Flemingsberg - ett resultat av förra miljonprogrammet.

Flemingsberg - ett resultat av förra miljonprogrammet.

Nytt miljonprogram på gång? – S vill ge staten ”mer makt över bostadsbyggandet”

Publicerat den 6 juli 2012 kl 10:15
”Vi har inte råd att bara låta marknaden styra för då går vi miste om tillväxt”, säger Veronica Palm (S) och kräver att skattebetalarna tar ett större ansvar för bostadsbyggandet.

Gilla artikeln på Facebook

Dela/Skriv ut

2008 ställde regeringen ut garantier till de svenska bankerna med 1 500 miljarder skattekronor och köpte bostadsobligationer för ytterligare 500 miljarder. Syftet var att driva upp priserna på bostadsmarknaden, vilket man lyckades med eftersom priserna steg med ytterligare 30 procent vilket gav Sverige den mest övervärderade bostadsmarknaden i världen, enligt The Economist.

Den statliga inblandningen ledde till att människor födda på 90-talet inte kan låna till en bostad, eftersom en etta i Stockholm normalt kostar mellan två och tre miljoner kronor. Men enligt Veronica Palm (S) är receptet inte mindre statlig inblandning utan mer.

– Vi ska göra en gemensam bostadspolitik för hela socialdemokratin, så att när vi får tillbaka makten kan genomföra den överallt, säger hon till Dagens Industri.

Och enligt Veronica Palm (S) har politikerna redan klart för sig hur de nya bostäderna ska utformas.

– Det handlar om den typen av lägenheter som det är svårt att få lönsamhet i: Lägenheter för unga där det är mycket kök och badrum per kvadratmeter. Där behövs en nationell politik för att stimulera att byggandet kommer i gång. För de kan inte byggas av sig själv, säger hon.

Bostadsbristen blir ett allt större problem, inte minst i storstäderna. I Sverige har befolkningen vuxit med 435.000 personer de senaste sex åren, även om antalet svenskar har minskat under samma period. Få av de som invandrar har någon möjlighet att delta i det så kallade bolånerallyt, eftersom de oftast går på bidrag.

Efterhandsmodererat: Fria Tider ansvarar ej för innehållet nedan

Regler: Håll god ton. Förtal, hotelser, publicering av personuppgifter, vulgära inlägg och irrelevanta utläggningar om folkgrupper som inte uppenbart har med artikeln att göra plockas bort och kan leda till blockering. Inlägg får gärna vara kontroversiella men håll dig till ämnet och följ svensk lag.

Twingly bloggsök link:http://www.friatider.se/nytt-miljonprogram-pa-gang-s-vill-ge-staten-mer-makt-over-bostadsbyggandet Bloggar om denna artikel
  • Beertil

    Ett miljonprogram vore det bästa som skulle hända i Sverige på 40 år.
    Jobb skulle skapas man kunde ta bort både RUT och ROT bort med FAS-3 och även FAS1,2. 

    Självklart skulle de som investerat i lägenhet med förhoppning på att  tjäna pengar bli blåsta men den smällen får de ta.

    Bättre de som ej har bostad och får betala för dyrt för bostad som när de blivit arbetslösa eller sjuka konkat. Detta för att en girig kapitalism stulit deras a-kassa och sjukföräskring.

    Nä bygg utav klåen så bostäder blir billiga gör som med tv-apparater eller barnpåttor producera i massor då sjunker priset. 

  • Lars Andersson

    Måste kosta en del om både bygggande och intäkter ska skattefinansieras.
    Sen har vi underhållet kackellacker löss fukt vattenskader bränder
    skadegörelse. Sen drift och underhåll  i vissa områden måste
    personalen ha väktare med sig, vem betalar.
    Svenskar som söker hjälp från socialen får oftast avslag och hänvisas
    till att söka bidrag oss organisationer som kyrkan stadsmission.
    Väldigt många tvingas ta korta lån typ sms lån och liknade.
    Socialen bryter medvetet mot gällande lagar för att spara pengar
    på svenskar för att finansiera försörjning av invandrare.
    Arbetslöshet muslimer kvinnor 90% män 75%
    Arbetslöshet invandrare totalt 20%
    Tänk om man kunde jobba svart och slippa betala till vansinnet.

