerna för låginkomsttagare.

    Värdet i att Sverige även i fortsättningen får vara 
    Svenskarnas hemland och att vi där får styra oss
    själva och utvecklas som folk efter våra egna unika
    förutsättningar är ovärderligt men inget som går
    att sätta ett pris i kronor och ören på därför är det
    ointressant för liberalen. Det viktiga är att allt är
    fritt och att alla folk får röra sig fritt på planeten (att
    det sedan leder till undergången för alla vita länder
    och den västerländska civilisationen då all vill komma
    hit, struntar man glatt i.

    Sedan så kan man ju starkt ifrågasätta för vem
    den svenska invandringspolitiken är human, 
    Var den humant för Elin Krantz? För den 18-åriga
    flickan som blev gruppvåldtagen i Bollnäs? Var den 
    den human för 
    Carl-Eric Cedvander  i Kortedala?
    Var den human för Tommy Lundén i Ludvika? 
    För att ta några exempel på svenska offer för
    den ”humana” invandringspolitiken.

    Jävla as! Det är så sant som det är sagt:
    ”Liberalism är en mentalsjukdom”.
    Det är hög tid att vi ”botar” sjukdomen
    snart, gör vi inte det så går vi under.

  • Anonym

    Hur kan de jämföra Wallenbergs gärningar med ekonomiska flyktingar 2012? De Wallenberg räddade flyttade inte av fri vilja till ett land där de kan leva på bidrag istället för att jobba. De flydde för sina liv.

  • Anonym

    @ Yaxeln
    I välfärdsmening är USA ganska liberalt jo – de lägger tämligen lite på detta. Vidare lägger de, som sagt, ingenting på illegala immigranter.. Förklara då varför dessa inte stannar hemma om det är bidrag som lockar?

    Det är ingen idé du. Det är redan välkänt att de åker dit just för att jobba – och flertalet företag är tacksamma eftersom de då kan utnyttja detta som billig arbetskraft och skapa lönedumpning. Så lägg ner struntpratet, tack.

    • Anonym

      Självklart måste företagen sänka lönerna när det är eran önskan att köpa så billigt som möjligt. Men nej invandring skapar inte lönedumpningar, ett företag söker alltid kompetent personal som kan bidra till verksamheten.

  • http://www.facebook.com/people/Maria-Lindstrom/630692648 Maria Lindström

    Ett skräck-scenario…. hela 7klövern går samman i ett parti för att de är rädda att alternativa partier kan få fäste 2014? De gör allt för att stoppa SD, SVP (och vad andra partier som kryper upp nu i delar som de inte riktigt vill erkänna).  Istället för att ha en sandlåda i delar av regeringen så ska de fixa en mega-sandlåda!!   ”Vi ingår alla slags allianser och pakter så länge vi kan putta ut de invandringskritiska partierna för att få röster att styra med!!”

     

    • Anonym

      Dom får gärna vi sitt sanna ansikte, ju mer 
      dom visar av sin sanna totalitära sida 
      desto bättre. Och nej om vi ska vänta 
      på stora samhällsförändringar via 
      röstsedeln så får vi vänta förgäves. 
      Vi behöver en revolutiion…

  • Anonym

    ”stå upp för en av de mest fundamentala av rättigheter – fri rörlighet”.
     
    Vem bestämde det? I vilken sten är det ristat?
    Dra till med att något är ”en rättighet”, kanske en mänsklig sådan, eller som nu – ”fundamental”, så kommer folk att nicka instämmande.

    • Anonym

      I praktiken kommer det vara fri rörlighet till
      alla vita länder och bara vita länder, och vi förstår 
      väl alla hur lyckat det skulle vara för vita folk. 
      Det är bara i vita länder som folk är galna nog att 
      förespråka något sådant.

      Hade du föreslagit något sådant i Kina, Japan eller
      Indien så hade folk garanterat skrattat åt dig och 
      menat att du var sinnesrubbad. Liberaler hör hemma
      på slutna avdelningar på mentalsjukhus där dom inte
      kan skada någon med sina sjuka idéer.

      • Anonym

        ”Liberaler hör hemmapå slutna avdelningar på mentalsjukhus där dom intekan skada någon med sina sjuka idéer. ”

        Det var en väldigt bra sammanfattning :)

  • Christian Malve

    Liberaler extremsocialister, finns det någon skillnad?
    Tydligen inte i denna frågan och säkert många andra se bara på koldioxid korståget och de låga straffen för våldsdåd.

    • visselpipa – 휘파람

      Det finns en sådan funktion på din egen Disqus-sida. Adressen till den sidan hittar du i nederkant på fönstret som dyker upp om du klickar på din bild.

    • Odalmannen

      Logga in på Disqus som vanligt. Klicka sedan på funktionen ”Dashboard”. Där kan du sedan redigera allt det du skrivit (klicka på penn-knappen) och även anonymisera kommentaren så att det inte syns längre att det är du som har skrivit (klicka på x-knappen). Ska du ta bort alltihop så måste du dock skriva minst två tecken, i så fall kan du skriva t.ex. ”Felpost” eller ”Raderat” i stället. Prova dig fram på alla möjliga sätt tills du får kläm på det hela, det är inte så svårt. Om du sedan skulle vilja ta bort en gillning du har gjort så ställer du dig över ”gilla”-knappen och trycker på retur så förvinner den från ditt kommentarsfält också.

  • Anonym

    Det är klart. Var det någon som trodde något annat?

  • Anonym

    Inget annat än intellektuell ohederlighet av värsta sorten att propagera för fri invandring och sedan inte tala om hur samhället måste förändras för att detta ska kunna fungera.

  • Anonym

    Varför beskylls Liberalismen vara antivit? Under liberalismen hade faktiskt vita människor råda att ha fler en 1-2 barn, istället för den här socialist mardrömmen där varje vit familj måste skatta för en somalisk familj med 8 barn. Under liberalismen såg vi också den största babyboomen och expansionen av vita människor.

    Liberalismen skulle låta Sverige bli svenskarnas igen. Hur många MENA-invandrare tror ni kommer vara kvar i Sverige om vi tar bort alla deras bidrag och hur många tror ni skulle vilja flytta hit? Sverige skulle återigen välkomna kapital in i landet så vi blev produktivare och rikare. Snilleindustri skulle återupplivas och skapa en ny guldålder för Sverige.

    • Anonym

       Fast varför behöver svenskarna fri invandring?
      Det är ju bara en onödig belastning inga svenska familjer tjänar på.

      • Anonym

        Fri invandring utan socialbidrag kommer svenska familjer tjäna på eftersom att kapital och företag kommer att söka sig till Sverige som kommer leda till en större produktivitet och rikare land.

    • Anonym

      Länder är mer än en plats där man arbetar. Det ska vara ett hem också.

    • Anonym

      Sverige har aldrig haft någon utpräglad liberalism (och det gick finfint ändå) så vad pratar du om egentligen?
      Denna tid de flesta längtar tillbaka till som en trygg och välmående guldålder var folkhemmet, vilket byggde på allt annat än liberalism.

      • Anonym

        Jo, Sverige har haft en utpräglad liberalism under t.ex. snilleindustri och det var just liberalismen som tog Sverige från ett fattigt U-land till ett av de rikaste I-länderna sedan kom Palme.

        • Anonym

          Jag upprepar: Vad sjutton pratar du om? Liberalism har vidare inget med snille, eller icke-snille, att göra. Det är en ideologi (eller ja, egoism förklädd till dylik) och ett statsskick. När menar du att denna liberalism skulle funnits? Period tack.

          Är du en sån som tror att Palme uppfann folkhemmet/välfärden eller? Ja jisses..

          • Anonym

            http://www.adlibris.com/se/product.aspx?isbn=9175664291
            Svenska liberalismen mellan 1850 till 1920.
            Det är förövrigt en ideologi om frihet. Utan liberalism var snilleindustrin inte möjlig för att staten skulle förstöra den genom regleringar, skatter och byråkrati.

            • Anonym

              Yay timbro! Och skriven av samme Norberg ovan. Ja då vet vi ju att det är en pålitlig källa utan baktankar, det ser man ju av denna artikel.

              1850 till 1920 sen.. och sen kom Palme då? :D Du menar vidare att Svenska ekonomin var en tillbakagångshistoria efter 1920? Snälla nån.. Kom tillbaka när du inte lever i en drömvärld.

              • Anonym

                Liberalismen hade fortfarande starkt stöd under 50 talet sedan gick det som mest utför. Sverige har ju inte lyckats skapat ett enda nytt jobb i den privata sektor sedan dess. 

    • http://profiles.google.com/morganjohansson84 morgan johansson

      Antingen stänger vi gränserna och behåller vi välfärden.
      Eller så har vi fri invandring men avskaffar välfärdsstaten helt.Bägge alternativen är överlägset det vi har idag, massinvandring samtidigt som vi ska försöka upprätthålla en stark välfärdstat.

      • Anonym

        Har USA en stor välfärdsstat? (nej) Har USA stor invandring? (ja) Är det bidrag som lockar mexikaner att komma till USA i horder och uppehålla sig där illegalt? (och man får ingen hjälp från staten som illegal där, så mycket vett har de iaf) Nej.

        Så detta prat om att liberalism och brist på välfärd hindrar ovälkommen invandring är rent trams. De bara tar till det påståendet för att lura folk att köpa deras sjuka agenda i övrigt.

        • Anonym

          Suck…. USA är ingen liberalt land utan en sönder reglerad byråkratisk välfärdssamhälle. Titta bara på hur mycket deras stat spenderar på offentlig sjukvård per capita, ca 33% högre än Sverige.

        • Anonym

          Du behöver bara föda ett barn i USA – sedan räknas barnet som amerikansk medborgare och ofta följer föräldrarna med på köpet. Sedan väntar bidrag.

  • Anonym

    Jag är själv klassisk liberal. Anser att dessa inte är liberala ståndpunkter utan endast halvsanningar. Visst kan vi ha fri invandring men då krävs det också att vi tar bort alla sociabidrag. Annars kommer det endast komma hit lyckosökare som inte vill förbättra sitt liv genom hårt arbete utan genom att ställa krav på andra.

    • Sparkle Wind

      Vet inte exakt vad du syftar på med klassisk liberalism, men som jag ser det så är någon form av nationalism/patriotism ett nödvändigt komplement i ett libertarianskt samhälle. Vi måste ha gränser, annars kan utländska arméer enkelt ta över och politiker kan importera valboskap när folket röstar fel. Därmed inte sagt att vi inte kan ha invandring, men det måste vara under kontrollerade former, oavsett om det finns socialbidrag eller inte.

      • Anonym

        Klassiskt liberalism är för mig nattväktarstaten. ”Vi måste ha gränser” alla liberaler förespråkar gränser, KL som mig själv, förespråkar även en nationell gräns. Men Libertarianer och Anarkokapitalister förespråkar även gränser i allra högsta grad bara att dessa gränser är . Om du köper upp en landyta lika stor som Tyresö och endast tillåter att vita/germanska människor ska få bo där, ska du självklart få göra det.

        Politiker i en nattväktarstat kan inte importera valboskap. De har varken resurser eller makt för att göra så, de kan inte expropriera land eller kräv att folk ska ta hand om dem.

        • Anonym

          Era utopier är precis lika destruktiva och ogenomförbara
          som kommunisternas…

          • Anonym

            Nej, liberalismen har lyft världen från fattigdom.

            • Anonym

              Det har också skapat ett ytligt komersialistiskt
              ”slit och släng” samhälle där allt är till salu…

              • Anonym

                Snarare staten som har sett till så att det har blivit en slit och släng kultur genom att ta över 60% av hushållens inkomster så att man blir tvingad till köpa låg kvalitativa produkter från diverse supermalls.

                • Anonym

                  Knappast, fast den stora stygga staten verkar vara en ytterst bekväm syndabock för allt i er lilla värld.

                  Klart marknaden vill ha slit-och-släng produkter, helst engångsprodukter, det är helt enkelt lönsammare och en mer stadig inkomst än sådana som håller länge eller kan användas många ggr.

                • Anonym

                  Jag bort förklara mig inte, du som inte kan skilja på enkla begrepp som inkomst, lön och tillgångar och sedan försöker läxa upp mig inom ekonomi. Snälla. Du använder pseudotermer som modern(rov)kapitalism.
                  Adam Smiths pratade om den friamarknaden och din återigen pseudoterm klassisk kapitalismen. Suck, du gör bort dig själv.
                  Vad gör det om ”profit är king” enda sättet för ett företag på en frimarknad att göra vinster är för dem erbjuda en bättre produkt än sina konkurrenter. Så när de blir rikare blir även du rikare.
                  Nej jag sa att socialisera förluster och privatisera vinster är inte kapitalism det är socialism. Liberalismen var som starkast mellan 1850 till 1920 men fanns kvar till 1950.
                  Självklart ger lägre löner fler anställningar då det sänker kostnaden för företaget. Eller du kanske inte är medveten om tillgång och efterfrågan.
                  ”Klart marknaden vill ha slit-och-släng produkter, helst engångsprodukter, det är helt enkelt lönsammare och en mer stadig inkomst än sådana som håller länge eller kan användas många ggr.”
                  Grattis nu gör du bort dig igen, marknaden består av säljare och köpare. Om du till vill ha slit och släng produkter så kan du köpa högre kvalitativa produkter av någon annan. Det är inte bara säljare som har makt på den friamarknaden utan även köparen.

    • Anonym

       Se ”Kommentarfältshögerforward” nedan.

    • Anonym

      Jag ser inget värde av arbetskraftsinvandring utanför Europa
      heller. Det är bara titta på USA och den Mexikanska invandringen
      dit som uteslutande är arbetskraftsinvandring. För 40-50 år sedan
      var man en liten minoritet av landets befolkning, numera är man 
      på god väg att bli en majoritet. Så bara för att vi byter bidragsinvandrarna
      mot arbetskraftsinvandrare är det ingen garanti för att Svenskarna kommer
      att få behålla kontrollen över sitt hemland. Den enda lösningen är en
      deportation av huvuddelen av alla utomeuropeiska invandrare och ett permanent 
      stopp för all utomeuropeisk invandring (undantaget utomeuropeiska Vita).

