”Rasbiologi” ska avslöja bussbombarna i Bulgarien

Publicerat den 28 juli 2012 kl 12:53

utrikes. I jakten på terroristerna som låg bakom den troligen utvecklingsstörde självmordsbombaren som sprängde en buss med israeliska turister tar polisen nu hjälp av antropologer och gen-forskare - för att kunna avgöra från vilken folkgrupp självmordsbombaren var.

Gilla artikeln på Facebook

Dela/Skriv ut

Sex människor dog när en självmordsbombare sprängde sig själv på en turistbuss i Bulgarien. Sedan dess har de ansvariga jagats. Bulgarisk polis tar nu hjälp av modern genteknik och antropologer för att utröna varifrån självmordsbombaren kommer och hoppas därmed kunna få tag i den ansvariga terrorgruppen. Det skriver Daily Mail.

Forskare som arbetar för den brittiska säkerhetstjänsten har besökt Bulgarien och fått blodprover, med vilka de hoppas kunna avgöra om bombaren var från Storbritannien.

Enligt uppgifter har också en rest av bombarens kranium sänts till antropologer i Bulgariens huvudstad Sofia, i hopp om att de ska kunna utröna vilken nationalitet han tillhörde.

Fria Tider har tidigare skrivit om bombaren och att rättsläkare spekulerade i att han kunde ha varit utvecklingsstörd, då hans hjärna var underutvecklad. Det spekuleras också i att han kan ha blivit lurad till att utföra attacken och att bomben utlöstes via fjärrkontroll.

Efter attacken var Israel snabba med att anklaga Iran för dådet, som dock nekade och menade att de aldrig skulle utföra en så feg attack på oskyldiga människor och svarade med samma mynt och anklagade Israel för att ligga bakom attacken.

Köp boken här!

Efterhandsmodererat: Fria Tider ansvarar ej för innehållet nedan

Regler: Håll god ton. Förtal, hotelser, publicering av personuppgifter, vulgära inlägg och irrelevanta utläggningar om folkgrupper som inte uppenbart har med artikeln att göra plockas bort och kan leda till blockering. Inlägg får gärna vara kontroversiella men håll dig till ämnet och följ svensk lag.

Twingly bloggsök link:http://www.friatider.se/rasbiologi-ska-avsloja-bussbombarna-i-bulgarien Bloggar om denna artikel
  • Anonym

    Men var är ”Kubasvensken” – Mehdi Ghezali? Expressen sa att han är i Örebro och att de skulle återkomma med mer information. Det kom ingen mer information. Advokaten sa att Mehdi Ghezali var i Örebro och idkade familjeliv men att han inte varit i kontakt… sedan tyst och inget mer. Var är Mehdi Ghezali?

    • Anonym

      Jag är säker på att Mehdi har ett finger med i spelet på ett eller annat sätt. Konstigt att man inte visat något livstecken från Mehdi i medierna än.

  • http://www.facebook.com/people/Peter-Nilsson/100002161299559 Peter Nilsson

    Varför skickade man inte skallen till Socialdemokraterna här i Sverige. De inrättade ju ett helt institut som jobbade med rasbiologi…..

    • Anonym

      Något fel på rasbiologi? Flertalet som ”lobbade” för institutet, och tillsist fick det, tillhör (tillhörde) det här landets vetenskapliga elit, tex Svante Arrhenius, Wilhelm Leche, Frithiof Lennmalm osv.

      Först skull institutet finansieras och drivas av Nobelstiftelsen, och nobelkommitén för medicin röstade ja, dock sket det sig på något. Tillsist klev staten in och drev det istället. Institutet var dock inte socialdemokraternas, utan hade brett stöd i riksdagen från alla sidor.

      Detta var innan vårt land greps av det vansinne vi idag kallar politisk korrekthet..

  • http://pulse.yahoo.com/_UD4APONCHPAW4L5O2ZUEOSAD4E R. v. Frensen

    Ras existerar och är relevant också i mode och modellvärlden.

    Gick idag förbi en tv, det visades just Tyra Banks (?) Toppmodell-program från USA. Tvärstannade vid ordet ras, vilket användes flitigt, och tittade en liten stund. Alla berömda modeskapare, modeller, fotografer o.a., vem var där, diskuterade, sågade eller prisade vitt och brett olika rasegenskaper hos sina modeller.

    De prisade särskild vissa rasblandningar. Efter detta, när flickorna skickades till frisören, att ge dem en ny stil, förändrades de få blondinerna till olika graders brunetter, till vilka färgtoner som helst, bara inte blonda  eller ljusa.

