Visby ringmur rasar

Publicerat den 25 februari 2012 kl 16:15
Ett stort parti av Visby ringmur rasade i går kväll
-En katastrof, säger Gun Westholm, antikvarie på Gotlands museum.

Gilla artikeln på Facebook

Dela/Skriv ut

Bakgrunden till raset ska ha varit att man under 50, 60 och 70-talet lagade muren med cement, vilket stänger inne fukt i den bakomliggande kalkbaserade murmassan.

Det var stort parti av muren som rasade, cirka tio gånger sju meter, och nu varnar antikvarien Gun Westholm för nya ras. Hon förutsätter dock att det aktuella raset muras upp igen.

- Det är ju en del av ett världsarv. Jag har svårt att tänka mig att det får stå så här. Det är väldigt ömtåligt och känsligt, säger säger Gun Westholm.

Omodererat: Fria Tider ansvarar ej för innehållet nedan

Twingly bloggsök link:http://www.friatider.se/visby-ringmur-rasar Bloggar om denna artikel
  • Justice4all

    Eeeh…..man får väl inte gilla svenskt, eller svenskt arv i detta ”korrekta” land? 

  • Anonym

    Hur fan ska vi nu kunna hålla Annie Lööfs forna vänner stången??

  • MartinA

    Det ursprungliga syftet med Visby ringmur var att terrorisera bönderna. Ett monument som jag inte sörjer om det blir litet luggslitet.

    • http://www.facebook.com/profile.php?id=520387055 Tobias Strabain Karlsson

      Vad menar du med att terrorisera bönderna? Det byggdes nog mer för att stärka sin maktställning och skapa handelsmonopol

  • Anonym

    Skön symbolik

  • Anonym

    Kulturarv smulas sönder, men pengarna går till körkort åt nysvenskar som ändå inte kan köra bil när dom väl har kortet i handen

  • Anonym

    Hemskt tråkigt att underhållet och vårdandet av vårt svenska kulturarv inte prioriteras. Det är nog svårt för oss att inse hur unik och värdefull Visby ringmur faktiskt är. För att inte tala om vilket betydelse den har för Visby som turistort.

    Men, utan underhåll på historiska byggnader och platser så är allt snart söndervittrade ruiner. Och då är alla spår av vår historia borta, det blir lättare att neka att svenskar någonsin existerat. Så en poäng har politikerna att hämta där förstås.

  • Anonym

    Sverige rasar ju ihop över huvud taget, så vad spelar Visby ringmur för roll? Typiskt att man vid reparation skull välja fel metod.

  • Anonym

    Jag vet något ännu viktigare som rasar och det är tron på demokrati!

    ”SD:s anhängare stöder den demokratiska processen. En överväldigande majoritet tror på vikten av att rösta.”Undrar
    hur våra ungdomar reagerar när det finns förespråkare som anser, att
    vårt politiska system är förkastligt och inte har med demokrati att göra
    och än mindre att rösta på något som väljarna sedermera inte får vara
    med i arbetet om, att delta i de politiskt fattade besluten, mer än att
    acceptera dem som våra egna förslag! T.ex det mest av folket
    accepterat förödande förslag var ”1975″ då våra folkvalda politiker
    fattade beslutet att Sverige ska bli ett mångetniskt samhälle! Detta år 1975 då valda politiker begick ett kollektivt landsförräderi och du och jag gav dem mandat för detta genom lagd röst! Vem finner det här som en typisk demokratifråga som är i sin ordning?Den
    demokratiska rösträtten är att ge bort väljarnas makt i osäkra
    politikers händer som kan göra vad som helst med sin vunna makt som vi
    har givit dem, då vi nu avsagt oss vår egen makt och inflytande, så bör
    vi egentligen enbart knipa käft, att komma efteråt och fodra att
    politikerna ska lyssna på oss, är i det närmaste en löjlig tanke eller
    hur Reinfeldt?

    Anmäl
     

  • http://pulse.yahoo.com/_DM3J46UVODN5IQ6BIAWMAJJ6PQ Sverigevännen Svensson

    Tragiskt det som sker. Jag kan säga att jag har varit och besökt denna fina fantastiska mur under Almedalsveckan i Visby.

