VÄLFÄRD FÖR VISSA

"Jag struntar i om skattebetalarna tycker att jag är otacksam." På bilden en terassvilla i Fullham, västra London, av samma typ som den i Daily Mails reportage.

"Jag struntar i om skattebetalarna tycker att jag är otacksam." På bilden en terassvilla i Fullham, västra London, av samma typ som den i Daily Mails reportage.

Storbritannien köpte lyxvilla till bidragsfamilj – för 13 miljoner kronor

Mahmoud: "Det är min rätt att bo såhär"

Publicerat den 16 augusti 2012 kl 19:21

LONDON. En arbetslös arabisk sjubarnsmor insisterar på att hennes familj "har rätt" att bo i en lyxvilla värd 1,25 miljoner pund, eller drygt 13 miljoner kronor, på skattebetalarnas bekostnad. Detta trots att invandrarfamiljen nyligen har slagit sönder stora delar av fastigheten.
– Det är min rätt att bo i ett hus som detta, säger Manal Mahmoud till Daily Mail.

Gilla artikeln på Facebook

Dela/Skriv ut

Fastigheten hade nyligen renoverats för drygt en miljon kronor när araben och hennes sju barn flyttade in i den viktorianska flerterassvillan. Politikerna hade gått med på att låta skattebetalarna stå för hälften av kostnaden för renoveringen, eftersom man var mån om att boendet skulle anstå den omvittnat kräsna araben.

Tydligen blev invandrarfamiljen ändå inte nöjda med boendet, varför sönerna omedelbart började ha sönder huset i protest. Familjen skräpade även ned, förde oväsen och skapade otrygghet i det annars så lugna överklassområdet i Fullham i västra London.

Enligt Daily Mail har den arabiska familjen redan blivit känd som ”familjen från helvetet” av grannarna, och nu riskerar de att vräkas eftersom de utsatt fastigheten och närområdet för ett ”förfärligt beteende”.

Av polisanmälningarna framgår en rad exempel på antisocialt beteende: Fastighetens uppfart har slagits sönder, dörrar står på vid gavel och skräp och möbler har dumpats i trädgården.

Trots att familjen är berättigad till socialbidrag och säger sig inte ha råd att sköta om huset, så kör de enligt Daily Mail en Mercedes och har låtit utrusta huset med dyra elektroniska varor, bland annat en widescreen plasma-tv och en bärbar dator.

Sjubarnsmamman bor just nu i huset med sina sex barn, som är mellan 5 och 17 år gamla. Den äldste sonen, som är 19 år, avtjänar för närvarande ett fängelsestraff för narkotikahandel.

– Jag har rätt att bo i ett hus som detta, även om jag inte betalar för det och även om jag får socialbidrag, säger mamman till Daily Mail och fortsätter:

– Det är rimligt att staten fixar det åt oss.

– Jag vet att min son har gjort lite fel men det betyder inte att alla mina barn gör detsamma.

Kvinnan uppger också att grannarna klagar eftersom hyresvärden trodde sig hyra ut huset till kommunens tjänstemän. När politikerna istället inhyste en i alla fall delvis kriminell familj på den dittills så lugna gatan kände sig hyresvärden och grannarna lurade.

– De vill inte ha en utlänning här, förklarar mamman.

På bilderna i Daily Mails reportage kan en ung arab ses komma ut ur fastigheten och konfrontera den brittiska kvalitetstidningens fotograf.

”Angry: A young man thought to be one of Mrs Mahmoud’s sons came out of the house and swore at photographers outside”, konstaterar Daily Mail i bildtexten till en bild där mannen ses ge fotografen fingret.

Manal Mahmoud fick brittiskt medborgarskap 2005, bara fem år efter att hon ankom till Storbritannien. I den nu chanserade fastigheten lade man in nytt golv, renoverade ytskikten och installerade ett nytt kök innan hon flyttade in för tre år sedan. Idag är stora delar av huset helt förstört.

– Jag har inte råd att hålla på med skötsel av fastigheten. Jag har bara mitt socialbidrag. Jag bryr mig inte ett smack om ifall folk kallar mig otacksam, säger kvinnan till Daily Mail.

