Oleg Tiagnibok.
Yakudza/CC-BY-SA

Ukrainas nationalister vill förbjuda rysk tv

Publicerad 26 februari 2014 kl 07.45

Utrikes.Ryska tv-kanaler förvränger sanningen om vad som händer i Ukraina och bör därför förbjudas, menar Oleg Tiagnibok, ledare för det ukrainska nationalistiska partiet Svoboda.

Gilla artikeln på Facebook

Utspelet i parlamentet under måndagen väcker nu vrede från ryskt håll. Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov hävdar att förslaget skulle innebära en inskränkning av yttrandefriheten.

– Vi känner till det ukrainska förslaget om att förbjuda tv-kanaler från de länder som inte är medlemmar i den europeiska konventionen för television över gränser. Ryssland är inte medlem i konventionen, men sänder ändå till hela Europa, varje land i EU. Om Ukraina godkänner förbudet blir det en allvarlig kränkning av yttrandefriheten, säger Lavrov enligt det ryska regeringsorganet Rysslands röst.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nya studier omkullkastar argument för abort. "Hänsynslöst" att fortsätta med samma abortpolitik trots bevisen, enligt forskare.0 Plus

Shoppar 70 tums-TV. Nu växer frågorna om Malmös hantering av socialbidrag.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Första vita flyktingarna från Sydafrika på väg till USA

Efter Elon Musks folkmordslarm.. 49 vita från rasvåldets Sydafrika sitter på ett plan till Washington.0 

Terrorstämplade kurdgruppen upplöser sig själv. Sker på uppmaning av fängslade grundaren Öcalan.0 

Trump får nytt lyxigare Air Force One – av Qatar

Utländska kungahuset donerar plan värt 3,9 miljarder.. Men gåvan ges till amerikanska staten – inte till Donald Trump personligen.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0