      Låter det hårt?

      Det är det!

      Men det är också nödvändigt!

      • Anonym

        Jag har redan kommenterat att USA inte är något liberalt land. 

        • Anonym

          Det beror på att riktig liberalism 
          precis som riktig kommunism 
          är ogenomförbara skrivbordsideologier
          utan verklighetsförankring.

          Likväl har USA varit det mest liberala
          samhället i världen (även om det har 
          blivit mindre av den varan dom senaste 20 åren).

  • Anonym

    Ursh då! Jag som annars brukar gilla det Johan Norberg säger.

  • Anonym

     Dilsa Demirbag-Sten får en att undra varför Sverige som har världens generösaste invandrings politik ochmånga invandrare på höga poster också har världens otacksammaste invandrare?

  • Anonym

    Och varför tror ni vi kommer få höjd pensionsålder för att finansiera ”fristaten”?

    Har läst flera kommentarer i kommentarsfälten att många svenskar som jobbat i 40-50 år får mindre i pension än de nya ”flyktingarna”

    När ska de fatta hur lurade de blivit?

    • Anonym

      Pension? Du kommer att få jobba tills du dör.

  • Anonym

    undrar hur mycket dom skulle uppskatta ”nysvennarna” om dom fick bära kostnaderna dom som vill ha in dessa oanställningsbara individer…

    • Anonym

      Som sanna liberaler skiter dom i sådant. Det är ju inte dom som betalar, vad bryr dom sig om hur det går med andra? Hela liberalismen går ju ut på att skita i alla andra och vara en egoist in i märgen. De har samma attityd som en vanlig lurendrejare: Kan någon utnyttjas förtjänar denne att utnyttjas. Egentligen bizarrt att det kallas liberalism för det innebär bara frihet för några få.

  • Anonym

    Sveriges liberaler är världens sjukaste avskräde. Dom bara måste förgöra landet. 99% av befolkningen hatar dessa onda djävlar.

  • http://kabo.tumblr.com/ kabo

    Fri rörlighet är bra, så jag håller med dem till 100%. Men det kräver förstås att vi avskaffar välfärdsstaten. Vilket jag också håller med om. Så det här låter ju hur bra som helst! :)

    • Anonym

       Skitsnack, det är främst Europa ni liberaler ser ha fri invandring, ni försöker dölja er antivithet med ord som ”individualism” ”tolerans” och ”frihet”.
      Jag har aldrig hört en liberal klaga på t ex Israels invandrings politik.

      • http://kabo.tumblr.com/ kabo

        Jag har ingen aning om hur israels invandringspolitik ser ut, du kanske kan upplysa mej?

        Och nej, jag vill verkligen ha fri invandring, men inte i en välfärdsstat, det är bl.a. därför välfärdsstaten måste bort.

        • Anonym

           Då ska du heller ej yttra dig och klaga på Sveriges invandringspolitik om du ej vet hur invandringen i andra länder ser ut.
          Du vill ha fri invandring till Europa och endast Europa, ja, vad vill du ha sagt?
          Gör det dig till en godare människa än mig?

          • http://kabo.tumblr.com/ kabo

            Vad har hur invandringen ser ut i andra länder att göra med om jag har rätt att klaga på sveriges invandringspolitik? 

            Jag vill att alla länder ska ha fri invandring, så att man kan bosätta sej där man vill utan att staten läger sej i. Jag har inte sagt något om vem utav oss som är godare människor.

            • Anonym

               Även i Israel så judar blir en minoritet?

              • http://kabo.tumblr.com/ kabo

                Förutsatt att det finns en stat som tryggar deras rätt till liv, egendom och frihet, eller råder anarko-kapitalism så borde det vara det bästa.

                Men om din fråga är om jag förespråkar att bara öppna portarna och låta allt annat vara oförändrat så blir svaret nej.

            • Anonym

              Du ser inga som helst problem med att folk får bosätta sig var de vill?

              • http://kabo.tumblr.com/ kabo

                För att de faktiskt ska trivas måste de ju också ha jobb osv.

                Om ingen i det område de vill flytta till vill erbjuda dem jobb blir de knappast långvariga. Jag tror det är ett icke-problem.

                • Anonym

                  Du tror att de inte blir långvariga bara för att de inte får jobb? Du är mer än lovligt naiv…

                • Anonym

                  Svaret är alltså nej. Men en nation kan väl inte bara vara en arbetsplats? Det finns ju annat som avgör om man ”trivs”. Ska inte respektive folk själva få bestämma vilka som ska få dela landet/hemmet med dem? 

                • http://kabo.tumblr.com/ kabo

                  Jag skrev jobb osv. Givetvis är det mer än jobb som spelar roll. Och jag är helt för freedom of association, din rätt att diskriminera och välja fritt vilka du umgås med, vilka du stöttar och köper grejer av etc. Om det är oerhört viktigt för dej att bo i ett område med bara etniska svenskar, så bilda då ett gated community, bostadsrättsförening el.dyl. och skriv in i reglerna att bara etniska svenskar får bo där. Det är helt ok.

                  Men andra kanske inte delar den bilden. Så för att du ska kunna leva som du vill behöver du också låta andra leva som de vill. Så länge ni inte kränker varandras rättigheter.

                • Anonym

                  Svar till kabo här nere: Men då råder ju inte fri rörlighet. Kan lika gärna applicera de regler du räknar upp på en hel nation.

                • Anonym

                   Så det är ok med zigenare och annat pack som stryker omkring och själ och jävlas, ”fri rörlighet…”

                • http://kabo.tumblr.com/ kabo

                  Absolut inte, då kränker de ju andras rätt till deras egendom. Men det får ingen göra, det kvittar om de är zigenare, svenskar eller pakistanier.

        • Anonym

          Enbart judar får bli Israeliska medborgare.
          Och endast judar får bosätta sig i landet
          permanent.

  • Anonym

    Svenskarnas parti !!!

  • Anonym

    ”stå upp för en av de mest fundamentala av rättigheter – fri rörlighet”. MIN rättighet att inte vilja betala för denna fria rörlighet. Hur har dessa sk. liberaler tänkt sig det då? De är inge sanna liberaler de är egenmäktiga marxister och stalinister.

    • http://kabo.tumblr.com/ kabo

      De försvarar din rätt att inte vilja betala för denna fria rörlighet. Liberaler vill avskaffa välfärdsstaten, och då slipper du betala om du inte vill. Frågor på det?

      • Anonym

        ”Fri rörlighet” i den meningen dom (och du) förespråkar innebär folkförräderi: Att Svenskar inte skulle ha rätt till Sverige. Frågor på DET?

        • http://kabo.tumblr.com/ kabo

          Individer har rätt att äga mark de förvärvat genom frivilligt utbyte. Det spelar ingen roll var man är född. Individer som inte vill sälja till invandrare kan förbehålla sej den rätten. Men du har ingen rätt att tala om för någon annan vem denne får sälja sin mark till. För det blir konsekvensen av det du förespråkar.

          • Anonym

            Jo, det spelar roll. Och jaså inte? Vad fick du dina såkallade rättigheter (att spotta på folk och nation) ifrån förresten? Gud eller? Pfft. Landet tillhör inte en individ utan ett folk. Sådana som Norberg och du ska ha precis samma behandling (dvs dom för förräderi med påföljande straff) som kulturmarxisterna den dan Sverige blir fritt. Frågor på det?

            • http://kabo.tumblr.com/ kabo

              Aha, kollektivet går före individen. Vänstervridning med andra ord. Kan du förklara för mej hur en grupp individer kan ha större rättigheter än individerna gruppen består av? Det har ingen vänstermänniska kunnat förklara för mej än så länge.

              • Anonym

                Därför att de är fler? Därför att människan är och förblir ett flockdjur? Därför att individen inte överlever helt på egen hand utan är del av en större samverkande enhet (oftast kallat samhälle) och således inte kan bete sig exakt hur destruktivt som helst?

                Det finns många väldigt uppenbara skäl så jag tvivlar på att ingen kunnat förklara det för dig.. snarare är det så att du inget begriper.

                • http://kabo.tumblr.com/ kabo

                  Vad spelar nåt av det där för roll?

                  Konsekvensen av din argumentation blir ju att det inte finns något moraliskt fel i att ett land med 51% svarta individer röstar för att döda alla vita individer. Och det kan då iaf inte jag skriva under på.

                • Anonym

                  Ja, vad spelar det för roll? Som sagt – begriper inget. (Och skall man svara med samma mynt: Vad spelar dessa rättigheter du talar om för roll? De är nämligen lika subjektiva men desto mer destruktiva)

                  Vem talade om röstning? Och konsekvenserna av din blir isf att 1% kan döma 99% till undergång och misär, bara de inte fysiskt går ut och slår ihjäl dessa.
                   
                  Liberaler alltså.. Ni menar att det egentligen inte finns några rättigheter. Förutom äganderätten och rätten att utnyttja folk, för dessa är på något magiskt sätt heliga. Skatt är stöld, men inte när den går till att bekosta polis för att skydda er från vad som vore folks rättmätiga ilska.. däremot får skatt inte gå till sådana fruktansvärda saker som att försäkra att vanligt folk kan få ha betalad semester. Ohyggligt.
                   
                  Total mental härdsmälta. Ni har ingen ideologi, ni har bara destruktiv egoism förklädd till ideologi.
                   
                  När du klarar dig helt på egen hand, helt utanför samhället. kom tillbaka.. Tills dess bör du nog hålla klaffen.

                • http://kabo.tumblr.com/ kabo

                  FrittSverige:
                  Så som du målar upp liberalismen förstår jag att det verkar snurrigt. Men som tur är så bygger din avsky för liberalism på ett missförstånd. Låt mej reda ut det du tar upp.

                  Liberaler menar att det finns rättigheter. Rätten till liv, egendom och frihet. De är negativa rättigheter, http://sv.wikipedia.org/wiki/Negativa_och_positiva_rättigheter

                  Det finns givetvis ingen rätt att utnyttja folk. Icke-aggressionsprincipen är central inom liberalismen, http://en.wikipedia.org/wiki/Non-aggression_principle

                  Stöld är att ta någons egendom utan dennes medgivande. Eftersom individer inte har rätt att avstå från att betala skatt är skatt stöld. Det går alltså inte att finansiera polis med skatt i en äkta liberal stat. Om inte skatten vore frivillig förstås. Men om man nu måste ha en stat så ska det onda den gör (stöld) hållas på så låg nivå som överhuvudtaget är möjligt. Och då förespråkar man en nattväktarstat som tar hand om polis, militär och domstol.

                  Liberalismen har som nackdel att den ofta blandas ihop med socialliberalism. Där har du total mental härdsmälta :)

                  Och liberaler förstår mycket väl behovet av samarbete. Men samarbete måste vara frivilligt, annars är det inte samarbete. Så ingen kommer att klara sej utan samhället. Men staten däremot, den kan vi klara oss utan.

                • Anonym

                  @ kabo
                  Nej, det handlar om att jag vet vad er politik betyder i praktiken.

                  Som sagt:
                  Vad du kan göra och måste göra (utstå) är, såvida det inte finns lag och reglering, helt beroende av storleken på din plånbok. Eran ”liberalism” innebär därigenom inte alls någon frihet i praktiken: Det innebär tvärtom att man tar rättigheterna ifrån de flesta och utelämnar dom till en liten rik elits totala nåd.

                  Jag upprepar vad jag sa innan: Sådana som Norberg och du ska ha precis samma behandling (dvs dom för förräderi med påföljande straff) som kulturmarxisterna den dan Sverige blir fritt. Frågor på det?

                • http://kabo.tumblr.com/ kabo

                  @FrittSverige:disqus 
                  Det verkar som du blandar ihop rättighet och möjlighet. Alla har samma rättigheter. Men alla får inte samma möjligheter. Helt väsensskilda saker.

                • Anonym

                  @ kabo
                  Som sagt:Vad du kan göra och måste göra (utstå) är, såvida det inte finns lag och reglering, helt beroende av storleken på din plånbok. Eran ”liberalism” innebär därigenom inte alls någon frihet i praktiken: Det innebär tvärtom att man tar rättigheterna ifrån de flesta och utelämnar dom till en liten rik elits totala nåd.

                  En ”rättighet” som du sen faktiskt inte har några som helst möjligheter att avnjuta är ingen rättighet! Att vissa har möjligheter att leva ut sina rättigheter, medan andra inte ens kan det, innebär inte lika rättigheter.

                  Rättigheter finns bara om de kan garanteras. (och i den värld du predikar finns ju ingen garant för några som helst rättigheter) När man tom måste köpa polisens skydd har man de-facto ingen rätt till liv ens. I kort, du bara pladdrar. ”Rättigheter” för dig betyder närmast noll och intet i praktiken.

                  Gå och häng dig ditt svin.

                • http://kabo.tumblr.com/ kabo

                  @FrittSverige:disqus 
                  Du lyssnar ju inte på vad jag säger. Rätten till liv, egendom och frihet finns. Och ska skyddas. Det vill säga ingen har rätt att ta ditt liv, din egendom eller din frihet.

                  Enda sättet att frånta någon möjligheten att avnjuta dessa rättigheter är att mörda, stjäla eller fängsla. Ska det vara så svårt att avhålla sej från?

                • Anonym

                  @ kabo
                  Nej, det är du som inte fattar någonting, inte ens konsekvenserna av den politik du själv förespråkar.

                  Ja du, rättigheter finns bara om de kan garanteras. (och i den värld du predikar finns ju ingen garant för några som helst rättigheter) När man tom måste köpa polisens skydd har man de-facto ingen rätt till liv ens. I kort, du bara pladdrar.

