Bilden har ingenting med texten att göra.

Bilden har ingenting med texten att göra.

Tysk myndighet mörkade spaning mot nynazister

Publicerat den 12 september 2012 kl 04:23

TYSKLAND. Den tyska militära underrättelsetjänsten MAD dolde resultat av en brottsutredning som man gjort om det nynazistiska gänget NSU, när en parlamentarisk kommission begärde in uppgifterna. Nu ska MAD-chefen svara på kommissionens frågor, skriver tyska Stuttgarter Nachrichten.

Gilla artikeln på Facebook

Dela/Skriv ut

Skandalen blev ett faktum på tisdagen under ett sammanträde med kommissionen. Kommissionens ordförande Sebastian Edathy uppgav att MAD:s ringaktning av parlamentet kommer att få påföljder. Nu ska MAD:s ordförande Ulrich Birkenheier förklara sig till kommissionen.

Underrättelsetjänsten bevakade NSU:s ledamot Uwe Mundlos medan han gjorde lumpen under 1990-talet. Samtidigt rapporterade någon att de hört honom lyssna på nynazistisk musik, vilket väckte MAD:s intresse. Men när parlamentskommissionen i mars i år frågade om MAD hade några uppgifter om NSU förnekade man detta, och valde att inte berätta om sin spaning på ledaren Uwe Mundlos. Inga handlingar lämnades ut och myndigheten påstod att man helt enkelt inte hade några akter på mannen.

Socialdemokratiska SPD:s ordförande Eva Högl kallade händelsen för en riktig skandal på tisdagen. Den tyska vänsterledaren Petra Pau sa att hon kände sig lurad av MAD. Myndigheten har försäkrat att det inte fanns några dokument till Mundlos. Även Miljöpartiets ordförande Wolfgang Wieland klagade på att MAD hade undanhållit handlingar för utredningarna.

– Vår upprördhet växer varje timme, ju mer vi vet vad som har pågått, sade han sent på tisdagskvällen.

NSU bildades år 1998 och ska under sin 13 år långa existens ha utfört tio mord, flera attentat och bankrån, enligt de tyska myndigheterna.. Attackerna riktades enligt tysk media mestadels mot invandrare från Turkiet som ägde småkaféer eller butiker.

Militärische Abschirmdienst (MAD) är den tyska försvarsmakten Bundeswehrs underrättelsetjänst som tar hand om uppgifter från den federala säkerhetspolisens författningsskydd, Bundesamt für Verfassungsschutz.

Artikeln är uppdaterad.

Efterhandsmodererat: Fria Tider ansvarar ej för innehållet nedan

Regler: Håll god ton. Förtal, hotelser, publicering av personuppgifter, vulgära inlägg och irrelevanta utläggningar om folkgrupper som inte uppenbart har med artikeln att göra plockas bort och kan leda till blockering. Inlägg får gärna vara kontroversiella men håll dig till ämnet och följ svensk lag.

  • Anonym

    Det är obegripligt att människor ens kan bli nazister i vår tid. Det är väl de kriminella WT-människornas slutstation.

  • Anonym

    Nu har Ni blandat ihop k…… med morötterna.
    NSU var en gång i tiden ett moped och bilmärke.
    Rätt ska vara rätt.

  • http://www.dan-eriksson.com Dan Eriksson

    Det är synd att Fria Tider i stort sett bara refererar utländsk regimmedias artiklar, istället för att bedriva journalistik. Det finns så många frågetecken och konstigheter kring ”NSU” att ingen vettig människa köper regimens förklaring rakt av — tillochmed stora delar av etablissmenagsmedia är upprörda över att bluffen varit så lättgenomskådad.

    Jag skrev lite om det, för snart ett år sedan, på 
    http://www.dan-eriksson.com/2011/11/kebabmorden-och-nsu-konstigheter/ men sedan dess har massa andra konstiga saker skett eller kommit upp till ytan.

    Jag följer den utvecklingen i Tyskland på nära håll, har ni frågor till kommande artiklar så går det bra att kontakta mig på mail@dan-eriksson.com

  • Anonym

    Ns rörelsen med sina jude hatande dårar är också så till den milda grad Säpo infiltrerade att de inte kan hålla samman och kommer inte att kunna det heller så länge inte ett fullskaligt krig bryter ut

  • Anonym

    Hvorfor viser FriaTider dette arkivbillede? Det er helt klart ikke fra Tyskland, da det hverken er tysk politi eller det i Tyskland er tilladt at vise flaget med hagekors. Hvis der på en demonstration skulle forekomme Nazi symboler, så vil dette få ordensmagten til at agere hårdt og direkte.  Billedet giver et forkert indtryk af Tyskland …

