Självmordsbombare dödade två vid kyrkoattentat

Publicerat den 24 september 2012 kl 07:15

NIGERIA. Många skadades och minst två dödades när en muslimsk självmordsbombare angrep en katolsk kyrka i Nigeria. Detta är det senaste dådet i en terrorvåg som krävt fler än 1400 liv sedan 2010.

Gilla artikeln på Facebook

Dela/Skriv ut

Poliskällor berättar hur en kvinna och ett barn dödades och 46 andra skadades, många allvarligt, när en bilburen självmordsbombare försökte köra in i Johanneskyrkan i staden Bauchi i norra Nigeria, rapporterar Reuters.

Två polismän som avdelats för att skydda söndagsgudstjänsten var bland de skadade, men skyddsåtgärder tros ändå ha hindrat fordonet att nå fram till byggnaden och orsaka långt större förluster.

Bakom dådet tros den muslimska organisationen Boko Haram ligga. Gruppen kräver en egen islamisk stat i norra Nigeria och har i en våg av terrorattentat mot den kristna delen av befolkningen dödat fler än 1400 människor sedan 2010, enligt nrk.no.

I samma stad dödade i juni 15 människor då en självmordsbombare körde en bil in i en annan kyrka.

Efterhandsmodererat: Fria Tider ansvarar ej för innehållet nedan

Regler: Håll god ton. Förtal, hotelser, publicering av personuppgifter, vulgära inlägg och irrelevanta utläggningar om folkgrupper som inte uppenbart har med artikeln att göra plockas bort och kan leda till blockering. Inlägg får gärna vara kontroversiella men håll dig till ämnet och följ svensk lag.

Twingly bloggsök link:http://www.friatider.se/sjalvmordsbombare-dodade-tva-vid-kyrkoattentat Bloggar om denna artikel
  • Anonym

    Islam = Satan

  • Anonym

    PANG sa det!

  • Tomas O’Maely

    Boko Haram som ligger bakom massmorden av 1400 kristna.

    Boko Haram tillhör samma religion (kärleken och fredens religion) som de ca 600 000 som kommit till Sverige i den pågående ”fredliga” jihad som  påhejade av 7-klövern drabbar oss just nu.

  • Anonym

    Skulle man inte kunna dela landet i en muslimsk och kristen del? 50% tillhör ju vardera religion. Det hade väl de kristna i den rika södra delen tjänat på så kunde islamisterna försöka klara sig på egen hand?

  • Anonym

    Var femte minut dödas en kristen på grund av sin tro.
    (Globalt sett).

Ge ett bidrag

Fria Tider tar inte emot skattemedel. Därför är vi helt beroende av stöd från våra läsare. Tack för din hjälp!


Donera med bank
Annons
Kultur
Foto: Kurt Löwenstein/Educational Center International Team

Erotik utan kön. Hur är det tänkt att gå till, undrar Paul Gottfried.

Fler nyheter
Philippe Giboulot/CC-BY-NC

Skulle spöa svensk ”gubbjävel” – fick ofrivillig gratislektion i karate istället. Ung invandrare angrep 64−åring med svart bälte.


HOTAS: Flera traditionella köksväxter och blommor hotar att försvinna när EU kräver att endast certifierade och industriellt framställda fröer ska få odlas i Europa i framtiden. Foto: Vidya365/CC-BY

Snart förbjudet att odla sin egen mat. Förbjudet ta sticklingar, fröer, sätta potatis.


Över denna tomt går gamla Göta landsväg, här ska en 2 800 kvadratmeter stor moské byggas. Foto: Fria Tider

Här red Gustav Vasa eriksgata – nu byggs jättemoské på platsen. Vill ha böneutrop från 28 meter hög dubbelminaret.


HÄKTAD: Denne 28-årige man har delvis erkänt att han mördade Jonna Rask. Foto: Privat

Mordet i Oslo: Här är de häktade ”svenskarna”. Svenska Jonna Rask, 26, mördades i en lägenhet i Oslo.


En schweizisk väljare har precis fyllt i "Ja" på valsedeln och stöder alltså parlamentets förslag om skärpta krav för asylsökande. Foto: Fria Tider

Schweiz folk­omröstar om asyl­invandringen. Kräver krafttag mot illegal invandring.

Efterlysningar

Här visas efterlysningar av personer i Sverige och internationellt. Du hittar fler efterlysningar i vår avdelning Blåljus

EFTERLYSTA. Foto: Polisen

Inlagd 16 maj 2013
Misshandlade och rånade kvinna – fastnade på bild

Läs mer

EFTERLYST. Waseem Al-Jubouri, 22. Foto: Polisen

Inlagd 15 maj 2013
Efterlyst för synnerligen grov misshandel

Läs mer

Mannen på bilden är efterlyst misstänkt för stöld av två vattenskotrar. Foto: John Lundholm

Inlagd 12 maj 2013
Här försvinner tjuvarna efter fräck stöld av vattenskotrar

Läs mer

 

Inlagd 8 maj 2013
Han jagas för danskt tonårsmord

Läs mer

KLANTIGT. De båda afghanska rånarna tog flera bilder av sig själva efter rånet.

Inlagd 5 apr 2013
Klantiga rånare skickade bilder på sig själva till offret

Läs mer

"HEMMA" IGEN: Jonis Mahmood, 18, greps för mord i Thailand. Nu trots iraniern, som har svenskt medborgarskap, befinna sig i Sverige igen.

Inlagd 31 mar 2013
Mordmisstänkt tros ha flytt till Sverige

Läs mer

Senaste nyhetsbilder

Här visas de senaste bilderna från våra bildleverantörer. Du länkas direkt till fotografens webbplats.

Vetenskap
Honungsbi. Foto: Flickr/Ryan Wick

Dresserade honungsbin letar landminor i Kroatien. Små bevingade insekter ska i framtiden rädda liv.


 

Svenskarna minst rasistiska folket. Färre än fem procent vill helst bo etniskt homogent.


SMARTARE ÄN VI? Hötorgshandel i Stockholm sent 1800-tal. Foto: Stockholms stadsmuseum

Forskarlarm: Vi blir dummare och dummare. Lägre medelintelligens idag än på 1880‐talet.


Visa fler vetenskapsnyheter

Senaste nyttHeta ämnen
Tipsa redaktionen

Detta ärende gäller (obligatoriskt)

Ange en e-postadress (obligatoriskt)

Ämne (obligatoriskt)

Meddelande och/eller länk (obligatoriskt)

Bifoga fil (frivilligt)

Spamkontroll: (svara på frågan)
Vad heter Sveriges huvudstad? 

Senaste kommentarer
Gilla oss på Facebook
Annons