                  Och nej..
                  Hade man haft ”rätt” till egendom hade man haft det oavsett plånbok, vad du säger innebär att du har ”rätten” att köpa/sälja och äga egendom, om du har råd. Annars inte.

                  Hade man haft ”rätt” till frihet hade man haft det oavsett plånbok, vad du säger innebär att man har ”rätten” att tex slippa behöva arbeta för slavlön, om man har råd med det. Annars inte.

                  Hade man haft ”rätt” till liv hade man haft det oavsett plånbok, man hade haft rätt till skydd från fara och brott mot liv, och man hade haft rätt till vård, vad du säger innebär att man har rätt till detta, enbart om man har råd. Annars inte.

                  Du pratar om rättigheter men det är bara SNÖMÖS. Det innebär i verkligheten att man avskaffar flertalet av de rättigheter som finns idag.

                  Vidare är det patetiskt hur du avfärdar vissa ”rättigheter” som subjektiva osv men andra, lika subjektiva, menar du är heliga. (för den som har råd med sådana ”rättigheter”) Varför skulle det bara vara dessa rättigheter som skall finnas, eller varför skulle dessa rättigheter finnas alls? Det du predikar är lika subjektivt som allt annat, men desto mer destruktivt. Rent ohållbart som samhällssystem.

                  Behöver jag verkligen upprepa mig en gång till?

              • Anonym

                 Muslimer och judar är ett kollektiv, du vill alltså inte ge dessa grupper rätten till sina egna länder där de får beskydd?

                • http://kabo.tumblr.com/ kabo

                  Nej, jag anser inte att varje kollektiv har rätt till sitt eget land. Jag anser inte att kollektiv har några rättigheter som inte individerna kollektivet består av har.

                  Men alla judar och muslimer individuellt har rätt till liv, egendom och frihet. Oberoende av om de är judar, muslimer, kristna eller ateister.

                • Anonym

                   Så du är emot religionsfriheten?
                  Den utgår efter kollektiv och inte individer.

                • http://kabo.tumblr.com/ kabo

                  1232233:
                  Nej, du får tro på vilken gud du vill. Och individer får ansluta sej till vilket kollektiv de vill. Men det ger inte det kollektivet några fler rättigheter.

                • Anonym

                  Ja, det har de men inte i Sverige.

                • Anonym

                   Men ändå vill du ge kollektivet religiöst troende särrättigheter genom religionsfriheten?

                • http://kabo.tumblr.com/ kabo

                  @1232233:disqus 
                  Vad får dej att tro att jag vill ge något kollektiv särrättigheter? Jag säger bara att individer får dyrka vilka gudar de vill, eller låta bli, helt efter eget huvud, så länge de inte kränker andra individers rättigheter. Hur blir det en särrättighet för ett kollektiv?

              • Anonym

                Människor är både kollektivister och i induvidalister.
                Vi nationalister ser folket som en enhet en slags storfamilj.inom denna kulturella och sociala ram finns det också plats för individer att växa. Vi ser alltså inte som kommunister individensom en slags kugghjul i ett maskineri, inte heller ser vi människorsom några rotlösa frön som kan hoppa omkring från plats tillplats beroende på vart det finns mest profit. Det finns ett skältill att dom flesta människor trivs bäst bland folk av deras egen sortsom har samma eller liknande sociala normer och känner till sammakulturella koder och har samma moral. Det finns ett skäl till att invandrargrupper klumpar sig samman med sina landsmän i ghetton och det finnsskäl till att svenskar flyr dessa områden och flyttar till områden befolkadeav svenskar. Detta behov av gemenskap är något som vi som individerhar med oss sedan födseln och denna grundläggande drift är något somni liberaler inte har med i era ekvationer då ni likt kommunisternaär materialister. Ni ser människor som individer enbart som är frikopplade från allt ansvar till sina medmänniskor. Vi nationalisterser varje medlem av vårt folk som våra bröder och systrardärmed har vi också ansvar för dem, när dom far illa så gråtervi, när dom lyckas med något så gläds vi. Denna typ utav naturligasolidaritet var också en realitet i Sverige för inte allt för många årtiondensedan och den avser vi att återskapa. Nationalism är något ursprungligtoch naturligt, internationalism i form av liberalism och socialism är konstgjorda skrivbordsprodukter som aldrig fungerar i praktiken.

  • Anonym

    Ett år efter den hemska massakern i Utöya

    Och 100 tals artiklar från nyhetsredaktörer, ledare, krönikörer, politiker och tankesmedjor som anklagat oss ”breivik anhängare” hur fel vi har det pågår ingen ”massinvandring”

    Så utnyttjar PK rasisterna själva Breiviks massaker på ett vidrigt sätt genom ”fri invandring” och ”arbetskraftsinvandring” för sina egna sjuka särintressen

    Och hur ska fri invandring rent tekniskt vara möjligt? Ska kriminella, utvisade och krigsförbrytare få komma in i landet?

    • Anonym

      För en liberal finns inga gränser. Inga folk. Inga land mer än tomma konstruktioner. Det finns bara egoism och individualism och allt är en öppen marknad och exakt allt är till salu.. För den som kan betala dvs, resten får överleva bäst de kan. Att folk tex skall behöva arbeta som slavar men ändå knappt ha råd att äta är inget problem för liberaler. Denna Norberg är ju tom emot att folk skall få ha lagstiftad semester.

      Liberalism innebär i praktiken bara en liten elits ”rätt” att göra vad bäst de vill, oavsett konsekvenserna, i ett system där statens enda uppgift är att skydda deras ”rätt” att göra det. De är vidriga och det är tur och väl att de flesta avskyr dom.. Jag ser de som minst lika stora förrädare som kulturmarxisterna.

      • Anonym

         Trots att bara 400 av 10.000 ”flyktingar” fick jobb i Sveriges ”största integrationssatsning på 25 år” görs ingen reflektion över ”projektet”

        Detta  var bara en dimridå att lura svenska folket. Sverige har aldrig haft och kommer aldrig ha ”integration” i den bild man målar ut till svenskarna att ”hjälpa” invandrarna

      • http://kabo.tumblr.com/ kabo

        Liberalism innebär allas rätt att göra vad de vill så länge de inte skadar andra / kränker andras (negativa) rättigheter. Eliten har ingen rätt att tvinga någon i en liberal stat.

        Var har du hittat din definition? Känns som att en stor [citation needed] är på sin plats…

        • Anonym

          Vad du kan göra och måste göra (utstå) är, såvida det inte finns lag och reglering, helt beroende av storleken på din plånbok. Eran ”liberalism” innebär därigenom inte alls någon frihet i praktiken: Det innebär tvärtom att man tar rättigheterna ifrån de flesta och utelämnar dom till en liten rik elits totala nåd.

        • Anonym

           De vita amerikanerna övernumrerade indianerna, det handlade alltså om fri rörlighet och inte att de vita var en elit som tog över landet?

          • http://kabo.tumblr.com/ kabo

            De vita amerikanerna kränkte indianernas rätt till liv och egendom, och handlade inte om fri rörlighet. Det fanns dock de som handlade med indianerna. Det var individer. Sen kom staten in i bilden och började kränka rättigheter. Som vanligt.

            • Anonym

               Nej, det blev bråk pga etniska motsättningar, indianerna gillade ej olika.
              Samma öde skulle vänta svenskarna med fri invandring.

  • Anonym

    ”Fri rörighet”, jo det blir det nog! En freudiansk felskrivning av massinvandringsextremisten Johan Lundberg?

  • http://petterssons.bloggsida.se/ Stefan K

    Samtidigt skriver en centerpartist att de bästa sättet att minska barnfattigdomen är att få fler i arbete, en bättre skola och en bättre integration. 
    http://www.svd.se/opinion/brannpunkt/okad-arbetsloshet-kan-aldrig-vara-medel-mot-fattigdom_7397280.svd 
    Får liberalerna som de vill kommer arbetslösheten att stiga rejält och därmed kommer välfärden att urholkas en mer än idag och detta kommer att leda till en ökad fattigdom.
    Med en arbetslöshet på 9% förstår inte jag hur liberalerna tänker lösa detta? Deras agenda verkar stå rakt i motsats till regeringens arbetslinje.

    • http://kabo.tumblr.com/ kabo

      Liberaler vill avskaffa välfärdsstaten. Och liberaler ogillar det mesta regeringen gör idag…

  • http://www.facebook.com/jesper.svensson.56027 Jesper Svensson

    SD…Någon??

    • http://www.facebook.com/people/Gunhild-Larsson/100003462692025 Gunhild Larsson

      Jag är SD.

  • http://pikd.myopenid.com/ pikd

    Dilsa, som tidigare gav intryck av att vara en av de vettiga debattörerna med utomnordisk härkomst i vårt land, sjönk härmed i anseende som en gråsten ner i de hjärntvättades avgrund. Svordom, svordom.

  • Anonym

    Tolkar jag det rätt Dilba-Sten har ljugit mig i ansiktet när hon tidigare påstått försvara ”hedersvåld” när hon nu hånar 70.000 hedersvåld med ”rasist” och ”hatar” och säger fri invandring och arbetskraft? 

  • Anonym

    Fredrik Segerfeldt liknar Ulltotten. De kanske är släkt på något vis.

    • http://www.facebook.com/people/Gunhild-Larsson/100003462692025 Gunhild Larsson

      Håller med. Jag trodde på bilden att det var han. Kanske har de ett inavlat utseende gemensat som går hand i hand:)

  • Anonym

    Realiseras det så pulvriseras välfärdsstaten Sverige till noll och intet. Slutfasen blir ett libanon söndrat av krig och elände.

    • Anonym

      Vi är på väg dit.

    • http://kabo.tumblr.com/ kabo

      Ja, välfärdsstaten måste avskaffas. Resultatet kommer dock bli fria invånare och en fredligare tillvaro, inte krig som du tor.

      • Anonym

        Då tror du fel. Jag har avsevärd erfarenhet från de mekanismer som är involverade i det  genom arbete i många olika länder i 3e världen mm.

      • Anonym

        Nej då avskaffandet kommer att ske genom att
        det nuvarande systemet kollapsar snarare än
        en stegvis process, detta kommer att leda till
        att folk kommer att svälta och bli hemlösa.

        Speciellt då det kommer att sammanfalla
        med den massiva konjunkturnedgången som 
        är en följd av skuldkrisen i Europa och Nordamerika

  • http://petterssons.bloggsida.se/ Stefan K

    ” …eftersom invandringen leder till ”fattigdomsbekämpning”.
    Vi har Europas mest extrema invandringspolitik, men ändå diskuteras den ökande fattigdomen i Sverige.

    • Anonym

       debatten ”fattigdom” är ett importerat ”problem” jag blir äcklad av där invandrarna bara är en bricka i spelet

      Fattigdomen hos dagens 10000 tals somalier är stor, löser man ”fattigdomen” med att ta hit 20.000 fler somalier? Nej knappast?

  • Anonym

    Begär inte för mycket från elitister. de tror på allvar att de jobbar för oss. en kan säga nyttiga idioter. en annan en sionistisk komplott men den gemensamma nämnaren är att de  som bor på Olympen lever i en komplett fantasibubbla.

  • Anonym

    Jag har inget emot fri invandring så länge dessa invandrare jobbar och inte får en enda skattekrona i bidrag.

    • http://kabo.tumblr.com/ kabo

      Det är så äkta liberaler vill att det ska vara.

  • Anonym

    Hellre ha en ”världsbild” som stärks av fakta än att ha en världsbild kallad ”mångfald” byggd på lögner och osanningar

  • Anonym

    Stoppa anti vit-rasism. De är ute efter att ”förstöra” det etniska Europa och våra nationsstater.

    För övrigt kräver jag folkomröstning av detta totala vansinne. Eller hur?

    • Anonym

       Den verkar redan ha börjat där man kallar syrier och iranier för ”svenskar”

  • Anonym

    Fattigdomsbekämpning… Smaka på orden sagda av icke-Svenskar.. Om nu inte MENA länderna har lyckats att bygga upp väl fungerande samhällen, mycket på grund av sin rubbade religion, så är det väl helt och hållet deras problem! Vad har vi för skyldigheter mot dessa folkslag? Precis inga alls, dom får allt klara sig bäst dom vill själva och inte snylta på Svenskens avtvingade skattepengar.
    Är det något som skulle behövas i Sverige så är det massutvandring eller massdeportationer istället för detta snyftande för andra folkslag som vi inte har det minsta gemensamt med. Det måste bli ordning på detta land igen.

    • Anonym

      massutvandring var ordet. ja, 500 tusen utvandrade svenskar visar vägen.

  • Anonym

    Så gott som alla de invandrarkvinnor (Sakine Madon, Bahareh Andersson, Dilsa Demirbag mfl) som ofta hyllas helt okritiskt när de påpekar någon del av invandringen som är problematisk – ibland här men kanske främst på Avpixlat –  är för fri helt invandring. De är inte svenskar och de skiter väl i om svenskarna blir en minoritet i sitt eget land. 

    • Anonym

      Gökungar.

  • Anonym

    Folk säger att det finns ett problem med rasism och att detta problem kommer
    att lösas genom att låta tredje världen få bosätta sig i ALLA vita länder och BARA vita länder.

    Nederländerna och Belgien är minst lika tätbefolkade som Japan och Taiwan, men ingen säger att Japan eller Taiwan har ett problem med rasism och att de därför måste lösa detta genom att låta tredje världen
    forsa in till deras länder och låta sig ”assimileras” med dem.

    Folk säger att den slutgiltiga lösningen på denna rasism är att vi i
    ALLA vita länder och BARA vita länder ska låta oss ”integreras”, d.v.s.
    blandas, med dessa utomeuropéer.

    Vad skulle reaktionen bli om jag sa att det fanns ett problem med rasism i Afrika och att detta
    problem skulle lösas genom att förflytta miljontals av icke-afrikaner till ALLA svarta länder och BARA svarta länder och låta afrikanerna blanda sig med dem?

