Stieg Larsson var med på gruppvåldtäkt

Publicerat den 19 januari 2010 kl 08:07

Gilla artikeln på Facebook

Dela/Skriv ut

MER OM STIEGGATE

STIEGGATE. Efter att feministen och Expo-profilen Stieg Larsson dött har många varit inblandade i striden om hans kvarlåtenskap. Nu har Kurdo Baksi, vän till författaren och kurd, gett sig in i jakten och försöker även han tjäna en hacka på sin relation till den döde författaren. Med en egen bok ”Min vän Stieg Larsson” vill han ha en del av kakan och för att höja intresset för boken avslöjar han Stieg Larssons mörka hemlighet — hans skuld i en gruppvåldtäkt.

En sensommardag 1969 var Stieg Larsson ute med några vänner. Kvällen avrundades med att sällskapet gängvåldtog en flicka i yngre tonåren. Enligt Baksi deltog inte Stieg Larsson aktivt i gängvåldtäkten, men han valde att passivt beskåda hur tre av hans vänner våldtog flickan och gjorde ingenting alls för att stoppa den.

Trots att flickan skrek och grät och försökte komma undan, ansåg Stieg Larsson att lojaliteten mot vännerna vägde tyngre, enligt Kurdo Baksi. Uppgifterna ska ha kommit från Larsson själv och återges i boken som citeras av Västerbottens Folkblad.

”Det här var ett av de värsta minnen som Stieg någonsin berättade för mig. Det syntes på honom att flickans röst ännu ekade i honom, även efter att han skrivit tre romaner som handlar om utsatta, kränkta och våldtagna kvinnor” skriver Kurdo Baksi i boken.

Text: Widar Nord

Omodererat: Fria Tider ansvarar ej för innehållet nedan

Twingly bloggsök link:http://www.friatider.se/stieg-larsson-var-med-pa-gruppvaldtakt Bloggar om denna artikel
  • Jonas B.

    Kan någon få tyst på den där Baksi. Han förtalar Stieg Larsson å det grövsta.

  • http://www.galaxybloggen.se Mats

    Själv skriver jag inga romaner om hur dåligt jag mår efter att ha varit med om gruppvåldtäkter. Jag behöver inte för jag våldtar inte. Riktiga män våldtar inte.

    /Mats

  • Pingback: Polispedofil byggde karriären på genusfrågor - Tidningen Fria Tider

  • Pat

    Som om inte Expo och Stieg Larsson brukade krydda sina rubriker om sverigedemokrater.

  • Mattias

    Viktor och Martina—> Passa på att stämma Aftonbladet på samma gång då, för år av mörkningar och sensationsrubriker… Tomtar.

  • peter a

    Citat från en bok och en VK artikel kan inte leda till åtal. Möjligtvis kan bokens författare stämmas civilt om det är falsk information.

    Men allt faller ändå eftersom den enda person som kan stämma är Stieg Larsson själv som är avliden. Andra personer kan inte stämma å hans vägnar, så fungerar inte rättssystemet.

    Det mest sannorlika är att Larsson själv deltagit aktivt med sina vänner, annars skulle han inte stå kvar bara för att bevittna våldtäkten och delta passivt. Ingen klok person erkänner sånt? Flickan kanske dyker upp och berättar om händelsen?

  • viktor nordin

    Det gläder mig att ni insett ert övertramp och förändrat rubriken. Jag vill dock att ni noterar att sidan redan är loggad på google samt att skärmdumpar är tagna av den ursprungliga artikeln.

    För er som läser detta så vill jag bara påpeka att den ursprungliga rubriken var: Stieg Larsson deltog i gruppvåldtäkt och detta under en URL: http://www.friatider.se/stieg-larsson-deltog-i-gruppvaldtakt. detta är en lagvidrig rubrik som garanterat kommer lagföras. Det är en synnerligen allvarlig anklagelse!

  • Widar Nord

    Länken blev rätt men givetvis var källan fel. Värmlands folkblad var det inte utan Västerbottens folkblad. Rättar.

    I övrigt skulle det givetvis inte förvåna mig om JK väljer att slå klorna i mig snarare än Baksi/förlaget, trots att jag delar Eriks bedömning i sak.

    Och nej, vi tar inte ställning. Jag litar på Kurdo Baksi lika mycket som jag litar på Nalin Pekgul och liknande ”goda krafter”. Men eftersom övrig press mörkade påståendet – trots att Baksi skrev det svart på vitt i sin bok – ska vi naturligtvis ta upp det även om vi är ensamma om det (vid sidan om den lilla norrlandstidningen).

  • Erik

    Vad svamlar Martina och Viktor om? Det är ju Kurdo Baksi alternativt Norstedts som ska åtalas för förtal av avliden — inte den tidning som citerar redan känd fakta.

    Rubriksättning må vara ett ämne för PON och PO men åtal på grund av en rubrik som i sak är sann kan ni bara glömma i det här fallet.

    Graden av ”deltagande” i gruppvåldtäkt är givetvis inte möjligt att få med i nån rubrik. ”Bevittnade gruppvåldtäkt” som sossetidningen skrev är ju en totalt felaktig beskrivning då det låter som att människan sett ett gäng okända våldta en tjej – direkt vilseledande om ni frågar mig.