  • Anonym

    Det är tydligt att marknaden inte tillåter någon massinvandring. Och förhoppningsvis inte skattebetalarna heller.

  • Max Resist

    Om vi i mrogon skickade tillbaka ca 350 000 tusen ickeeuropeer o stängde gränserna så behövde den så kallade tillväxten inte går så fort !

  • http://twitter.com/IsakJNygren Isak Nygren

    Jag är för ett nytt miljonprogram, men det måste vara billigt för folk, men att kvalitén måste höjas ordentligt. Vi har ju en onödigt stor bostaskris pga invandringspolitiken.

  • Anonym

      politikerna redan klart för sig hur de nya bostäderna ska utformas. Okej och medborgarna har fått säga sitt i frågan. Eller är det här ett av dom svåra besluten som man har dumförklarat svenska medborgarna ifrån att dom förstår inte. Eller har ni tagit fram det här ihop med invandrarpolitikerna så det ska passa invandrarna och det nya Sverige svensken betalar livet i demokratin Sverige.

  • http://misslyckande.wordpress.com/ Misslyckande

    Där jag bor har de inskaffat moduler för handikappade vars bostäder renoveras

    Samma moduler för flyktingar

    Extrem bostadsbrist kommer aldrig erkännas med extrem massinvandring! De sjuka visionerna måste genomföras!

  • Anonym

    Ska vi plocka in en 100.000 nya svenskar varje år så behövs det lägenheter. Men frågan är har vi råd med en 100,000 nya svenskar som dessutom behöver lägenheter i en tid med oro i Europas finanser och dåligt med jobb. Stäng hellre gränserna Sverige har gjort sitt ta reda på skiten vi har innan vi tar in nya människor. Annars skapar vi bara ghetton men det verkar som att svensken är stolt över ghettona kanske blir mode för svenskarna att flytta dit då märker dom nog ganska snart att invandrarna vill inte ha svenskarna där utan dom vill leva bland de sina och i sin kultur men det kan dom göra hemma varför i Sverige.

    • http://misslyckande.wordpress.com/ Misslyckande

      2011: 96.000 invandrat – 51.000 utvandrat – 45.000 nya medborgare – 8000 bostäder påbörjades – behöver byggas 40.000 bostäder per år!

      Jag är förvånad bostadsmarknaden inte havererat samtidigt som Migrationsverket har strategin kartlägga och köra över glesbygder

      • Anonym

        Jag har bott hela mitt liv i Södertälje eller rättare sagt utanför just nu som många andra. Så det fungerar tack vare att svensken trängs undan tar på sig mångmiljonlån och bygger en villa i skogen det bara växer upp samhällen runt om här. Invandrarna tar över städerna och svenskarna flyttar ut i skogen svensk bostadspolitik.

  • Anonym

    Detta är helt igenom ett vettigt och sunt förslag.Sverige skulle behöva bygga 30-40 tusen bostäder om året i tio -års tid för att komma tillrätta med bostadsbristen. Det skulle ge en enorm tillväxt i ekonomin samtidigt som det skulle få ner arbetslösheten betydligt.Man räknar allmänt med att ett jobb i byggbranschen skapar 3-4 jobb andra jobb såsom underleverantörer till byggindustrin.Fast jag betvivlar att SAP verkligen skulle genomföra ett sådant program idag om de kom till makten.

  • http://detopaverkadesinnet.blogspot.com/ MetalHeadViking

    Ständigt dessa sossar.

  • Anonym

    Citat ” Få av de som invandrar har någon möjlighet att delta i det så kallade bolånerallyt, eftersom de oftast går på bidrag.”
    Trodde att invandringen drog in massor med pengar som 7 klövern pratar on !!!

  • http://misslyckande.wordpress.com/ Misslyckande

    Vi klarar inte ens ta emot 3000 syrier, det är fullt!

    Veronica Palm lider av grov schizofren

    • Anonym

       3000 tyckte det stog 4000 i veckan på text tv i morse.

