Foto: Polisen

Foto: Polisen

Stark bevisning mot t-banerånare

Publicerat den 16 september 2012 kl 13:55

STOCKHOLM. Polisen säger sig ha stark bevisning mot den 28-årige man som greps för det grova rånet där han lämnade 38-årige Johnny att dö på spåret. Det rapporterar flera medier.

Gilla artikeln på Facebook

Dela/Skriv ut

Bland annat har polisen genomsökt 28-åringens lägenhet och gjort flera beslag som knyter honom till brottet. Polisen vill inte gå in på exakt vad de hittat men uppger att det finns fog att anhålla 28-åringen på sannolika skäl.

- Vi är helt säkra på att det är han, sa Dan Östman utredare vid polisen i Söderort till TT.

Polisen har tidigare beskrivit den gripne som ”porträttlik” de övervakningsbilder som de haft att tillgå. I kväll kommer de första förhören med gärningsmannen att genomföras.

– Klockan 18.00 kommer han att förhöras med sin försvarare, sa Dan Östman till Expressen.

Efterhandsmodererat: Fria Tider ansvarar ej för innehållet nedan

Regler: Håll god ton. Förtal, hotelser, publicering av personuppgifter, vulgära inlägg och irrelevanta utläggningar om folkgrupper som inte uppenbart har med artikeln att göra plockas bort och kan leda till blockering. Inlägg får gärna vara kontroversiella men håll dig till ämnet och följ svensk lag.

Twingly bloggsök link:http://www.friatider.se/overtygande-bevisning-mot-t-baneranare Bloggar om denna artikel
  • Anonym

    Låt gatans domstol dömma honom

  • http://pulse.yahoo.com/_T6XAYANIYQ6OOKTKK273EZXXCE B

    Om en svensk man hade betett sig på detta vis mot en skadad ”nyanländ” då hade det minsann tagit fyr i h…..t. Gosse, vad vi hade fått se för fackeltåg och ljusseremonier! Tänk alla politiker som vikit sig dubbla och blottat både strupe och ände. Det hade krävts ursäkter till höger och vänster och det hade tillsatts utredningar så att det stått härliga till. Men en vanlig Svensson beter sig inte på detta sätt. Så enkelt är det! Och att politiker och journalister gör skillnad på folk och ”folk” är precis vad som skapar dagens ”vi-och-dem” samhället.

    • Anonym

      Glöm inte alla ”Vi gillar olika”- manifestationer över hela jävla landet.

      Nu blir det på sin höjd ” kom ihåg att det är en ensam gärningsman och ingenting som har med vår invandring att göra”-attityd……. :(

  • Tomas O’Maely

    Om all media gjort som SVT och TV4 och inte publicerat bilderna skulle rånaren varit fri nu.
    Och han skulle kunna vara ganska säker på att aldrig åka fast heller.

  • Justice4all

    Vart finns denne ”man”??

  • Anonym

    En fråga jag ställer mig är. Hur gör polisen i vanliga fall vid sådana här liknande RÅN. Om man bortser från det här med spåret så har han ju vid ett flertal tillfällen rånat folk. Hur är prioriteringen?

    Att folk rånar ungdomar och varandra på T-banan är ju ingen nyhet. Men skiter polisen i det då? Att gå ut med bild gör dom ju aldrig nästan, men bryr dom sig inte om person rån? Om de hade tagit fast honom under något av alla de tidigare rånförsöken alternativt gett bild till ALLA ordningsvakter på T-banan om denna kille så hade kanske aldrig den här saken hänt?

    Polisen och Sverige jobbar så jävla ineffektivt så att onödiga brotts begås på grund av deras slapphet.

    Jag kräver bättre jobb av polisen och mindre sitta vid datorn och käka munkar. 

    • Anonym

       De påstår sig veta vem han är för att han redan tidigare rånat folk. Dock brydde de sig inte att försöka få fast honom. När filmen läckte ut blev det bråttom helt plötsligt.

      Vad har vi gjort för att förtjäna Kling o Klang?

