SD-rekord i samtliga mätningar

Publicerat den 1 november 2012 kl 00:01

POLITIK. Sverigedemokraterna växer så det knakar. Under den gångna månaden slog partiet nytt rekord i samtliga publicerade opinionsundersökningar.

Gilla artikeln på Facebook

Dela/Skriv ut

Här är alla SD:s rekordsiffror under oktober månad:

Sifo: 7,7% (rekord, fjärde störst och vågmästare)

DN/Ipsos: 8,5% (rekord, tredje störst och vågmästare)

Sentio: 10,1% (rekord, tredje störst och vågmästare)

TV4/Novus: 6,5% (tangerat rekord, fjärde störst och vågmästare)

Expressen/Demoskop: 7,1% (tangerat rekord och vågmästare)

Aftonbladet/United Minds: 9,9% (rekord, tredje störst och vågmästare)

Metro/Yougov: 9,3% (rekord, tredje störst och vågmästare)

Mer uttömmande statistik finns att läsa på status.st.

Köp boken här!

Efterhandsmodererat: Fria Tider ansvarar ej för innehållet nedan

Regler: Håll god ton. Förtal, hotelser, publicering av personuppgifter, vulgära inlägg och irrelevanta utläggningar om folkgrupper som inte uppenbart har med artikeln att göra plockas bort och kan leda till blockering. Inlägg får gärna vara kontroversiella men håll dig till ämnet och följ svensk lag.

Twingly bloggsök link:http://www.friatider.se/sd-rekord-i-samtliga-matningar Bloggar om denna artikel
  • http://www.facebook.com/niclas.skoog.9 Niclas Skoog

    Tilltron till Sverigedemokraterna är överskattat. Finns det någon inom partiet som har en vettig åsikt riskerar han/hon att uteslutas. Ett parti som till 90% stödjer landsförrädaralliansen är inte mycket att hänga i granen. I synnerhet om man är arbetslös, pensionär eller långtidssjuk.

    • Sven Olsen – (argdansk)

      Du bör kanske läsa på lite bättre? SD stödjer där ett förslag är på linje med SDs politik – inte annars.

    • http://twitter.com/farang38 farang38

      Har du sovit ??

    • RobertSt2

      Godmorgon! Sovit gott??

    • MNIH

      Djurgårdare har ju inte mycket vett i skallen. Apa

  • Bollingerr

    Nedanstående är en debattartikel publicerad i Jyllands-Posten efter att författaren, Gunnar Sandelin, hade fått nej från de största svenska tidningarna här i vårt land.

    Sedan 1980 har Sverige beviljat drygt 1,6 miljoner nya uppehållstillstånd; majoriteten av dessa är permanenta (PUT). Förändringen sker just nu i rasande fart. Drygt en miljon tillstånd har beviljats under 2000-talet. Under de tre första kvartalen 2012 rör det sig om drygt 89 000 personer. I Migrationsverkets statistik ingår också tillfälliga uppehållsrätter för rörlig arbetskraft inom EU, gäststudenter etc., men dessa utgör totalt sett en mindre del. Uppehållstillstånden för arbetskraftsinvandrare utanför EU och deras anhöriga permanentas efter fyra års arbete i landet. Asyl- och anhöriginvandringen accelererar mest. Under 2012 och 2013 räknar Migrationsverket med att närmare 200 000 personer inom dessa kategorier ska ansöka om att få komma hit för att få permanent hemvist. Vilka journalister rapporterar om detta? 

    Siffrorna ovan är tänkta som en hållpunkt eftersom människor avlider, rör sig fram och tillbaka över gränser osv. Dessutom är Migrationsverkets statistik många gånger ofullständig och därför svårtydbar, särskilt vad gäller anhöriginvandringen. Ett annat mått på förändringen i demografin kan utläsas ur SCB:s befolkningsstatistik. Mellan 2000-2011 ökade antalet personer med utländsk bakgrund med 569 000. Under samma period var ökningen i befolkningen med svensk bakgrund 30 000. Det är en nitton gånger så stor ökning i jämförelse. Beräkningen är grundad på den nya definition som myndigheten övergick till 2003 som innebär att med utländsk bakgrund menas personer vilka är utrikes födda eller födda i Sverige med två utlandsfödda föräldrar. Skulle istället den tidigare definitionen av utländsk bakgrund med åtminstone en utrikes född förälder fortfarande gälla, blev skillnaden märkbart större. Då handlar det om en minskning på drygt 100 000 av befolkningen med svensk bakgrund.