    • Anonym

      Tack för uppdateringen under bilden. :)

    • Staffan_H

      någon har postat sin semesterbild kanske

  • Anonym

    Det finns ingen som saboterar kampen mot mångkulturen och PK-vänstern så mycket som nazzarna. De blundar för hotet från islam och jagar istället ett påhittat hot från ”judarna” tillsammans med en massa andra paranoida konspirationsteorier. Deras tramsande och flörtande med symboler från tredje riket och Adolf H gör det helt omöjligt för alla andra patrioter att ha något med dessa grupper att göra. Deras blotta existens gör att alla dissidentrörelser blir nedsmetade av nazzeanklagelser.  Deras organisationer är fullständigt översvämmade med infiltratörer från AFA-vänstern och oilka statliga säkerhetstjänster, vilket leder till att alla unga människor som dras in i dessa rörelser blir brännmärkta för livet och aldrig kan mogna och gå vidare som aktivister eller politiker i mera mainstream-rörelser.

    Ibland misstänker jag att nynazzarna bara är betalda fasader, och i själva verket drivs av Saudiska oljepengar tillsammans med infiltratörer av AFA/Expo-typ som behöver en fiende för att motivera sig egen existens.

    • Grävskopan

      Jag kan i.o.f.s också tänka mig att en del av de mest skräniga nynassarna med sina hakkors, marschkängor, hitlerhälsningar och dylikt är betalda infiltartörer för att solka ner nationalistiska rörelser. Sedan finns det förstås personer som tror på riktigt att nazismen skulle vara en räddning, och dessa två grupper har säkert en avskräckande effekt på många som har tröttnat på mångkulturen och vill protestera, men ändå inte vill bli stämplade som nassar.

      Samtidigt är det tveklöst så att folk som avfärdar all slags ljussättande på den roll som många inflytelserika judar har haft i skapandet av både mångkulturen och EU-monstret som konspirationsteorier och paranoia, motarbetar en förändring på sitt sätt minst lika effektivt som stolliga nynazister. Vet man inte vem fienden är, så kan man inte bekämpa den effektivt. Om islam utmålas som hot nummer ett, utan att sionistiska maktjudars del i islams utbredning till västländerna och till och med till hela Norden belyses, leder det till ett ensidigt hat mot muslimer, samtidigt som arkitekterna bakom mångkulturen kan slinka undan.

      Jag vet inte vem du är och vad du har för agenda, men att du använder uttrycket ”paranoida konspirationsteorier” och ”påhittat hot från ”judarna”" får mig att placera dig i ett läger som inte kämpar för samma mål som jag. Vill man helt ärligt rädda Sverige och övriga västvärlden från mångkulturens gissel och se till att de olika europeiska folken inte utrotas eller görs till maktlösa minoriteter i sina egna länder, så kan man inte blunda för judendomens roll i den uppståndna situationen. Man försöker inte heller få andra att blunda för den. Att man öppet visar denna roll är inte detsamma som att anklaga alla världens judar för att vara ondskefulla konspiratörer, men det har sionisterna och deras apologogeter och medlöpare svårt att inse. Ingen säger att jag är ”antisvensk” när jag öser kritik eller t.o.m. avsky mot svenska styrande som har förrått sitt eget land och folk, men den minsta antydan till att det finns ett antal onda judar som har samarbetat och faktiskt just konspirerat bakom våra ryggar med sin mångkultur och ”generösa asylpolitik” avfärdas direkt som ondskefulla lönger och ”antisemitism”. Dubbla måttstockar, som vanligt, och det kan inte accepteras i det långa loppet. Förr eller senare kommer sanningen ändå fram, och då blir folk arga på riktigt. Det vore bättre för även judarna att erkänna fakta, ta avstånd från avarterna bland sitt eget folk, och spela med öppna kort.

      • Anonym

        Ditt misstag är att du tror att ”judarna” agerar som någon sorts hemliga soldater som alla blint lyder order från någon sorts högre makt av judiska konspiratörer. Judar har historiskt varit intellektuella och eftersom de saknat ett eget hemland har de haft en förkärlek för kosmopolitisk globalising. Många har varit vänsterprogressiva. Därför är det inte så konstigt att det finns judar som är drivande PK-debattörer och EU-federalister. Men det finns judar som är höger och det finns judar som är aggressiva nationalister. ”Judarna” agerar inte som ett kollektiv av Borgs-robotar.

        Bara för att du hittar citat av enskilda judar som är PK betyder det inte att den åsikten står för alla judar. Att judar i vissa enskilda fall gör gemensam ska med muslimer (försvar av kosher/halal slakt) betyder inget mer än just det.

