Ebolautbrottet i Afrika

100 miljoner kronor till ebolabekämpning

Publicerad 7 oktober 2014 kl 20.51

Inrikes. Sida har beslutat att ge ytterligare 105 miljoner kronor i stöd för att bekämpa ebolaepidemin i Västafrika. Sverige har därmed bidragit med totalt 145 miljoner till arbetet mot ebola.

Dela artikeln

– FN kraftsamlar nu för att stoppa smittspridningen och se till att de får vård. Att omvärlden arbetar tillsammans på ett kraftfullt och samordnat sätt är avgörande för att nå framgång, säger den nya biståndsministern Isabella Lövin (MP) i ett pressmeddelande.

Biståndet går främst till FN-organ men också till att stödja sjukvårdspersonal på ebolaklinikerna. Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, MSB, får 25 miljoner kronor för att på plats i Liberias huvudstad Monrovia ordna boende och sjukvård för upptill 200 sjukvårdare.


"Fabian Sköldhamns" makabra historia. Pappa högg ihjäl mamma på barnavårdscentralen – inför barnen.0 Plus

Efter invasionen av Polen. Pat Buchanan om hur andra världskriget egentligen började.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Sverige ska skänka en femtedel av hela biståndet till Zelenskyj

Kiev skakas av korruptionsskandaler knutna till bistånd. Då presenterar Tidögänget största biståndsrockaden "någonsin i Sveriges historia".0 

Ekonominyheter

Inflationen sjunker rejält – nu nära målet

"Nu är vi verkligen på väg.". Men några nya räntesänkningar väntas inte i närtid.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0