Nu riskerar hon emellertid vräkning efter att hyresvärden, Sue Cummings, lagt märke till att hennes söner har ”trashat” två av sovrummen.

– Fastigheten är en enda röra. Möbler står på tomten och har stått utomhus i månader, säger en polisman till Daily Mail.

Det är inte första gången som brittiska politiker upplåter överklassbostäder till bidragstagare från tredje världen. Under 2010 framkom att en familj bestående av somaliska asylsökare hade fått en skattefinansierad villa värd 12,5 miljoner kronor i Kensington, västra London, efter att ha klagat på att deras tidigare bostad låg i en ”dålig” del av staden.

I februari visade det sig att minst 100 familjer som fick bostadsbidrag bodde i luxuösa hem och fick socialbidrag som räckte till att finansiera avbetalningar på bostadslån i tiomiljonerkronorsklassen.

Mer än 30 av dessa familjer hade fått mer än 1 500 pund per vecka i socialbidrag, vilket omräknat i svensk valuta innebär en inkomst på 63 300 kronor i månaden efter skatt. Detta för att upprätthålla en ”flott levnadsnivå” – mer än tre gånger så hög som den nationella medelinkomsten i Storbritannien.

Av de 100 bidragsfamiljerna hade 60, alltså fler än hälften, dessutom en hyra som betalades av skattebetalarna och som översteg 50 000 kronor i månaden, enligt myndigheten för arbete och pensioner vars uppgifter Daily Mail citerar.

I ett tredje fall förra året uppdagades att en somalisk familj fått en villa värd 21 miljoner kronor i West Hampstead, norra London, som även den betalades av skattebetalarna.

Samtidigt fick en afghansk sjubarnsmor över 130 000 kronor i socialbidrag i månaden för att kunna bo i ett mansion värt 13 miljoner kronor i Acton, västra London, eftersom kommunen ansåg att hennes tidigare bostad inte var stor nog.

Efterhandsmodererat: Fria Tider ansvarar ej för innehållet nedan

Regler: Håll god ton. Förtal, hotelser, publicering av personuppgifter, vulgära inlägg och irrelevanta utläggningar om folkgrupper som inte uppenbart har med artikeln att göra plockas bort och kan leda till blockering. Inlägg får gärna vara kontroversiella men håll dig till ämnet och följ svensk lag.

  • Anonym

    Fyll upp Stockholms innerstad också, då lär det bli slut på invandringen direkt. Kungsholmen där patron Fridolin med familj bor b lir bra, då kan de precis som patron Fridolin gå till stadens kärna. de kan även tillsammans ordna drogaftar, som verkar vara vanligt i MP, det har de själva sagt. Personligen har jag märkt det, då de tycks leva i drogdimma för jämnan.

    • Anonym

       Trodde han bodde i Sumpan, men strunt samma….

  • http://www.facebook.com/people/Robert-Spannande/100001569228472 Robert Spännande

    Men åk hem din jävla arab

  • Anonym

    Så nu gråter den vita överklassen i Fullham när de själva bli berikade. Detta är vardagsmat bland mindre lyckligt lottade vita Britter.

  • http://vargiveum.wordpress.com Varg i Veum

    Oj, vad ska man säga? Förutom att det är ganska uppenbart vilka det är som skapar den sk ”rasismen” och ”främlingsfientlighet” och det är inte bönderna från arabien skulle jag vilja påstå..

  • http://profile.yahoo.com/42TMDIUTCOYVN3IHEW4MB7J4UY Linus

    Perfekt! Hoppas samma sak händer i finare områden i Sverige så får alla en del av ”kakan” och inte minst kommer opinionen mot invällarna att öka. Så länge som dessa nyheter når ut till så många som möjligt är detta faktiskt bra nyheter!