        Dessutom är det absurt att tro att fem-sju miljoner judar klarar av att styra en miljard människor i USA/Europa i hemlighet bakom kulisserna.

        • Grävskopan

          Lite sent nu att svara dig, Regimkritiker, men har inte kunnat tidigare.
          Ditt misstag är att du inte läser innantill. Jag skrev väldigt tydligt att inte alla judar deltar i något ont konspirerande, men ändå försöker du klistra på mig åsikter som jag varken har eller uttrycker.
          Du gör även ett annat misstag, fast det kanske är spelat. ”Fem-sju-miljoner judar” styr verkligen inte en miljard människor i USA/Europa, och det har jag heller aldrig sagt. Det är mycket färre som styr oss, både här och i USA, och av dem är en icke oansenlig del judar. Du kanske tillhör den delen av judarna som inte har något att säga till om, och tar åt dig av gammal vana när ”judar” nämns, eller så jobbar du åt dem som verkligen styr och försöker blanda bort korten. Omöjligt för mig att veta vilket. 

          • Anonym

             OK, om nu 95% av alla judar är lika maktlösa som alla vi andra, varför då klistra på termen ”judarna” på dessa ondskefulla makthavare i kulisserna? Dessutom vill jag påpeka att jag inte är jude och att jag är extremt kritisk till Israels utrikespolítik och övergrepp mot den icke-judiska befolkningen i Israel. Det jag vänder mig mot är att den patriot-nationalistiska rörelsen splittras om den börjar jaga judiska spöken istället för att se det solklara hotet från islam.

    • Anonym

      Du glömde ju dock den absolut största saboteringen.
      Människor tycker synd om offer.
      Man spelar rakt i händerna på massmedia när man attackerar invandrare.
      Det är politikerna och journalisterna som är problemet.
      Har man en såpass låg syn på Invandrare som nynazister har så gör väl invandrare bara vad som förväntas av dem?
      Man misshandlar ju inte en katt bara för han kissar på mattan.
      Invandrare vill bara göra sin situation bättre och tryggare genom att flytta hit. Det är fruktansvärt naturligt. Att de sen gärna gör det på bekostnad av andra är en annan femma, men det är fortfarande inte deras fel då våra politiker och media dels drömmer om det, tvingar fram det och låter det ske.
      Allt detta på grund av en ideologisk övertygelse…

    • http://www.facebook.com/people/Linda-Karlsson/100003464352080 Linda Karlsson

       ”De blundar för hotet från islam och jagar istället ett påhittat hot från ”judarna”"
      Så Bonnier är inte en judisk familj då och bonnier äger inte större delen av Svensk media, och Svensk media är inte mångkulturell? Judisk makt är ett mycket större hot än Islam. Islam vore inget hot alls, om det inte vore för judiska påtryckningar att mass-importera muslimer in i Europa. Till och med din sionistiska förkämpe Kent Ekorth erkänner detta.

      En av de dryga saker med er counterjihadister är att ni blundar helt för all Israel och judarna gör för att skada Europa, men ni har inget emot att följa de mest befängda konspirationsteorier så länge det slutar med att Islam är skyldig.

      Fatta detta. Vare sig judendomen eller Islam är Europèernas vän. De båda tycker vi är kackerlackor. De enda vänner vi har är varandra, och knappat det är sant.

      ” De(Judarna) försvarar mångkulturen och massinvandring för att de tror att det skyddar dem.” -Kent Ekeroth
      //http://www.webbkampanj.com/judiskkronika/1006/

      • Anonym

        Bonnier tjänar sina egna intressen att de är judar spelar ingen roll.
        makten i Sverige är solklart vänster jobbar du då med media måste du anpassa dig eller kursa vad tror du de väljer?

        • Anonym

           Men vänta nu… menar du att en tidning som var skeptisk eller rentutav kritisk mot massinvandringen automatiskt skulle gå i konkurs?
          Varför det?! Inga vill annonsera? Nja, en del annonsörer kan man nog få, sen har det ju mycket att göra med hur kritiskt man väljer att vara. 
          Det är till största delen massmedierna som har skapat klimatet vi har idag. Är du inte bekant med uttrycket ”den tredje statsmakten”?

          Du har inte läst Vitboken, eller hur?
          Är säker på att det i den framkommer hur det var flera tidningar som pushade på bengt westerberg att hålla sitt vallöfte om att riva upp Luciabeslutet.
          Men du tror inte på det, eller??