    Hur lång tid skulle det ta innan folk insåg att jag egentligen inte pratar om ”rasism”, utan om ett FOLKUTBYTE av
    den svarta befolkningen?

    Och hur lång tid skulle det ta för en normal, sund afrikan att lägga märke till detta och vilken slags
    sinnesrubbad afrikan skulle inte motsätta sig detta?

    Men om jag uppmärksammar detta uppenbara folkmordsprojekt som pågår mot mitt
    folk, oss svenskar, så håller liberaler och respektabla konservativa med om att jag är en ”nazistsomvilldödasexmiljonerjudar”.

    De säger att de är emot rasism, men egentligen är de emot vita.
    De kallar sig själva för ”anti-rasister”, men de är egentligen anti-vita.

    ”Anti-rasist” är ett kodord för anti-vit.

  • Anonym

    Liberala dårar. Hoppas AL går ut med deras propaganda i extra fet stil på löpsedlar, så deras läsare får något att bita i. Allt fler knorrar över att mörkret lägger sig över stad och land. Var hos min väninna idag och hon undrade om fler våningar har tagits i anspråk i flyktinghöghuset. Står aldrig något om det i ortstidningen. Sa att jag skulle kolla läget och meddela henne.

  • Anonym

    Demirbag-Sten är en femtekolonnare, de andra är svenskhatare och ur samma skara kommer myten Ullenhag ifrån. Bygg en mur runt Stockholms innerstad och deportera dit alla utomeuropéer, så får vi se om liberalismen överlever.

  • Anonym

    Fri invandring skulle kunna funka om det var ”egen försörjning” som gällde från dag ett.
    Som det är nu när en invandrare kan leva på bidrag i stort sett hela livet ut, från dag ett till döden, så fattar ju alla att det inte funkar. Plus att allt tjafs med gratis tolk ska avskaffas. Lär dig svenska! Borde gälla som ett av de första kraven. Och det gör man på sin fritid, inte betald utbildning på SFI som det är idag.
    Dvs, det borde vara ungefär som det fungerade på 60-talet.

    • Anonym

       Helt riktigt, vilket jag har påpekat i en del kommentaren till artikeln. Felet med dom här tre ”liberala opinionsbildarna” är att dom kukar ur, och faller på upploppet. Dom vågar inte säga vilka ingrepp som fodras i det svenska välfärdssystemet, för att fri invandring skall kunna fungera.

      • http://kabo.tumblr.com/ kabo

        Det kan vara taktik också. De vet precis vilka ingrepp som fodras i det svenska välfärdssystemet. Men hur många skulle vara intresserade att lyssna om de gick ut med det direkt? Man måste visa på det moraliskt felaktiga i det svenska välfärdssystemet innan man kan attackera det rakt på.

    • Anonym

      Ja det har ju funkat jättebra med ”Mexarna” i USA,
      dom kom också för att jobba. Nu är dom snart i majoritet
      i landet Jättebra utveckling verkligen! (Sarkasm)

  • Anonym

    Senast nu i morse på TV4 tog man upp ”bostadskrisen” men så fort man hoppar över till fri invandring så existerar det inte

    Och verkligheten är att tvinga kommuner, vilken sjuk världsbild har ni egentligen?

  • Anonym

    På sitt twitter anklagar Dilba-Sten för alla som kritiserar henne sjuka världsbild för att ”hata muslimer”

    Hur kan man gå från att försvara hedersmord i islams namn till anklaga någon för att ”hata muslimer” som inte delar hennes världsbild?

    Utnyttjar Dilba-Sten hederdsmord i Islams namn till att ta hit billig arbetskraft för eget särintresse?

    • Anonym

      Var det inte DS som var så kritisk mot Islam 
      för inte så längesedan? Nu använder hon alltså
      ”islamofob”-stämpeln som försvar? Gode Gud vilket
      patetiskt hyckleri!

  • http://profiles.google.com/morganjohansson84 morgan johansson

    Arbetet med att montera ner välfärds- och nationalstaterna i Europa fortsätter oförtrutet. NWO here we come!

  • Anonym

    ”invandringen leder till ”fattigdomsbekämpning” och är en ”källa för samhällelig och kulturell förnyelse”.

    Invandringen leder till fatiigdom o källa för samhällelig o kulturell förruttnelse, iaf i min värld o jag har inte nånting som talar emot detta. Om dom fina ”liberalerna” kunde läsa på lite grann innan dom kastar ur sig förslag som borde anses som förräderi. Dessutom har vi redan fri invandring, snudd på iaf. Ni som vill bli försörjda utan motprestation bör ta siktet på världens mest korkade kamikazenation dvs Sverige.

    ”Alla(h) ska me”

    • Anonym

      ”Kulturell förruttnelse” skulle jag – precis som du – snarare kalla det.

  • http://www.facebook.com/sellins.mek Mikael Sellin

    nä nu får det väl för fan räcka. om vi inte kan se till våra egna i första hand med jobb och bostad, ska vi inte dra hit fler bidragstagare.

  • Anonym

    Har ofta funderat på om inte dessa människor är en produkt av svenska flumskolan?Det måste röra sig om total brist på att förstå och tolka historien. Tex. så kom jag på Anders Perssons bok Gerillakriget i Finland.Där han i Finlad träffade på dokument som visade att den svenska adeln lät stationera 12000 ryska soldater, i Östergötland,Sörmland och Uppland. Åren 1743-44.Man var rädd för uppror från Dalkarlarna. —Det är en mycket konstig grupp av tyckare som tycks tro att dom sitter inne med den totala sanningen.Dom anser sig vara övermänniskor stå över alla fördomar, så länge dom inte själva drabbas! Fyll på med mera folk från MENA länderna så kanske fler än Dalkarlarna vaknar!  Solzjenitsyn beskrev fenomenet och kallade det för: BARNSLIGT HÖGMOD!

  • http://farligatankar.wordpress.com Farliga Tankar

    Vi saknar ett fungerande system för att inflytelserika personer ska få ta ansvar för sina egna handlingar. En politiker, journalist eller annan person som påverkar samhället kan driva en åsikt eller tvinga igenom en förändring och sedan slippa ta konsekvenserna. Efter ett par år på en ministerpost så väntar pension och ett tryggt liv i idyllen medan folket måste leva med resultatet av alla beslut. Om Göran Persson hade tvingats bo mitt i mångkulturen så hade det kunnat fungera som ett varnande exempel. Nu sitter han på en herrgård och omger sig själv av bara svenskar.
     
    För örvigt finns det inget land som behöver invandring.

  • Anonym

    Dilba-Sten och Funce som anklagar mig vara rasist och islamofob bor själva i dyra bostadsrätter i centrala östermalm

    Tror jag ska skapa en sida där jag hänger ut hycklare om mångfald på googlemaps

  • Anonym

    Det finns inget samhälle som klarar fri invandring. Inte i den moderna världen. Man måste ha någonstans att bo, att arbeta och utvecklas tillsammans med övriga medborgare. 

    infrastrukturen dvs samhällsuppbyggnaden, kommunikationer, bostäder,sjukvård, rättsväsende, arbetsmarknad, socialförsäkringssystem, utbildningssystem och mycket annat är anpassade efter ett förutbestämt system och på en viss befolkningsmängd och levnadsmönster.Många neddragningar och försämringar är i själva verket resultat av en ökad befolkningsmängd och för att fler grupper numera omfattas av bidrag. Fler får socialbidrag, skolklasserna blir större, brottsligheten ökar och fler kulturella skillnader splittrar samhället. Som extra börda kommer EU in och gör det möjligt för utländska arbetare att arbeta i Sverige med lägre löner.

    Det finns ingen ljusning, det blir bara sämre och sämre. Varje land måste ta eget ansvar men givetvis samarbeta. Människor från främmande kulturer och sociala värderingar som kommer från U-länder och religösa diktaturer tillför absolut inget till ett rikt land.

    Det finns för många människor på jorden. Resurserna räcker inte till alla. Att fri invandring skulle lösa dessa problem är inte sant. Det är en vacker tanke men ack så bedräglig. Vi människor har så olika synsätt på samhällsuppbyggnad,heder och moral att vi inte kan förenas eller leva tillsammans. Att vi i väst har en sådan bra struktur och socialtrygghet är för att vi har skapat den. Samma sak med den fattiga delen av världen. De måste ta ansvar och lära sig av tidigare misstag. Grymt att säga detta. Ja det kan man tycka. Trots all hjälp vi i väst har skickat och trots alla projekt så är situationen lika illa.

    Befolkningsökningen är ett hot mot oss alla. Det kommer aldrig att bli bättre i världen. Tvärtom så sprids alla problem och elände med invandring.

  • http://rechtskonservativ.blogspot.de/ Beschwichtiger
  • Anonym

    Dags snart att inse att juden är roten till problemet oavsett om det flumliberaler, miljömuppar eller stenkastarvänster.

  • Anonym

    Enligt Svensk Näringsliv har Sverige 1 miljon arbetslösa – Dessa kommer bli utkonkurrerade med ”fri rörlighet” mot lönedumpningar de inte kan matcha!

    Så vem har ”världsbild” som förnekar 1 miljon arbetslösa och 8,8% arbetslöshet?

    Varför kommer denna ”bild” aldrig existera med ”fri rörlighet”? Vilka är extremisterna då?

    http://www.svensktnaringsliv.se/fragor/integration/okad-integration-okar-tillvaxten_6979.html

    Det stora problemet
    idag är att cirka en miljon människor i arbetsför ålder är utanför
    arbetsmarknaden. Arbetsmarknaden fungerar dåligt och det drabbar
    ungdomar, äldre och invandrare hårdast.

    http://www.svd.se/naringsliv/scb-88-procent-arbetslosa_7373540.svd

    I juni i år var 465 000 personer, 8,8 procent av arbetskraften,
    arbetslösa, enligt Statistiska centralbyrån (SCB). Motsvarande månad i
    fjol var 458 000 personer, 8,8 procent, öppet arbetslösa.

  • Anonym

     ”De menar att Wallenberg ”är ett bevis för migrationens kraft; hur den befriar, förändrar och förbättrar”.
    Javisst va,det kommer tiotusentals Raoul Wallenbergs varje år som befriar,förändrar och förbättrar.Vilka kompletta idioter!

    • Anonym

      De kan ju gå ut med detta på bred front, så de sänker Fp, liksom Lööf gör med C.

  • Kommentarfältshögerforward

    Frihet är en liberal princip. Äganderätten likaså. Äganderätt innebär exklusiv dispositionsrätt till egendom. Principen utmanas inte av liberaler, men väl av vänstern, som inte erkänner äganderätten.
     
    En markägare har exklusiv dispositionsrätt till sin mark. Det erkänns av liberaler. Men den liberal som hävdar att fri rörlighet ger vem som helst rätten att slå sig ned på markägarens egendom har hamnat fel. Endast, vänstern, som inte respekterar äganderätten, kan utfärda sådana antiliberala ”rättigheter”.
     
    Det finns ingen principskillnad när det gäller ett land, ett territorium. Enligt folkrätten har ett folk rätt till sitt land. Det är inte konstigare än att markägaren har rätt till sin mark. Det är i själva verket en liberal princip att tillerkänna befolkningen självbestämmande — de får ordna sin tillvaro och sitt samhälle som de själva föredrar. Det är så samhällen, länder, stater, territoriell lagstiftning och värderingssystem uppstått och formats. Det garanterar inte att samhället är liberalt, men det är helt klart att landets frihet är beroende av självbestämmande.
     
    Att länder har restriktioner när det gäller invandring är inte på något sätt ”icke-liberalt”, eftersom det är exakt samma princip som när en markägare hävdar äganderätten till sin egendom. Det är exakt samma princip som när företagaren bestämmer vem som ska anställas. Ingen har någon ”rättghet” att bli anställd i ett företag, bara för att han själv skulle föredra att arbeta där. Avgörandet är ägarens, ingen annans. Och detta är en liberal princip.

    Det här vet alla liberaler om. Och när det gäller invandring så är den givetvis möjlig, men inte utan de restriktioner som följer ur självbestämande och äganderätt. Svenskarna ”äger” Sverige. Det är inte inte ”nationalism” eller andra grumliga ideologier, utan endast folkrätt och liberala principer. Svenskarna har en suverän rätt till sitt eget land, vilket innebär att den som inte är svensk medborgare inte har någon principiell rättighet att bosätta sig här, lika lite som din granne har en principiell rätt att sätta upp sitt hus på din tomt.
     
    Demirbag-Sten, Norberg och Segerfeldt är inte sanna liberaler utan potsmoderna anarkoliberaler. De har det gemensamt med vänstern att de inte fullt ut erkänner liberala principer. Varken äganderätt eller folkrätt.

    • Anonym

      Intressant reflektion. Dock skulle var och en, i ett fritt samhälle baserat på äkta äganderätt, ha en absolut rätt till sin egen egendom. Vad som därmed står bakom markägarens beslut att inkludera eller exkludera eventuella gäster (invandrare) på dennes egendom, är något som inte inte angår någon annan – enskild eller myndighet. Samma sak med arbetsgivaren; denne anställer naturligtvis den som befinns lämplig, och som är beredd att arbeta för de villkor som erbjuds.

    • Anonym

       Helt rätt. Om man är renlärig libertarian och intellektuellt hederlig måste man även acceptera om enmarkägare/butiksinnehavare inför godtyckliga regler för tillträde. Exempelvis att vägra att släppa in kineser eller kristna på sin restaurang/butik/flygplan/taxi osv. Eller att sälja sina varor till olika priser beroende på kundens hudfärg.
      De här konsekvenserna av ideologin har diskuterats ganska mycket bland intellektuella libertarianer och man har inte skyggat för detta.

      Till och med en mer pragmatisk marknadsliberal som Milton Friedman sa att man inte SAMTIDIGT kan ha både fri invandring och en välfärdsstat (eftersom detta leder till exploderande statsutgifter och en statsfinansiell kollaps).

