Krisande SvD tvingas sparka journalister

Publicerad 22 augusti 2012 kl 08.52

Media.Svenska Dagbladet gör ett uselt resultat och nu pågår intensiva förhandlingar om personalnedskärningar på tidningens redaktion.

Gilla artikeln på Facebook

För två veckor sedan fick den vänsterbetonade Stockholms­tidningens anställda veta att kraftiga besparingar och en omfattande nedbemanning var att vänta, skriver Journalisten.

Enligt samma branschtidning har journalistklubbens styrelse i ett mejl riktat skarp kritik mot tidningsledningen. Klubben ser "en betydande risk i att den påtalade nedbemanningen resulterar i en allt för tunn produkt som SvD:s läsare inte längre vill betala för", enligt Journalisten.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Media

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0