Vänstermuslim anklagar judar för att trakassera kvinnor

Publicerat den 14 augusti 2012 kl 10:23
En marockansk vänsterpolitiker anklagar judar i Antwerpen för att trakassera kvinnor.

Gilla artikeln på Facebook

Dela/Skriv ut

Fria Tider har tidigare skrivit om den uppmärksammade dokumentären Femme de la rue, i vilken det visas hur kvinnor utsätts för trakasserier och får könsord kastade efter sig i mångkulturella områden i Bryssel.

Den i Belgien välkända politikern Fatima Bali, 46, från partiet GroenLinks (Grön Vänster), går nu ut och anklagar judar för att trakassera kvinnor i Antwerpen.

- Vår stad har samma problem och det är alltid araber och judar som gör detta, säger hon till tidningen Nieuwsblad som citeras av The Times of Israel.

- Judar och araber uppför sig som machos och machouppförande är machouppförande, fortsatter hon.

Omkring 20 000 judar bor i Antwerpen. De flesta tillhör den ultraortodoxa judiska grenen Haredi. Enligt deras tolkning av den judiska lagen är män förbjudna att ta kontakt med kvinnor som de inte är gifta med eller tillhör den närmaste familjen.

Efterhandsmodererat: Fria Tider ansvarar ej för innehållet nedan

Regler: Håll god ton. Förtal, hotelser, publicering av personuppgifter, vulgära inlägg och irrelevanta utläggningar om folkgrupper som inte uppenbart har med artikeln att göra plockas bort och kan leda till blockering. Inlägg får gärna vara kontroversiella men håll dig till ämnet och följ svensk lag.

Twingly bloggsök link:http://www.friatider.se/muslim-anklagar-judar-for-att-trakassera-kvinnor Bloggar om denna artikel
  • Anonym

    Nej, mycket gör sig judar i allmänhet och de ortodoxa i synnerhet skyldiga till, men att antasta kvinnor på gatorna tillhör inte dessa saker.

  • http://vargiveum.wordpress.com Varg i Veum

    Att det är judiska ”ortodoxa” stollar hindrar nog inte dem att slänga glåpord. Det går säkert att rättfärdiga det i toran med lite kreativ tolkning. Religion är till för att tolkas hur man vill.

  • Anonym

    Att många judar föraktar vita är väl ingen hemlighet. Men det gör många kineser med. Jag har läst Klas Eklunds (han har själv judiskt påbrå), ”Kina – Den nygamla supermakten” och i den redogör han för kinesernas förakt för vita. De kallar vita för obildade barbarer. Men trots detta förakt hör jag sällan någon systemkritiker i Europa kritisera kineserna, utan ständigt dessa judar och araber, varför är det så?

    Mvh

    • Anonym

      Därför att judarna, till skillnad från kineserna, befinner sig i våra länder och propagerar ivrigt för massinvandring och mångkultur. Kineserna får gärna sitta i sitt eget land och förakta vita så mycket de vill, det är inte vårt problem.

      • Anonym

        Men nu ökar även kineserna i väst, och det kommer att bli ett problem framgent. I USA är asiaterna den nu snabbast växande folkgruppen. Inte latinamerikaner som många tror.

        Mvh

    • http://pulse.yahoo.com/_ID3OAUOT3B2DMLEDMKG7HTL54U Rolf

      RickyEcholette sprider sin hat propaganda överallt på nätet mot kineser när tillfälle ges.Som referens anger han en bok skriven av en jude.Inget om judarnas förakt mot övriga folk ”detta guds utvalda folk” som förespråkar massinvandring från MENA länder samt Afrika till Europa och Sverige,men dock inte till Israel.

  • Anonym

    Båda grupper -araber som judar- älskar att trakassera kvinnor, de är alla semiter så det är kanske inte så konstigt. Ut med båda.

    • Anonym

      Det finns mycket riktigt ett starkt kvinnofientligt inslag inom såväl islam som judendomen. ”Tack Gud för att du inte gjort mig till kvinna eller goj”, lyder en rad i en judisk bön. Och här kan man se en film där judar sjunger om hur glada de är över att de inte är gojer:

      http://www.youtube.com/watch?v=oGoIcZUvvYo

      • Anonym

        Det där stämmer säkert. Men kineserna är lika glada över att inte vara ”vit barbar”. Själv resonerar jag tvärtom. Jag är glad över att inte vara kines eller jude. Jag är glad över att vara vit, oavsett vad rasistiska kineser eller judar tycker om mig.

