Tiggeriet

EU-pengar ska få tiggande romer att stanna i Sverige

Publicerad 26 oktober 2014 kl 19.05

EU. Skattepengar från fonden för EU-bistånd ska hjälpa Sverige att "integrera" de romer som kommit till landet för att tigga. Med hjälp av pengarna vill regeringen kunna locka EU:s romer med bidrag och service av olika slag.

Dela artikeln

Samtidigt säger Åsa Regnér, som är regeringens "barn-, äldre- och jämställdhetsminister", att det är de svenska kommunernas ansvar att ta hand om romska invandrare som tigger på gatorna i landet. Regeringen kan på sin höjd hjälpa till i kontakterna med hemländerna, enligt SVT Text.

Före valet lovade regeringen Reinfeldt att EU-pengarna skulle användas för att ge bidrag till de EU-medborgare som vanligtvis inte har rätt till socialbidrag.

Hjälpen kommer att gå till skattefinansierade organisationer och till romska projekt som förebygger ohälsa, enligt SVT Text.


Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Gängkriget

"Krigszon", "shithole", "nordafrikansk koloni". Polisen: "Det är ett helvete på ren svenska, vi har misslyckats".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Anföll plötsligt 18-åring. Polisen går ut med bilder och vädjar om tips: Vem är han?0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0