Frankrike kräver Google på miljardbelopp

Publicerad 25 februari 2016 kl 18.01

Utrikes. Frankrikes skattemyndighet kräver att den amerikanska nätjätten Google betalar 1,6 miljarder euro i obetalda skatter, rapporterar Reuters.

Dela artikeln

Det är en omfattande skuld till Frankrikes statskassa som Google samlat på sig. I juni 2011 genomfördes polisrazzior på Googles kontor i Paris.

Frankrikes finansdepartement har inte bekräftat uppgifterna. Men finansminister Michel Sapin uppger att det är osannolikt att Frankrikes regering ingår en uppgörelse med Google av samma slag som Storbritannien tidigare har gjort.

Google gick tidigare med på att betala 130 miljoner pund (172 miljoner euro) som kompensation för en skatteskuld som egentligen misstänks ha varit mycket högre.


Liknande skräckscener även i Sverige. "Jag kommer aldrig att komma tillbaka till det här jävla landet."0 Plus

"Självförsvar." Småländska kvinnans andra ben sköts bort av en annan polis 2017.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Trump om somalier: "Vi vill inte ha dem – kan du förstå det?"

Utlovar asylstopp under "lång tid". "Allt de gör är att gå runt och mörda varandra – sen kommer de hit och säger åt oss hur vi ska styra vårt land."0 

Ekonominyheter

Hanif Bali: Boomers och deras bostadspriser hotar fertiliteten

Unga har inte råd att bilda familj.. "Tydligen förväntas 90-talisterna yngla av sig i Attefallare".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Prognosen: Allt går åt helvete. Europa blir irrelevant – militärt, politiskt och ekonomiskt.0 

Mer från Utrikes

Nya rekordintäkter för världens vapenjättar

Krigen i Ukraina och Gaza driver upp profiten.. De största tillverkarna sålde vapen för 679 miljarder dollar under 2024.0 

Dansk spermabank inför IQ-krav på 85

Donor Network skärper riktlinjerna.. Kräver västerländsk IQ-standard på den som donerar.0 

Italienska kravet efter gruppvåldtäkten: "Kastrera dem"

Ytterligare en gruppvåldtäkt skakar landet.. Vice premiärminister Matteo Salvini föreslår nu kastrering för att stoppa våldtäktsmän och pedofiler.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0