      • http://misslyckande.wordpress.com/ Misslyckande

         Fakta i går

        Jag har läst artiklar om

        Det är fullt för 3000 ”barn”

        Det är fullt för 30.000 asylsökande

        Hur tusan ska Sverige klara av 3000 syrier och 20.000 somalier?

        All fakta jag tyder på det är fullt!

        • Anonym

           Det där förstår svenskarna först den dan araberna tar över makten i Sverige. eller rättare sagt den moderna svensken verkar så korkad så jag undrar om han ens förstår det den dan. Han bara garvar och skriker rasister till svenskarna och lallar med.

    • Anonym

      Snarare Aspergers.

  • Anonym

    Idiotiskt att lägga krutet på stora kök och jättebadrum i små lägenheter. Är det något slags handikappanpassning som påtvingas alla via byggnormerna?

    • Eveningstar

      Snarare MENA-anpassning till deras stora familjer. Fast dom är ju i regel förståndshandikappade. En del även fysiskt handikappade p g a inavel.

      • http://www.friatider.se Fria Tider Redaktion

        Styr upp ditt språkbruk annars måste vi banna dig.

  • vlad imp

    Typisk Socialist knep. betala för något vi bara sen kan ”hyra”  för fullt pris

  • Anonym

    En av anledningarna till att de där typerna av bostäder är så svåra att få lönsamhet i är att byggreglerna är så rigorösa och onödigt fläskiga att det blir dyrt att bygga helt enkelt. Dämpa den statliga inblandningen på det området istället för att öka den på ett annat.

  • Anonym

     Bygg lerhyddor med halmtak.Multikulti är ju så fint, så varför inte mångkulturella bostäder?

  • Anonym

    Fler bostäder betyder fler bidragsinvandrare och mer brottslighet.
    Bostadsbrist är ett av bättre sätten att rädda Sverige.

  • Anonym

    jag tycker dom har snackat om att detta problem i tjugo år utan att det hänt ett dyft, mycket snack å liten verkstad

  • Anonym

    Härligt med alla miljonprogram. Jag föreslår att man bygger nästa miljonprogramomåden ovanpå de andra så slipper man förstöra massa skogsområden och vacker natur. I själva verket handlar det bara om att fördubbla antalet våningar på redan existerande hus. Vill man i framtiden bygga ännu fler miljonprogramområden så kan man återigen dubbla antalet våningar. 

    Den politiska viljan att bygga miljonprogramomåden är så stor att de nog kan bygga ända till månen.

  • Anonym

    Befolkningen ökar men bostadspriserna stagnerar eller minskar??? En fullkomligt omöjlig ekvation!
    Sanningen är istället att makten vill att priserna minskar för att bättre, och billigare, kunna tillgodose invällarnas behov av bostäder.

  • Anonym

    En nationell politik. Veronika Palm, din rasist!  Vad säger din partiordförande, feministen, om detta?

  • Anonym

    Eller stryp massinvandringen till Sverige..  Vi behöver inte ta emot alla som vill ha asyl i Sverige.

  • http://www.aktualia.wordpress.com/julia-caesar Cavatus

    Jag ryser bara jag ser Veronica Palm. Maken till obildad uppkomling…

    • Anonym

      Det var hon som ansåg att det var ”rasistiskt” när Tobias Billström för ett par år sedan föreslog att man skulle bygga barnhem för ensamkommande på plats i stället för att ta emot dem här.

      • http://www.aktualia.wordpress.com/julia-caesar Cavatus

        Ett sådant uttalande från henne förvånar mig inte. Hon är programmerad att klistra på folk ordet ”rasist” och verkar inte kunna tänka alls. Sunt förnuft är utrotat i hennes hjärna av ”rörelsen”. Hon är en tvättäkta medlöpare och inget annat.