    Hur man än räknar är det tydligt att det pågår en historisk befolkningsförändring i Sverige som varken vår politiska elit eller journalistkåren vill diskutera offentligt, men som många människor sedan länge märker i sin vardag. I den senaste partiledardebatten berördes inte frågan om vart någonstans gränserna för denna omfattande förändring av samhället ska dras. Eller finns det inte några sådana gränser? Fakta varken presenteras eller diskuteras, vare sig av regering eller av opposition. Det grundläggande problemet är emellertid att väljarna aldrig har tillfrågats om hur de anser att den mest laddade förändringen av samhället i vår tid ska hanteras. Våra ledande politiker och journalistkåren behandlar i stort dess konsekvenser som en icke-fråga. För dem är uppenbarligen etnicitet något oväsentligt eller onämnbart. Vår värld ska ju bestå av öppna gränser och alla invändningar mot en sådan världsordning anses vara grundade på okunskap, främlingsfientlighet eller rasism. 

    Varför den tankefiguren så länge har dominerat i media kan i viss utsträckning förklaras av att 41 procent av journalistkåren sympatiserar med Miljöpartiet. När det gäller asyl och migration är Miljöpartiet ett extremparti med en uttalad vision om fri invandring som också inkluderar full rätt för att alla som vill, att också få stanna här med tillgång till fulla sociala rättigheter. ”Ingen människa är illegal”, deklarerar partiet i sin programförklaring.

    Mer än hälften av de journalister som arbetar inom public service, som har i uppdrag att värna kravet på allsidighet i rapporteringen, sympatiserar med Miljöpartiet. 54 procent inom Sveriges Radio och 52 procent inom Sveriges Television gör det. Siffrorna kommer från professor Kent Asp vid JMG, Institutionen för kommunikation, medier och journalistik vid Göteborgs universitet i hans senaste undersökning från 2011 om journalistkårens partisympatier. 

    Den slutsats som Kent Asp drar är att Miljöpartiet får en mer gynnsam behandling än de andra partierna. ”Normalt sett är jag väldigt försiktig i sådana här sammanhang och jag skulle aldrig påstå något sådant om jag inte vore säker”, säger han. Enligt Kent Asp har Miljöpartiet en gräddfil i medierna genom sin unikt starka ställning bland svenska journalister. Det saknas en granskning av Miljöpartiet som jämfört med andra partier befinner sig i en fredad zon när det gäller bevakningen av politik, menar Asp. Kent Asp anser att journalisternas tillagsinställdhet gentemot Miljöpartiet också ger en positiv effekt på partiets opinionssiffror och valresultat. 

    Media har knappast uttalat ett kritiskt ord om regeringens uppgörelse med Miljöpartiet vad gäller att slopa kraven på giltiga identitetshandlingar till förmån för DNA-tester när det gäller anhöriga till asylsökande. Enligt Migrationsverkets prognoser tros cirka 20 000 -30 000 somalier återförenas med sina familjer här i år och nästa år. Detta antas i sin tur leda till en ökad invandring av nya asylsökande från Somalia. Därtill kommer en stark ström av asylsökande från Syrien som ingen i dagslägen riktigt kan förutsäga omfattningen av. Sverige har tagit emot mest irakier, somalier och unga asylsökande (”ensamkommande flyktingbarn”) inom EU och är nu också berett att ta emot flest syrier. År ut och år in ligger Sverige i topp vad gäller mottagande av asylsökande per capita i västvärlden, enligt UNHCR (FN:s internationella flyktingorgan).

    Samtidigt som regeringen gör upp i flyktingpolitiken med Miljöpartiet talar statsministern om att vi tar emot flyktingar enligt internationella konventioner. Det är en sanning med mycket stor modifikation. Det är bara en bråkdel av alla dem som sökt asyl i Sverige sedan 1980, cirka 10 procent, som enligt utlänningslagen och FN:s konvention kan definieras som flyktingar. Dessa är fortfarande i minoritet i dagens asylmottagande. Självklart ska människor som flyr för sina liv, även så kallade skyddsbehövande, få stanna. Men det är ansvarslöst, för att inte säga bedrägligt, att inte låta frågan komma fram i sitt rätta sammanhang. Där borde ingå de hundratals exempel på asylbedrägerier i stor skala som tidigare asylombudet Merit Wager så gott som dagligen under fem år rapporterat om på sin blogg. Nu senast har hon dokumenterat bedrägerierna i sin bok ”Inte svart eller vitt”, vilken i princip ställdes i medieskugga trots att journalister och politiska partier regelbundet besöker Wagers blogg.