    Hann också se de första fotograferingen med de nya frisyrerna. Då upptäckte juryn i sin förskräckelse, att dessa vithyade flickor såg med stark, färggrann, aggressiv make up ut som transvestiter, oavsett den nya, mörka hårfärgen. En av dem åkte också ut.

    • Anonym

       Det kan stämma till viss del, men enligt egen erfarenhet så är vita kvinnor gravt överrepresenterade i modesammanhang (även blonda) och på tidningsomslag (Vogue). Dessa är helt enkelt vackrast

      • http://pulse.yahoo.com/_UD4APONCHPAW4L5O2ZUEOSAD4E R. v. Frensen

        Mycket möjligt. Är inte insatt i ämnet.

        Vad gäller Tyra Banks modelltävlingen,  jag har sett programmet några gånger av nyfikenhet, är de flesta kandidater och juryn dock mörkhyade.

        Uppseendeväckande var dock den öppna diskussionen över olika rasliga egenskaper hos folk i programmet. Att man propagerar för rasblandningar, är dock vanligt. I sistone har propagandan dock blivit aggressivare, överallt, t.om i tv filmer kör stenhårt med detta. Praktiskt taget alla tv filmer och serier har nu 3 obligatoriska huvudlinjer: judiskt huvidrollsinnevare (eller en av dem), judisk högtid eller fest och en kärleksintrig mellan en vit kvinna och mörk man. Dock utan, att man i något sätt berör egenskaper, ursprunget, kulturen eller positiva sidor hos olika raser.

        • Anonym

          Jag förstår vad du menar, och har också upplevt detta. Men vad jag förstått så ses Tyra Banks tv-program inte speciellt seriöst av den ”riktiga” modebranschen. Top model som hon är programledare för har t.ex en väldigt oseriös jury (tänker på negern), och modellerna får ingen karriär. Men att det är mycket skadliga och dekadenta element i modevärlden är ett faktum.

  • Anonym

    Ras existerar när vita ska förlöjligas [_]

    Ras existerar när vita helt enligt lagboken diskrimineras [_]

    Ras existerar inte när vita systematiskt ersätts av andra raser, då är vi alla människor [_]

    Ras existerar inte när ickevita brutalt våldtar och mördar vita, det är en slump [_]

    ✘=nej ✔=ja

    Kryssa i och få alla rätt så vinner du en kaka.

    • http://farligatankar.wordpress.com Farliga Tankar

      Alla kommer från Afrika – utom vissa som erkänns status som ursprungsfolk och som därmed ska skyddas, och vissa som har rätt att ha ett eget land för sitt folk.

    • https://twitter.com/#!/Lotassen Sunngifu

       Vilken sorts kaka vinner man? En negerboll?

      • Anonym

        Tänkte snarare en chocolate chip cookie, med kinapuffar på. Vi vill ju inte exkludera någon, heller?

  • Joakim Fredriksson

    Hen var en människa.

  • Anonym

    Självklart var det en Hen. Varför forska mer i det? Case closed!

  • Anonym

    Fy fan Iran o Israel gör att allt för att anklaga varandra

    • http://patriaomuerte.bloggsida.se/ Caesar Apostata

      Varför menar du att dom inte skulle göra det? Politik ar ett smutsigt spel.

  • Anonym

    ”Bulgarisk polis tar nu hjälp av modern genteknik och antropologer för att utröna varifrån självmordsbombaren kommer och hoppas därmed kunna få tag i den ansvariga terrorgruppen.”
    Det här skulle aldrig gå i Sverige.

  • http://www.swedenconfidential.info/ AnnaKonda

    ”…att han kunde ha varit utvecklingsstörd, då hans hjärna var underutvecklad.”

    Stämmer inte detta på alla självmordsbombare? 

    • Anonym

      Vänsterpartist med miljöpartistisk profil

  • Anonym

    Men detta är ju inte möjligt, vi tillhör ju alla rasen människa och vi har alla rött blod?!!?!?! Skilja en människa från en annan? Hädelse!!!!!1

    • Anonym

       vi tillhör ju alla rasen människa

      Detta var väl ironi, eller……………!

      • Anonym

        Självklart var det ironiskt. :) Dock är detta med ”vi tillhör alla rasen människa” något som en del antivita idioter faktiskt påstår, tom ordagrant. (när vita skall förnekas rättigheter dvs, då finns vi inte. tillskillnad från när det skall talas om hur hemska vi minsann är – då finns vi) Inte nog med att de förnekar existensen av olika människoraser, de begriper inte ens skillnaden på ras och art.