        Den 6 juli 2012 14:30 skrev Disqus :

  • Anonym

    När det är dags för nya byggen i din kommun skriv email till politikerna och uppmana dom att bygga i klassisk arkitektur. Säg att det är en valvinnare. Bifoga bilder på snygga bostäder i denna stil. Fråga dom varför arkiterkterna ska ha så mycket makt över hur bostäderna ska se ut. Lycka till var inte passiv.Klassisk arkitektur är tidlös och omtyckt av dom flesta.Venedig, Paris Budapest folk kommer dit för denna byggstil. Turister fotograferar det. Vem fotograferar det som uppförs idag ?

    Här är en bild använd gära den när du mailar.
    http://imageshack.us/photo/my-images/52/25083439652630371672810.jpg/

  • Anonym

    ”Vi har inte råd att bara låta marknaden styra för då går vi miste om tillväxt”
     

    Det märks att Veronica Palm inte är ekonom, utan barnskötare med påbyggnad i ”genusvetenskap”.
     
    Se till att till varje pris hålla den kvinnan borta från makten!

  • https://me.yahoo.com/a/xM8JxG0tg8kn7o6L1ofTTMbQlaMS#aca00 Anna

    Jo, vi måste bygga mer om vi skall få plats med hela Afrikas och Mellanösterns befolkning.

  • Sergio

    Jag hade varit för massiv utbyggnad av bostäder då både bostadsbristen och bostadspriserna är absurda, OM det inte varit som så att bostäderna automatiskt kommit att gå till asylsökande och områdena snabbare än man kan säga kulturberikning förvandlats till en ny berikningszon 

    • Anonym

      Samma här.  Vi behöver inte fler invandrargetton i Sverige.

  • Anonym

    Det luktar planhushållning lång väg. Nya adeln från Somalia blir garanterade nybyggda 6 rumslägenheter på de skattetyngda svenskarnas bekostnad.

  • Anonym

    Mer byggande –> Mer plats för ännu mer asyl-turister som ska försörjas med bidrag.

    Först kommer staten använda våra skattepengar till stöd för kommunala bostadsbolag som köper upp svindyra byggen av de stora byggbolagen i tveksamma upphandlingar. Sen ska vi betala för att det flyttar in en massa araber och afrikaner och centralasiater där. 

    Svenska ungdomar? De kommer få fortsätta bo hos mamsen och pappsen för de får inte SOC och gratisboende i framtiden heller, och de vill ändå inte bo bland berikarna.

  • http://pulse.yahoo.com/_UD4APONCHPAW4L5O2ZUEOSAD4E R. v. Frensen

    Mera torpare! Alla ska bli torpare! Full fart till kommunismen!

    Undrar bara, hur det kommer sig, att i Sverige är den största andelen hyresmarknaden i de allmännas händer? Det finns ju viss marknadsekonomi, parallellt med sovjetekonomin? Varför är ingen intresserad, att bygga hyreshus? Varför är folk inte intresserad, att äga sina lägenheter på riktigt? Hyresbostad är ju mycket dyrare?

    Kan bara konstatera, att saknaden av eget hem är en av grundvalar, när man vill klippa av folks rötter och göra dem till passiva konsumenter och lydiga, rot – och kulturlösa enheter under Maktens omsorg och vägledning.

    Massinvandringen med sin skriande behov av hyreslägenheter, påskyndar den redan mogna processen ytterligare. Och de flesta är glada. Man känner ju bara den modellen.

    Återstår bara höja alla direkta och odirekta skatter runt egna hus (ägarlägenheter saknas ju i landet), och Sveriges bostadsmarknad kommer att bli direkt kopia av SSSR eller DDR´s dito.

    Makten med sina vänner har fina hus i gated community, folk bor i statens hus, alla enligt förtjänster, bättre eller värre, efter lång väntan i bostadskön.

  • http://profile.yahoo.com/ZXXNAE4QC3MYGAU42WUVAJQPWU Ano

    Jag kan ju förstå varför folk säger att de röda vill att ”alla skall vara lika”. Man får inte ens bygga ut ett hus/garage efter helt egen design, det behöver du bygglån för och det godkännes sällan av en sosse, särskilt om det är dyrare och finare än ett standardbygge.