  • http://misslyckande.wordpress.com/ Misslyckande

    Ser bra ut

    http://misslyckande.wordpress.com/2012/08/09/1441/
    .
    2012: 45.000 invandrat

    2012: 25.000 utvandrat

    2012: 40.000 asylsökande

    2012: Måste bygga 40.000 bostäder

    2012: Hamnar under 20.000 bostäder
     

  • http://www.facebook.com/people/Gunhild-Larsson/100003462692025 Gunhild Larsson

    Avskyvärda parasiter. Och nu är Mohammed det vanligaste namnet i England. En stor varning för vad som kommer inom snar framtid vara Sveriges vanligaste namn.. USCH

    • http://twitter.com/Faccan Marcus Larsson

      det var malmös vanligaste namn på nyfödda för ngt år sen bara!

    • http://www.facebook.com/people/Andreas-Larsson/601053391 Andreas Larsson

      Det finns en enkel anledning till att Mohammed är det vanligaste namnet, har man lite kunskap om matematik och Islam så är det enkelt att förstå varför…

  • Anonym

    Og landets egne fattige må bo på gaten ? hvilke sykt land , ikke rart at revolusjonen kommer til å starte i England en vakker dag.

  • Anonym

    Engelsmännen är (likt svenskarna) ett tålmodigt folk, men historien har om och om visat att när det väl rinner över så gör det så med råge. 

    Den politisk överklassen (jämte journalisterna) lär inte få det nådigt när den dagen kommer..

  • Anonym

    Klart som fan att de måste förstöra; annars känner de sig inte som hemma, väl…….. :)

    1716 kommentarer säger väl en del…. :)
    Engelsmännen sitter i en än värre sits än vad vi gör i Sverige; men vi måste agera i tid här så att vi inte sitter i samma båt som England! :(

  • Pantertanten

    Var är pappan till alla barnen?
    Det verkar som åtminstone ett barn föddes sedan dom flyttat in i huset.
    Vad håller engelsmännen på med? Försent att rädda England?

    • http://avpixlat.info/ Berit

      Bra fråga. Kanske är det som i Sverige, att många skenseparerar för att få mer bidrag. 

  • Anonym

    Det här är f**n i mig snäppet värre än Sverige! Vad f**n sysslar engelska politiker med egentligen?

  • Anonym

    There´s gratitude for you. 

  • Anonym

    bra att de placeras ut i överklassområden, då kanske multi-kulti-vurmarna som bor där börjar vakna

    • Pantertanten

      Tror inte multi-kulti-vurmarna bor i överklassområden. I Stockholm bor dom på söder.

  • plotuj

    Om Engelsmännen vill betala så låt de göra det,men när detta sjuka fenomen kommer till Sverige så kan man reagera

    • Anonym

       Missat migrationsverkets stora herrgårdar för ensamkommande som det brinner i lite smått då och då osv.?

    • Pantertanten

      Snart här.

    • http://www.facebook.com/jaan.vonreis Jaan von Reis

       Det är redan här. Se t.ex. i Katrineholms kommun där politikerna anser sig tvungna att köpa in nya villor åt somalier eftersom de hus de bor inte är tillräckligt fina åt dem. Hur bodde de i Somalia? Dessutom har dessa parasiter ingen tanke på att assimileras i det svenska samhället, arbeta och delta i samhället.

  • Anonym

    Det är för eländigt. Har the indigenous Brit slutat sjunga ”Rule Britania” och särskilt inpränta i skallen, strofen ‘and the Britons never shall be slaves’. Vilket de nu har blivit, i sitt eget hus.

  • Anonym

    Sätt dem i tvångsarbete tills de betalat de skador de ställt till och vad de i övrigt kostat samhället, kasta sedan ut de svinen!

  • Anonym

    En får jo klart bevis på at noe er alvorlig galt i Europa ! bare en felles borgerkrig kan rette opp dette .

    • Anonym

      Ja, inte konstigt att man misstänker korruption bland politiker och media i Europa.

  • Anonym

    Vilka otacksamma jävlar kasta ut!

  • http://avpixlat.info/ Berit

    Måste bara länka till denna roliga video som jag hittade på Swecon. 

    http://www.youtube.com/watch?v=wq_lhlIn1e0&feature=player_embedded

  • Anonym

    Ni har väl inte missat den här höjdarlåten på YouTube som visar att engelsmännen inte heller är så nöjda med sakernas tillstånd!!!

