Utrikes. Minst sju människor dog och elva skadades efter att en självmordsbombare sprängde sig själv på en polisbegravning i republiken Ingusjien i Rysslands oroliga kaukasusregion. Det rapporterar lokala myndigheter.
Gilla artikeln på Facebook
- Enligt preliminära rapporter inträffade tragedin efter att självmordsbombaren sprängde sig själv på en begravning, sa Akhmed Kotiyev, sekreterare i Ingusjiens Säkerhetsråd skriver den ryska nyhetsbyrån RIA Novosti.
Attacken inträffade i nordvästra änden av republiken på en begravning av en polisman som omkom i strid med milis i lördags. Minst sju dog och elva skadades enligt preliminära rapporter. Självmordsbombarens huvud är funnet.
Det är fortsatt oroligt i kaukasusregionen efter flera separatistiska krig i området. Under lördagen i närbelägna sunnitdominerade Dagestan sprängdes en bomb i en shiitisk moské och två beväpnade män öppnade eld mot besökarna – åtta personer skadades, rapporterar RIA Novosti.


