    Dessutom är det åtalbart att stå och titta på när polarna våldtar en tjej. Medverkaransvar uppstår inte sällan per automatik om gärningsmannen känner sig ”påhejad” av den som låter bli att ingripa.

    Vidare tror jag det är många våldtäktsmän inom extremvänstern. Man tyr sig förmodligen dit för att göra upp med sitt förflutna. Var det inte AFA som avslöjades med att ha en ovanligt hög nivå av våldtäkter internt av sina unga tjejmedlemmar helt nyligen? Det mörkades ju också ned och det blev tal om ”förtal” och ”åtal” osv när det avslöjades.

  • viktor nordin

    Sensationsnyheter… Stieg Larsson var 15 år vid händelsens inträffande, han deltog inte såsom rubrikförfattaren vill få oss att tro (vilket är pressetiskt fel och kan leda till åtal). Vidare så är källhänvisningen också fel vilket bara påvisar denna nyhetsankas värde! Det vill säga Noll och åter NOLL!

    Citat vi är ”Vi vill möta strömningar i samhället och skildra tecken i tiden utan att själva ta ställning.” I detta fallet så tar ni ställning och anklagar en journalist och författare till att vara våldtäktsman! Var någonstans är detta behäftat med journalistik?

  • Martina Berg

    Vilken fullkomligt vidrig och sanningsfrämmande rubriksättning! Polisanmäls härmed omgående!

Ge ett bidrag

Fria Tider får inga skattemedel. Därför är vi helt beroende av stöd från våra läsare. Tack för din hjälp!


donera med bank
Annons
Live TV
Live TV


Annons
Kultur
Montage: Fria Tider

Frankfurtskolan under luppen. Paul Gottfried skriver om uttrycket som vänstern inte vill höra.

Nyheter
John Derbyshire.

Tecken i tiden. Ännu en konservativ legend har rensats ut i det allt mer vänsterkorrekta USA.


Pressbild: KD

Birro med KD på första maj. Även veteranen Ingegerd Troedsson, 82, ska tåga med KD i år.


FINNS INGA SVENSKAR. Invandrarakademikern Michael Azar har genomskådat svenskarna. Vår gemenskap bygger på rasism och är "bara fantasier".

Svenskhet existerar inte men när den existerar är den rasistisk. Så går tongångarna när SvD bjuder in kulturmarxister till diskussion.

Efterlysningar

Här visas efterlysningar av personer i Sverige och internationellt. Du hittar fler efterlysningar i vår avdelning Blåljus

Facebook

Inlagd 20 maj 2012
Han söks för attacken mot Hanna Wigh

Läs mer

Faksimil ur polisens efterlysning.

Inlagd 11 maj 2012
Sparkade liggande man i huvudet

Läs mer

Foto: PressTV.ir

Inlagd 9 maj 2012
Interpol efterlyser Iraks vicepresident

Läs mer

Känner du igen kvinnan på bilden? Kontakta Efterlyst på 08 702 00 90.

Inlagd 27 jan 2012
Livscoach lurade klienter på 700 000 kr

Läs mer

Foto: Polisen

Inlagd 8 jan 2012
Våldtog i tunnelbanan – fastnade på bild

Läs mer

Flashback

Inlagd 28 dec 2011
Försvunnen flicka framträdde på Flashback

Läs mer

Danska Ekstrabladet (vänster) och svenska Kvällsposten (höger).

Inlagd 9 okt 2011
Svensk specialitet: Anonymiserad efterlysning

Läs mer

Nöje
SÅGAD. Sina Samadi, alias Sean Banan, kan ha gjort Sveriges sämsta film - någonsin.

Sean Banan sågas totalt. Den 26-årige invandrar­komikern kan ha gjort Sveriges sämsta film någonsin, enligt kritikerna.

Senaste nyttHeta ämnen
Senaste kommentarer
Annons
Gilla oss på Facebook
Annons
Till Inkorrekta Butiken
Senaste webbtv
Vi tackar
Holländska · Erik B · Curator · Marcus Aurelius · Loffe · dacke · Clarkkent · fr.oskar h · Figaro · Fj5glqs3br · Stefan · Jern&betong · Gunnar l · · Ejron · Åke · Pontus å · Jan Georgsson · Grettir · Bo Johannes · Taxiåkaren · Erik Bergstr · Håkan · Tomas Omaely · Vikingen · Slasher · Magnus · jakob d · Tyr · Jörgen · Gåva · Curator · Ensamstående · Fingal O · NudasVerit · HonestJohn · sexleksaker · Nisse12 · Ålkraft · FredrikR · Suverän! · Broozooz · Nils A · Jan Lillie · Mats Bern · Bo Str. · Hemförsäkring · Bob · loqu · S.Lind · BLE · Joel · Pettson · Tjalle · Thord B · Robban · Erik Andersson · Mrmadmax · Rutger · Patrik b · Peterb dk · Witold · Casper · Näcken · Oxy · Surfa Anonymt · goderian2 · Sätermannen · Christian · Kalle · Markus · karan49 · teura.org · Julia Caesar · Nicke