Polisannons i Metro.

Polisannons i Metro.

Polis: Invandrare bakom alla åldringsbrott

Publicerat den 9 augusti 2010 kl 22:44
Har den nya sortens brottslighet en mångkulturell förklaring? Enligt en anonym polis som skickat en insändare till Politiskt Inkorrekt är det utan tvekan så.

Gilla artikeln på Facebook

Dela/Skriv ut

Insändarskribenten skriver:

Flera gånger i veckan åker jag hem till våra äldre och svaga som blivit utsatta för smutsiga åldringsbrott (där någon tränger sig in i lägenheten och lurar/misshandlar den gamla tills de får alla värdesakerna) och ber om ett signalement på vem som begått detta hemska övergrepp. Varje gång beskrivs gärningsmannen som invandrare från en speciell folkgrupp. Inte en enda gång under hela min poliskarriär har jag fått gärningsmännen beskriven som Svensk.

Detsamma gäller de tusentals personrånen där vår barn och svaga blir hotade och rånade på gator och torg, 95 procent av de hundratals gärningsmän jag fått beskrivna för mig anges av den utsatte vara invandrare.

Läs hela insändaren på Politiskt Inkorrekt

Efterhandsmodererat: Fria Tider ansvarar ej för innehållet nedan

Regler: Håll god ton. Förtal, hotelser, publicering av personuppgifter, vulgära inlägg och irrelevanta utläggningar om folkgrupper som inte uppenbart har med artikeln att göra plockas bort och kan leda till blockering. Inlägg får gärna vara kontroversiella men håll dig till ämnet och följ svensk lag.

Twingly bloggsök link:http://www.friatider.se/polis-invandrare-bakom-alla-aldringsbrott Bloggar om denna artikel
  • TK

    Och ni kommunister

    Är ni stolta över detta? Detta vill ni ha mer av?? Hur fan tänker ni?

  • http://cavatus.wordpress.com Cavatus

    Denna polismans insändare visar på hur Sverige ser ut bakom den sörgårdsidyll som journalisterna styvnackat förmedlar. Detta är ett oerhört svek mot svenska folket att de inte får reda på hur den politik blir som de röstat fram val efter val. Därför måste vi tillsammans, vi som läser ocensurerade nyheter, tillsammans dra vårt strå till stacken. Vi kan sprida länken till Julia Caesars krönikor (korta.nu/jc) i mejl och på annat sätt (särskilda flygblad finns), vi kan sprida andra flygblad (många finns att välja på på flygbladssidan (korta.nu/flygblad) och vi kan skicka mejl till våra vänner och upplysa om vansinnigheterna som aldrig rapporteras. Här finns detaljerad beskrivning om hur ni gör, t o m om ni inte vill outa:

    http://www.box.net/shared/hze15nhyiz

  • carl@lundstrom.com

    Det skall bli intressant om 10-20 år att se forskningen om hur den svenska polisen lyckades bli sämst i Europa på så kort tid.

    Jag gissar att det hör samman med Socialdemokraternas omvandling från ett väl förankrat arbetarparti till ett proffessionellt, PR-drivet extremistparti. Partibok har nog ”alltid” varit ett villkor för befordran, men nu när det knappt finns några svenska sossar söder om Dalälven går naturligtvis dugligheten i det tillgängliga urvalet ner mot noll.

    Att moderaterna skulle vara annorlunda har nog många hoppats. Inte jag. Sedan cirkusen med Bo Lundgrens ”valstugegrobianer” och Rheinfelts misslyckade ministerutnämningar vet vi att moderaterna är för svaga för att försvara en duglig medarbetare när vänstermedia blåser till attack. Att då ändra partibokskravet för polischefer från (s) till (m) har ingen effekt. Ingen polisman med självbevarelsedrift ställer sig upp och kämpar för reformer, med politiska överordnade som kommer att svika honom vid första vindstöt.

    Överhuvud taget, så länge sjuklövern består, kommer ingen polis med egen hjärna att bli befordrad till någon hög (känslig) post. Sådana personer är per definition politiskt opålitliga.

    För sjuklövern är politikens krav långt överordnade resultatet.