  • Anonym

    Muren den faller och smulas sönder, och så gör även landet Sverige

  • Anonym

    Att man lagade muren med cement för 50 år sedan, vilket tydligen var helt fel är naturligtvis invandrarnas fel.

    Vems annars?

    • Anonym

       Nej en sån tabbe bär svensk stämpel.

    • http://bortkopplad.se/bloggo bloggo

       Har någon påstått att det skulle vara det? :)

      • Anonym

        Om en bit av muren har rasat så diskuterar man inte detta utan i vanlig ordning kommer det upp en massa trams om invandrare.  
         
        Man kan riva muren och bygga moskéer, satsa pengar på ensamkommande våldtäktsmän istället, afghanska talibaner som kommit hit respekterar inte världsarv, det enda världsnaturarv vi har är Rosengård o.s.v i all oändlighet.

        Tröttsamt!

  • http://gidlöf.se Tomas

    Gotland är en ö av kalk.

    Gotlänningarna har många kulturella byggnader som de vårdat väl i generationer. Kompetensen finns på bygden.

    De enda som inte förstått att vårda ringmuren tycks vara Riksantikvarieämbetet och museifolket. De klarar däremot att fördriva arbetsdagen på stadens restauranger under gemytliga former. Det har jag själv sett. Det vittnar mina Gotländska bekanta om.

    Skicka tanten till yrkesskolan och låt dem lära henne om kalkbruk. Sätt på henne en overall. Ge henne slev och murarhink och låt hennee laga muren under uppsikt av en kompetent murare. Då skulle hon för en gångs skull göra skäl för sin lön.
    Tomas

  • Anonym

    Vi har ju en j-vla massa människor i landet som ligger på samma nivå i utveckling som ringmuren det är bara att sätta igång dom kan ju allt.

  • Tomas O’Maely

    Det är även ett symboliskt ras.

    • Anonym

      Ja, på sätt och vis. De styrande som kallas folkvalda, har underlåtit sig att säkra muren p g a den oönskade kostnaden som det skulle medföra, till uppenbar ogagn för pågående massinvandring.

      ” För varje sten som läggs på den muren, förlorar vi en nyintagen invandrare som inte kan gå till sitt arbete 1 gång per vecka under 15 minuters tid, och detta är något vi svenskar ej kan leva med. Må det aldrig ske!”

      Utan massförstörande invandring stannar Sverige!

      Er tillgivne
      Erik ”lill-lammet” Ullentuss

  • http://patriaomuerte.bloggsida.se/ Caesar Apostata

    Är inte nyheten talande för hela Sverige?

    • http://pulse.yahoo.com/_DM3J46UVODN5IQ6BIAWMAJJ6PQ Sverigevännen Svensson

      Jo tyvärr. Om det inte blir ändring snart här i Sverige så faller snart hela landet.

  • Anonym

    Kan inte alla kompetenta invandrare fixa detta i ett nafs? :)

  • Sovhjärnan

    Klart att man kommer låta detta raset att fortsätta. Det finns helt enkelt inga pengar att reparera det med, trots att vär ett rikt land enligt politikerna. Bara det att dom pengarna räcker bara till massinvandring och ingenting annat. Allt annat måste det sparas på eller läggas på is på obestämd tid (läs: fär alltid, det tillhör ändå den värdelösa svenska barbariska historien som ändå inte är värd att bevara). Man kommer inte lägga ner så mycket som ett enda rött öre på detta. Helllre ökar man då massinvandringen till Gotland så man blir av med skiten mycket fortare. Turismen kommer dessutom bli så mycket större när man kan erbjuda en arabisk bazaar istället för den eländiga värdelösa medeltidsveckan. Så svennig som den är.

    • Anonym

       Ja, medeltidsveckan är nog rasistisk. Riddare kan ju ge associationer till korståg så då är nog medeltidsveckan även islamofobisk.

      • Sovhjärnan

        Janne Giljotin har ju dessutom cementerat denna föreställning med sin påhittade korsriddare, trots att svenskarna bevisligen inte ens var involverade i denna verksamhet överhuvudtaget.