          Äger man ett tiotal tidningar så är det ganska självklart att man differentierar och levererar lite olika saker för att få så många kunder som möjligt.
          Säg att det finns ett förlag som äger ett gäng biltidningar. Tror du själv de väljer att enbart skriva om helt nya bilar i alla sina tidningar? Aldrig några reportage eller tester av äldre bilar.

          Tror du det? De ger självmant ifrån sig hela den delen av marknaden…

          Med tanke på att det trots allt finns så många som är åtminstone skeptiska mot invandringen så borde det vara givet att det finns en del invandringskritiska dagstidningar.
          SD hade ju t ex 5,7% senaste valet.

          Men ändå så gör det inte det… Det enda som finns är Nationell Idag som kommer en gång i veckan med en futtig upplaga på 2000 exemplar.
          Den startades av ett parti, inte av någon mediekoncern.

          • Anonym

            Herregud vad mycket trams du skriver!

            Vad jag menade var att de (Bonnier)Vänder kappan efter vinden i ekonomiskt syfte oberoende av religös tillhörighet pga positiv inverkan på ekonomi/makt i Sverige och endast detta.
            Pga deras samhällsposition har de helt enkelt inget val. 
            Det har därimot du och jag därför möts vi på bloggar.

      • Anonym

        Judisk makt är ett mycket större hot än Islam. Islam vore inget hot
        alls, om det inte vore för judiska påtryckningar att mass-importera
        muslimer in i Europa.

        Varför skulle det ligga i ”judarnas” intresse att Europa blir islamiserat? På vilket sätt skulle det gynna Israel och ”judarna”? Tror du att den judiska församlingen i Malmö är del i en hemlig plan för att få så många muslimer som möjligt till Europa?

        De som verkligen tror att det här svamlet är sant borde söka upp en psykiatrisk klinik specialiserad på svåra fall.(fråga efter specialister på paranoida psykoser).

    • Anonym

       Ja du… Jag tycker inte jag har tid att försöka bemöta dina knäppiga teorier, men jag måste ända fråga om du själv verkligen tror på det där fullt ut? Nationalsocialismen är nåt slags referensvärde för den yttersta ondskan. Du, och många med dig, har verkligen svalt segermakternas historieskrivning…

      http://obekvamasanningar.com/om-mangkulturen/

      När det gäller ditt sista stycke så kan det absolut finnas sanning i det, i just Tyskland har man konstaterat att säkerhetspolisen där infiltrerat olika nationella grupper, bl.a. Nationaldemokraterna. De försökte få partiet förbjudet just pga yttranden som kom från en inplanterad polisman. Det kan du läsa om hos rasistnazistiska Nationell Idag, vet inte hur mycket som finns utlagt på webben men alltid är det någon artikel, sök på NPD om du nu vågar dig in på deras rasistnazistiska webbplats.

      När det gäller Breivik så finns det tydligen en svensk forskare som inte håller det för otroligt att Israel skulle vara hans sponsor… Om han sen själv är medveten om det eller inte vetefan, jag har inte läst mycket om det där. Forskarens namn är hur som helst Ola Tunander.

      • Anonym

        ”segermakternas historieskrivning”? Alla vet ju hur många miljoner människor som dog under kriget, som var en följd av Hitlers lust att att invadera andra länder istället för att fokusera på att utveckla Tyskland. Nationalsocialismen har två skepnader, en före kriget och en annan när kriget bröt ut då Hitlers maktfullkomlighet slagit ut i full blom och inga som helst hänsyn togs till människoliv, inte ens tyska människoliv. 

  • Anonym

    Tänk att i en demokrati räcker det med att lyssna på fel musik för att bli utredd och spanad på av militär underrättelsetjänst. Demokrati var det, ja. 

    • http://www.facebook.com/people/Linda-Karlsson/100003464352080 Linda Karlsson

      Iaf i en mångkulturell ”demokrati”. I en mångkultur så är det inte demokrati som gäller, det är ”värderingar” PKister använder oftast termen ”demokratiska värderingar.” Vad de menar är inte viljan av majoriteten av befolkningen. Utan att om man inte har samma åsikter som dem, så är man inte en demokrati. Deras version av demokrati är alltså anti-demokrati. Där åsikter bestämmer och inte folket.

  • Anonym

    Från texten:

     ”… och har under sin 13 år långa existens utfört tio mord, flera attentat och bankrån.”

    Detta är information helt osilad från den sittande regimen i Tyskland. Här kanske det vore på sin plats att uppmana Fria tider att låta någon kunnig med andra politiska åsikter (tex Dan Eriksson?) kommentera saken. Hur var det nu med den från regimen utförda infiltrationen av denna rörelse? Vilka har egentligen gjort vad? Och varför?

