Serien: Partiledardebatt med Åkesson

Publicerat den 12 oktober 2012 kl 09:00

serien. Publicerad med tack till Affes Statistikblogg

Gilla artikeln på Facebook

Dela/Skriv ut

 

 

 

 

 

Klicka för större bild

Efterhandsmodererat: Fria Tider ansvarar ej för innehållet nedan

Regler: Håll god ton. Förtal, hotelser, publicering av personuppgifter, vulgära inlägg och irrelevanta utläggningar om folkgrupper som inte uppenbart har med artikeln att göra plockas bort och kan leda till blockering. Inlägg får gärna vara kontroversiella men håll dig till ämnet och följ svensk lag.

Twingly bloggsök link:http://www.friatider.se/serien-partiledardebatt-med-akesson Bloggar om denna artikel
  • Anonym

    Otroligt bra bilder till texten. Tack Affe.

  • http://twitter.com/Charlie_Lindh SD-trollet

    Det här är satir, men tar man bort en eller två meningar från pratbubblorna har du debatten ungefär som jag upplevde den.

  • Anonym

    Briljant! En av Affes bästa.

  • goodkat

    Haha :) Klockers

  • Anonym

    Problemet med sådana här debatter är att man måste lägga sig på deras nivå. Jimmie Åkesson får helt enkelt dra en liknande tårdrypande historia om någon tolvårig flicka som brutalt våldtagits, någon tonårskille som misshandlats av ett gäng, eller en svensk flerbarnsfamilj som fått lämna hus och hem bakom sig för att det bostadsområde de en gång flyttade till inte längre är tryggt och säkert.

    Det är de politiskt korrekta som ställer grupper mot varandra, då måste Jimmie Åkesson göra det också. Så att folk förstår att invandringspolitiken inte bara kostar pengar, den kostar människoliv.

    • Anonym

      Mycket bra,så enkelt är det.

    • http://www.facebook.com/people/Peter-Nilsson/100002161299559 Peter Nilsson

       Han skulle kunna ta upp exemplet med Elin Krantz…..

    • Anonym

      Han kan väl dra exempel på personer på flykt som SD tänker hjälpa med de extra pengar de tar från vansinnespolitiken här hemma.

  • Tomas O’Maely

    Affe är rolig, riktigt rolig. Han får fram även de små nyanserna och antydningarna som gör en berättelse riktigt rolig.
    Heja Affe, fortsätt förgylla vår vardag.

    • http://www.aktualia.wordpress.com/julia-caesar Cavatus

      Handen är särskilt rolig. Den återanvänder han ibland spegelvänd i de olika bilderna. Det är mycket proffsigt gjort.

  • Anonym

    Hatten av för Affe!

  • Anonym

    Om dessa politiker är så goda så kan de ju ta emot ett par av dessa ”barn” i sitt hem. Nej just det politiker lever inte som de lär.

    • Anonym

      Lugn nu! Det blir snart ett tvång. För oss vanliga människor alltså; inte politikerna!!! :(

Senaste nyttHeta ämnen
Tipsa redaktionen

Detta ärende gäller (obligatoriskt)

Ange en e-postadress (obligatoriskt)

Ämne (obligatoriskt)

Meddelande och/eller länk (obligatoriskt)

Bifoga fil (frivilligt)

Spamkontroll: (svara på frågan)
Vad heter Sveriges huvudstad? 

Senaste kommentarer
Gilla oss på Facebook
Annons