    • Anonym

      Vansinigt är det ifall detta blir verklighet. Precis som du skriver så byggs det efter behov. Det finns ju ingen lönsamhet att bygga bostäder för bidragsparasiter. För det är ju vad det kommer att resultera i. Med den nya migrationsuppgörelsen som resulterar i att inte bara slå rekord i invandring till vårt land så kommer det även föra med sig exponering mot ovanliga sjukdomar. Med fri vård så kommer det att skapas en marknad för sjukturism som vi ska behöva vara utsatta för i vårt dagliga liv. Och en allvarlig sjukdom klassas säkerligen som ”synnerligen ömmande skäl” för uppehållstillstånd. Och karusellen snurrar vidare. och vi betalar..

  • Anonym

    Kanske dags att skrota bruksvärdesprincipen istället, och slänga hyreslagens 55 paragraf i soptunnan?

    Marknadsmisslyckande? Tro fan att marknaden misslyckas när äckliga politiker lägger sina smutsiga näsor i blöt och inte låter fastighetsägare ta ut den avgift som kunderna – d v s marknaden – är beredda att betala.

  • Anonym

    Enkla och trista bostäder ägnade för de svenskar som skall avhysas från sina tidigare boenden, då dessa anses ligga bättre till och är mer lämpliga för våra nytillkomna kulturriddare.
    Agendaaktörerna har väl övertygat drängarna om att det nu är på tiden att svenskarna får bo i miljonprogrammen, så att invandrarna får ta över de fredade platser som den vita välmående medelklassen har haft alltför länge.
    Man kvotar in invandrare till arbeten – Svensken får därmed gå arbetslös!
    Man kvotar in invandrare till boendeområden – Svensken får därmed maka på sig och söka sig tillbaka till miljonprogrammen.
    Osv……………………

    • Mattias Tellqvist

       Är det inte bra att åtminstonde S vill satsa på bostäder? Våran nuvarande regering gör ju ingenting för att få igång byggandet.

      • Anonym

        De kan ge fan i att lägga sig i hyressättningen istället! Det finns ju en marknad för enkla lägenheter, men de som låter bygga dessa får inte ta vilket pris de vill.

        http://www.notisum.se/rnp/sls/lag/19700994.HTM#K12P55
        ”Om hyresvärden och hyresgästen tvistar om hyrans storlek, ska hyran fastställas till skäligt belopp. Hyran är härvid inte att anse som skälig, om den är påtagligt högre än hyran för lägenheter som med hänsyn till bruksvärdet är likvärdiga.”

        • Anonym

          Varför ska priset på Hyreslägenheter va fritt, när nästan inget annat är fritt?

          Din dröm om totalt fri hyressättning, fungerar bara i en AynRandvärld,

          Och en sådan värld består av helt andra människor än dem vi ser i Sverige i dag.

          • http://pulse.yahoo.com/_UD4APONCHPAW4L5O2ZUEOSAD4E R. v. Frensen

            Rekommenderar dig titta lite runt i Europa.
            Europa är inte AynRandvärld någonstans, men ändå fungerar och ser bostadsmarknaden i de flesta länder betydligt bättre ut, än i Sverige. Sverige är undantag, inte regel.

            Den ”svenska modellen”, vad gäller bostadspolitiken, är en mardröm.

            • Anonym

              Det största problemet är ju den katastrofala bristen av bostäder som uppstått pga massinvandringen.
              Det under många år obefintliga bostadsbyggandet och vansinnigt dyra byggkostnader har drivit upp priserna på de få bostäder som alldeles för många människor slåss om. 
              Detsamma gäller hyresrätterna som det också byggs alldeles för lite av.
              Det här är helt ilinje med vad våra skurkaktiga folkvalda vill ha. 
              De har förstört hela bostadsmarknaden för oss.

              • http://pulse.yahoo.com/_UD4APONCHPAW4L5O2ZUEOSAD4E R. v. Frensen

                Massinvandringen har gett bostadspolitiken en helt nytt dimension. Genom detta är snabbare socialisering av landet genom bostadspoltiken nästan nödvändig, om något inte förändras snabbt.

                Grundproblemet fanns dock redan före accelererad invandring. Jag vet inte många länder i världen, var bostadsmarknaden har varit/är så stel som i Sverige och lika dyr, samt galet dyra byggpriser. (förutom gamla Sovjet, DDR och Kuba). 