      • Anonym

        Svaret är ”Allt” tydligen….. :(

  • Anonym

    Han skall dömas för mordförsök. Allt annat är fel.

    • Anonym

      Jag tvivlar starkt på att han kommer att få något straff av betydelse.

      • Anonym

        Håller med, man måste vara realistisk. Det kommer inte bli något straff att tala om.

    • Anonym

      Man får nog fan hoppas på ett medborgargarde……. :(

  • http://pulse.yahoo.com/_XQSXKH6WM4HOZKKBUOBK5ODZMU Birger Jarl

    Så för att han drack för mycket så förtjänade han att bli rånad ?
     
    Vad har du för moral egentligen ?
    Med tanke på din moral och dåliga grammatik, så misstänker jag att du har dina rötter i ett annat land.
     
    Om jag såg någon (full eller inte) som rammlade ner på spåret, så hade jag försökt hjälpa upp personen ifråga.

  • Anonym

    är man så full så får man skylla sig själv! hade han varit nykter så hade han inte ramlat ner på spåret från första början. dagens alkoholsamhälle… visst, det var fel av mannen att råna han, men måste alla gå värsta manhunt

    • Anonym

      Precis, och tjejer som går i kort och kort eller på annat sätt klär sig sexuellt utmanande får skylla sig själva när de blir våldtagna.

      Man måste ju ha lite vett och skam i kroppen när man går ut.

      • http://www.svenskarnasparti.se/ Hisingsbo

        Jag hoppas seriöst att ni båda är ironiska i era uttalanden.
        För om inte så är ni båda lika oönskade i det land jag vill att Sverige ska vara som rånaren i sig!

        • Anonym

          men alla ska tycka så synd om pappan. Han är småbarnsförälder och super sig så redlös att han inte kan stå upp, det kallar jag inte ansvarsfullt. rätt åt han.

          • http://www.facebook.com/people/Peter-Nilsson/100002161299559 Peter Nilsson

            Klart det inte är synd om honom, han skall ju straffas för att han inte hade mer att bli av med när han rånades av en ur vår nya adel.

            För övrigt gissar jag att du är P12:a och inte fått hår på pungen än med ditt uttalande

  • Snille

    Att plocka pengar ur fickorna på hjälplösa som inte orkar eller kan protestera ex barn, sjuka, skadade och gamla är väl en väl etablerad tradition bland sjuklöverns politiker. Om det så anländer 1 miljon somalier och araber till så ökar ju inte skatterna, – Reinfeldt gräver då bara ännu djupare i pensionärernas, barnens och de sjukas fickor.

    Vad är det då för skillnad på Reinfeldts beteende och T-banesnubbens beteende? – Vad vi ser är klassisk Zigenarekonomi.

  • Anonym

    Ibland önskar jag att det vore en av våra ministrar, företrädesvis Ullenhag, som skulle råka ut för muddring och rån av hans skyddslingar. ‘
    Jag vet, man får inte en annan ont, men han önskar ont för hela Sveriges befolkning.
    Så låt mig leva på hoppet.

  • Anonym

    I dagens DN pappersupplagan så uttalar sig Sven-Erik Alhem om att den här mannen kan (eller bör?) få ett väldigt strängt straff, maxstraff för grov stöld. Det gillar jag inte riktigt, det visar på vad som är fel på svenskt rättsväsende. De måste ordna upp sin rubriceringar, istället för att ösa ut godtyckliga domar. OM detta bara är ”stöld”, då är det inte grov stöld då mannen knappast hade 100 miljoner kronor i kontanter på sig. Däremot är det ju fel att kalla det för stöld, det borde alltid rubriceras som rån om man tar något från en annan person, oavsett om man har vapen eller hotar. Stöld borde det bara vara om man tar pengar eller saker från t.ex ett skåp, inte från en person.

