Frankrike. Är du kriminell? Och invandrare? Då gör du klokt i att inte bråka med den franska polisen i fortsättningen. Nu vill president Nicolas Sarkozy införa en lag som gör det möjligt att plocka medborgarskapet från invandrare som begår allvarliga brott, till exempel våld mot tjänsteman.
Gilla artikeln på Facebook
Webbfrågan
Det var i ett tal i franska Grenoble, där invandrargrupper ägnat sig åt upplopp och slagits med polisen de senaste veckorna, som Sarkozy lovade att bråkstakarna skulle få det svårare att få ett franskt medborgarskap i framtiden.
Men den konservative presidenten ville också gå ett steg längre och helt enkelt utvisa de som begår grövre våldsbrott mot polis och ordningsvakter – oavsett om förövarna fått franskt medborgarskap eller inte. Det skriver den brittiska tidningen Daily Telegraph.
- Det franska medborgarskapet ska dras in för varje person som hotar en polis eller ordningsvakt till livet i fortsättningen, lovade Sarkozy i sitt tal.
I Sverige företräder inte något större parti en sådan linje – inte heller Sverigedemokraterna. De svenska Moderaterna föreslog dock i en utredning 2009 att medborgarskap borde kunna återkallas för kriminella invandrare som begått brott för att få sitt medborgarskap, eller fått det utställt på en falsk identitet. Samarbetspartierna och oppositionen protesterade högljutt mot förslaget och planerna fick läggas på is.