        Mvh

        • Anonym

          Men det säger ändå något om judarna att de står och sjunger i synagogan och på stora, TV-sända konserter att de är glada över att inte vara gojer.

          • Anonym

            Ja, kanske det. Men jag struntar i judarna. Jag tror många judar är avundsjuka på vita. Många av dem verkar inte ha någon identitet. Kanske är det en av anledningarna till att de föraktar vita?

            Mvh

            • Anonym

              Du kan strunta i judarna, men det innebär i så fall att de kan fortsätta sitt arbete för mångkultur och massinvandring ostört.

              • Anonym

                Det var inte så jag menade. Jag struntar i vad judarna tycker om mig som vit. Jag tror många judar är avundsjuka på oss vita. De verkar sakna egen identitet, och kanske är det därför de gör som de gör mot oss vita? De verkar ju fullkomligt fixerade kring vita, och jag kan inte tolka det som annat än att de är avundsjuka på oss.

                Mvh

                • Anonym

                  Judar har en enormt stark etnisk identitet, förmodligen starkare än något annat folk på jorden. Det du ser är inte avundsjuka, utan hat.

                • http://www.facebook.com/people/Jonas-Gustavsson/100003700296283 Jonas Gustavsson

                  Ja, vita arier försökte för i helvete utrota alla judar och judar har ständigt fått ta all skit från ”arier”. Klart fan de är förbannade.

                • Anonym

                  @ Jonas Gustavsson

                  Judar ville utrota germaner innan någon såkallad ”förintelse” skulle ägt rum.

                  Läs skriften ”Germany must perish!” skriven av Theodore N. Kaufmann som kräver folkmord på alla tyskar genom tvångsterilisering. Det är ett sjukt folk vi har att göra med.

                • http://www.facebook.com/people/Jonas-Gustavsson/100003700296283 Jonas Gustavsson

                  Va fan pratar du om?!

              • http://www.facebook.com/people/Jonas-Gustavsson/100003700296283 Jonas Gustavsson

                Konspirationsteorier är härliga eller hur?

            • http://www.facebook.com/people/Jonas-Gustavsson/100003700296283 Jonas Gustavsson

              Jag tror inte judar föraktar ”vita” och de som gör det är nog lite irriterade över att de får skulden för all skit i hela världen.

          • http://www.facebook.com/people/Jonas-Gustavsson/100003700296283 Jonas Gustavsson

            Du har aldrig varit i en synagoga eller ens pratat med en jude eller hur. Så alla kristna är pedofiler bara för att vissa präster tafsat på barn. Fin logik.

  • http://www.aktualia.wordpress.com/julia-caesar Cavatus

    Anfall är bästa försvar!

  • Anonym

    Kvinnoförtryck finns ju i alla grupper mer eller mindre. 

  • Anonym

    Muhammedanerne skal  kjeppjages ut av Europa.

  • Anonym

    20 000 judar i Antwerpen och inte en enda av dem har höjt rösten mot massinvandringen. Inte ens mot islamiseringen. Det säger en hel del. Det är samma visa som i Sverige. 

    • Nogger White

      ”20 000 judar i Antwerpen och inte en enda av dem har höjt rösten mot massinvandringen. Inte ens mot islamiseringen. Det säger en hel del.”

      Jo, om att du verkar ha både ett udda intresse och gott om tid som både kan hålla reda på vad alla i Antwerpen säger, och till på köpet vilka av antwerparna som har judiskt påbrå.

      Själv känner jag på rak arm inte till någon politiker, journalist eller annan opinionsbildande person överhuvudtaget från just Antwerpen, oavsett etnicitet, och oavsett vad de kan ha sagt om massinvandring.

      (Ortodoxa diamantschackrare, som är det första man tänker på när man tänker på judar i Antwerpen, tenderar per definition att överhuvudtaget inte uttala sig om eller på annat sätt lägga sig i några världsliga saker som inte berör dem direkt. Men det är klart, jag håller ju inte reda på ”[var]enda [en] av dem” som expertisen gör…)

      19 695 invånare i Håbo kommun och inte en enda av dem har mig veterligen höjt rösten mot massinvandringen. Inte ens mot islamiseringen. Det säger en hel del om det satans zognwobilderbergarsionistchemtrailnästet!

      • Anonym

        Självfallet är det löjligt att påstå att inte en av 20 000 judar har höjt rösten mot massinvandring. Men faktum är att judar typiskt sett ser massinvandring och mångkultur som någonting som är ”bra för judarna”. Judiska organisationer har också, över hela västvärlden, varit drivande i kampen för massinvandring. Detta är rena fakta och inget vi ska sticka under stol med. Samtidigt ska man inte bli onyanserad åt andra hållet och häva ur sig saker man inte har stöd för, som signaturen Diskriminerad svensk nyss.

