OK att kasta skor – men bara för muslimer

Publicerat den 11 april 2010 kl 16:19
Muslimer i England får nu, utan att riskera att åka fast, kasta skor vid demonstrationer. Skokastandet ses som en kulturell gest.

Gilla artikeln på Facebook

Dela/Skriv ut

”Bush”. En palestinsk man visar skor avsedda att kastas på USA:s förre president. Foto: Getty Images

ENGLAND. Britter får enligt lag inte bete sig våldsamt i demonstrationståg. Om de inte är muslimer. För då är det tillåtet att kasta skor. Skokastandet skall inte längre ses som våldsamheter, enligt brittisk domstol och polis, utan som en rituell muslimsk symbolhandling. Detta trots att flera brittiska polismän skadats av muslimska skor.

Times Online rapporterar nu att en ny speciell praxis införts i England. 70 muslimer åtalades förra året för våldsamt uppträdande, då de under en demonstration utanför Israels ambassad kastat skor. De våldsamma muslimerna kommer nu av allt att döma inte att dömas till fängelse. Anledningen: den brittiska polisen hade meddelat muslimerna att skokastning är tillåtet.

Skor och skosulor ses som orena i den muslimska världen, att kasta sin sko mot någon eller slå någon med sin sko är ett muslimskt sätt att visa starkt ogillande. I december 2008 kastade en arabisk man en sko mot USA:s dåvarande president George Bush och hyllades efter det i de muslimska delarna av världen. Kort efter attacken mot George Bush förklarade muslimska företrädare för Metropolitan-polisen i England att de hade intentionen att ta med sig skor i sina demonstrationer mot Israel på Downing Street. Polisen hade då svarat att det var OK.

En av de åtalades advokater säger att domstolen meddelat att de troligtvis inte kommer att döma de våldsamma muslimerna till fängelse, då den ser skokastandet som en rituell symbolhandling – och inte som en kriminell våldshandling. Domare Deniss säger att skokastande inte kan ses som ett brott, då det är en ”politisk gest”.

Under en demonstration utanför det amerikanska konsulatet i Edinburgh kastades det dussintals med skidpjäxor och träskor.

Tre polismän skadades i den attacken.

RA.

Omodererat: Fria Tider ansvarar ej för innehållet nedan

Twingly bloggsök link:http://www.friatider.se/polisen-muslimer-far-kasta-demonstrationsskor Bloggar om denna artikel
  • Robin Shadowes

    Finns ingen som helst anledning att kasta skor på mussarna. Jag föredrar att ha dem på fötterna. Däremot kan jag tänka mig att kasta bacon och hundskit på dem om dom först kastar sina dojjor på mig.

  • För Sverige

    Cavatus, givetis har du helt rätt! Vi i väst, av någon oförklarig anledning, låter muslimerna köra över oss. Och resultatet av det kommer att vara, om vi inte börjar se vad som händer, är att vi är fucked!

    Sverige och resten av Europa behöver vakna upp NU! För innom en inte alltför lång framtid är det för sent! Och för de som tvivlar, kolla runt på nätet om Islam, och se är det verkligen vad du vill ha för dig och dina barn!!!

  • Chris

    Oj då! Tvångsgifte med barn och fullföljande av äktenskapet ses också som en rituell muslimsk symbolhandling, precis som självmordsbombning. Jobbiga tider framöver…

  • Birger

    Så jä… trött man blir. Ska dessa jä… kamelryttare få diktera hela vår existens på vår egen kontinent?! Till och med halalslakt får genomföras i Europa numera! Nä, tvinga dem att anpassa sig. Vart tog uttrycket ” ta seden dit man kommer” vägen? Undrar varför jag blivit rasist?

  • Arge Surfarn

    England kommer inom en snar framtid att drabbas av enorma konflikter.

  • Frank

    man hade kunnat tro att det är ett skämt om man inte visste att det handlade om muslimer….

