Diosdado Cabello med anhängare just nu.

Explosioner vid presidentpalatset i Venezuela

Publicerad 6 januari 2026 kl 06.39

Utrikes. En militärkolonn anförd av inrikesminister Diosdado Cabello, som räknas som mycket lojal med den fängslade presidenten Nicolás Maduro, har intagit Venezuelas huvudstad Carcas och befinner sig nu vid presidentpalatset där explosioner hörs, visar videobilder i sociala medier.

Dela artikeln

Cabello syns i en video som han själv lagt upp patrullera Caracas med polis och paramilitär polis och ropa slagord av typen "bort med landsförrädarna" och "bli aldrig förrädare".

Wall Street Journal rapporterade tidigare att en CIA-rapport varnade för att försvarsminister Vladimir Padrino López och just inrikesminister Diosdado Cabello kunde "stoppa varje försök till övergångsregering", eftersom de kontrollerar militären och polisen.

Det är oklart vad som hänt vid presidentpalatset och om den nuvarande statsledningen har planerat att ingå någon form av avtal med USA.

Supermakten kräver bland annat att få överta Venezuelas oljetillgångar och har oppositionen med sig i den frågan.


Efter irakiska familjens köp av Skänninge stadshotell. Ägaren hyllades som lokalhjälte – åtalas nu för människorov, flickvåldtäkt, i lokalerna.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Orban till Zelenskyj: Inget smicker i världen kan få mig att stötta ditt krig

Brutala sågningen. "Jag är en fri man som tjänar det ungerska folket – du är desperat."0 

Ekonominyheter

Stockholmsbörsen väntas falla imorgon – men inte detta bolag

Trump skapar osäkerhet bland USA:s allierade.. Svenska jätten vinnare när Grönland kraschar förtroendet för amerikansk försvarsindustri.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.