        • Nogger White

          Det är förvisso till största delen riktigt. Bland judar – och alla andra grupper och etniciteter som skiljer sig från majoritetsgruppen – är s.k. ”liberala” åsikter (däribland skadliga varianter som kulturmarxism) överrepresenterade i alla samhällen.

          Samtidigt skall man inte bli irrationell, ologisk, insnöad och förblindad; vissa kulturmarxister är judar, men inte alla judar (eller ens en majoritet av dem) är kulturmarxister. Den minsta gemensamma nämnaren hos fienden är kulturmarxism, oavsett om respektive fiende sedan definierar sig som sosse eller nymoderat, jude eller västerbottning, och tar man på sig skygglapparna så att man bara koncentrerar sig på att räkna kroknäsor så gör man sig själv och sin sak en otjänst. Letar man efter judar så hittar man judar. Letar man efter hallänningar så hittar man hallänningar.

          De judiska personer och organisationer som propagerar för multikulti för att det ”är bra för judarna” behöver inte vara mera representativa för judendomen/-heten per se än vad Mona Sahlin och alla andra kulturmarxistiska pursvenskar representerar oss svenskar och vita européer när de hävdar att multikulti är ”bra för svenskarna”. Återigen, den minsta gemensamma nämnaren för sådana personer och organisationer är kulturmarxism, inte judendom eller svenskhet.

          Det är klart att det är mer provocerande när det är en utböling av Lerner Spectre-typ som rackar ned på ens egna folk, än när det (mycket mer vanligt) är en av ens egna, av Sahlin-snitt. Men man måste åtminstone försöka hålla sig rationell om man vill få til stånd en förändring av det som faktiskt är fel. (Kroknäseräknarna tenderar dessutom att aldrig säga rakt ut vad de anser skulle vara lösningen på ”den judiska frågan”…)

          • Anonym

            Försök att hitta en enda judisk organisation som varnat för massinvandring. Du hittar inte en enda. Försök att hitta en enda judisk organisation som inte varnat för ”högerextremism”, ”rasism” och ”främlingsfientlighet”. Du hittar inte en enda.

            • Nogger White

               Vad är det för logik, om det nu är judenhetens inherenta multikultivurmande och arvssynd man skall försöka påvisa?

              I Antwerpen hittar jag heller inte någon belgisk, katolsk, protestantisk, eller kurdisk organisation, eller för den delen någon etnokulturellt ospecifik motorcykelförening, som har varnat för massinvandring. De politiska partier som har varnat för massinvandring är heller inte judenrein.

              Jag hittar däremot gott om belgiska, katolska, protestantiska, kurdiska – och judiska – organisationer (samt motorcykelföreningar…) som har varnat för ”högerextremism”, ”rasism” och ”främlingsfientlighet”.

              Som sagt, att sitta och snöa in på kroknäsor är både löjeväckande och kontraproduktivt.

              Vad vill du förresten skall göras åt de där eländiga judarna då? Skall åtgärderna mot dem skilja sig från åtgärderna mot alla andra etniska gruppers likadana åsikter och handlingar?

              • Anonym

                Jag har inte ”snöat” in på något bara för att jag konstaterar ett faktum. Det går naturligtvis att hitta andra organisationer som varnat för ”högerextremism”, men inte i samma utsträckning som just de judiska organisationerna har gjort det. Att du inte kan hitta någon motorcykelförening som varnat för massinvandringen är inte så konstigt eftersom de förmodligen ägnar sig åt motorcyklar. Vad som behöver lyftas fram är att judiska organisationer ofta öppet hatar all nationalism utom sin egen. När de i Malmö beklagar sig över utsatthet (från muslimer) men samtidigt har förordat invandring och motarbetat SD bör man ju få ha en åsikt om detta hyckleri. Eller menar du att man ska tiga om det?

          • Anonym

            ”Letar man efter judar så hittar man judar. Letar man efter hallänningar så hittar man hallänningar.”

            Den här parallellen är direkt felaktig och vilseledande. Letar man efter den viktigaste drivande kraften bakom västvärldens omvandling till mångkultur hittar man judar, inte hallänningar. Det är ett faktum. De idékomplex som brukar benämnas ”kulturmarxism” kommer till exempel i stor utsträckning från Frankfurtskolan, som i allt väsentligt bestod av judar.