                I en fullständigt socialiserad- överreglerad bostads och byggnadsmarknad vill nästan ingen bygga. Och de pengastarka eller offentlig sektor, vem har råd att bygga, kan ta ut vilka priser som helst.

                Socialistisk samhällsmodell fungerar helt enkelt inte i längden. Utom att skapa en maktlös, beroende och utpumpad folk.

      • Anonym

        Nej det är inte bra eftersom att det bara kommer att kunna användas mot oss med ännu mer invandring. Bostadsbristen beror inte på något annat än invandringen. Den svenska befolkningen minskar, men det finns alltså inga lägenheter till de färre som är kvar. Tycks inte det lite märkligt? Jag är genuint livrädd för ett nytt miljonprogram eftersom att det inte kommer att användas för något annat än koloniseringen av vårt land.

        • Anonym

          Svenskarnas barn kan inte på ett tryggt sätt skaffa sig familj, när de inte ens kan flytta hemifrån.
          Det här ger ju effekten av att den svenska befolkningen minskar och invandrarna bara ökar, för de har ju lägenheterna som våra barn skulle flytta till.

          • Anonym

            Det är tydligen inte meningen att svenskar skall skaffa barn. Vi skall titta på när Kunta Kinte skaffar 8-10 barn, då vi själva endast har råd att försörja max 2 egna barn, så får vi även ta på oss rollen att försörja Kunta Kintes och hans tjocka frus barn.
            Det är så j-a sjukt!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

            • Anonym

              Våra styrande har ju bestämt att vi ska vara bäst på både miljö och invandring.. Ser man den här filmen  
              http://www.youtube.com/watch?v=BIbuRMVVekg&feature=relatedså blir ju paradoxen tydlig. Det ena utesluter det andra. Tar man människor från ett varmt klimat (resurssnålt) och sätter dem i ett kallt klimat så landar miljövinsterna på minus. Och om vi gör som Annie Lööf vill och fullkommligt svämmar över Sverige med duktiga, välutbildade, unga, driftiga, trevliga, fantastiska nybyggande entrepenörer så får vi reducera vår skogsareal. Denna skog är del av världens lungor och är minst lika viktiga som regnskogarna. Men den viktigaste frågan är väl ändå hur man uppnår ett hållbart miljömål med positiv befolkningstillväxt?

              • Anonym

                Att flytta svettiga afrikaner från sina länder till vårt för att värmas till att bli svettiga på nytt ställde jag mig mycket frågande till då Miljövänstern dundrade på med att alla som vill skall få bo hos oss.
                Det är endast Jan Milld som tidigare har resonerat och reagerat på denna MP:s paradox

        • Anonym

          Helt RÄTT!!!

      • Anonym

        Sossarna körde samma snack när de satt vid makten, men inte byggde de några fler lägenheter för det.

        Kommer ihåg inför valet 2010 att sossarna i Gbg satt och beklagade sig över att staten inte hjälpte till att finansiera byggandet av lägenheter som den gjort när sossarna satt vid makten så därför kunde inte kommunen bygga några.
        Men om sossarna kom tillbaka till makten så skulle minsann kommunen börja kunna bygga igen.

        När jag då i ett inlägg poängterade att de stora kommunala bolagen, under tiden som sossarna satt vid makten gjort sig av med fler lägenheter än de byggt och de inte planerat att bygga speciellt många fler innan alliansen tog makten 2006 så var inte den diskussionen rolig längre och dog ut.

      • World Traveller

        S vill bara ha fina lagenheter till vaar nya adel fran MENA och samtidigt kastas svenskar nu ut fran hyresbostader over hela landet. Svenskarna kommer vael att faa traengas i nagra nyuppforda barracker snart.

 

Svenskarna minst rasistiska folket

Färre än fem procent vill helst bo etniskt homogent. I alla fall om man får tro vad svenskarna själva svarar i en internationell enkät.

Ge ett bidrag

Fria Tider tar inte emot skattemedel. Därför är vi helt beroende av stöd från våra läsare. Tack för din hjälp!