      Johan Norberg med kompisar är bara populistiska attention-seekers som vill få en plats i rampljuset. Vad säger förresten de Think-Tanks i USA som betalar Norberg för att han ska kunna hålla på med opinionsbildning? Dags att dra in appanaget?

  • Anonym

    Visst har Sverige haft en bra ekonomi som har haft råd med all lek som regeringen erbjudit i alla år, men hur många kan dela på samma kaka & få tillräckligt. Ett land kan inte få högre & högre antal arbetslösa där färre skall betala för resten.

    • Mega Block

       Tragikomiskt är också det faktum att man tvingar de stora sjukhusen spara enorma belopp. Hur många skolor har vi stäng de senaste åren? Det finns inte dagisplatser för alla barn. Hur många sitter i bostadskön? Hur många sjuka har mist sin ersättning?
      Vad gör våra ärade politiker?
      Dom prioriterar anhöriginvandring från Afghanistan och Somalia!

  • Mega Block

    Minns dessa tre personer för framtiden! Våra barn måste få veta vilka det var som gjorde det!
    Sen vill jag veta vilka som ska stå för kalaset?
    Naturligtvis skattebetalarna, de leker med andras pengar.

    • Anonym

      Nu tillskriver du dessa personer mer makt än vad de har. Bara för att de får skriva i tidningar om sina flummiga ideer är det inte säkert att de får bestämma mer än du och jag.

      • Mega Block

        Jag är väldigt övertygad om att deras förslag blir populärt bland stora delar av folket.
        Vi som protesterar utgör kanske ynka 10% av folket. Vi blir fler med tiden. Just tiden är den kritiska faktorn i sammanhanget.

  • Anonym

    ”Valfrihet måste gå djupare än frågor som vårdval. Människans frihet att
    söka sig dit där hon tror sig kunna skapa ett bättre liv för sig och sin
    familj borde vara ett självklart mål för alla.”

    Sen jämför dom det med de judar som Wallenberg hjälte från nazityskland. De judarna som bodde i Tyskland och Frankrike som behövde fly var väl ett betydligt lägre antal än alla invånarna i Iran och Somalia.

    Så människor som lever i dåliga länder ska söka sig till bra länder och hur blir det i de bra länderna då? Kan vårdvalet räcka för alla helt plötsligt?

    Vore det inte bättre att bygga upp de dåliga länderna i stället för att flytta alla deras invånare till norra Europa?

  • Anonym

    De kör med propagandan ”tar våra jobb”

    1. 400 av 10.000 flyktingar fick jobb efter 6 månader praktik

    2. 41.000 gästarbetare har fått jobb sedan 2006

    3. 170.000 utrikesfödda har fått jobb 2006-2012
     

  • Anonym

    Det är detta som är extremism! Det är detta som skapar Breivikar! Jag konfronterade Segerfeldt på twitter och det första han gjorde var att blockera mig!

    Vi har skyhög arbetslöshet och bostadsbrist

    Kommunerna klarar inte ens ta emot 3000 ”barn” eller 30.000 asylsökande!

    Och är det bara jag som anser Dilba-Sten som tidigare försvarat ”förtryck” nu har ändrat uppfattning helt sedan SD kom in i riksdagen?
     

    • Anonym

      Breivik var en false flag-attack

      • Anonym

         Om man inte har en sjuk agenda om lönedumpning där man utnyttjar ”migranter” ska man väl kunna bemöta en ”demokratisk debatt” på twitter?
         

  • Anonym

    MEN!!!!Vem tar hand om dem???Vi tar ju inte hand om dem som är här!!

  • Anonym

    Dom är bara ute efter billig arbetskraft! Tack för denna siffra förresten!

    http://www.expressen.se/debatt/generos-migrationspolitik-raddar-liv/

    Sedan 80-talet har Sverige tack vare en human
    migrationspolitik gett närmare 400 000 människor skydd från förtryck,
    och den nuvarande regeringen har äntligen öppnat Sverige för
    arbetskraftsinvandring. 

    • Anonym

      Den siffran är nog inte riktigt sann om man tänker på att Migrationsverket delar ut 100 000 PUT årligen så är det nog betydligt fler som har kommit in de senaste 20 åren men om man ska se på de med verkliga asylskäl kan det nog ligga där ikring.

      • Anonym

         Du måste ha tanke på detta är 25 år sedan

        Vad ingen tar upp, hur många är självförsörjande idag eller slipper ”flyktingar” krav på arbete? Flesta är ju arbetslösa i 10 år enligt riksdagen själva?

  • Anonym

    Det många neokonservativa & libertarianer glömmer att berätta är ju att dom vill öppna gränserna för att bidragssystemen skall bli ohållbara & på sikt avvecklas.

  • Anonym

    ”källa för samhällelig och kulturell förnyelse”.  det beror väl lite grann på varifrån invandrarna kommer. Om det kommer några hundratusen till från mellanöstern så blir det ju ingen kulturell förnyelse då vi redan har väldigt mycket mellanösternkultur i sverige. Vilken sorts kultur är det de har i åtanke undrar jag? Den dejlige danske? Den protektionistiska Isländska? 

  • Anonym

    Gränserna ska öppnas? De är väl redan vidöppna? Nätverket Migro borde snarare heta Myglo.

  • Anonym

    Undrar om dessa liberaler vill bo bland dem som de vill importera
    eller om de är för fina för olika i verklighetem.

  • Anonym

    Tål inte se sådana egocentriska tokar, det rör sig i deras huvuden: ” vi har våran ekonomi på det torra, vi bor i fina villor/områden, vi kommer alldrig att drabbas ekonomiskt” Har märkt att ju högre man är på samhällsstegen, ju mer ömmar man för fri invandring. ( drabbas inte själv) Men vad di inte förstår eller tänker på är deras barn o barnbarn och att de själva kan drabbas av det ökade våldet. . Sedan finns det ju undantag (de som inte är högt på samhällsstegen) stenkastarvänstern/extremvänstern men dom förstår ju inte sitt bästa, utan är rent av dumma huvudet.

  • Anonym

    Inget hycklande. från ord till handling. de skall visa vägen och adoptera en hel familj per liberal. Deras löner är så pass höga så det blir lätt att försörja adopterade familjer.

    • http://avpixlat.info/ Berit

      Deras löner räcker till att adoptera ett helt fotbollslag från något fattigt land. 

  • Odalmannen

    Vilka uppblåsta och äckligt självgoda låtsasflin de har på bilderna! De kallar sig själva för ”liberaler” men det riktigt stinker anti-vit och svenskhatande kulturmarxism om dem. De är fullkomligt avskyvärda. Gramsci, Adorno, och Horkheimer ler förmodligen skadeglatt ifrån sina brinnande helveteshålor över att de snart har lyckats fullända sina ondskefulla föresatser att utplåna och byta ut alla vita människorna helt och hållet. Vad otroligt äcklad jag blir av att se dem!

  • Anonym

    Och nu kommer FP:s opinionssiffror att slå i höjden… Eller?
    Att man har mage att dra paralleller mellan Raoul Wallenberg och dagens galna samhällsexperiment!
    Hade man haft en enda liten tanke på den judiska minoriteten eller på vad Raoul stod och kämpade för annat än som propaganda, hade man absolut inte frivilligt öppnat dörren för Islam…
    En vacker dag kommer politiker som dessa kunna vänta åtal!

    • Anonym

       Det här utspelet har inget med FP att göra. Dessa tre figurer representerar klassisk libertianism vilket är helt väsenskillt från major Björklunds socalliberala flum politik. Det är inte kompatibelt med fri invandring och den svenska socialförsäkringsmodellen. Johan Norberg säger inte att han vill avskaffa det solidariskt skattefinansierade välfärdssystemet, men det är andemeningen.

      Johan Norberg skriver ibland i tidningen ”Sunt förnuft” utgiven av skattebetalarnas förening, vilken jag själv är medlem i. Jävligt lätt att få ståkuk vid första påseendet av Norbergs skriverier men synar man den mannen närmare i sömmarna så återstår inte så mycket.

      • Anonym

        Nej det är sant, en för snabb slutsats av mig.
        Däremot borde dom flesta liberalister (FP) snart börja fundera på var deras ideologi och framför allt företrädarna för denna är på väg, det är ju inte första galna idén från liberalt håll på senare tid…

  • Anonym

    ”Fri invandring”  För etniska nordbor i så fall..

  • Anonym

    Kan man inte få vakna en enda dag utan att se nya försök att förstöra Sverige?!?!?

  • Anonym

    såg Dilsa komma glidande (i stan) med sin lyxiga stadsjeep av märket merca, hon tjänar massor på sitt arbete för nedmonteringen av Sverige. En arrogant och egenkär person, som aldrig lyssnar på andra och kör på med sin vidriga agenda, samtidigt som hon själv lever ett gott liv i Stockholms innerstad. Utan Sveriges hjälp hade hon och hennes systrar fortfarande levt i huckle i Kurdistans stenöken. Tacksamhet?

  • Anonym

    Invandring från MENA-länder till innebär att man återinför medeltiden i västländer.

  • http://pikd.myopenid.com/ pikd

    Olof Palmes fotspår är heta än idag. Alla självgoda blickar riktade utåt till den svältande omvärlden. Det egna landets befolkning är inget att bry sig om. Ett krig är vad Sverige behöver för att vakna upp till vikten av självbevarelse. Därför klarar våra grannländer av det som flumliberalerna totalt missar. 

  • Odalmannen

    Se denna video som på ett mycket övertygande sätt förklarar varför en fri invandring till Västvärlden inte är ett effektivt sätt att lösa världens fattigdom på, det är betydligt bättre att stödja dem i deras egna hemländer än att låta alla människor i hela i världen få komma hit (vi i Västvärlden har varken praktisk möjlighet eller någon moralisk skyldighet att försörja resten av världens befolkning, de måste faktiskt lära sig att ta hand om sig själva på samma sätt som vi svenskar har klarat oss själva i tusentals år utan att bli hjälpta utifrån):

    http://www.youtube.com/watch?v=LPjzfGChGlE

  • Klas Lindstein

    Jag hör aldrig några liberaler skrika på avskaffandet av bidrag till invandrare, att de ska klara sig själva från dag 1 att sjukvården skall vara privat, skolor privat etc etc. Så som liberaler bör tycka. 

    Liberaler i Sverige tror att det handlar om höga skatter, hög invandring och åsiktsregistrering. Helt sjukt.

  • Anonym

    Det är helt omöjligt att resonera med dessa människor, eftersom logik inte biter på dem. Skulle vi öka invandringen, så SKA alla som kommer i första hand bosätta sig i de områdena där dessa välgörare bor. Ett par klaner somalier som grannar hade kanske fått dessa pajsare på bättre spår. Ja, det kommer att kosta skjortan att skaffa ”gratis” bostäder i dessa områdena, men ska vi ändå sänka Sverige så kan vi lika bra göra det så snabbt som möjligt.

  • http://profiles.google.com/bryggarns bryggar´n anders

    detta måste vara en mardröm jag har !!!!!! 
    väck mig snälla 
    hallå någon väck mig 
    jag drömmer att 2000 talet blivit galet och att det flyttar hit en massa analfabeter som får pengarna som våra gamla och barnen skulle ha haft till skolan och annat .
    och när jag drömde att jag föll mot en bottenlös avgrund och inget kunde vara värre så drömde jag till mim förskräckan att de lymlar som gömmer sig illegalt i landet ska få gratis sjukvård medan alla andra fattiga svenskar får betala .
    och nu vill de liberala gå vänsterns ärenden och önskar fler invandrare 

    detta måste vara en mardröm jag snart vaknar ur 

  • Anonym

    Det är så man blir tårögd av hur humana dom är av att ge bort Sverige.

  • Anonym

    Det enda dom gör är att sprida fattigdomen och våldet till Sverige och använder politiska slagträ som ”solidaritet” för att göra moralisera sina perversa idéer.

  • Anonym

    Inget land klarar av fri invandring. Ologiska idéer får svårt att gå igenom o är lika bra att lägga ner.

  • Anonym

    Vettiga människor kräver fri avveckling av liberaler.

  • plotuj

    Jag har ställt frågan,vad är det som invandringen berikar,vad är det som är så bra?? men jag får aldrig några svar från mina vänner!! 

    • Anonym

      Men det måste du väl förstå, eller? Utan all invandring så hade vi ju inte haft Migrationsverket; polisen hade haft mindre att göra och gamla tanter hade inte blivit rånade och mördade i sina hem! :)

  • Anonym

    Det är i praktiken Bonnier som lanserar projektet genom att det är Expressen som upplåter spaltutrymme åt dessa landsförrädare. Bonnierkoncernen leds av ondskefulla personer som vill förgöra det svenska Sverige. De tar varje chans att stödja massinvandringsförespråkare.

    • Anonym

      Precis! Och sedan kan man fundera över vad Bonnier är för släkt… 

    • Anonym

      Det ser faktiskt inte bättre ut. Och vi vet alla vem som där håller i taktpinnen. De står uppenbarligen för en hel del av det som ormen stod för i paradiset. Det i sin tur visar på tidigare och mycket allvalriga fel i det svenska migranella systemet.

  • Anonym

    Citat: ”eftersom invandringen leder till ”fattigdomsbekämpning” och är en ”källa för samhällelig och kulturell förnyelse”.” slut citat!
    Så dom vill lösa jordens fattiga länders fattiga människor genom att flytta dom hit så vi också blir fattiga? Blir man lyckligare om alla är fattiga?

    • Anonym

      Då är det ju slut på den svenska avundsjukan om alla är fattiga !

    • http://avpixlat.info/ Berit

      Ja, alla blir lyckliga av fattigdom. Alla utom den lilla elit som dessa tre tillhör förstås. 

  • http://profiles.google.com/pirinhagbg Fredrik Larsson

    Sverige har blivit ett extremistland.
    Jag hoppas att Nato ser vad som håller på att ske.
    Tvångsförvaltning av Sverige nästa!

