Miljöpartiets kongress 2016

Kommunisthot mot MP:s kongress

Publicerad 13 maj 2016 kl 17.11
Av Mattias Albinsson

Politik. Miljöpartiets kongress i Karlstad som inleddes idag uppges ha utsatts för hot från kommunister.
– Det är inget hot, säger Kommunistiska partiets Anders Wiklund till Fria Tider.

Dela artikeln

Utanför entrén till kongresslokalen i centrala Karlstad hälldes röd färg ut natten till fredagen. Bredvid färgen hade bilder på exploderade byggnader och bilder med namn på olika länder placerats ut.

– Vi rubricerar det som olaga hot mot grupp. Det är en allvarlig brottsrubricering, säger Morgan Connedal på polisen i Karlstad till Aftonbladet.

Men Anders Wiklund på Kommunistiska partiet i Karlstad, som ligger bakom aktionen, säger till Fria Tider att det handlar om en politisk aktion, inte ett hot.

– Det är inget hot till att börja med. Vi har valt att göra en aktion utanför Miljöpartiets kongress för att uppmärksamma deras inställning till värdlandsavtalet och Nato, säger han och fortsätter:

– Det har vi gjort genom att hälla ut blodliknande vätska och lägga ut bilder på krigsscener i Libyen, en krigsinsats som Miljöpartiet stödde. Det är så Miljöpartiets utrikespolitik ser ut i verkligheten om man skalar av snacket om demokrati och feministisk utrikespolitik.

Värdlandsavtalet är ett samarbetsavtal mellan Sverige och Nato som skrevs under 2014 och som riksdagen ska rösta om 25 maj. Kritikerna menar att avtalet för Sverige ett steg närmare Natomedlemskap och inte minst Sverigedemokraterna har uppgett att partiet tänker rösta nej till det.

Wiklund säger också att det är "olyckligt" att aktionen uppfattats som ett hot.

– Den som bör känna sig hotad är den svenska alliansfriheten, den svenska självständigheten samt länder som riskerar att drabbas av Nato och Natos våld, säger han.

Fria Tider har sökt Miljöpartiet för en kommentar.


"Rena Stasi-metoderna." Gärningsmannen kom undan med skyddstillsyn och sonen utmålades som "nazist" i media.0 Plus

Bisarra draget. Teorierna: Låg IQ, "ett rop på hjälp", substanser.0 Plus

Coronavaccin

Greps av polis efter gärningen. Erkänner allt – anser att vaccinet är livsfarligt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Snustorra brunnar i södra Sverige – myndigheterna "kan inte bistå"

Ingen beredskap – trots allt snack om klimatförändringar. "Region Gotland kan inte bistå de som har egna brunnar i händelse av att brunnen sinar".0 

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0 

Sjöjungfru-staty ska rivas i Köpenhamn – har för stora bröst. Sexistanklagade "Stora sjöjungfruns" öde har slutligen avgjorts.0