Spänningarna i Europa
Det ligger "krig i luften" säger den tyska politikern Willy Wimmer, som anklagar Tyskland för att kränka svenskt vatten med ubåtar.

”Nato har förvandlats till ett aggressivt vilddjur”

Publicerad 7 juli 2016 kl 09.47

Utrikes. Nato är inte längre en försvarsallians utan ett ”aggressivt vilddjur” som aktivt söker konflikt med Ryssland. Det säger den tyska försvarspolitiska veteranen Willy Wimmer, som varnar för att det är ”krig i luften”.

Dela artikeln

I slutet av juni varnade Tysklands utrikesminister Nato för att söka konfrontation med Ryssland genom ”vapenskrammel och krigshets”.

Nu kommer liknande varningar från den tyske politikern Willy Wimmer, som varit parlamentsledamot i Bundestag i över 30 år och länge var det kristdemokratiska partiet CDU:s försvarspolitiska talesman.

– Ett Nato som förvandlats från en försvarsallians till ett aggressivt vilddjur står 15 mil från Leningrad. Det ligger krig i luften, säger Wimmer i en intervju med det tyska förlaget Kopp.

Wimmer säger vidare att tyska ubåtar har kränkt svenskt vatten i syfte att skapa förevändningar för att få in Sverige i Nato:

– Man låter tyska ubåtar manövrera i svenska vatten för att svenskarna ska anklaga ryssarna för det, och Sverige därför borde gå med i Nato.

Sveriges Radio rapporterade den 11 juni i år, två veckor efter att riksdagen sade ja till värdlandsavtalet med Nato, att det var en tysk ubåt som kränkte svenskt vatten vid fyren Vindbåden våren 2015.


"Fabian Sköldhamns" makabra historia. Pappa högg ihjäl mamma på barnavårdscentralen – inför barnen.0 Plus

Efter invasionen av Polen. Pat Buchanan om hur andra världskriget egentligen började.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Sverige ska skänka en femtedel av hela biståndet till Zelenskyj

Kiev skakas av korruptionsskandaler knutna till bistånd. Då presenterar Tidögänget största biståndsrockaden "någonsin i Sveriges historia".0 

Ekonominyheter

Inflationen sjunker rejält – nu nära målet

"Nu är vi verkligen på väg.". Men några nya räntesänkningar väntas inte i närtid.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0