Den vinnande bilden. Här ses Gotland, med omgivande algbälten.

Den vinnande bilden. Här ses Gotland, med omgivande algbälten.

NASA: Gotland vackrast från rymden

Publicerat den 26 juli 2012 kl 14:35

vetenskap. Amerikanska rymdfartsmyndigheten NASA utlyste en tävling där man kunde rösta på den vackraste satellitbilden, med temat "Jorden som konst". Vann gjorde en bild på Gotland - bland de över hundra bidragen.

Gilla artikeln på Facebook

Dela/Skriv ut

På bilden ser man varken Hoburgsgubben eller ringmuren, men vackra virvlar skapade av strömmar tillsammans med algblomningen. NASA jämför bilden med Van Gogh-tavlan ”Stjärnklar natt”, som föreställer en himmel med molnvirvlar och stjärnor. Det skriver NASA på sin hemsida.

14 000 människor var med och röstade om vilken bild som var vackrast och gotland-bilden valdes framför slingrande floder, spretande deltan och lustiga fantasifigurer i landskapet. Kameran är känsliga för fler våglänger än mänskliga ögat, vilket gör att bilderna får en lite lustig färgsättning.

Sedan 1972 har NASA:s satelliter tagit tusentals bilder på jorden med sina ”Landsat”-satelliter i omloppsbana kring jorden.

Efterhandsmodererat: Fria Tider ansvarar ej för innehållet nedan

Regler: Håll god ton. Förtal, hotelser, publicering av personuppgifter, vulgära inlägg och irrelevanta utläggningar om folkgrupper som inte uppenbart har med artikeln att göra plockas bort och kan leda till blockering. Inlägg får gärna vara kontroversiella men håll dig till ämnet och följ svensk lag.

  • Anonym

    Usch vilka rasister, självklart är det något skithål till by i Afrika som borde ha vunnit!

  • Anonym

    Moder jord kan sina grejor

  • Grävskopan

    Skrämmande att NASA har tillgång till detaljerad information om allt på jorden med hjälp av sina satellitbilder. Deras upplösning är dessutom mycket bättre än den vi ser på bilden här.

  • MartinA

    Gotlänningar har 13 ryggkotor, inavlade girigbukar som de är. Men Anna Aset Ardin viftar säkert på svansen?

  • Anonym

    Väldigt häftigt! Liknar närmast ett norrsken där under vattnet.

    Påtal om Gotland på fastlandet är det väl tyvärr inte lika bra ställt med arkitekturens skönhet.
    http://www.realisten.se/2012/07/23/inga-pengar-for-att-radda-visby-ringmur/

    • http://pulse.yahoo.com/_UD4APONCHPAW4L5O2ZUEOSAD4E R. v. Frensen

      Jag noterade det också, när det hände. Detta är skandal. Och vidrigt är, att alla helt lugnt konstaterade i tv, att ”vi ska vänta och restaurera den om 1,5 år”! Hallå!

      Med 1,5 år blir skadan ännu värre och kostsammare. Skövlingen av svensk kulturarv, vilket är pågått med rasande fart från 60.talet, saknar motstycket i den civiliserade världen! (ännu)

  • Anonym

    Visuellt är det mycket vackert.  Ur natursynpunkt är havsalger mycket bekymmersamt.

Senaste nyttHeta ämnen
Tipsa redaktionen

Detta ärende gäller (obligatoriskt)

Ange en e-postadress (obligatoriskt)

Ämne (obligatoriskt)

Meddelande och/eller länk (obligatoriskt)

Bifoga fil (frivilligt)

Spamkontroll: (svara på frågan)
Vad heter Sveriges huvudstad? 

Senaste kommentarer
Gilla oss på Facebook
Annons