    Refräng:
    ”I’ve got a brand new leather jacket and a brand new Voda phone.
    Brits they live in cardboard boxes while we get furnshied homes.
    Legal aid, driving lessons, central heating and fri pills.
    Oh, we get all the benefits and you get all the bills …” 

    http://www.youtube.com/watch?v=wq_lhlIn1e0&feature=player_embedded

    Passa på att skratta åt eländet så länge det går, snart är det för sent!

    • http://avpixlat.info/ Berit

      Måste vara tankeöverföring. Vi råkade posta nästan samtidigt samma videolänk. ;-)

      • Anonym

         Bra, den kan inte postas för många gånger. Jag undrar hur länge den får vara kvar på YouTube.

        • http://avpixlat.info/ Berit

          Bäst att ladda ner den. Jag har inte lyckats ännu. 

  • Search & Destroy

    När ska England städa i sitt land och skapa ordning? King Arthur måste vända sig i sin grav.

    • Anonym

      Likväl som Karl XII och alla forntida vikingar – dom har nog redan gått i spinn.

  • Anonym

    Ett rum per barn, ett föräldrasovrum och ett vardagsrum. En sak är säker, Katrineholm och Borlänge kommer att få stora bostadsbekymmer inom en snar framtid…

  • Anonym

    Förfaringssättet med att köpa en lyxvilla åt någon som inte förtjänat det hade varit provocerande nog även om familjen varit 100% skötsam. Men på ett sätt bra att överklassen i Västeuropa som i vanliga fall kan segregera sig från skiten nu också de får börja lida stundtals. De mår bra av att väckas på detta brutala vis dessvärre.

  • Anonym

    Inte för att vara petig, men 500 pund i veckan blir inte några 63300kr på en månad om nu inte pundet stucki allvärdens väg, sist jag kollade låg den nog på runt 13kr, men det var ett tag sedan.

    Annars håller jag med de flesta här, kasta ut dem på gatan och skulle det inte passa så kan de flytta hem till sina egna fina hemländer. Att få hus för 10miljoner är inte bra incitament för att lära sig stå på egna ben. Blodsugare skulle jag kalla dem!

    • http://avpixlat.info/ Berit

      Det ska nog stå 1 500 pund. 

      ”More than 30 of those families were being given £1,500 a week to live ‘swanky’ lifestyles – more than three times the national average wage.Of the 100 families, 60 have their rent paid by the state to the value of £5,000 a month, according to the Department for Work and Pensions.”

      • Anonym

        Skulle jag bli erbjuden sådana villkor här, skulle jag genast ansöka om svensk medborgarskap – då skulle jag bli ‘svensk’. XD

    • http://profile.yahoo.com/JS7PTLRC2U4MZ3H6B7TO5RBYC4 Holeshot

      det står 1-500 pund i veckan, förmodligen pga av en radbrytning i texten har  – kommit emellan 1-500, med andra ord 1500 pund i veckan vilket ger 6000 pund i månaden och med dagens kurs får man 66 102,00 SEK för 6000 pund ….

      Helt jävla sanslöst.

    • Anonym

      Hmmm… Det står 1-500 pund i veckan. Antar att det ska stå 1500?

      Men som sagt… Detta är inte annat än sjukt – Snart får man väl höra dessa historier inrikes…

  • Anonym

    Det är inte bara i sverige pk hysterin härskar stackars mina brittiska bröder och systrar

  • Anonym

    Det här är ju värre än i Sverige, jag som trodde vi var värst när det gällde idiotier.
    Kan historien verkligen stämma? Daily Mail är väl Englands Aftonslasket?

  • Anonym

    Det är väl jättebra, inkvartera genast en zigenarfamilj som granne till Jan Helin samt en hoper somalier på Östermalm.

    • Anonym

      Vi kan drömma om det tillsammans. 

    • Pantertanten

      Det bor inga vänsterjournalister på Östermalm. Östermalmsborna är vakna och ser vad som händer, och röstar rätt. Vänstertokarna bor i Bromma och på söder.

      • Anonym

        Vad menar du med ”röstar rätt”?  I distriktet Norrmalm-Östermalm-Gamla Stan röstade 47,5% på M, 9,4% på C, 10,5% på FP och 8% på KD. 8% röstade på MP och endast 2,3% röstade på SD!