    • Anonym

      De har redan påbörjat invasionen. För något år sedan såg man bara svenskar här. Nu ser man Afrikaner överallt :( . Otrevliga är de också!

  • Anonym

    Skulle pengar vara något problem?
    Vi tillhör ju (inbillat) den rikare delen av världen. Allt till alla är ju parollen när det gäller massinvandring.
    Så nu låter vi självfallet rädda Visby ringmur, låt det kosta vad det kosta vill.
    Vi svenskar förväntar oss att pengar även räcker till oss och bevarandet av vårt lands kultur och historia!!!

  • Anonym

    Att Visby ringmur rasar är en ”myt” påhittad av SD säger ”Gossen von Ullentutt”!
    ”Helröret / 75:an” Reinfeldt säger, ”att Sverige inte har någon historia och absolut ingen ringmur eftersom Sverige befolkades enbart av ”barbarer” innan invandringen och alliansens nya tideräkning påbörjades anno 2006″!

  • Anonym

    Världsarv? Har Sverige någon historia alls? Jag och Reinfeldt tvivlar. Eller förresten, Reinfeldt och ullentuss tvivlar.

    • Sovhjärnan

      Det enda världsarv vi har är väl Rosengård som K-märktes redan omkring 1970 eller nåt?

      • Anonym

        LOL! Den var bra!

  • http://detopaverkadesinnet.blogspot.com/ MetalHeadViking

    Tycker FT borde ta upp gårdagens stora skandal i England. Tydligen så har USA och UK en kontrakt där de kan lämna över sina egna medborgare om det andra landet begär så. Har Sverige någon liknande kontrakt med USA? 

    http://www.youtube.com/watch?v=LGjn-qv1y_4&feature=g-u-u&context=G2e4965fFUAAAAAAAAAA

  • Anonym

    Världsarv, det finns inga pengar till  den svenska forna barbariska historien skriker Reinfeldt utan dessa pengar ska gå till Mosker och minareter oavkortat då detta är mitt folk.

    • Sovhjärnan

      Om man river den eländiga muren så borde materialet räcka till flera moskéer rent av. Vi gör som så./FR

  • http://bortkopplad.se/bloggo bloggo

    Jag tror inte det finns pengar till att bevara vårt kulturarv. Pengarna ska istället satsas på ensamkommande våldtäktsmän. Kanske kan man riva ringmuren och använda materialet för att bygga fler flyktingförläggningar?

    • Anonym

      Och resten av stenarna kastas på den dumma polisen som försöker så gott som de kan att inte lösa brott.

      • Anonym

        Men grilla körv, det kan dem! Ha! ha!

    • Anonym

      Ja, snart vill de väl att vi går man ur huse och skramlar ihop så det räcker till en ökad massinvandring. Kanske en tok-gala för TV4 att anordna. Jag bävar för den dag då statens kaka inte längre orkar med massinvandringens kostnader. Då lär vi väl som 1993, på nytt bli uppmanade av media att upplåta våra sommarbostäder åt flyktingar (ja, det är faktiskt sant!).
      Förmodligen blir det mer långtående krav vid nästa tillfälle.
      - T ex hur kan du med att bo ensam i det stora huset när det finns flyktingar som vill till vårt land?
      - Hur kan du med att fira jul, när det finns så många invandrare som inte ens har en I-Phone?
      - Hur kan du med att spara pengar till ditt eget framtida välbefinnande, när du istället kan bidra till ett bättre flyktingmottagande?

  • Anonym

    Kan vi inte låta alla arbetslösa MENA-folk hjälpa till och laga HELA muren från cementen?
    Och låt dom få samma kriterier som alla arbetslösa etniska svenskar får: Dom får jobba för samma ersättning dom redan har, det är ju för att få dom i rörelse som är det viktigaste.

    Tvivlar bara att det kommer några MENA-folk… Inte kommer dom acceptera några rasistiska krav från dom rasistiska svenskarna.

    • Anonym

      Nej för satan! låt inte klåparna peta på muren. Då är där snart
      bara en grushög kvar.

      • Anonym

        Sandhög menar du..

    • http://bortkopplad.se/bloggo bloggo

      Med tanke på hur det gick med Buddhastatyerna i Afghanistan när de mötte talibanerna så vore det en korkad idé. Respekten för världsarv brukar inte vara så hög bland de afghanska talibaner som Sverige tagit emot.

