Nya Sverige. Efter många övningar inför tänkta utlandsuppdrag valde Försvarsmakten i förra veckan att träna för krig hemma i Sverige. Men det var inte den gamle ryssen som skulle nedkämpas i det fiktiva scenariot. Istället övade man på att slåss mot svenskar som fått nog.
Gilla artikeln på Facebook
I övning Vintersols scenario har stora delar av de bebyggda områdena norr om centrala Boden behärskats av motståndsgruppen Mida milisia. Dessa områden säkrades under fredagen och omfattande spaningsverksamhet under natten mot lördag i samhällets nordvästra delar resulterade i att de sista delarna av upprorsmakarna kunde lokaliseras.
Efter detta startade förberedelserna för den insats som slutgiltigt skulle återställa ordningen i Boden, skriver Försvarsmakten på sin hemsida.
– Det blev rörigt inledningsvis med många skadeutfall vilket verkligen satte våra kunskaper på prov, berättar Sara Brännström, sjukvårdare ur trosskompaniet som understödde skyttekompaniets strider.
Övningen är en av de sista som utförs med värnpliktiga i Norrland. I Berga utanför Stockholm skedde det sista värnpliktsinrycket idag, rapporterar SR P4. Därefter bildas svenska statens nya yrkesarmé. Redan den första juli blir värnplikten vilande, och istället ska Försvarsmakten börja anställa soldater och sjömän. Därmed överges ett över 100-årigt pliktsystem och övergår i frivillighet.
