    När handläggare och beslutsfattare på Migrationsverket berättar att de på grund av en dysfunktionell arbetsmiljö inte på ett rättssäkert sätt kan fatta beslut utan istället uppmanas att ”stämpla PUT”, urholkas också rätten till skydd och asyl också för dem som verkligen behöver det medan många som inte har någon rätt att vara här får stanna. Detsamma gäller när regeringen försöker ställa om asylinvandringen till arbetskraftsinvandring. Nästan hälften av de arbetskraftsinvandrare som beviljats uppehållstillstånd de senaste åren har ingen utbildning. Dessa beslut tas i ett läge med cirka en halv miljon arbetslösa på hemmaplan. 

    Den politik och handläggning som beskrivs ovan skapar konflikter. Många människor känner inte igen sig från den bild som ledande politiker och media ger. Folk ser i sin vardag hur samhället förändras och upplever att de inte får relevant information. Jag hör detta överallt. 

    När frågor som befolkningsförändring, asylbedrägerier och invandringens kostnader inte behandlas i offentligheten ljus växer sig istället frustrationen allt starkare. Ibland övergår den till vanmakt och även rent hat, vilket har manifesterat sig i vissa fält på nätet. Ska vi i framtiden slippa att krafter långt till höger om Sverigedemokraterna kapar denna explosiva fråga och därmed också drar till sig skaror som känner sig förda bakom ljuset, är det hög tid att politiker och medier slutar upp med att vilseleda medborgarna genom att utelämna relevanta fakta. Annars riskerar Sverige att bli ett riktigt obehagligt land att leva i.

    • Strandnypon

      Sorgligt nog är Sverige redan ett obehagligt land att leva i.
      Förmodligen blir det värre och värre.

      Journalistkåren är bara legosoldater i härskarens armé.

    • hollandska

      Vad skönt att en svensk journalist tar bladet från munnen. Vi får hoppas att fler följer hans exempel.

  • KimLandstrom

    Tycker verkligen synd om er äldre som har sett detta Sverige gå i sin grav med den politik som har regerat i detta land. Och troligtvis inte kommer få se när eventuellt SD styr opp detta land igen. Tycker verkligen synd om er och vad ni genomlidit. Och skamligt dålig pension har ni också.

  • Pg50

    Enkelt för Åkesson faktiskt. SD behöver inte göra någonting egentligen. Bara vänta. När M gjorde upp med MP i invandringsfrågan så skrev de under sin egen dödsdom. Konsekvensen för landet är så stor att det kan bara gå åt ett håll. 
    Det märkliga är att en så stor opportunist och taktiker som Reinfeldt lyckades hamna i den fällan han försatt sig i.

    SD behöver inte göra eller säga nåt egentligen. Bara vänta. Ingen politik har nånsin varit så omöjlig och orealistisk i Sverige. Alliansens politik är totalt verklighetsfrämmande och de funderar säkerligen just nu hur de ska ta sig ur detta med nån slags heder i behåll.
    Men som sagt SD behöver bara vänta.

    • surkart

      Visst är det så. Men Reinfelt trodde i sin enfald – och kanske tror det fortfarande – att han skulle kväsa partiet med det här agerandet. Som att anfall är bästa försvar. Men här misstog han sig verkligen. Verkligheten är alltid den största fienden inte minst för politiker med hybris. Det finns otaliga sådana exempel i historien.

    • Anonym

      Det är för mig mycket förvånande att inte fler medelsvensson har vaknat. Jag har väntat på ett allmänt uppvaknande i många år nu.

      • http://www.swedenconfidential.info/ Jan Ove Allan Malmgren

        Det tar tid. Man kan hoppas att varje medelsvensson som vaknat påverkar (minst) en yrvaken och denne påverkar i sin tur en yrvaken. Om två år kommer det då förhoppningsvis att vara 10-20 % nyvakna och då blir det väldigt intressant. En dag rasar 7-klöverns barrikad och då är tiden vår. 

      • http://twitter.com/farang38 farang38

        Medelsvensson är nog genuint seg !!

    • stereofil123

      Han blev väl lovad ett toppjobb inom EU. Vänta bara och se. Han kommer INTE att kandidera till ytterligare en period. 

      Sanna mina ord.