        Drygt 75% röstade alltså för det nuvarande vansinnet! Borgarna är lika tokiga som ”Vänstertokarna”.

  • Anonym

    Kommer inte bli förvånad om man kommer börja köpa upp villor inför somalia stormen kommande tiden med ursäkten ”lösa trångbott”

    • Anonym

      hm kanske läge att kränga huset snart och göra en rejäl vinst :)

  • Anonym

    Snart i ett stort hem nära dig….! Tänker på den somaliska 10-barnsfamiljen som inte var nöjda med sitt boende i Knivsta och fick en 4:a i lägenhetshotellet i Liljeholmen så länge….I väntan på något i dessa klasser förmodar jag?! Var annars inhysar man familjer i den storleksordningen?!

    Off topic: Tog ett stort steg och flyttade från Stockholm ut på landsbygden, långt från invandrargetton och den allt mer påtagliga MENA-populationen och nu kan jag andas igen!!!! Jag känner mig fri :-) !

    Hur länge?!?!

    • http://www.facebook.com/jeanette.muster Jeanette Muster

      Inte länge alls!! 

    • Anonym

      Vid Karlaplan på Östermalm i Stockholm finns det jättestora lägenheter, förlåt, våååningar.

      • http://avpixlat.info/ Berit

        Calle Bildt tycker säkert det är mysigt att bli granne med en somalisk 10-barnsfamilj. 

        • Anonym

          I logikens namn så borde han ju tycka det ja.

        • Anonym

          Nerpissade trapphus är exakt vad han drömmer om.

        • Pantertanten

          Tosse Magnusson bor nära slottet. Han skulle nog gärna bo granne med somalier….. Unga pojkar.

      • Pantertanten

        Nej men på slottet. 

  • Anonym

    jävla pack, repatriera.

  • Anonym

    Jag ärvde en blygsam bostadsrättslägenhet efter en släkting i början 2000-talet, alltså före tsunamin. Jag bet fortfarande efter 11 år gåvoskatt på lgh. Det är sannerligen ingen lyxbostad och framför allt inte belägen i något snobbområde snarare tvärtom. Det är sådana här artiklar som gör vanliga människor skitförbannade. Man kommer medellös till ett utvecklat land och kräver, kräver det som vanligt folk aldrig ser röken av. Kom sedan inte från myndigheterna och tala om rasism! Det är de som fixar den genom sitt ogenomtänkta och oerhört naiva beteende som skapar den. De flesta svenskar/engelsmän är fredliga rättskaffens medborgare, men en dag rinner bägaren över! Det är sannerligen inte vårt fel utan massa fjollpolitiker som är politiskt korrekta och retar skjortan av Svensson/Smith!

  • Anonym

    Härlig social aktion av byråkraterna :-) Inte omöjligt alls att det finns oppositionella som har fixat detta, så att den arroganta överklassen som låtsas som om det regnar när det gäller arbetarklassens extrema utsatthet.

    Hade jag möjligheten eller tillgång till byråkratin skulle jag göra samma sak: Sätta en ultradestruktiv jättefamilj från somalia eller zigenare mitt i Bromma förslagsvis granne med tex Jan Helin.

  • Anonym

    Lite Vojakkala över det hela….

  • Anonym

    Det kan vara planterat för att överklassen ska få smaka på mångkulturen. Om jag var rik så skulle jag öppna ett asylboende på Lidingö.

    • Anonym

       Kommunistvänstern i Sverige hatar ju överklass som ska betala importerad fattigdom kommunistvänstern kallar mångfald?

  • Anonym

    Endast det baesta ar gott nog at vaar nya adel. Detta sker sakert i Sverige ocksa. Om inte annat saa kommer det att ske nu naer de ser hur adeln bor i UK.

  • Anonym

     Perfekt för Alliansen att sända över en deligation för att studera och få tips som kan användas till några tusen kravmaskiner som finns i Sverige. Frågan är om dessa lägenheter finns på östermalm ? ett förslag kan det passa med Sagerskapalatset ?

