Mona Sahlin är enligt motiveringen "det svenska politiska etablissemangets mest uthålliga skandalkändis".

Mona Sahlin vinner Johnny Bode-priset

Publicerad 16 januari 2017 kl 10.49

Kultur. Mona Sahlin vinner 2017 års Johnny Bode-pris för att på underhållande sätt ha ställt till det för sig själv och sin omgivning. I motiveringen skriver man att "hon i likhet med Johnny Bode aldrig slutar förbluffa allmänheten med nya tilltag".

Dela artikeln

© Wikipedia

Johnny Bode, 1912-1983, var en skandalomsusad svensk musiker.

Mona Sahlin vinner Johnny Bode-priset för 2017, skriver Johnny Bode-sällskapet på sin hemsida.

Priset delas ut till en "kulturpersonlighet eller annan offentlig person som under det föregående året agerat i kompositören, sångaren och skandalartisten Johnny Bode-Delgadas anda, på så vis att han eller hon trampat i klaveret, skapat en skandal eller på annat underhållande vis visat fräckhet och/eller ställt till det för sig själv och sin omgivning".

I sin presentation av vinnaren uppmärksammar sällskapet bland annat att Sahlin har upprepade ärenden hos Kronofogden, svartavlönad dagmamma och körförbud på flera bilar. Man nämner även den så kallade Toblerone-affären och att hon skrivit ut falska intyg åt sin före detta livvakt, samt att hon införde begreppet "time out" i politiken.

"Det speciella med Mona Sahlin är inte varje enskild incident i sig, utan att hon i likhet med Johnny Bode aldrig slutar förbluffa allmänheten med nya tilltag. Hon har likaså haft en enorm förmåga att göra comeback", skriver man i sin motivering.

Johnny Bode, som priset är uppkallat efter, var en skandalomsusad musiker och skojare som blev bannlyst från såväl krogar som kulturliv för sina många bedrägerier.


Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Gängkriget

"Krigszon", "shithole", "nordafrikansk koloni". Polisen: "Det är ett helvete på ren svenska, vi har misslyckats".0 Plus

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0