        PS. Fånig bild.

        • Anonym

           Fånig bild ?
          Visst !

          Vill du ha fler ?

  • Anonym

    Mossad sapiens

    • Anonym

       Khazarer.

    • Nogger White

      Galerum claua

Ge ett bidrag

Fria Tider tar inte emot skattemedel. Därför är vi helt beroende av stöd från våra läsare. Tack för din hjälp!


Donera med bank
Annons
Kultur
Foto: Kurt Löwenstein/Educational Center International Team

Erotik utan kön. Hur är det tänkt att gå till, undrar Paul Gottfried.

Fler nyheter
Philippe Giboulot/CC-BY-NC

Skulle spöa svensk ”gubbjävel” – fick ofrivillig gratislektion i karate istället. Ung invandrare angrep 64−åring med svart bälte.


HOTAS: Flera traditionella köksväxter och blommor hotar att försvinna när EU kräver att endast certifierade och industriellt framställda fröer ska få odlas i Europa i framtiden. Foto: Vidya365/CC-BY

Snart förbjudet att odla sin egen mat. Förbjudet ta sticklingar, fröer, sätta potatis.


Över denna tomt går gamla Göta landsväg, här ska en 2 800 kvadratmeter stor moské byggas. Foto: Fria Tider

Här red Gustav Vasa eriksgata – nu byggs jättemoské på platsen. Vill ha böneutrop från 28 meter hög dubbelminaret.


HÄKTAD: Denne 28-årige man har delvis erkänt att han mördade Jonna Rask. Foto: Privat

Mordet i Oslo: Här är de häktade ”svenskarna”. Svenska Jonna Rask, 26, mördades i en lägenhet i Oslo.


En schweizisk väljare har precis fyllt i "Ja" på valsedeln och stöder alltså parlamentets förslag om skärpta krav för asylsökande. Foto: Fria Tider

Schweiz folk­omröstar om asyl­invandringen. Kräver krafttag mot illegal invandring.

Efterlysningar

Här visas efterlysningar av personer i Sverige och internationellt. Du hittar fler efterlysningar i vår avdelning Blåljus

EFTERLYSTA. Foto: Polisen

Inlagd 16 maj 2013
Misshandlade och rånade kvinna – fastnade på bild

Läs mer

EFTERLYST. Waseem Al-Jubouri, 22. Foto: Polisen

Inlagd 15 maj 2013
Efterlyst för synnerligen grov misshandel

Läs mer

Mannen på bilden är efterlyst misstänkt för stöld av två vattenskotrar. Foto: John Lundholm

Inlagd 12 maj 2013
Här försvinner tjuvarna efter fräck stöld av vattenskotrar

Läs mer

 

Inlagd 8 maj 2013
Han jagas för danskt tonårsmord

Läs mer

KLANTIGT. De båda afghanska rånarna tog flera bilder av sig själva efter rånet.

Inlagd 5 apr 2013
Klantiga rånare skickade bilder på sig själva till offret

Läs mer

"HEMMA" IGEN: Jonis Mahmood, 18, greps för mord i Thailand. Nu trots iraniern, som har svenskt medborgarskap, befinna sig i Sverige igen.

Inlagd 31 mar 2013
Mordmisstänkt tros ha flytt till Sverige

Läs mer

Senaste nyhetsbilder

Här visas de senaste bilderna från våra bildleverantörer. Du länkas direkt till fotografens webbplats.

Vetenskap
Honungsbi. Foto: Flickr/Ryan Wick

Dresserade honungsbin letar landminor i Kroatien. Små bevingade insekter ska i framtiden rädda liv.


 

Svenskarna minst rasistiska folket. Färre än fem procent vill helst bo etniskt homogent.


SMARTARE ÄN VI? Hötorgshandel i Stockholm sent 1800-tal. Foto: Stockholms stadsmuseum

Forskarlarm: Vi blir dummare och dummare. Lägre medelintelligens idag än på 1880‐talet.


Visa fler vetenskapsnyheter

Senaste nyttHeta ämnen
Tipsa redaktionen

Detta ärende gäller (obligatoriskt)

Ange en e-postadress (obligatoriskt)

Ämne (obligatoriskt)

Meddelande och/eller länk (obligatoriskt)

Bifoga fil (frivilligt)

Spamkontroll: (svara på frågan)
Vad heter Sveriges huvudstad? 

Senaste kommentarer
Gilla oss på Facebook
Annons