  • http://www.aktualia.wordpress.com Cavatus

    Denna eftergivenhet kommer att bli västvärldens undergång. Den eftergivna på gränsen till slappa barnuppfostran som vuxit fram under årtiondenas lopp appliceras nu på dessa infantila individer (eftersom de uppför sig som små barn) så att de hela tiden kan flytta fram sina bopålar.

    http://www.korta.nu/flygblad

  • Anon

    Så om en religion har som ritual att kasta sten så skulle det också vara okay?

    Religiösa har monopol på våld nu? Awesome…

  • Patrik

    Det är på en femårings nivå att kräva att få kasta skor.

  • David

    Vad i hela helv…

Ge ett bidrag

Fria Tider får inga skattemedel. Därför är vi helt beroende av stöd från våra läsare. Tack för din hjälp!


donera med bank
Annons
Live TV
Live TV


Annons
Kultur
Montage: Fria Tider

Frankfurtskolan under luppen. Paul Gottfried skriver om uttrycket som vänstern inte vill höra.

Nyheter
John Derbyshire.

Tecken i tiden. Ännu en konservativ legend har rensats ut i det allt mer vänsterkorrekta USA.


Pressbild: KD

Birro med KD på första maj. Även veteranen Ingegerd Troedsson, 82, ska tåga med KD i år.


FINNS INGA SVENSKAR. Invandrarakademikern Michael Azar har genomskådat svenskarna. Vår gemenskap bygger på rasism och är "bara fantasier".

Svenskhet existerar inte men när den existerar är den rasistisk. Så går tongångarna när SvD bjuder in kulturmarxister till diskussion.

Efterlysningar

Här visas efterlysningar av personer i Sverige och internationellt. Du hittar fler efterlysningar i vår avdelning Blåljus

Facebook

Inlagd 20 maj 2012
Han söks för attacken mot Hanna Wigh

Läs mer

Faksimil ur polisens efterlysning.

Inlagd 11 maj 2012
Sparkade liggande man i huvudet

Läs mer

Foto: PressTV.ir

Inlagd 9 maj 2012
Interpol efterlyser Iraks vicepresident

Läs mer

Känner du igen kvinnan på bilden? Kontakta Efterlyst på 08 702 00 90.

Inlagd 27 jan 2012
Livscoach lurade klienter på 700 000 kr

Läs mer

Foto: Polisen

Inlagd 8 jan 2012
Våldtog i tunnelbanan – fastnade på bild

Läs mer

Flashback

Inlagd 28 dec 2011
Försvunnen flicka framträdde på Flashback

Läs mer

Danska Ekstrabladet (vänster) och svenska Kvällsposten (höger).

Inlagd 9 okt 2011
Svensk specialitet: Anonymiserad efterlysning

Läs mer

Nöje
SÅGAD. Sina Samadi, alias Sean Banan, kan ha gjort Sveriges sämsta film - någonsin.

Sean Banan sågas totalt. Den 26-årige invandrar­komikern kan ha gjort Sveriges sämsta film någonsin, enligt kritikerna.

Senaste nyttHeta ämnen
Senaste kommentarer
Annons
Gilla oss på Facebook
Annons
Till Inkorrekta Butiken
Senaste webbtv
Vi tackar
Holländska · Erik B · Curator · Marcus Aurelius · Loffe · dacke · Clarkkent · fr.oskar h · Figaro · Fj5glqs3br · Stefan · Jern&betong · Gunnar l · · Ejron · Åke · Pontus å · Jan Georgsson · Grettir · Bo Johannes · Taxiåkaren · Erik Bergstr · Håkan · Tomas Omaely · Vikingen · Slasher · Magnus · jakob d · Tyr · Jörgen · Gåva · Curator · Ensamstående · Fingal O · NudasVerit · HonestJohn · sexleksaker · Nisse12 · Ålkraft · FredrikR · Suverän! · Broozooz · Nils A · Jan Lillie · Mats Bern · Bo Str. · Hemförsäkring · Bob · loqu · S.Lind · BLE · Joel · Pettson · Tjalle · Thord B · Robban · Erik Andersson · Mrmadmax · Rutger · Patrik b · Peterb dk · Witold · Casper · Näcken · Oxy · Surfa Anonymt · goderian2 · Sätermannen · Christian · Kalle · Markus · karan49 · teura.org · Julia Caesar · Nicke