Val 2010. Centern hotar att åka ur riksdagen i valet om tre veckor. Av allianspartierna är det istället framförallt KD och FP som ökar mest. Sverigedemokraterna tappar, men har fortfarande god marginal ned till riksdagsspärren.
Gilla artikeln på Facebook
Både Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna backar i senaste opinionsmätningen från United Minds, till förmån för Alliansen. Centerpartiet är farligt nära att hamna under fyraprocentspärren och skulle alltså kunna bli utan riksdagsmandat efter valet. Sverigedemokraterna har med sina 5,6% god marginal kvar till riksdagsspärren och ser ut att ohotade ta sig in i riksdagen i valet om tre veckor.
Bättre går det för Kristdemokraterna och Folkpartiet som båda går starkt framåt, även Moderaterna ökar. Det gör att Alliansen med sina 48,1% är ungefär lika stora idag som vid valet för fyra år sedan (48,2%). Alliansens småpartier har dock under de senaste fyra åren tappat väljare till förmån för Moderaterna. För Centerpartiet är riksdagsspärren nu återigen ett hot då man i undersökningen endast lyckats få 4,2% av väljarstödet.
Splittring inom (s)
Socialdemokraterna hamnar på för partiet katastrofala 27,3% och enligt Aftonbladet växer nu kritiken inom partiet. Men Mona Sahlin uppges gäspa åt öppen kritik från tunga namn som Björn Rosengren och Kjell-Olof Feldt. Det är HBT-frågor och framförallt samarbetet med Vänstern som möter på internt motstånd.
– Vi socialdemokrater känner inte igen vårt parti. För många av oss är det smärtsamt att en röst på S nu också är en röst på V och MP, säger förre finansministern Kjell-Olof Feldt till Aftonbladet.
Soffliggarpartiet
Det största osäkra kortet inför valet är hur stor andel som avstår från att rösta på valdagen. Det så kallade ”Soffliggarpartiet” har varit näst respektive tredje största parti i de senaste två riksdagsvalen. Carl Melin säger till Aftonbladet att Socialdemokraterna tappar väljare till MP, Alliansen och soffan.
1013 personer deltog i United Minds väljarundersökning som genomfördes vecka 34.



