            • Nogger White

              Det är klart man hittar judar, bland många andra och mer vanligt förekommande folkgrupper. Min poäng var att man hittar det man väljer att leta efter.

              Angående det enskilda fenomenet Frankfurtskolan så bildades den inte på judiskt initiativ i syfte att gynna judenheten. Det var ett socialistiskt och sovjetsponsrat projekt, i syfte att gynna världssocialismen och institutets initiativtagare och finansiär Sovjetunionen. Frankfurtskolans förgrundsgestalter var till övervägande del judar, men man får göra en hel del ologiska tankevurpor och felritade Venn-diagram för att komma fram till att de propagerade för sin ideologi inte för att de var socialister i socialistisk sold, utan för att de var judar.  Den minsta gemensamma nämnaren, igen.

              Det rådde liksom ingen brist på konservativa och nationalistiska (nej, jag talar inte om Israel) judiska – eller andra – akademiker och politiker i väst innan 1968, eller för den delen 1945, eller 1923, när nationalism och konservatism var legio och normalt. Därefter svängde pendeln, och det var sannerligen inte bara eller ens mest just de judiska akademikerna och politikerna som då drog åt vänster, som var och en som har vistats i de sfärerna någon gång under de senaste decennierna  torde ha egna erfarenheter av.

              Churchill menade att man måste skilja mellan den vanlige medborgaren av judisk börd och vad han kallade ”den internationelle juden”, på samma sätt som man borde kunna klara av att skilja mellan svenskar och socialistiska svenskar. Det är stor skada att en förmodligen liten men högljudd skara inom den nutida nationalistiska rörelsen inte verkar kunna göra den distinktionen.

              (Fotnot för kroknäseräknande foliehattar: Detta skriver jag inte för att jag skulle vurma särskilt för judar (shabbez-goy-tramset brukar bryta lös ungefär vid det här läget i varje debatt på nätet), utan för att de där kroknäseskygglapparna bromsar upp tidigare nämnda pendels tillbakasvängning. Jag skulle bli irriterad och uppgiven om folk jag i övrigt sympatiserar med skulle börja yra om att den egentliga och viktigaste fienden är alla långhåriga, för att mina mednationalisters idoga letande efter långhåriga visar att långhåriga är överrepresenterade inom kulturmarxism. Än värre skulle det vara ifall motstånd mot långhåriga av det övriga samhället sågs – rätt eller fel – som ungefär det mest förkastliga man kan tänka sig och all debatt därför kvävdes under gap och skrik om ”antilånghårism”…)

              • Anonym

                ”Min poäng var att man hittar det man väljer att leta efter.”

                Precis, men om man istället letar förutsättningslöst så upptäcker man snart att de viktigaste samhällsförstörarna har varit judar.

                Vad beträffar Frankfurtskolan så var det en fullständigt judedominerad rörelse, grundad och finansierad av judar (googla Felix Weil) som till stor del agerade utifrån vad de bedömde var ”bra för judarna”. De bägge amerikanska professorerna Kevin MacDonald och Paul Gottfried har visat detta väldigt övertygande. Läs gärna kapitlet om Frankfurtskolan i MacDonalds The Culture of Critique, det är det bästa och mest uttömmande som skrivits om saken.

          • Anonym
            • Anonym

              Läsning av FrittSveriges länk här ovanför anbefalles! Ett av många exempel på hur judar och muslimer samarbetar mot europeiska nationalistpartier.

            • Nogger White

              Ja? Ett bra exempel på det standardiserade och förnuftsvidriga multikultisnömos som närmast sömngångarmässigt pumpas ut av så gott som alla organisationer som vill vara med och bestämma – skit samma om det är den tämligen meningslösa klubben för inbördes beundran WJC, statskyrkor (se särskilt dag 4 och 5), invandrarföreningar, SSU, LUF, FN, EU eller Anonyma Alkoholister i Töreboda.

              Letar man endast efter judar så hittar man också endast judar.

      • Anonym

        De judiska organisationerna i Antwerpen har flera gånger ägnat kraft och ord åt att fördöma framväxten av ”högerextremism”, dvs de partier som är motståndare till islamiseringen. De arbetar strikt etnocentriskt, enbart för att gynna den egna folkgruppen. Hur det går för majoritetsbefolkningen bryr de sig inte om. Judiska organisationer i Belgien har haft flera seminarier och kampanjer mot Vlaams Belang och på det sättet sällar sig de belgiska judarna till kampen mot dem som ogillar att muslimer väller in i landet. 
        Det är samma visa i Sverige. Det jag framför är varken antisemitism eller annat utan bara fakta. Att du inte vill lyssna på det är din sak.