    • http://avpixlat.info/ Berit

      Det lär behövas många palats till alla somaliska storfamiljer som nu kommer med den generösa anhöriginvandringen. 

  • http://profile.yahoo.com/XR5LO5PHR6FKYZEW4JNPZ7IW64 Tylle Steinmetz

    En vacker Viktoriansk villa, förstörd…. D:

    http://www.nooooooooooooooo.com/

  • http://friatider.se/ Allan Sethsson

    Engelsmännen brukar skämtsamt säga (för att de flesta andra nationer har högertrafik), ”you drive on the right side, we drive on the correct”.
    Verkar som Engelsmännen kör på den rätta sidan i alla fall, den politiskt korrekta.
    Med andra ord precis som här för oavsett på vilken sida av vägen vi framför våra fordon, så är vi på väg mot samma mål -
    utför stupet.

  • Anonym

    Om ett år är huset totalt förstört och grannarna har flyttat.

    • Anonym

      och då kan de hysa in många 10 barnsfamiljer till från muslimländer  o så har de skapat ett nytt helvetesområde

  • http://www.facebook.com/larslnge.ohlsson Lars-lnge Ohlsson

    Varför biljetter tillbaka till hemlandet??
    Ge dom ett varsit par ”Foppatofflor” så kan Packet gå hem.

  • Anonym

    Det finns massor sådana här hus i Aftonbladets Jan Helin (vi gillar olika men inte där jag själv bor) Äppelviken – ser fram emot ett sådant inköp i Äppelviken och en placering av dylika där så att även överklassen får berikas av mångkulturen.

    • Anonym

      Han kommer inte undan! Snart så flyttar en Somalisk famil in som granne. Och då….

      • http://pulse.yahoo.com/_UD4APONCHPAW4L5O2ZUEOSAD4E R. v. Frensen

        …. är kommunismen fullbordad :-)

  • http://www.motpol.nu/ Nils Motpol.nu

    Sprid det här till alla bidragsberoende invandrare, då kanske de flyttar till london.

  • Anonym

    Mer sådant här. Bra initiativ. Sådant här borde finnas i Sverige också.. SD borde köpa upp massa villor för kvarterspengarna och skapa flyktingförläggningar åt ensamkommande och zigernarbarn.

  • http://www.facebook.com/sellins.mek Mikael Sellin

    ge hon 8 st enkel biljetter tillbaka till sitt ursprungs land

    • Anonym

       Sen kan man beslagta hennes tv och laptop som betalning för biljetterna.

  • Erik Andeman

    Där ligger Sverige i lä, tror jag. För någonstans måste nog de 20 – 40 miljarder som bedragarna får ut från assistansersättningen ta vägen. Någon som sett en somalier i rullstol i en lägenhet på Strandvägen?

  • http://misslyckande.wordpress.com/ Misslyckande

    Jag brukar slötitta på de program om villor i brittiska byområden

    Det är säkert 99% vita och inga muslimer i dessa program

    Såg ett avsnitt där en tjej köpte sin första bostad för £140.000 Jag hade kallat det slum om man pratar standard

  • http://misslyckande.wordpress.com/ Misslyckande

    Intolerans ska bemötas med tolerans eller hur är det de säger?

    Samma betydelse som att vara PK  och PI?

  • Anonym

    Hon vill inte vräkas men jag vill kräkas.

    Om de klagar på att de bor i en dålig del av staden kan det bero på att de själva medfört det dåliga.

  • Anonym

    Enligt Daily Mail har den arabfamiljen redan blivit känd som ”familjen från helvetet”.
    Är det inte dit de skall förpassas. Vad är det för politiker som kan tillåta detta.
    Är det bara PK idioter som styr i de olika länderna?

    • Anonym

      Konstigt att Daily Mail fått skriva detta. Det skulle aldrig Jan Helins AL göra.

  • Anonym

    Trodde inte det var så illa i Storbritannien. Detta gör mig illamående, vet dessa parasiter ingen hut? Utvisning till hemlandet är rätta medicinen.  

