Ebolautbrottet i Afrika
Tre kvinnor i Sierra Leone som överlevt och tillfrisknat från ebola.

Ebolaöverlevare stämplas som "häxor"

Publicerad 31 oktober 2014 kl 08.37

Utrikes. Utmaningarna för dem som överlevt ebolaepidemin i Västafrika är många – i vissa fall anklagas de av sin omgivning för att vara häxor.

Dela artikeln

Många av dem som överlevt en ebolainfektion får livslånga men efter sjukdomen. Led- och muskelvärk är några av de sviter som många lider av och ungefär hälften av de tillfrisknade får problem med synen, skriver världshälsoorganisationen WHO.

De många och livsförändrande sviterna efter ebola blir nästa utmaning för sjukvården i Västafrika att handskas med. Det är inte alltid det är känt vad som ger upphov till vilka sviter eller ens om det är själva sjukdomen eller vården i sig som vållar dem.

– Vi behöver först veta varför dessa symptom finns, om de orsakas av sjukdomen eller av behandlingen eller kanske av de starka desinfektionsmedlen, berättar dr Nanyonga.

Men inte bara fysiska men, utan även social stigmatisering grundad i skrock och vidskeplighet, möter överlevarna. I många fall stämplas de som "häxor" av sin omgivning för att de lyckats överleva en sjukdom som en majoritet av de drabbade dukar under av.

Andra kulturella utmaningar som sjukvårdspersonal och patienter i de ebolahärjade länderna drabbats av är anklagelser om att klinikerna ligger bakom ebolaepidemin. I somras rapporterade flera nyhetsbolag, däribland CBS, om hur beväpnade män "fritagit" ebolapatienter från en klinik i Liberias huvudstad Monrovia. Kliniken plundrades därefter av afrikanerna som, bland annat, stal blodiga lakan från den – något som ytterligare bidrog till spridningen av ebola i landet.


Nyheter från förstasidan

Zelenskyjs hemliga möten med FBI oroar – tros kräva ny amnesti för korruption

Allierades oro: Vill få behålla stödpengar på vift. Nu förhandlar USA:s brottsbekämpande myndigheter direkt med Zelenskys högsta höns.0 

Ekonominyheter

Husqvarna och ABU Garcia stänger i Sverige

"Beskedet är fruktansvärt".. Tufft för vanliga industrier i en tid av krig och bolån.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Går betydligt längre än SD – och väljarna älskar det. Majoritet för att helt enkelt skicka hem alla invandrare som går på bidrag.0 

Mer från Utrikes

Rekordupptäckten i tyska Aachen. Visade sig förekomma med nära 30 olika namn i polisens efterlysningssystem.0 

Danmark pekar ut USA som säkerhetspolitiskt hot

Nya hotbedömningen efter Grönlandsbråket.. "Använder sin ekonomiska och teknologiska styrka som ett maktmedel, också gentemot allierade."0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0