Alexandra Pascalidou

Alexandra Pascalidou: Hanif Bali är ett hot mot yttrandefriheten

Publicerad 27 februari 2017 kl 20.57

Inrikes. Skribenten Alexandra Pascalidou anklagar den moderate riksdagsledamoten Hanif Bali för att mobba henne. ”Det han gör mot mig är ett hot mot yttrandefriheten”, skriver Pascalidou på Facebook.

Dela artikeln

Det var i lördags som Hanif Bali gjorde ett Twitter-inlägg om att amerikanska Fox News valt att intervjua den okände svensken Nils Bildt om nationella säkerhetsfrågor.

"Att FOX News tar in Nils Bildt som 'Sverigeexpert' är ju lika dumt som att SVT skulle ta in Pascalidou som 'Greklandsexpert'", skrev Hanif Bali.

Inlägget fick över 1300 gilla-markeringar.

Ett dygn senare såg Pascalidou vad Bali hade skrivit - och reagerade jättestarkt. Hon anklagar den frispråkige moderaten för mobbning, och för att vara ett hot mot Sveriges yttrandefrihet, då hon är journalist.

”En moderat riksdagsledamot jag aldrig mött som systematiskt mobbat och trakasserat mig och många andra de senaste åren. En man som lever på våra skattepengar ämnade att göra Sverige bättre istället sitter och hånar, hatar och hetsar – i detta fall mot en journalist. Detta är ett hot mot yttrandefriheten”, skriver Pascalidou på Facebook.

Senare på måndagen twittrade hon:

Hanif Bali replikerade med att Pascalidou börjar närma sig förtalsgränsen:

Det Hanif Bali menade med sitt första inlägg var att Alexandra Pascalidou inte är någon bra expert. Efter presidentvalet i USA påstod hon grundlöst att Donald Trump vann valet genom att dela ut knark och sprit till svarta. Hon har också upprepade gånger blivit anklagad för plagiat.

Även Henrik Arnstad har givit sig in i den heta diskussionen mellan Bali och Pascalidou. Han undrar hur Moderaterna kan acceptera en person som Hanif Bali.

År 2015 blev Alexandra Pascalidou utsedd till Årets europé av Svenska Europarörelsen.

"Fabian Sköldhamns" makabra historia. Pappa högg ihjäl mamma på barnavårdscentralen – inför barnen.0 Plus

Efter invasionen av Polen. Pat Buchanan om hur andra världskriget egentligen började.0 Plus

Nyheter från förstasidan

FN kräver att Tidö-avtalet ses över: "Rasism"

"Sveriges visitationszoner är motbjudande och olagliga". Nu kräver FN:s rasdiskrimineringskommitté att hela regeringssamarbetet "ses över" i Sverige.0 

Ekonominyheter

Inflationen sjunker rejält – nu nära målet

"Nu är vi verkligen på väg.". Men några nya räntesänkningar väntas inte i närtid.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0