    Dessutom borde inte strängare straff delas ut bara för att många tyckte det här var ett extra vidrigt brott, det är f-n inte någon rättssäkerhet. Rättsväsendet skall vara objektivt, inte agera känslomässigt och subjektivt. Det är ju just så de gör mot ”högerextremister” då rättsväsendet alltid tycker att ”högerextremister” är extra vidriga, därför får de 10 års fängelse om de felparkerar. Samma sak tvärtom, det är alltid synd om ”blattar” och därför får de aldrig några hårda straff oavsett vad de gör. Den här mannen räknas tydligen inte till dem eftersom han har gjort någon som strider mot PK-agendan, han är en politisk brottsling. PK-ismen försöker ju bygga ett spännande mångkulturellt samhälle där vi skall TVINGAS tycka om främmande svartfolk och ge dom alla våra pengar osv. i detta ingår även att vi skall TVINGAS till ”civilkurage” (utföra polisens och statsmaktens uppgifter åt dem gratis) och ”hjälpa varandra” osv. Politiker har länge jobbat för detta. Vad denna mannen gjorde, på bild dessutom, kan politiskt sett jämföras med ”högerextremism.” Hade han bara misshandlat vitingen (till döds?) hade alla skitit i vilket, men det här är uppenbarligen värre. Det måste helt enkelt vara politiskt obekvämt. Det kan ju också vara att det hamnade på bild, så alla kunde se det. De flesta sådana saker hamnar inte på bild.

    Oavsett hur det ligger till med den saken, så är rättssäkerheten obefintlig i Sverige. Rubriceringarna måste styras upp, det här går inte längre. Definitionen på rån borde skrivas om, detta borde vara rån. Det kunde också vara typ vållande till kroppsskada eftersom mannen inte hade vinglat upp och ramlat ner om han inte blev antastad på bänken. Det kunde vara framkallande av fara för annan, underlåtenhet att rapportera olycka. Det kunde vara mycket.

    Vad det INTE är, är stöld. Det är verkligen inte grov stöld. Alhem sade själv att han bara en gång tidigare fått någon dömd till maxstraff för grov stöld, då hade de just stulit typ 100 miljoner kronor. Det är bara tramsigt att kalla det för stöld, och vore ett allvarligt fel att doma för grov stöld här, oavsett vad man tycker om själva fallet. Lika illa som politiska domar, som att ”nazzar” får strängare straff för att de är ”nazzar”, trots samma brott som andra.

  • Gunther Grötleben

    Kan inte se annat än att han bara kan dömas för fickstöld.
    Det finns inget i våra lagar som tvingar oss att hjälpa nödställda.

    Personligen skulle jag vilja se honom hängd på Stortorget.

  • Anonym

    Han kommer att uppge att han är förföljd i sitt hemland, därav kortare straff, tidigare ej dömd så det blir villkorligt och häktestiden räknas in, välkommen till nya Sverige. Glömde PUT såklart

  • MartinA

    Man kan ge sig fan på att det är vi skattebetalare som betalar lägenheten?

  • Anonym

    Han kommer få max ett par månader men inte någon utvisning. 

  • Anonym

    Han kommer att neka, det spelar ingen roll hur mycket säkra bevis polisen lägger fram, det hör ju till bilden, de är alltid oskyldiga. Den här gången kommer han dock inte undan. Försök till mord borde det minst bli.

  • http://avpixlat.info Max Payne

    Då hoppas jag också att han döms till ett rejält straff, och att han därefter blir utvisad på livstid.

    Det måste bli ett slut på detta dalt med kriminella invandrare. I slutändan är det ändå de som begår brottet, då ska de också straffas för det. Att skylla på traumatisk barndom, traumatisk ”flykt” och andra ursäkter är i slutänden bagateller som man inte ska lägga någon vikt vid. Han är kriminell och han är en otroligt usel kriminell som nonchalant lämnar sitt offer i det utsatta läget.

 

Svenskarna minst rasistiska folket

Färre än fem procent vill helst bo etniskt homogent. I alla fall om man får tro vad svenskarna själva svarar i en internationell enkät.

Ge ett bidrag

Fria Tider tar inte emot skattemedel. Därför är vi helt beroende av stöd från våra läsare. Tack för din hjälp!