    • Anonym

      NATO styrs dessvärre av samma pack.

    • Anonym

      NATO arbetar för att slå sönder nationalstaterna och göra dem mångkulturella. Det trodde jag att alla visste vid det här laget.

    • Anonym

      Tvångsförvaltning! Av NATO? Du måste skoja. Lägger sig NATO i vad som
      händer i Sverige så kommer de snarare ställa sig på liberalernas sida. Nej fy fan!
      Håll USA och NATO så långt borta från europa som möjligt.

  • Anonym

    dom lever säkert i sina fina svenssonområden. Flytta till Rosengård och återkom om 1 år.

    • Anonym

      Det är så det är. De som hyllar mångkultur bor inte mitt i den. Arbetslösa afrikaner som aldrig arbetat i sverige eller förstår samhället lever som främlingar mitt bland oss andra. De förstår inte sociala strukturer eller beteende de har ingen ambition att bli som oss. De VILL inte arbeta Kan inte arbeta och accepterar inte våra normer, de förstår inte hur man ska bete sig i sverige. De lever på bidrag och isolerat bland många olika beteende och kulturer, det är inte så enkelt att allt löser sig bara de får jobb. det finns så många skillnader mellan oss o dem som är grundläggande för hela livet att det aldrig kan byggas broar. Vi svenskar är uppväxta med  att arbeta efter skolan och följa vissa normer och förutsättningar för att samhället ska fungera. Det har inte dessa människor gjort. Deras bakgrund är så olik våran att de inte kan bli som oss.

    • http://avpixlat.info/ Berit

      Bor inte Johan Norberg i USA?

  • Anonym

    De borde skämmas för att kalla sig höger och liberaler! 

  • Anonym

    Ja men det är väl jättebra. Låt alla komma hit. På Södermalm lär det finnas gott om folk som gärna upplåter sina bostäder till dessa sk flyktingar. Eller…

  • Anonym

    Undrar om de stöder fri invandring in i deras hem? De motiverar öppna gränser med att vi hjälper fattiga och utsatta människor. Men jag kan ge mig fan på att inte en enda av dem skulle öppna sina gränser in till sitt hem för en hemlös.

    Sverige är svenskars egendom och ska behandlas precis som vi behandlar våra hem. Vi släpper inte in vem som helst och vi kastar ut de som inte följer våra husregler. Så enkelt är det.

  • Anonym

    Jag funderar på om jag inte skall ta och flytta hem till Johan Norberg. Jag skall använda ”min rätt till fri rörlighet” som argument.

    Nu förstår ju jag att Norberg skulle protestera mot detta, med bl. a. den ”privata äganderätten” som argument.

    Individer har nämligen i dessa religiösa människors ögon rättigheter, till skillnad från kollektiv eller organiska enheter som t ex folk.

    Norberg är nog definitivt inte dum. Men han är religiös och tyvärr så är det ibland så att sådant som logik och verklighetsförankring får stryka på foten hos religiösa människor. Den religösa dogmen, i det här fallet de liberala idéerna, kommer helt klart alltid först hur lite den än fungerar på ett bra sätt i verkligheten. Stämmer inte den liberala kartan med verkligheten så är det trots allt den liberala kartan som gäller, tycks vara det som Norberg och hans likasinnade resonera.

    • Anonym

      Norberg är en betydligt hederligare debattör är samtliga på vänsterkanten. Även om jag inte håller med om hans åsikter. 

  • Anonym

    Själv är jag i botten liberal och jag skäms över hur ”liberalerna” i artikeln resonerar.

    Klassisk liberalism bygger på att man tar han om sig själv. Man kan i princip göra vad som helst så länge man inte skadar någon annan, det är fritt att invandra, väldigt låga skatter, inga bidrag och enormt stark polisstyrka för att upprätthålla lagen (den enda lilla skatt man betalar går till polis och rättssystem).

    Det som nya trendiga liberaler vill göra är dock idioti, då de tar det de tycker om från en ideologi, öppna gränser från liberalism, och förväntar sig att det ska vara bra att kombinera med något annat det tycker om från en annan ideologi, högt skattetryck från socialism. Resultatet blir pannkakor med ketchup, det fungerar inte.

    Liberalism är i grund och botten en bra idé som bygger på att de som vill komma hit och arbeta kan göra det, men ingen kommer att få ett öre i bidrag och det kommer alla att känna till. Således är det just de som kan tänka sig arbeta och försörja sig själva som invandrar. Vilken fattig afrikan vill t.ex. invandra till Sverige, landet som har minusgrader halva året, om han inte tänkt skaffa sig en bostad och ett jobb?

    Det finns många vägar att vandra för att brottas med dagens invandringsproblem, men förslaget de här ”liberalerna” lägger fram är ett skrik efter mediauppmärksamhet och ett bevis på okunskap.

    • Anonym

      Exakt! Om man tar bort bidrag i Sverige så tar man också bort invandringen! Ty det ena bidrar till det andra. Jag har väldigt svårt att föreställa mig att tex några somalier skulle ens ha tänkt tanke att åka till Sverige om de aldrig skulle få ut ett enda öre här. ”Liberalsim” i Sverige är ett skämt!

  • Anonym

    Man saknar ord,och ord lär inte hjälpa.De här individerna och likasinnade debattörer och politiker är immuna mot förnuft.Svenska folket måste börja agera,våldtäkten av vårt land måste få ett slut.

  • Anonym

    Jösses vilka självmordskandidater och stackars Wallenberg som aldrig får vila i frid av vilken anledning tror de att han skulle ha varit för fri invandring om han levat idag ???? Det värsta är att dessa självmordskandidater tar oss hederliga människor med sej i fördärvet ! Upp till kamp sd 2014

  • http://www.svenskarnasparti.se/ Hisingsbo

    Ytterligare en grupp kraftigt järntvättade idioter spottar på Raoul Wallenberg och hans storhets tid som en medlem i National Socialistiska Arbetar Partiet då de tror han representerar saker som han aldrig gjort.
    Han var smart nog att se 3e Rikets förlust och Stor Tysklands undergång långt innan någon annan och använde den tiden till att förskaffa personer av värde för framtiden tillbaks till sitt hemland som den sanna Nationalist han var..
    Inte FAN arbetade han för någon jävla migration inte!

  • Anonym

    Liberalerna vill avskaffa välfärdsstaten, så det här utspelet helt logiskt. Liberalerna vill ha ett helt nytt system med privata försäkringar i stället för skatter. Sett i det skenat så är det här förslaget inte så märkligt. Det här förslaget har inget med human flyktingpolitik att göra.

    Hur många invandrare, flyktingar och skäggbarn kommer till Sverige när bidragssystemet är avskaffat?

    • Anonym

      Problemet är att genomförandet startar lite i fel ände. Om man börjar med en massiv bidragsinvandring och sedan motiverar ett avvecklande av bidragsflödet av kostnadsskäl får man räkna med våldsamma upplopp liknande de i Paris eller London. 

      Norberg har dock inget emot att begränsa den fria rörligheten om det är markägarna som väljer att begränsa rörligheten. 

      • Anonym

         Det är sant att Johan Norberg och övriga startar i fel ände, det är dom också väl medvetna om. Men dom är så jävla politiskt fega, att dom vågar inte säga att dom förordar ett helt nytt ekonomiskt system, där solidaritetstanken slopas, vilket kommer att bli nödvändigt för att genomföra fri invandring.

  • Anonym

    Fri rörlighet har väl alltid funnits ?
    Problemet blir när man skall stå för eget uppehälle i samband med sin ” fria rörlighet ”
    ( riktiga flyktingar undantaget )

  • http://www.facebook.com/people/Gunhild-Larsson/100003462692025 Gunhild Larsson

    Detta skulle ju vara total förödelse. Då skulle inte ens media hinna med att mörka sanningen hela tiden.

  • Anonym

    Med ett mycket starkt rättsväsende med avsevärt hårdare straff, samt totalt avskaffat välfärdssystem för invandrare, så skulle fri invandring kunna fungera. Fortfarande tveksamt, men sannolikheten är större.

  • Anonym

    Helt sinnessjukt….”källa för samhällelig och kulturell förnyelse”.
    De måste vara helt från vettet. Läser dom inte vad som händer på grund av ”kulturell förnyelse”.

  • http://www.facebook.com/profile.php?id=100003530243174 Alexander Lund

    Vad är det för fel på dessa tre?

    • Anonym

       Jim Jones, har återuppstått i dessa 3 personer.

    • Anonym

       Dom lever i en glasbubbla…

  • Anonym

    Sverige ska ju alltid vara ett föregångsland på alla områden. Sverige borde då göras till ett föregångsland för hållbar demografisk utveckling så kan de ohållbara länderna se på oss och lära. Det är fel med en värld där hållbarhet och ansvarstagande straffas av liberaler i glasbubblor.

  • http://profile.yahoo.com/HZE5NBYXAORMJP2WGDUQ26GRHM alma widman

    NWO imperialismens Timbro-sekt anställda gör bara sitt arbete. Judar&konvertiter (liksom kurdfientliga konvertit förrädare propagandisten DEMIRBAG klanen) samverkande hundxr har ett projekt så att komplettera förintelsen på europeiska kulturarvet. Importerade kannibaler utnyttjas liksom ett slags av performerade vapen och det verkar att vara effektivare än deras klassiska metoder i andra ockupera områdena världen över. När det gäller fri INVADERING: Sverige är det mest värsta darabbad förintade landet om man jämför fallet med öpppet labb exemplet Palestina, Libyen, Syren… Däriländerna använts eldvapen, här prövas tvåbenta vapen; absolut lika demoliserande… Tackvare Syrien inte har Expo eller Bonniers, innebär att Sveriges situation är mer skrämmande…

  • Anonym

    Finns inga ord för att uttrycka min avsky för trion ovan.
    Det enda jag kan i dagsläget göra är att försöka skriva ihop några rader till var och en av dessa tokstollar.
    vad har hänt med de nationalistiska svenskar, som jag mötte här på -70-talet och som var så stolta över sitt land?

  • Anonym

    Begreppet ”kulturell förnyelse” påminner om Tony Blairs New Labour, Nya Moderater, nyliberalism och NWO. Ordet ”ny” är ett kodord för rätten att rasera och undergräva gamla fria och stabila nationers rätt att existera och istället hävda mobila gruppers överhöghet över Europas inhemska kulturer. Räkna med ett extremt motstånd mot denna extrema nykolonialism. 

    • Anonym

      Jag önskar du har rätt. Tyvärr ser jag lite insikt och motstånd i Västvärlden.

    • Anonym

      Inte bara det. ”Gammalt” eller ”omodernt” används nästan synonymt med dålig. Men jag kan inte se varför något skulle vara bra bara för att det är nytt. 

  • Anonym

    Vi sunda svenskar får aldrig frid från dessa inbitna dårar!!!
    Det enda idioternar har rätt i är att vi med våra resurser tvingas bekämpa enskilda ökenparasiters fattigdom och som resultat skapa vår egen.
    Vårt land är snart verklig historia. Har vi ens en framtid som nation???

  • Anonym

    Fascinerande. Om vi bara monterar ned hela Sveriges välfärd och trygghetssystem enligt libertariansk modell så kommer genom vit magi alla invandringens problem att lösas på kuppen! Kriminella, analfabeter och bidragsberoende kommer att förvandlas till välartade produktiva medborgare. De problem som kommer ur totalt inkompatibla värderingar och religiösa föreställningar kommer också att lösas upp i intet. Så måste det ju vara! Halleluja! Att ingen kom på det förut!

    • Anonym

      En sak har liberalerna på sin sida. Nämligen att om välfärdssystemet totalt monteras ned så kommer invandringen hit att sjunka med 99%. Vilken somalier tänker: ”hmm jag ska nog flytta till Sverige och jobba för brödfödan!”? Endast de med påskrivna anställningsavtal(kvalificerade yrken) kommer att våga ta sig hit.

      OBS. Jag är EJ liberal.

    • Anonym

      Det är det jag menar. Det tycks vara en ny slags religion, med sina egna sharialagar.
      -H.

  • http://www.facebook.com/profile.php?id=100000723082057 Stefan Karlsson

    ”fattigdomsbekämpning” Fyy vilket skämt!!! Det hjälper inte ta emot Invandrare då fattigdomens befolkning ökar med flera miljoner varje ÅR. Enda sättet att göra nåt åt det är att hjälpa dom i sina egna hemländer!!!!! Denna artikel visar inte sanningen och är en enorm bluff!!!!

  • Anonym

    Ja, då får man väl hoppas på att Demirbag-Sten, Norberg och Segerfeldt m.fl. verkligen står vid sina ord och lever som man lär och låter exv. en somalisk mångbarnsfamilj med kath-tuggande män flytta in hemma hos dem i deras egna bostäder!
    Annars är de bara just simpla hycklare!

  • Anonym

    Vill den kurdiska nationalisten Dilsa Demirbag-Sten ha ”helt fri invandring av araber, syrianer, somalier och zigenare” till sitt ”fria, självständiga Kurdistan” också tror ni?

  • Anonym

    Blir så förbanad så jag kokar, alltid någon av dessa nysvenskar som har en åsikt vad vi Svenskar skall göra av dom pengarna som våra förfäder slitet och släpat för i generationer

  • Anonym

    Det nya nätverket Migro, en ulv i fårakläder, representerar ondskan. F.ö. ser inte alla på bilden svenska ut. Det kanske nu rent av är tid för oss svenskar att fråga oss vem det egentligen är som bestämmer i Sverige. I varje fall verkar inte vi längre ha något att säga till om..

    Det är nödvändit av vi svenskar tar oss samman för att gemensamt återtar makten över vårt öde.

    Den här utvecklingen, som går helt på tvärs mot hur flera Europeiska politiker uppfattar mångfalden, är för vår del en ödesfråga.