      • Anonym

        Mycket troligt.
        Inom EU eller något annat. Agendans hantlangare brukar ha något som väntar.

  • PekingNorroping

    Hoppas inte sionisterna stroppar Kasselstrand

    • http://www.svenskarnasparti.se/ Lumik 74

       Nä gör dom det så har partiet ingen framtid…

    • http://twitter.com/farang38 farang38

      Det är nog så att kommentarer som
      denna skrämmer bort många medelsvennsöner från denna sajt!

      • PekingNorroping

        O ja för alla vill ju ha sionism….

      • http://www.svenskarnasparti.se/ Lumik 74

         Eh med tanke på hur bra det går för fria tider,
        och att man gått förbi avpixlat (som har starka SD-kopplingar) som den ledande alternativa nyhetssidan i Sverige så stämmer det knappast…

  • BockenBruse

    Det var nog ett bra schack drag av Åkesson det där med nolltolerans…..kan han nu bara trycka upp SD till 51% så att jag kan komma hem igen.

    Må satan ta sjuklövern
    den politiska flyktingen

  • init100

    Med reservation för att artikeln är skriven av David Baas, legitimerad SD-hatare, är det här sant?

    http://www.expressen.se/nyheter/desperata-brevet-om-sdus-daliga-ekonomi/

    Låter ganska illa.

    • BockenBruse

      Vinklad propaganda av Expressen, haha media biter sig själva i svansen.

      Må satan ta sjuklövern
      den politiska flyktingen

      • init100

        Den ekonomiska biten verkar inte vara propaganda, eftersom de även ber om pengar på sin hemsida, som @twitter-609940222:disqus upplyste om.

        Sedan skulle det naturligtvis vara intressant om David Baas kunde utveckla lite vad han menar med Kasselstrands etnonationalism. Är det fortfarande palestina-artikeln som han surar över?

        • BockenBruse

          Jo ekonomin stämmer säkert. Utifrån detta är det guldläge för en SD hatare att skapa en höna utav en fjäder. Det har ju pågått i 40 år nu och Baas är född in i det skrået.
           
          Må satan ta sjuklövern
          den politiska flyktingen

    • http://twitter.com/Charlie_Lindh SD-trollet

      Att SDU har ont om cash stämmer nog, resten tar jag med en nypa salt. De ber om pengar på sin hemsida.

      http://sdu.nu/2012/10/30/satsa-pa-ungdomen-satsa-pa-framtiden/

      Jag har just skänkt 500:-

      • init100

        Är det inte lite märkligt att SDU skall behöva be om pengar, när moderpartiet får miljontals kronor i statsbidrag? Ligger det kanske något i att partitoppen försöker använda SDUs dåliga ekonomi till att svälta ut Kasselstrand? Det skulle vara väldigt tråkigt i så fall.

        • http://twitter.com/Charlie_Lindh SD-trollet

          Jag håller med dig. Men låt oss nu vänta lite och se vad som framkommer.

  • http://profile.yahoo.com/G3QZBFCCPDXFTMQCKEUA4G4DW4 Blackstaff

    Det går åt rätt håll!

  • http://www.facebook.com/people/Fredrik-Gulin/525224619 Fredrik Gulin

    Suveränt. Hoppas innerligt att SD fortsätter växa och få ett bredare inflytande. Sedan kan Ullenhag, Aftonbladet, Miljöpartiet osv. grina bäst de vill. 

  • http://profiles.google.com/morganjohansson84 morgan johansson

    Media håller på att tappa greppet, folk går inte på lögnerna och vinklingarna lika lätt längre. Alternativ media växer sig större för varje dag.
    <3 <3 <3 Internet <3 <3 <3

  • Sashiii

    Undrar varför.. Inget speciellt har väl hänt? Är det så att kunskaps nivån långsamt har byggts upp hos folken och nu är så många utbildade via internet m.m. att de förstår att SD är det ända valet?

  • http://www.aktualia.wordpress.com/julia-caesar Cavatus

    Härligt! Vår flygbladskampanj börjar ge resultat – förutom den bistra verkligheten som grinar medelsvensson rakt i ansiktet. DEN kan inte politikerna dölja för folket. I så fall måste de dela ut ögonbindlar.

    Här finns flygblad att ladda ned:

    http://www.korta.nu/flygblad

    • Sanningskommision

      Ett stort tack till dig Cavatus. Det ar tack vare dig och andra eldsjaelar som folk faktiskt borjar vakna nu.

  • Iron_Wolf

    Snöbollen rullar..

