Tiggeriet

Brand i tältläger

Publicerad 31 augusti 2014 kl 17.45

Inrikes. Ett tältläger brann natten till idag i Stockholmsförorten Högdalen.

Dela artikeln

Två personer uppges ha skadats i samband med branden och fördes till Huddinge sjukhus för vård. Polisen misstänker att branden beror på allmänfarlig vårdslöshet, skriver polisen på sin hemsida.

I tältlägret i Högdalen bor framförallt romska tiggare från Rumänien som livnär sig på tiggeri, snatteri, metallstölder och olika former av bedrägerier. Tältlägret är olagligt, men Stockholms stad har av politiska skäl inte vågat ingripa mot lägret.

Relationen mellan romerna i de olika tältlägren i södra Stockholm och omkringboende, inte minst övriga invandrargrupper, har varit mycket spänd under sommaren.


"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Det våras för svensk ekonomi trots paus i bostadsrallyt

Rekordmånga säljare sänker priset.. Men för hushållen ser ekonomin nästa år ändå ljusare ut.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0