    Jag rekommenderar därför alla varmt att rösta på det parti som i klartext lovar att avveckla mångfalden.

    • Odalmannen

      Svenskarnas parti (SvP) lovar i klartext att avveckla mångfalden (de 3 första punkterna i partiprogrammet):

      ”1, Sverige skall även i framtiden vara svenskt: Endast människor som tillhör det västerländska genetiska och kulturella arvet, där de etniska svenskarna ingår, skall kunna vara svenska medborgare.
      2, Sverige skall styras av svenskarna: Icke-svenskar skall ej tillåtas ha maktpositioner inom det svenska samhället.
      3, Sverige skall styras för svenskarna: Alla politiska beslut skall utgå från vad som är bäst för de etniska svenskarnas intressen.”

      http://www.svenskarnasparti.se/punktprogram/

      • Anonym

         SvP består av ett gäng korvgrillare som gillar att gå på skogspromenader och studera fornminnen. Inget alternativ om vi skall få till en förändring i svensk politik. På bilder ser Svp-s företrädare allt annat ut än rena arier. Av de fem företrädarna för partiet tycker jag att i alla fall tre av dom ser ut att ha tattar blod i sig.

        Det är medelklassen i Sverige som sätter den politiska dagordningen, och då går det inte att stå i ett gathörn och heila, sånt går inte hem i stugorna. SvP saknar den helt nödvändiga fingertoppskänslan för vad som är politiskt gångbart.

        • Anonym

          Jag tror inte att medelklassen har oändligt med  tolerans.

          SvP säger det folk vill höra, nämligen att mångkulturen skall avvecklas, vilket är det mest betydelsefulla löftet i svensk politik.

          Att säga sanningen är inte riktigt samma sak som att stå och heila i några gathörn. Men det är den bilden du, tv, radio och press vill ge av det partiet, då de vägrar inordna sig i det politiskt korrekta mönstret.

          Och vad menar du i det här fallet med fingertoppskänlsa? Är det möjligen att man inte skall tål sanningar i klartext? 

  • Anonym

    Jasså, den globala bankelitens/NWO maffians lokal tjänstermän är igång å bjäbbar igen. Ett splittrat och maktlöst folk vill dom ha. Men så länge det finns lycktstolpar finns det hopp.

  • Anonym

    Folkmord enligt FN (det räcker att en av punkterna stämmer in för att det ska kallas folkmord):

    1. Att döda medlemmar av gruppen2. Att tillfoga medlemmar av gruppen svår kroppslig eller själslig skada3. Att uppsåtligen påtvinga gruppen levnadsvillkor, som är avsedda att medföra dess fysiska undergång4. Att genomföra åtgärder, som är avsedda att förhindra födelser inom gruppen5. Att med våld överföra barn från gruppen till annan grupp.

    Jag anser att vi börjar närma oss punkterna 3 och 5.

    Beträffande #3, så lär svenskar inte föda fler barn med ett alltmer krackelerande välfärdssystem och på grund av att alltfler svenskar utsätts för våld.

    Beträffande #5: om de Rödgröna vinner valet så finns det förslag om tvingande lagar för att blanda upp svenska skolbarn med invandrarbarn. Då är man nära ”våld”. En anledning till varför vi har friskolor är att framför allt att Alliansen insett att merparten av svenskarna inte vill ha sina barn i skolor där berikarantalet är stort.

    Ta också ett land i Afrika och applicera Sveriges utveckling sedan 60-talet på det landet (hög invandring där ursprungsbefolkningen utsätts för mer och mer våld och hamnar i minoritet kring år 2050). Att åtminstone vänsterpartierna hade pratat om folkmord i det fallet är självklart.

  • Anonym

    Det är i dagens Sverige som flumskallar  kommer att sitta på jobb som ger dem makt.Vad har flumskallarna i dagens regering gjort med Sverige? Svar ett rent hel…. för svenska folket,vi får jobba så vi stupar för att försörja tiotusentals invandrare som inget gör bara lever på oss andra,Våld,inbrott,stölder ,misshandel,våldtäkter,mm.mm.
    Vi MÅSTE få tillbaks tiden när NORMALA människor ansvarade för vårt land.

    • Anonym

      Precis – vi MÅSTE, och även om det kommer att kosta människoliv. Friheten är inte gratis och den kan behövas försvaras med våld. Men DET är ett stort problem. Mest på så sätt att de flesta svenskar är så indoktrinerade, att det inte finns en chans att de skulle kunna förstå det. Tills någon i familjen blir våldtagen eller mördad av en massinvandrare.

      Svenskarna har haft turen att klara sej undan krig och död ett tag i historien, men denna gången kommer vi inte undan. Det har börjat och vi är mitt uppe i det. Vi har ännu inte blivit utslängda eller undanträngda, så vi har fortfarande möjlighet att resa oss för att försvara det vi har kvar av vårt land. Men vi kommer att behöva att använda våld eftersom förräderiet har gått för långt.

      Det finns bara en enda sak som kan rädda oss: Eftersom inkräktarna visat att de varken kan eller vill leva sida vid sida med oss OCH att deras företrädare säger att de rent bokstavligen avser att erövra vårt land, måste alla skickas tillbaks till varifrån de kom. Då kommer det att bli protester och människoliv kommer att spillas på grund av arabernas och afrikanernas våldsamma natur. Denna gången kan politiker inte rädda Sverige genom att prata sej ur med vad de ställt till med, även om de skulle vara dubbelt så fega och eftergivna som politiker i den svenska regeringen vid tiden för andra världskriget. Om vi inte reser oss, förlorar vi allt och har inte ens ett land längre.

      • Anonym

        Jag är inne på samma tankegångar som du.

        Konsekvenserna av invandringen, dvs den impoterade fienden, är horribla, och vi har av den anledningen sannolikt vår svåraste tid framför oss. Och det gäller inte bara oss, utan hela Europa kommer åter att stå i brand.

        Det som står att läsa på de olika bloggarna visar ett hat som entydigt talar för en framtida stor konfrontation. Men hellre det än att som nu förnedras genom att tvingas försörja fienden( invandrarna) varje dag.

  • Anonym

    Det måste ha brunnit totalt. Dessa individer kan inte vara från denna planet. Det pågår ett försöksprojekt utövat av utomjordingar, kan inte se det på annat sätt.

    • Anonym

      De där ”männen” på bilden ser rätt kastrerade ut! Det krävs sådana genuscertifierade tokar för att komma på en sådan sak.

  • Anonym

    Det är när såna här tokliberaler får makt, som det kan gå åt helvete för ett land – vilket det iofs redan gör i Sverige med sjuklövern vid spakarna.

  • Anonym

    Så för att hedra Wallenberg är man beredd att ta hit världens alla offer. Bra så. Men världens alla förtryckare kommer hit först.
    Ehh, tänkte inte på det duger inte här..

  • Anonym

    dom ser ut som psykopater

  • Anonym

    Undrar hur verklighetsfrämmande denne Norberg är. Som jag förstått det så flyttade han till Malmö för något år sedan. Hans lägenhet ligger i och för sig på tryggt avstånd från Rosengård, men det är mindre än en kilometer både till Möllevångstorget och till ett par andra, alltmer våldsamma stadsdelar. Det dröjer nog inte så länge förrän Norberg får förmånen att leva mitt i multikulti, eller snarare MENA-kulti. (Jag önskar dock inte att han fysiskt drabbas av MENA-kulti.)

  • Anonym

    De här personerna vekar ha fått solsting pga. att de tillbringat för många timmar på stranden.

  • Anonym

    Det är såna här människor som bedriver bemanningsfirmor.

  • Anonym

    Suget efter billig arbetskraft, måste vara stor.
    http://svenssonsfunderingar.wordpress.com/

  • http://vargiveum.wordpress.com Varg i Veum

    Haha…en härlig freudiansk felskrivning ”fri rörighet” :)

  • flagganitopp

    Här får brunhögern någonting att gnälla över!!

    • Anonym

      Det är snarare brunvänstern i dag. Brunvänstern stöder islam och islam och nazismen har ett kärleksförhållande.

      • flagganitopp

        Det är nazismen och islam som båda hatar socialismen!!
        Subject: [friatider] Re: Liberaler kräver fri invandring till Sverige

  • Anonym

    ”en av de mest fundamentala av rättigheter – fri rörlighet”.

    Hmm. Då måste ju hela världen betraktas som människorättsförbrytare. Och FN som missade att ta upp denna ”fundamentala rättighet” i deklarationen om mänskliga rättigheter. Låt se vad som står:

    ”Article 13.
    (1) Everyone has the right to freedom of movement and residence within the borders of each state. (2) Everyone has the right to leave any country, including his own, and to return to his country.

    ^ Top

    Article 14.

    (1) Everyone has the right to seek and to enjoy in other countries asylum from persecution. (2) This right may not be invoked in the case of prosecutions
    genuinely arising from non-political crimes or from acts contrary to
    the purposes and principles of the United Nations.”

    ”Within the borders of each state” stod det ja. Och så asylrätten naturligtvis – vid förföljelse.

    Som vanligt går det inte att lita på tokliberalisterna.

  • Anonym

    Det finns snart ingen lägsta nivå på invandringsvansinnet när det gäller att plocka PK poäng, vad i hela världen har Raoul Wallenbergs minne med detta att göra? Dom man önskar komma i fri mängd till Sverige vill inget hellre än ta livet av de människor som RW en gång räddade.

  • Anonym

    Jag kräver fri utvandring av ovanstående ”liberaler”!

  • Anonym

    Om jag har förstått det hela rätt, så vill ju Johan Norberg ha ett system där vi betalar i stort sätt 0 % i skatt, han är ju UltraLiberal, eller han va ju det förr iallafall.

    Med i stort sätt 0 % skattepengar för staten så tror jag inte många skulle vilja komma till Sverige, eftersom bidragen skulle va 0 kr…

    • Anonym

      Stämmer bra det, även Fredrik Segerfeldt villkorar den fria invandringen med slopandet av bidragsstaten.
      http://www.newsmill.se/artikel/2012/06/14/egoism-bakom-krav-p-minskad-invandring

      ”[L]åt människor komma till Sverige utan att få del av välfärdsstatens rättigheter. Ge dem skydd och möjlighet att försörja sig utan att ge dem några bidrag. Och ta bort fackens kartellmakt så att de kan försörja sig genom arbete.”

  • Anonym

    Varför skall då jag vara tvingad till att betala skatt i just Sverige när dessa ”flumbollar” önskar ta bort nationsgränsen????

    • Anonym

      En högst berättigad fråga!

  • Anonym

    Dom tycks tillämpa den moderna formen av sharialag, nämligen ”mänskliga rättigheter”. Det är en ny slags lagisk religion, tycks det. Det är en rättighet att få ta del av vad andra människor under många generationer har byggt upp, även om man själv tar avstånd från allt vad denna civilisation står för, utom det materiella välståndet. Om en hortonom med sina barn och barnbarn med stor möda byggt upp en fruktträdgård, så har andra människor rätt att invadera trädgården, bosätta sig där, äta upp frukten, samt orsaka skada för den goda ordning som skapats med stort engagemang och kunskap. 

    Bosättarna ska inte behöva bidra med arbete i hans trädgård om dom inte vill, utan ägaren är skyldig att förse dom med allt vad dom behöver. Dom ska inte behöva  lära sig hur man sköter en trädgård. Det är deras mänskliga rättighet att förkasta allt vad hortonomen lär ut om hur man sköter en fruktträdgård. Det är nämligen deras mänskliga rättighet att tro på precis vad dom vill, även om det går på tvärs med allt vad trädgårdsskötsel innebär. Bosättarna har alltså rätt att förkasta alla metoder och kunskaper som håller trädgården vid liv. Det anses vara en mycket ädel princip som rättighetsfolket kallar för ”demokratisk rättighet”. Det är en mycket märklig modern sharialag. Hur kan man tycka det är rättvist?

    Vad får dom dessa tokiga ideer ifrån? Det verkar som om moderna människor alltmer ersätter hjärtats naturliga känsla för vad som är rätt och fel med ett slags moralistiska sharialagar som kallas ”rättigheter”. Dom programmerar sina hjärnor med dessa ”principer” samt undantränger vad hjärta och instinkt säger. Det skapar en människa som är splittrad gentemot sig själv. De inprogrammerade principerna säger en sak, men det undanträngda omedvetna säger ett annat. Eftersom deras omedvetna därmed blir så laddat med innehåll så blir dom alltmer neurotiska, samt mer och mer benägna att projicera sitt omedvetna på andra människor, såsom ”fienden”. Det förklarar den starka benägenheten till mobbning och förtal som ”rättighetsfolket” uppvisar.

    Vidare så är massinvandring ett fullkomligt hopplöst sätt att bekämpa fattigdom på. Se…
    Roy Beck, ”Immigration, fattigdom och tuggummin” (svensk text).
    http://www.youtube.com/watch?v=EqGnCv-3y4w 
    -H.

    • Anonym

      Dom programmerar sina hjärnor med dessa ”principer” samt undantränger vad hjärta och instinkt säger. Det skapar en människa som är splittrad gentemot sig själv. De inprogrammerade principerna säger en sak, men det undanträngda omedvetna säger ett annat.

      Det påminner mig om en artikel jag läste i DN nyligen, om någon som vände sig till psykologen för att få hjälp med sina fördomar. Kvinnan som det handlar om kände motvilja mot en utländsk familj som flyttat in i hennes område, men hennes förnuft sade att det var fel att känna så, och hon vill därför få hjälp med hur hon skall hantera detta.

      http://www.dn.se/blogg/fragainsidan/2012/08/03/fordomar/

  • Anonym

    Dessa halvintellektuella snobbar är de verkliga extremisterna.

    Folkmord inbegriper följande:

    Att uppsåtligen påtvinga gruppen levnadsvillkor, som är avsedda att medföra dess fysiska undergång.
    http://sv.wikipedia.org/wiki/Folkmord

    Tvivelaktigt om de ens öppnat en historiebok.

