Pegida i Sverige
S:t Petri kyrka i centrala Malmö låter klockorna ringa för islam i kväll.

Kyrkklockor ska störa Pegida i Malmö

Publicerad 9 februari 2015 kl 09.53

Inrikes. I kväll anordnar den svenska delen av den islamkritiska rörelsen Pegida sin första demonstration i Malmö. I samband med det kommer S:t Petri församling att låta sina kyrkklockor ringa för att visa kyrkans stöd för islam och "alla människors lika värde".

Dela artikeln

–  Vi måste som kyrka ge röst åt att alla människor har ett lika värde, både inför gud och i sig själv som människor, säger S:t Petris församlingsherde Maggie Signäs till Sydsvenskan.

Även andra protester väntar, skriver TT. På Facebook har många vänsterextremister anmält sitt intresse för att delta i en icke tillståndsgiven motdemonstration.

– Uppenbarligen är intresset stort, flera tusen har sagt att de ska komma, säger Maja Skans från arrangören No Pegida Sverige till TT.

Enligt polisen räknar Pegidas arrangörer – bland dem galleristen Henrik Rönnquist – samtidigt med att max 150 personer kommer att ansluta sig till den islamkritiska manifestationen, som inleds klockan 18:30 på Stortorget i Malmö.

Det innebär att antalet vänsterextremister kan bli många gånger fler, och polisen räknar med att det kan bli stökigt.

– Vi utgår från att det blir väldigt många människor på torget, säger Lars Förstell, pressekreterare vid Malmöpolisen till Sydsvenskan.

Pegida uppstod i slutet av förra året i Tyskland och har samlat tiotusentals människor i stora demonstrationer mot islamisering, massinvandring från tredje världen och USA:s ockupationspolitik. 


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Våldsamma upplopp efter brutal attack mot pensionär. Dådet har fått tusentals spanjorer att organisera sig – och kräva upprättelse.0 Plus

Mer från Inrikes

Brunnar sinar i stora delar av Sverige

Vattenbrist från Skåne till Boden.. Små grundvattenmagasin har mycket låga nivåer stora delar av landet.0 

Fördubblat antal sprängningar sedan 2024

Våldsläget skenar trots mediebild av motsatsen.. Under första halvåret 2025 har 104 sprängningar inträffat.0 

Hemligt hur många som får vittna anonymt

Ingen vet hur ofta nya lagen används.. Sedan januari i år är det möjligt att vittna anonymt i svenska rättegångar.0 

Majoriteten av Sveriges migranter är högutbildade – bland utvandrare

Många lämnar landet när examen är fixad.. Däremot har Sverige lättare att attrahera och behålla gängkriminella.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0