  • Svensson_1

    Finfint! :o )

 

Svenskarna minst rasistiska folket

Färre än fem procent vill helst bo etniskt homogent. I alla fall om man får tro vad svenskarna själva svarar i en internationell enkät.

Ge ett bidrag

Fria Tider tar inte emot skattemedel. Därför är vi helt beroende av stöd från våra läsare. Tack för din hjälp!


Donera med bank
Annons
Kultur
Foto: Kurt Löwenstein/Educational Center International Team

Erotik utan kön. Hur är det tänkt att gå till, undrar Paul Gottfried.

Fler nyheter
Philippe Giboulot/CC-BY-NC

Skulle spöa svensk ”gubbjävel” – fick ofrivillig gratislektion i karate istället. Ung invandrare angrep 64−åring med svart bälte.


HOTAS: Flera traditionella köksväxter och blommor hotar att försvinna när EU kräver att endast certifierade och industriellt framställda fröer ska få odlas i Europa i framtiden. Foto: Vidya365/CC-BY

Snart förbjudet att odla sin egen mat. Förbjudet ta sticklingar, fröer, sätta potatis.


Över denna tomt går gamla Göta landsväg, här ska en 2 800 kvadratmeter stor moské byggas. Foto: Fria Tider

Här red Gustav Vasa eriksgata – nu byggs jättemoské på platsen. Vill ha böneutrop från 28 meter hög dubbelminaret.


HÄKTAD: Denne 28-årige man har delvis erkänt att han mördade Jonna Rask. Foto: Privat

Mordet i Oslo: Här är de häktade ”svenskarna”. Svenska Jonna Rask, 26, mördades i en lägenhet i Oslo.


En schweizisk väljare har precis fyllt i "Ja" på valsedeln och stöder alltså parlamentets förslag om skärpta krav för asylsökande. Foto: Fria Tider

Schweiz folk­omröstar om asyl­invandringen. Kräver krafttag mot illegal invandring.

Efterlysningar

Här visas efterlysningar av personer i Sverige och internationellt. Du hittar fler efterlysningar i vår avdelning Blåljus

EFTERLYSTA. Foto: Polisen

Inlagd 16 maj 2013
Misshandlade och rånade kvinna – fastnade på bild

Läs mer

EFTERLYST. Waseem Al-Jubouri, 22. Foto: Polisen

Inlagd 15 maj 2013
Efterlyst för synnerligen grov misshandel

Läs mer

Mannen på bilden är efterlyst misstänkt för stöld av två vattenskotrar. Foto: John Lundholm

Inlagd 12 maj 2013
Här försvinner tjuvarna efter fräck stöld av vattenskotrar

Läs mer

 

Inlagd 8 maj 2013
Han jagas för danskt tonårsmord

Läs mer

KLANTIGT. De båda afghanska rånarna tog flera bilder av sig själva efter rånet.

Inlagd 5 apr 2013
Klantiga rånare skickade bilder på sig själva till offret

Läs mer

"HEMMA" IGEN: Jonis Mahmood, 18, greps för mord i Thailand. Nu trots iraniern, som har svenskt medborgarskap, befinna sig i Sverige igen.

Inlagd 31 mar 2013
Mordmisstänkt tros ha flytt till Sverige

Läs mer

Senaste nyhetsbilder

Här visas de senaste bilderna från våra bildleverantörer. Du länkas direkt till fotografens webbplats.

Vetenskap
SMARTARE ÄN VI? Hötorgshandel i Stockholm sent 1800-tal. Foto: Stockholms stadsmuseum

Forskarlarm: Vi blir dummare och dummare. Lägre medelintelligens idag än på 1880‐talet.


Arnold Schwarzenegger, republikansk politiker. Zero_org/CC-BY

Studie: Starka män röstar höger. Är du man och lite klen.


SAMMA URSPRUNG? Kankan/CC-BY

Asiens språk kan ha sitt ursprung i istida Europa. Tiotusentals år gamla ord spårade.


Visa fler vetenskapsnyheter

Senaste nyttHeta ämnen
Tipsa redaktionen

Detta ärende gäller (obligatoriskt)

Ange en e-postadress (obligatoriskt)

Ämne (obligatoriskt)

Meddelande och/eller länk (obligatoriskt)

Bifoga fil (frivilligt)

Spamkontroll: (svara på frågan)
Vad heter Sveriges huvudstad? 

Senaste kommentarer
Gilla oss på Facebook
Annons