    “To be ignorant of what occurred before you were born is to remain
    always a child. For what is the worth of human life, unless it is woven
    into the life of our ancestors by the records of history?”

    Marcus Tullius Cicero

  • Anonym

    För det första är det moraliskt fel att stötta en
    politik som stöttar att vita utrotas från jordens yta, men om man vill veta
    konsekvenserna på hur jorden hade vart utan oss så kan man bara titta på
    detroit eller svarta som sitter med uppsvälda magar
    i Afrika med flugor och sånt som vita människor försöker hjälpa hela tiden
    genom att skicka pengar ner dit för att ge dem mat.

    Så kan ni tänka er hur det hade vart UTAN vita…

    Vem är det som ska låta mänskligheten gå vidare
    till ny utveckling? Ska några svarta afrikaner planera nästa resa till Mars?
    Think not.

    • Anonym

      Hade svarta styrt den har planeten hade människorna redan varit utrotade eller levt på stenåldern.

  • Anonym

    Har ni tänkt på att det bara är vita länder som SKA ha massinvandring och låta tredje
    världen få bosätta sig i ALLA vita länder och BARA vita länder?

    Ingen lägger samma tryck på Japan och säger att de
    måste ersätta sin befolkning och att de ser fram emot den dagen Japan inte är
    japanskt längre.

    Ingen säger att Israel måste ta in miljoner av icke-judar in till Israel och
    tvångskvotera in dem för att bli av med ”rasism”.

    Ingen kallar svarta nere i Kongo för ”nazister” om de inte vill ta in
    miljoner av icke-afrikaner in till deras land tills de blir en minoritet.

    ”Anti-rasist” är ett kodord för anti-vit.

    • Anonym

      Dessa så kallade anti-rasister är ju själva rasister då de vill utroda en ras som har bidragit mest till civilisationen.

  • Anonym

    ”Liberaler kräver folkmord på vita i Sverige” = klartexten. 

  • http://www.facebook.com/profile.php?id=100003446126416 Ulian Aliev

    Herregud

    jag vill egentligen inte säga det här

    Men Jimmie Åkesson och de andra fattar nog inte hur tjock stenmur de har framför sig.  Allt fler ”kommer ut” som en del av planen… 

    Lite obehagligt är det. Speciellt när allt avfärdas med hjälp av anklagelser om ”högerextremism” och liknande..  Jag ser ingen framgång i sikte för oss som vill ha en nationalistisk värld som lever i fred.

    • Odalmannen

      Ser du ingen framgång i sikte? Det gör jag. Själv ser jag hur nationalistiska rörelser slår rot mer och mer över hela västvärlden och rötter kan, som du nog känner till, faktiskt spränga sönder de allra starkast tänkbara stenmurar genom sin blotta växtkraft! Ge inte upp, det har nämligen börjat tränga fram ordentligt med nationalistiska rötter nu och jag ser redan stora sprickor och stenskärvor sprängas loss i den mångkulturella stenmuren. Nu vittrar den sönder mer och mer. Nu ska vi rasera denna fruktansvärda stenmur till grunden och utjämna den helt med marken! Vi kan segra och vi ska segra därför att vi måste segra! Länge leve Europas alla nationalister!

  • http://www.swedenconfidential.info/ AnnaKonda

    Dödslängtande shariavurmare. Har de inga egna barn att värna kan de väl åtminstone tänka på andras.

    Jävla egoister!

    • Odalmannen

      ”Shariavurmare” är ett bra ord att använda mot dem. Lägg det ordet på minnet, det ska vi använda oss av.

      • Anonym

        Skit i epiteter, slå ner med argument och fakta istället. De 2 sakerna har vi på vår sida då skarn inte sänka sig till deras nivå

  • Odalmannen

    Vilka är dessa vidriga liberaler och vänsterextremister att lova någon fri massinvandring till Sverige? Är de viktiga för dig och mig? Nej! Behöver vi lyssna på dem? Nej! Behöver vi gå med på deras krav? Nej, det behöver vi absolut inte göra, vi klarar oss mycket bättre utan dem! Sverige är inte deras land att ge bort, de är bara inkräktande främlingsockupanter och landsförrädare som vill göra oss illa!

    Vårt allra bästa vapen mot dessa svenska folkets fiender är vår totala VÄGRAN att gå med på deras groteska krav på en fri massinvandring. VÄGRA att gå med på att ditt land ska bli invaderat och ockuperat av fiender! VÄGRA att bli en minoritet i ditt eget land och VÄGRA att bara se på när ditt eget svenska folk går mot sin egen undergång! Gör motstånd mot dem nu! Stoppa dem nu!

    Forma ordet VÄGRAN i din mun och säg tillsammans med mig: ”Jag VÄGRAR att göra som landsförrädare och inkräktande främlingsockupanter vill! Jag vill inte leva i ett mångkulturellt land där det bor fler främlingar än svenskar! Jag vill bevara Sverige svenskt för alltid! Sverige tillhör svenskarna! Utan svenskar finns inget Sverige längre! Jag VÄGRAR att ge bort mina förfäders land till några inkräktande främlingsockupanter från tredje världen! Jag tänker göra motstånd mot dem! De ska inte få stjäla mitt land ifrån mig och min familj! Jag tänker bekämpa dem och göra allt jag kan för att stoppa massinvandringen nu!”

    Sverige åt svenskarna! Död åt mångkulturen!

  • http://www.swedenconfidential.info/ AnnaKonda
  • Anonym

    Ska liberalerna själva betala detta eller är det som vanligt ”någon annan” som ska stå för notan på vänstermanér?

    Den som vill ha massinvandring kan väl betala den som redan finns till att börja med.

  • visselpipa – 휘파람

    En samhällsomvandling utan motstycke, motiverad av ideologisk renhet.

    Frågan är inte om det är rätt eller fel, utan om vad vi vill. Vill vi ha omvandlingen? Och är den i vårt intresse? Vill vi vara ett folk eller vill vi vara etniskt upplösta medborgare i något slags hela världens land?

  • http://avpixlat.info/ Berit

    Rånarligor och andra kriminella tycker det är jättetoppen med fri rörlighet. 

  • Anonym

    ”Johan Lundberg, neokonservativ chefredaktör för tidskriften Axess”
     
    Skulle inte vilja kalla Lundberg för neokonservativ, snarare libertarian….

  • http://avpixlat.info/ Berit

    Johan Norberg vill även avskaffa rätten till semester. 

    http://www.aftonbladet.se/nyheter/article12898501.ab 

    • Anonym

       Han skulle kanske ta sig en titt i historieboken.

  • http://twitter.com/rogerpanglao Roger B Hermanson

    Det är väl i princip redan fri invandring till Sverige, åtminstone om man slängt sina papper.

  • http://detopaverkadesinnet.blogspot.com/ MetalHeadViking

    Jag tycker det är tråkigt att Fredrik Segerfeldt går så hårt på detta. 

    Han är annars en ganska vettig debattör och filosof. Han är kanske den svenske debbatören som ligger närmast Ron Paul och Lew Rockwell.

  • Anonym

    Det kallas alltid för ”fri rörlighet” till en början. Men när det sedan börjar bildas etniska enklaver där vita söker sig till vita och invandrare till sina egna landsmän, försvinner snart allt tomt snack om frihet. Då krävs det istället tvångsintegrering och assimilering för att motverka den ”strukturella rasismen”.
    ”Fri rörlighet” är endast ett slugt uttänkt retoriskt knep i globalisternas ondskefulla kamp mot Västerlandet.

  • Evita

    Jag kräver ett slut på galenskaperna. Vad är det för fel på dessa människor?

  • Anonym

    Om man nu nödvändigtvis känner sig tvungen att använda höger/vänster-skalan så bör man komma ihåg att vad det främst handlat om är fördelningspolitik, skattenivåer, statligt/privat, individ/kollektiv m.m. Invandringsfrågan har aldrig varit någon vattendelare av betydelse och är det någon sida som verkat för mindre reglerad invandring så är det högern. Att vänsterblocket numera också skriker sig hesa för en totalt oreglerad invandring är ett tämligen nytt fenomen och är i högsta grad svårt att förstå sig på; en stark välfärd förutsätter en homogen befolkning och kan inte existera i ett land med för stora skillnader mellan olika befolkningsgrupper.

    Johan Norberg, Gunnar Strömmer m.fl inom Timbro/Moderaterna/Frihetsfronten har länge verkat för det gränslösa samhället och åtminstone den senare ägnade sig åt att gömma flyktingar långt innan det blev extremvänsterns paradgren. 
    Det är dags för er inom högern att sopa rent framför er egen dörr innan ni ger er på det politiska motståndarlägret. Det vore synd om denna vår allra viktigaste politiska fråga hamnar i skymundan för partipolitiskt käbbel som bara riskerar att splittra folket ännu mer.    

    • Anonym

      Höger/vänster eller partipolitik är hopplöst obsolet i sammanhanget, men om man ändå ska tala om detta så kan det vara intressant att reflektera över hur pass ”höger” ideologier som nyliberalism eller neocon är. Båda dessa är rent materialistiska ideologier och hämtar sin inspiration från vänsterhållet.

  • Anonym

    Stakkars Sverige som må plages med slike gale mennesker.

  • Anonym

    Som politiker brukar säga. Mångkultur är bra så länge det inte är i mitt område. Vilka hycklare!

  • http://avpixlat.info/ Berit

    Och från vilka länder får alla förtryckande regimer support och vapen? Sådana avancerade analyser kan man kanske inte avkräva medlemmar i nätverket Migro.

  • Anonym

    Dagligen mördas och förtrycks människor av regimer runtom i världen. Migration är nu som då den enda räddningen för många”, skriver de.

    1. Så räddningen är INTE att dessa ”regimer” slutar mörda och förtrycka sina medborgare? Bra att veta.

    2. Eftersom vi nu har informationen i punkt 1, så betyder det alltså även att räddningen för Sverige är att vi också måste börja mörda och förtrycka en massa människor. För om vi gör det, så kommer de att flytta härifrån istället för hit och ingen kommer att kräva att vi slutar mörda och förtrycka utan bara kräva att andra länder tar emot dem. Win-win.

    3. Det var ju bra, då har vi löst problemet. Tack Migro.

    3. Varför kan inte dessa utnyttja sin fria rörlighet och flytta härifrån? Det som alla dessa har gemensamt är att de aldrig utfört en enda sekunds hederligt eller produktivt arbete någonsin. Då skall man nog bara hålla käften om att andra skall arbeta hårdare, till lägre löner dessutom och konkurrera med 10 miljarder andra.

    • Anonym

      Lysande logik. Jag är imponerad (på fullt allvar).
      / fd matematiklärare

  • Anonym

    Demirbag lär ju tappa lite popularitet i Kontrajihad-rörelsen nu. Men så går det när man allierar sig med liberaler! Norberg i sin tur är en typisk osmaklig globalistisk nyliberal som inte har nåt gemensamt med de anti-globalistiska libertarianer man kan hitta i USA.

  • http://www.facebook.com/people/Olle-Hilmersson/1839672612 Olle Hilmersson

    Dessa personer behöver inte välfärdssystemet då de själva har råd med egen sjukförsäkring. De bor också i områden som inte påverkas av invandring. 

  • Anonym

    Alltså URSÄKTA. Den där bag-stenen. Hon är för tusan född i Turkiet och har kurdiskt påbrå, vem är hon att säga och ”bestämma” att Sverige ska ha fri invandring?!? Finns inget som gör mig så arg som när människor som inte ens har Sverige som hemland(!) kommer och kräver generösare flyktingpolitik…. 

    Hon kan börja med fri invandring till sitt hemland. Å vad arg jag blir!!!

    • Anonym

      Ja, man blir så obeskrivligt arg, när en utlänning som bevisligen fått det mycket bättre här, än vad hon någonsin skulle få i sitt vanskötta skitland, tror sig kunna bestämma att vi stillatigande ska se på när att jordens värsta avskum får tillgång till våra skattepengar utan att ha tillfört en enda krona.

      Hade det funnits tillstymmelse av en gnutta heder hos henne att tala om, så skulle hon i stället hjälpt till med att föra opinion mot den svenskfientliga politik som förnuvarande förs här.
      Det hade hon varit skyldiga oss som visad tacksamhet att få komma hit, men det här ruttna folkslaget vilken hon tillhör förstår inte vad riktig heder är.

  • Sparkle Wind

    Har man en massa länder i världen så finns det också en möjlighet att fly när det blir riktigt illa i ett land. Med en världsregering så kommer man inte undan.

    • Anonym

       Ja, i den strävan har liberaler och ”extremvänstern” alltid gjort gemensam sak, åtminstone i praktiken.
      Att liberaler propagerar för ”fri invandring” är knappast något nytt eller spektakulärt.

  • http://www.facebook.com/people/Linda-Karlsson/100003464352080 Linda Karlsson

    ”fri invandring till Sverige”
    Så Svenska ska få välja om de vill ha mass-invandring eller inte?

    • Absurdi Alibi

      Nej, du och alla andra kan dessvärre glömma att det är möjligt att fixa detta via papperslappar i en låda var fjärde år.

    • http://avpixlat.info/ Berit

      Här är det plötsligt slut på valfriheten. Det är bara eliten som får välja. Och de vet ju vad som är bäst för oss, så de behöver inte fråga först. 

  • Anonym

    Man tror att hela Sverige bara är ett enda stort (och väldigt dåligt) skämt snart alltså…

Senaste nyttHeta ämnen
Tipsa redaktionen

Detta ärende gäller (obligatoriskt)

Ange en e-postadress (obligatoriskt)

Ämne (obligatoriskt)

Meddelande och/eller länk (obligatoriskt)

Bifoga fil (frivilligt)

Spamkontroll: (svara på frågan)
Vad heter Sveriges huvudstad? 

Senaste kommentarer
Gilla oss på Facebook
Annons