        • http://www.facebook.com/people/Jonas-Gustavsson/100003700296283 Jonas Gustavsson

          Vad märkligt att judar för det mesta arbetar mot högerextremism, dessa grupper hatar judar lika mycket som de hatar muslimer.

  • Anonym
  • Anonym

    HAHA! Vilken humor!!!
    Muslimer anklagar judar för att trakassera kvinnor? Är det inte det mussarna gör hela jävla tiden?:(

Ge ett bidrag

Fria Tider tar inte emot skattemedel. Därför är vi helt beroende av stöd från våra läsare. Tack för din hjälp!


Donera med bank
Annons
Kultur
Foto: Kurt Löwenstein/Educational Center International Team

Erotik utan kön. Hur är det tänkt att gå till, undrar Paul Gottfried.

Fler nyheter
Bana Bisrat från Megafonen talar på en demonstration i mars i år. Foto: Wikimedia Commons

Så är Rädda Barnen inblandade i Husbykravallerna. Samarbetar med Megafonen.


Philippe Giboulot/CC-BY-NC

Skulle spöa svensk ”gubbjävel” – fick ofrivillig gratislektion i karate istället. Ung invandrare angrep 64−åring med svart bälte.


HOTAS: Flera traditionella köksväxter och blommor hotar att försvinna när EU kräver att endast certifierade och industriellt framställda fröer ska få odlas i Europa i framtiden. Foto: Vidya365/CC-BY

Snart förbjudet att odla sin egen mat. Förbjudet ta sticklingar, fröer, sätta potatis.


Över denna tomt går gamla Göta landsväg, här ska en 2 800 kvadratmeter stor moské byggas. Foto: Fria Tider

Här red Gustav Vasa eriksgata – nu byggs jättemoské på platsen. Vill ha böneutrop från 28 meter hög dubbelminaret.


HÄKTAD: Denne 28-årige man har delvis erkänt att han mördade Jonna Rask. Foto: Privat

Mordet i Oslo: Här är de häktade ”svenskarna”. Svenska Jonna Rask, 26, mördades i en lägenhet i Oslo.

Efterlysningar

Här visas efterlysningar av personer i Sverige och internationellt. Du hittar fler efterlysningar i vår avdelning Blåljus

EFTERLYSTA. Foto: Polisen

Inlagd 16 maj 2013
Misshandlade och rånade kvinna – fastnade på bild

Läs mer

EFTERLYST. Waseem Al-Jubouri, 22. Foto: Polisen

Inlagd 15 maj 2013
Efterlyst för synnerligen grov misshandel

Läs mer

Mannen på bilden är efterlyst misstänkt för stöld av två vattenskotrar. Foto: John Lundholm

Inlagd 12 maj 2013
Här försvinner tjuvarna efter fräck stöld av vattenskotrar

Läs mer

 

Inlagd 8 maj 2013
Han jagas för danskt tonårsmord

Läs mer

KLANTIGT. De båda afghanska rånarna tog flera bilder av sig själva efter rånet.

Inlagd 5 apr 2013
Klantiga rånare skickade bilder på sig själva till offret

Läs mer

"HEMMA" IGEN: Jonis Mahmood, 18, greps för mord i Thailand. Nu trots iraniern, som har svenskt medborgarskap, befinna sig i Sverige igen.

Inlagd 31 mar 2013
Mordmisstänkt tros ha flytt till Sverige

Läs mer

Senaste nyhetsbilder

Här visas de senaste bilderna från våra bildleverantörer. Du länkas direkt till fotografens webbplats.

Vetenskap
Honungsbi. Foto: Flickr/Ryan Wick

Dresserade honungsbin letar landminor i Kroatien. Små bevingade insekter ska i framtiden rädda liv.


 

Svenskarna minst rasistiska folket. Färre än fem procent vill helst bo etniskt homogent.


SMARTARE ÄN VI? Hötorgshandel i Stockholm sent 1800-tal. Foto: Stockholms stadsmuseum

Forskarlarm: Vi blir dummare och dummare. Lägre medelintelligens idag än på 1880‐talet.


Visa fler vetenskapsnyheter

Senaste nyttHeta ämnen
Tipsa redaktionen

Detta ärende gäller (obligatoriskt)

Ange en e-postadress (obligatoriskt)

Ämne (obligatoriskt)

Meddelande och/eller länk (obligatoriskt)

Bifoga fil (frivilligt)

Spamkontroll: (svara på frågan)
Vad heter Sveriges huvudstad? 

Senaste kommentarer
Gilla oss på Facebook
Annons