    Fria Tider bör förhålla sig ytterst kritisk till uttalanden som kommer direkt från sittande regimer i europeiska länder.

    /JTS

 

Högerextrema både störst och bäst

Ledarblogg. Några funderingar om Medierådets rapport om nätextremism.

Ge ett bidrag

Fria Tider tar inte emot skattemedel. Därför är vi helt beroende av stöd från våra läsare. Tack för din hjälp!


Donera med bank
Annons
Kultur
Tyska frikårssoldater, här fotograferade spanandes efter kommunister under gatustrider i Berlin 1919. Bildkälla: Tyska förbundsarkivet.

Bokrecension: The Outlaws. Thomas Weber har läst en hårdkokt berättelse om frikårstidens Tyskland.

Fler nyheter
FÅR KRITIK: Joe Biden, USA:s vice president, prisade de judiska insatserna för att öka invandringen och skapa social rättvisa i USA. Men nu menar kritiker att han samtidigt bekräftade en rad antisemitiska föreställningar. Arkivbild: Marc Nozell/CC-BY

Biden: ”Judar” gav oss invandring, feminism och homoäktenskap. Kontroversiellt utspel.


HÅLLER KOLL: Frankrikes president François Hollande skärper nu övervakningen av fransmännens värdetransaktioner. Pengar och guld får inte längre skickas med posten. Foto: Hollandes kampanj/Flickr

Fransmän förbjuds skicka guld och kontanter med posten. Skärpt övervakning mot "penningtvätt".


Foto: A. Synwell

Ungern ändrar grundlag efter EU:s stämningshot. Global seger i flera frågor.


 

Obama kan läsa din e-post. USA kan bläddra i svenska myndigheters mejl.


ONÖDIGT: Kommunala folkomröstningar har hållits på folkets initiativ vid sju tillfällen sedan 2011. I fem av fallen har politikerna struntat i valresultatet. Foto: Dahlstroms/CC-BY

Svenska politiker struntar i lokala folkomröstningar. Kommunala folkinitiativ verkningslösa.

Efterlysningar

Här visas efterlysningar av personer i Sverige och internationellt. Du hittar fler efterlysningar i vår avdelning Blåljus

POLISEN EFTERLYSER. Kan ha varit delaktig i misshandel på  Mäster Samuelsgatan i Stockholm, den 10 mars.

Inlagd 13 jun 2013
Efterlysta av polisen

Läs mer

"Aziz", 22, efterlyst för mordförsök.. Foto:  Polisen

Inlagd 30 maj 2013
Man efterlyst för mordförsök

Läs mer

EFTERLYSTA. Foto: Polisen

Inlagd 16 maj 2013
Misshandlade och rånade kvinna – fastnade på bild

Läs mer

EFTERLYST. Waseem Al-Jubouri, 22. Foto: Polisen

Inlagd 15 maj 2013
Efterlyst för synnerligen grov misshandel

Läs mer

Mannen på bilden är efterlyst misstänkt för stöld av två vattenskotrar. Foto: John Lundholm

Inlagd 12 maj 2013
Här försvinner tjuvarna efter fräck stöld av vattenskotrar

Läs mer

 

Inlagd 8 maj 2013
Han jagas för danskt tonårsmord

Läs mer

Senaste nyhetsbilder

Här visas de senaste bilderna från våra bildleverantörer. Du länkas direkt till fotografens webbplats.

Vetenskap
Vikingaskepp av mindre modell. Henri Bergius/CC-BY-SA

Ny vikingafärd i Amerika upptäckt. Sannolikt platsen där vikingar träffade på skrälingar.


DUMHET GÅR I ARV: Studien har funnit genetiska markörer för utbildningsnivå genom att studera 100.000 deltagare. Foto: 53416677@N08/CC-BY (flickr)

DN erkänner: Gener avgör din intelligens. Genetiska markörer visar utbildningsnivå.


Honungsbi. Foto: Flickr/Ryan Wick

Dresserade honungsbin letar landminor i Kroatien. Små bevingade insekter ska i framtiden rädda liv.


Visa fler vetenskapsnyheter

Senaste nyttHeta ämnen
Tipsa redaktionen

Detta ärende gäller (obligatoriskt)

Ange en e-postadress (obligatoriskt)

Ämne (obligatoriskt)

Meddelande och/eller länk (obligatoriskt)

Bifoga fil (frivilligt)

Spamkontroll: (svara på frågan)
Vad heter Sveriges huvudstad? 

Senaste kommentarer
Gilla oss på Facebook
Annons