Konflikten i Ukraina
President Petro Porosjenko vill hämnas brutalt för attacken.

19 ukrainska soldater dödade av raketer

Publicerad 11 juli 2014 kl 19.52

Utrikes. Minst 19 soldater dog och nära hundra skadades idag under en raketbeskjutning i regionen Luhansk i östra Ukraina, rapporterar BBC News.

Dela artikeln

Myndigheterna i Ukraina uppger att attacken ägde rum utanför Zelenopillya, och separatisterna har tagit på sig ansvaret för dådet.

Nu utlovar chokladkungen och presidenten Petro Porosjenko, 48, en gammaltestamentlig hämnd.

– För varje soldat som mister livet kommer de militanta att få betala med tiotals och hundratals av sina egna, dundrar oligarken i ett uttalande.

– Inte en enda terrorist kommer att undgå ansvar, varenda en av dem kommer att få vad de förtjänar, fortsätter 48-åringen.

Totalt har 23 soldater ur regeringsstyrkorna dödats i stridigheterna det senaste dygnet, uppger Ukrainas försvarsdepartement.


"Fabian Sköldhamns" makabra historia. Pappa högg ihjäl mamma på barnavårdscentralen – inför barnen.0 Plus

Efter invasionen av Polen. Pat Buchanan om hur andra världskriget egentligen började.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ikea lämnar det svenska – i smyg

"My Swedish is still very problematic". Symbolik och ritualer ersätter blågula jättens svenska arv.0 

Ekonominyheter

Inflationen sjunker rejält – nu nära målet

"Nu är vi verkligen på väg.". Men några nya räntesänkningar väntas inte i närtid.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0