  • Il Padre

    För något år sedan hade SVT ett inslag om prostitutionen ute i Europa och om jag minns rätt fokuserade man på gränsen mellan Tyskland och Tjeckien och framförallt intervjuade boende i den nedgångna tjeckiska gränsstaden. I repotaget intervjuades samtidigt en yngre zigensk hallick som hade ett ”stall” med unga zigenarflickor. Utan att blinka förklarade han att de var tvungna att lyda honom annars skulle han ta livet av dem. Nu är naturligtvis alla romer inga potentiella mördare, men vi kan ändå ska ha klart för oss att de levnadsvillkor de lever under utanför Sveriges gränser inverkar starkt på deras normer och sätt att vara och att detta per automatik INTE förändras om de besöker Sverige! Att förneka faktum kan aldrig vara klokt och ger framförallt ingen chans att komma åt problemen.

  • http://www.realisten.se Jonas

    Rubriken är något missvisande då många av åldringsrånarna inte är invandrare utan zigenare som drar från land till land. De är mer turister i brott då de bara är här kortare perioder och sedan åker till nästa land.

  • Anders R.

    Är annonsen på bilden ett foto av en faktiskt annons eller är det ett montage?

    Om den avbildar en faktiskt annons kan den knappast vara laglig.

    • Bella

      Faktiskt annons. Vet inte hur det är just i dag, men bara för något år sedan fanns en liknande annons uppe i tunnelbanan i Sthlm.

      • Mats

        Just den där annonsen är nåt i stil med 10 år gammal, men det har funnits liknande uppe ganska nyligen. Nuförtiden brukar det stå typ ”Vi söker speciellt dig som är tjej eller har annan etnisk bakgrund än svensk”

    • micke

      2004 satt den där affischen på alla spårvagnar i gbg.. säkert aktuell än idag

  • Mårten Gås

    Hörde talas om att det i Örebro varit ett ”fotbollshuliganbråk” nu i helgen. Påstods i massmedia att det var fotbollssupportrar från Malmö och Örebro som ”bråkade”.

    Sanningen enligt de jag talat med var att ca 30-50 Rosengårdsblattar inresta från Malmö kastade flaskor mot ÖSK-supportrar, barnfamiljer och vanliga svenska semestergäster på en uteservering.

    Tjugoen (21) poliser var kommenderade för att bevaka rosengårdsblattarna (eller som tidningarna skriver: ”fotbollssupportrar från Malmö”.

    Om vi då applicerar ovanstående annons på de 21 kravallutrustade poliserna med batong, hjälm och tjänstepistol som bara stod och gapade fånigt utan att försöka göra något annat än att bajsa på sig av rädsla för tonårsungarna:

    En snut var kommenderingsledare = Dvs. den snut som hukade bakom polisbussen och skrek i mobiltelefonen: Hjälp, skicka förstärkning!!

    Av de 20 darrande små poliserna som var kvar, stod 4 stycken och oroade sig för om de skulle bli rufsiga i håret av hjälmen och varför de manliga poliserna inte gjorde något. Utöver detta grät 3 stycken till kjolpoliser av rädsla inne i bussen där de gömt sig.

    Av de 14 övriga trippade några stycken fram till den minste av rosengårdshuliganerna, plutade på munnen och sa ”men lille söte gossen, kom med oss här istället här bakom hörnet så får vi prata lite…” Resten av samma sort gjorde som kjolpoliserna inne i bussen, dvs. grät.

    De 7 manliga snutarna som var kvar var 3 alltför feta för att röra sig och de 4 som var kvar av allihopa de ropade i kör: ”Kuusinet, dy kompis, inte kasta på mig, typ, kasta på svenne därborta”.

    • http://sverigedemokraterna.se/ Robin Shadowes

      HBT-snutarna hukade sig väl vid backspegeln och mejkade sig?

  • Anonym

    den där polisannonsen är väldigt märklig, polisen söker alltså specifikt efter flater och transfolk från utlandet. inte undra på att vårat land går åt helvete.

  • Nisse77

    Polisen har nog varit medvetna om allvaret länge nu. Nu vågar de trotsa order uppifrån dock anonymt.
    Blir intressant när någon av dem träder fram i någon av våra grannländers media iklädd uniform och berättar sanningen.
    Sparken lär han ju få men det lär han eller hon redan vägt in i beslutet.

