Ebolautbrottet i Afrika
Läkaren Kent Brantly, 33, här fotograferad med familj, har insjuknat i ebola.

Amerikansk läkare smittad av ebola

Publicerad 1 augusti 2014 kl 08.13

Utrikes. I veckan förnekade Socialstyrelsen att det skulle finnas "någon risk" att sjukvårdspersonal från Europa tar med sig ebola hem från hjälpinsatser i Afrika. Men nu har det första fallet redan inträffat i USA.

Dela artikeln

– De använder skyddsutrustning så jag tror inte att det finns någon risk att de tar hem smittan till Sverige, sade Ulf Törnebladh, sakkunnig vid Socialstyrelsen, till Ekot igår.

Men den amerikanske läkaren Kent Brantly, 33, och missionären Nancy Writebol, 60, har nu insjunkat i den dödliga virussjukdomen under ett besök i Liberia. De svävar nu mellan liv och död samtidigt som USA försöker få hem dem till amerikanskt territorium, skriver CNN.

Amerikanska myndigheter uppger att ett specialsjukhus i Atlanta gör sig redo för att ta emot en av de smittade. Enligt källor till CNN lyfte ett sjukhusplan med destination Liberia från Georgia på torsdagen.

I en intervju med Fria Tider för en knapp månad sedan förklarade Folkhälsomyndigheten att det "absolut finns en teoretisk risk" att ebola sprids till Sverige.


Nyheter från förstasidan

AFD: "Ett hårt slag mot den tyska demokratin"

Nu går vänstern vidare med att totalförbjuda partiet. AFD anses bryta mot den antityska ockupationsgrundlag som USA påtvingade Tyskland år 1949.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Nigel Farages succé: "Vi är oppositionen nu"

Reformpartiet tar Storbritannien med storm.. Knep flera viktiga poster i fyllnadsvalet – och är nu största parti i mätningarna.0 

Trump sparkar Israel-höken Michael Waltz efter skandalen

Får gå efter Signal-läckan.. Därmed förlorar Israel den största Iran-krigsförespråkaren i administrationen.0 

Ukraina skriver på Trumps mineralavtal

Investeringsavtalet klart – i sista stund.. Pressat Kiev oroade sig för att Trump skulle lämna förhandlingarna med Ryssland.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0