Donera med bank
Annons
Kultur
Foto: Kurt Löwenstein/Educational Center International Team

Erotik utan kön. Hur är det tänkt att gå till, undrar Paul Gottfried.

Fler nyheter
Philippe Giboulot/CC-BY-NC

Skulle spöa svensk ”gubbjävel” – fick ofrivillig gratislektion i karate istället. Ung invandrare angrep 64−åring med svart bälte.


HOTAS: Flera traditionella köksväxter och blommor hotar att försvinna när EU kräver att endast certifierade och industriellt framställda fröer ska få odlas i Europa i framtiden. Foto: Vidya365/CC-BY

Snart förbjudet att odla sin egen mat. Förbjudet ta sticklingar, fröer, sätta potatis.


Över denna tomt går gamla Göta landsväg, här ska en 2 800 kvadratmeter stor moské byggas. Foto: Fria Tider

Här red Gustav Vasa eriksgata – nu byggs jättemoské på platsen. Vill ha böneutrop från 28 meter hög dubbelminaret.


HÄKTAD: Denne 28-årige man har delvis erkänt att han mördade Jonna Rask. Foto: Privat

Mordet i Oslo: Här är de häktade ”svenskarna”. Svenska Jonna Rask, 26, mördades i en lägenhet i Oslo.


En schweizisk väljare har precis fyllt i "Ja" på valsedeln och stöder alltså parlamentets förslag om skärpta krav för asylsökande. Foto: Fria Tider

Schweiz folk­omröstar om asyl­invandringen. Kräver krafttag mot illegal invandring.

Efterlysningar

Här visas efterlysningar av personer i Sverige och internationellt. Du hittar fler efterlysningar i vår avdelning Blåljus

EFTERLYSTA. Foto: Polisen

Inlagd 16 maj 2013
Misshandlade och rånade kvinna – fastnade på bild

Läs mer

EFTERLYST. Waseem Al-Jubouri, 22. Foto: Polisen

Inlagd 15 maj 2013
Efterlyst för synnerligen grov misshandel

Läs mer

Mannen på bilden är efterlyst misstänkt för stöld av två vattenskotrar. Foto: John Lundholm

Inlagd 12 maj 2013
Här försvinner tjuvarna efter fräck stöld av vattenskotrar

Läs mer

 

Inlagd 8 maj 2013
Han jagas för danskt tonårsmord

Läs mer

KLANTIGT. De båda afghanska rånarna tog flera bilder av sig själva efter rånet.

Inlagd 5 apr 2013
Klantiga rånare skickade bilder på sig själva till offret

Läs mer

"HEMMA" IGEN: Jonis Mahmood, 18, greps för mord i Thailand. Nu trots iraniern, som har svenskt medborgarskap, befinna sig i Sverige igen.

Inlagd 31 mar 2013
Mordmisstänkt tros ha flytt till Sverige

Läs mer

Senaste nyhetsbilder

Här visas de senaste bilderna från våra bildleverantörer. Du länkas direkt till fotografens webbplats.

Vetenskap
SMARTARE ÄN VI? Hötorgshandel i Stockholm sent 1800-tal. Foto: Stockholms stadsmuseum

Forskarlarm: Vi blir dummare och dummare. Lägre medelintelligens idag än på 1880‐talet.


Arnold Schwarzenegger, republikansk politiker. Zero_org/CC-BY

Studie: Starka män röstar höger. Är du man och lite klen.


SAMMA URSPRUNG? Kankan/CC-BY

Asiens språk kan ha sitt ursprung i istida Europa. Tiotusentals år gamla ord spårade.


Visa fler vetenskapsnyheter

Senaste nyttHeta ämnen
Tipsa redaktionen

Detta ärende gäller (obligatoriskt)

Ange en e-postadress (obligatoriskt)

Ämne (obligatoriskt)

Meddelande och/eller länk (obligatoriskt)

Bifoga fil (frivilligt)

Spamkontroll: (svara på frågan)
Vad heter Sveriges huvudstad? 

Senaste kommentarer
Gilla oss på Facebook
Annons