    • Anonym

      Sorry! Då skulle den rasa igen, och det vill vi ju inte.

  • Anonym

    Det ligger i tiden. Hela Sverige rasar. 

    • Anonym

      Det är det som är så typiskt svenskt för mig, att allting rasar till slut.

      Er tillgivne

      Fredrik (ni vet, jag som inte är barbar, utan från Baboos land)

Ge ett bidrag

Fria Tider får inga skattemedel. Därför är vi helt beroende av stöd från våra läsare. Tack för din hjälp!


donera med bank
Annons
Live TV
Live TV


Annons
Kultur
Montage: Fria Tider

Frankfurtskolan under luppen. Paul Gottfried skriver om uttrycket som vänstern inte vill höra.

Nyheter
John Derbyshire.

Tecken i tiden. Ännu en konservativ legend har rensats ut i det allt mer vänsterkorrekta USA.


Pressbild: KD

Birro med KD på första maj. Även veteranen Ingegerd Troedsson, 82, ska tåga med KD i år.


FINNS INGA SVENSKAR. Invandrarakademikern Michael Azar har genomskådat svenskarna. Vår gemenskap bygger på rasism och är "bara fantasier".

Svenskhet existerar inte men när den existerar är den rasistisk. Så går tongångarna när SvD bjuder in kulturmarxister till diskussion.

Efterlysningar

Här visas efterlysningar av personer i Sverige och internationellt. Du hittar fler efterlysningar i vår avdelning Blåljus

Facebook

Inlagd 20 maj 2012
Han söks för attacken mot Hanna Wigh

Läs mer

Faksimil ur polisens efterlysning.

Inlagd 11 maj 2012
Sparkade liggande man i huvudet

Läs mer

Foto: PressTV.ir

Inlagd 9 maj 2012
Interpol efterlyser Iraks vicepresident

Läs mer

Känner du igen kvinnan på bilden? Kontakta Efterlyst på 08 702 00 90.

Inlagd 27 jan 2012
Livscoach lurade klienter på 700 000 kr

Läs mer

Foto: Polisen

Inlagd 8 jan 2012
Våldtog i tunnelbanan – fastnade på bild

Läs mer

Flashback

Inlagd 28 dec 2011
Försvunnen flicka framträdde på Flashback

Läs mer

Danska Ekstrabladet (vänster) och svenska Kvällsposten (höger).

Inlagd 9 okt 2011
Svensk specialitet: Anonymiserad efterlysning

Läs mer

Nöje
SÅGAD. Sina Samadi, alias Sean Banan, kan ha gjort Sveriges sämsta film - någonsin.

Sean Banan sågas totalt. Den 26-årige invandrar­komikern kan ha gjort Sveriges sämsta film någonsin, enligt kritikerna.

Senaste nyttHeta ämnen
Senaste kommentarer
Annons
Gilla oss på Facebook
Annons
Till Inkorrekta Butiken
Senaste webbtv
Vi tackar
Holländska · Erik B · Curator · Marcus Aurelius · Loffe · dacke · Clarkkent · fr.oskar h · Figaro · Fj5glqs3br · Stefan · Jern&betong · Gunnar l · · Ejron · Åke · Pontus å · Jan Georgsson · Grettir · Bo Johannes · Taxiåkaren · Erik Bergstr · Håkan · Tomas Omaely · Vikingen · Slasher · Magnus · jakob d · Tyr · Jörgen · Gåva · Curator · Ensamstående · Fingal O · NudasVerit · HonestJohn · sexleksaker · Nisse12 · Ålkraft · FredrikR · Suverän! · Broozooz · Nils A · Jan Lillie · Mats Bern · Bo Str. · Hemförsäkring · Bob · loqu · S.Lind · BLE · Joel · Pettson · Tjalle · Thord B · Robban · Erik Andersson · Mrmadmax · Rutger · Patrik b · Peterb dk · Witold · Casper · Näcken · Oxy · Surfa Anonymt · goderian2 · Sätermannen · Christian · Kalle · Markus · karan49 · teura.org · Julia Caesar · Nicke