Donera med bank
Annons
Kultur
Foto: Kurt Löwenstein/Educational Center International Team

Erotik utan kön. Hur är det tänkt att gå till, undrar Paul Gottfried.

Fler nyheter
Philippe Giboulot/CC-BY-NC

Skulle spöa svensk ”gubbjävel” – fick ofrivillig gratislektion i karate istället. Ung invandrare angrep 64−åring med svart bälte.


HOTAS: Flera traditionella köksväxter och blommor hotar att försvinna när EU kräver att endast certifierade och industriellt framställda fröer ska få odlas i Europa i framtiden. Foto: Vidya365/CC-BY

Snart förbjudet att odla sin egen mat. Förbjudet ta sticklingar, fröer, sätta potatis.


Över denna tomt går gamla Göta landsväg, här ska en 2 800 kvadratmeter stor moské byggas. Foto: Fria Tider

Här red Gustav Vasa eriksgata – nu byggs jättemoské på platsen. Vill ha böneutrop från 28 meter hög dubbelminaret.


HÄKTAD: Denne 28-årige man har delvis erkänt att han mördade Jonna Rask. Foto: Privat

Mordet i Oslo: Här är de häktade ”svenskarna”. Svenska Jonna Rask, 26, mördades i en lägenhet i Oslo.


En schweizisk väljare har precis fyllt i "Ja" på valsedeln och stöder alltså parlamentets förslag om skärpta krav för asylsökande. Foto: Fria Tider

Schweiz folk­omröstar om asyl­invandringen. Kräver krafttag mot illegal invandring.

Efterlysningar

Här visas efterlysningar av personer i Sverige och internationellt. Du hittar fler efterlysningar i vår avdelning Blåljus

EFTERLYSTA. Foto: Polisen

Inlagd 16 maj 2013
Misshandlade och rånade kvinna – fastnade på bild

Läs mer

EFTERLYST. Waseem Al-Jubouri, 22. Foto: Polisen

Inlagd 15 maj 2013
Efterlyst för synnerligen grov misshandel

Läs mer

Mannen på bilden är efterlyst misstänkt för stöld av två vattenskotrar. Foto: John Lundholm

Inlagd 12 maj 2013
Här försvinner tjuvarna efter fräck stöld av vattenskotrar

Läs mer

 

Inlagd 8 maj 2013
Han jagas för danskt tonårsmord

Läs mer

KLANTIGT. De båda afghanska rånarna tog flera bilder av sig själva efter rånet.

Inlagd 5 apr 2013
Klantiga rånare skickade bilder på sig själva till offret

Läs mer

"HEMMA" IGEN: Jonis Mahmood, 18, greps för mord i Thailand. Nu trots iraniern, som har svenskt medborgarskap, befinna sig i Sverige igen.

Inlagd 31 mar 2013
Mordmisstänkt tros ha flytt till Sverige

Läs mer

Senaste nyhetsbilder

Här visas de senaste bilderna från våra bildleverantörer. Du länkas direkt till fotografens webbplats.

Vetenskap
SMARTARE ÄN VI? Hötorgshandel i Stockholm sent 1800-tal. Foto: Stockholms stadsmuseum

Forskarlarm: Vi blir dummare och dummare. Lägre medelintelligens idag än på 1880‐talet.


Arnold Schwarzenegger, republikansk politiker. Zero_org/CC-BY

Studie: Starka män röstar höger. Är du man och lite klen.


SAMMA URSPRUNG? Kankan/CC-BY

Asiens språk kan ha sitt ursprung i istida Europa. Tiotusentals år gamla ord spårade.


Visa fler vetenskapsnyheter

Senaste nyttHeta ämnen
Tipsa redaktionen

Detta ärende gäller (obligatoriskt)

Ange en e-postadress (obligatoriskt)

Ämne (obligatoriskt)

Meddelande och/eller länk (obligatoriskt)

Bifoga fil (frivilligt)

Spamkontroll: (svara på frågan)
Vad heter Sveriges huvudstad? 

Senaste kommentarer
Gilla oss på Facebook
Annons