  • Dr Hugg

    Och plötsligt ligger fakta på bordet. Bara för vår lagstiftande församling (riksdagen) och polismyndigheten att sätta tänderna i vidrigheterna.

Ge ett bidrag

Fria Tider tar inte emot skattemedel. Därför är vi helt beroende av stöd från våra läsare. Tack för din hjälp!


Donera med bank
Annons
Kultur
Foto: Kurt Löwenstein/Educational Center International Team

Erotik utan kön. Hur är det tänkt att gå till, undrar Paul Gottfried.

Fler nyheter
Bana Bisrat från Megafonen talar på en demonstration i mars i år. Foto: Wikimedia Commons

Så är Rädda Barnen inblandade i Husbykravallerna. Samarbetar med Megafonen.


Philippe Giboulot/CC-BY-NC

Skulle spöa svensk ”gubbjävel” – fick ofrivillig gratislektion i karate istället. Ung invandrare angrep 64−åring med svart bälte.


HOTAS: Flera traditionella köksväxter och blommor hotar att försvinna när EU kräver att endast certifierade och industriellt framställda fröer ska få odlas i Europa i framtiden. Foto: Vidya365/CC-BY

Snart förbjudet att odla sin egen mat. Förbjudet ta sticklingar, fröer, sätta potatis.


Över denna tomt går gamla Göta landsväg, här ska en 2 800 kvadratmeter stor moské byggas. Foto: Fria Tider

Här red Gustav Vasa eriksgata – nu byggs jättemoské på platsen. Vill ha böneutrop från 28 meter hög dubbelminaret.


HÄKTAD: Denne 28-årige man har delvis erkänt att han mördade Jonna Rask. Foto: Privat

Mordet i Oslo: Här är de häktade ”svenskarna”. Svenska Jonna Rask, 26, mördades i en lägenhet i Oslo.

Efterlysningar

Här visas efterlysningar av personer i Sverige och internationellt. Du hittar fler efterlysningar i vår avdelning Blåljus

EFTERLYSTA. Foto: Polisen

Inlagd 16 maj 2013
Misshandlade och rånade kvinna – fastnade på bild

Läs mer

EFTERLYST. Waseem Al-Jubouri, 22. Foto: Polisen

Inlagd 15 maj 2013
Efterlyst för synnerligen grov misshandel

Läs mer

Mannen på bilden är efterlyst misstänkt för stöld av två vattenskotrar. Foto: John Lundholm

Inlagd 12 maj 2013
Här försvinner tjuvarna efter fräck stöld av vattenskotrar

Läs mer

 

Inlagd 8 maj 2013
Han jagas för danskt tonårsmord

Läs mer

KLANTIGT. De båda afghanska rånarna tog flera bilder av sig själva efter rånet.

Inlagd 5 apr 2013
Klantiga rånare skickade bilder på sig själva till offret

Läs mer

"HEMMA" IGEN: Jonis Mahmood, 18, greps för mord i Thailand. Nu trots iraniern, som har svenskt medborgarskap, befinna sig i Sverige igen.

Inlagd 31 mar 2013
Mordmisstänkt tros ha flytt till Sverige

Läs mer

Senaste nyhetsbilder

Här visas de senaste bilderna från våra bildleverantörer. Du länkas direkt till fotografens webbplats.

Vetenskap
Honungsbi. Foto: Flickr/Ryan Wick

Dresserade honungsbin letar landminor i Kroatien. Små bevingade insekter ska i framtiden rädda liv.


 

Svenskarna minst rasistiska folket. Färre än fem procent vill helst bo etniskt homogent.


SMARTARE ÄN VI? Hötorgshandel i Stockholm sent 1800-tal. Foto: Stockholms stadsmuseum

Forskarlarm: Vi blir dummare och dummare. Lägre medelintelligens idag än på 1880‐talet.


Visa fler vetenskapsnyheter

Senaste nyttHeta ämnen
Tipsa redaktionen

Detta ärende gäller (obligatoriskt)

Ange en e-postadress (obligatoriskt)

Ämne (obligatoriskt)

Meddelande och/eller länk (obligatoriskt)

Bifoga fil (frivilligt)

Spamkontroll: (svara på frågan)
Vad heter Sveriges huvudstad? 

Senaste kommentarer
Gilla oss på Facebook
Annons