  • http://avpixlat.info/ Berit

    Tror att vi får se samma scenario i Sverige. Kommuner köper bostadsrätter och hus åt stora invandrarfamiljer. Bostäder som kanske svenskarna tvingas lämna på grund av för hög belåning och personliga konkurser. 

  • Anonym

    Precis som med zigenare. De går inte heller att ha i möblerade rum eller i civiliserade länder.

  • http://www.facebook.com/profile.php?id=100000599277800 Hampus Hellström

    Mot en vit framtid! Slakta alla anti vita!

  • Anonym

    Man vill bara ta den ena och slå den andre med. 

    Fy f-n vilka oförskämda människor!

  • Anonym

    Hur får man reda på vilka bidragstagare som bor var, i kommunen man bor i? Är det uppgifter som Socialnämnderna lämnar ut? 

  • Anonym

    Trodde först att detta kan ju inte vara sant. Jorå, finns att läsa här:  http://www.dailymail.co.uk/news/article-2189249/Jobless-refugee-mother-seven-family-trashed-1-25million-Victorian-townhouse-given-ANOTHER-free-home.html

    Då till kärnfrågan: Varför var denna familj berättigad till detta exclusiva boende? Kontakter med Saudi luktar närmast. Det översvämmas av dessa folkslag  inom EU hela tiden. De skickas ofta till redan segregerade områden och knappast till nåt palats. Konspiratorisk som jag är börjar jag bli mer och mer övertygad om NWO, Bilderberggruppen och den agenda som många Europaiska regeringar har idag. Inte utan att man blir mörkrädd.

    • http://avpixlat.info/ Berit

      Man misstänker att globalisterna medvetet vill skapa splittring och kaos i väst. Hur länge kommer ursprungsbefolkningen att låta sig hunsas och utnyttjas på det här sättet? Förr eller senare kommer en kraftig motreaktion. 

      • Anonym

        Jag har också undrat när ”Svenne” ska ta upp näven ur fickan och skicka den rätt i plytet på dessa ”framtidsvisionärer” (bakåtsträvare allihop) (fast dom verkar inte förstått det än.) När det gäller ”motreaktion” är jag lite mer skeptisk. Börjar allvarligt tro att ”Svensson” har somnat på sin soffa.Och vad gäller ”kaos”, är det bara att se dig om. Det finns överallt.

    • Anonym

      Av kommentarerna att döma verkar engelsmännen inte heller glada över berikningen de fått.

  • Anonym

    Det vete tusan om inte brittiska myndigheter är mer idiotiska än svenska myndigheter och det vill inte säga lite! Skillnaden är dock att man inte hade skrivit om det i svensk press eller åtminstone vixpixlat dem. Eller skrivit så att läsarna skulle trott att det var pursvenska familjer.

  • Anonym

    Kolla i din egen kommun kära läsare!!

    • Anonym

      Exakt. Ensamkommande flykting”barn”, som kostar 12 000 kr per dygn…

  • Anonym

    ja var tror ni stora invandrarfamiljer placeras i sverige…… knappast i en tvåa. var finns lägenheter över med 6+ rum ett till vart barn som domstol bestämt att kummuner måste erbjuda. stor multimiljon villa eller lägenhet…..?

    • Anonym

      Ja eller så flera lägenheter till en familj, vilket är vanligt. Vi skattebetalare står för kostnaderna.

  • Anonym

    Tur inte svenskarna vet vilka bidrag mass-unge-producerande invandrare har, inklusive retroaktivt barnbidrag

  • Absurdi Alibi

    Voices of Britain med sången ”Brand New Leather Jacket”:  http://www.youtube.com/watch?v=EHx4in5WU5A

  • Anonym

    Dom vill väl göra om huset till en grotta så dom känner sig ”hemma”.

Senaste nyttHeta ämnen
Tipsa redaktionen

Detta ärende gäller (obligatoriskt)

Ange en e-postadress (obligatoriskt)

Ämne (obligatoriskt)

Meddelande och/eller länk (obligatoriskt)

Bifoga fil (frivilligt)

Spamkontroll: (svara på frågan)
Vad heter Sveriges huvudstad? 

Senaste kommentarer
Gilla oss på Facebook
Annons