Sveriges Radio

SR bad om ursäkt för kritisk fråga om judar

Publicerad 18 februari 2015 kl 21.38

Media. Sveriges radio bad igår den israeliske sverigeambassadören Isaac Bachman om ursäkt för att en av det statliga mediebolagets journalister hade ställt en alltför kritisk fråga till honom under en intervju.

Dela artikeln

Det var i Sveriges radios "Studio Ett" igår som SR-journalisten Helena Groll frågade ambassadören om inte judarna själv har någon skuld i att antisemitismen i Sverige ökar.

– Har judarna själva något ansvar för den växande antisemitism vi ser nu? frågade hon.

– Jag förkastar frågan helt och hållet, svarade Bachman och tillade:

– Frågan om hur en kvinna bidrar till att hon blir våldtagen, det är helt och hållet irrelevant. Jag tror inte att det finns någon provokation som judar gör, de finns bara till.

Sveriges radios nyhetschef Anne Lagercrantz framförde efter intervjun en skriftlig ursäkt för den kontroversiella frågan.

"Vi ber oförblommerat om ursäkt för frågan. Den leder tanken fel och skuldbelägger både individer och en utsatt grupp", skriver hon.

"Vi utreder just nu händelsen och ser det som ett gemensamt ansvar för redaktionen. Vi ser mycket allvarligt på det som inträffat", heter det dessutom i den skriftliga usäkten.

På bloggar och andra sociala medier har många reagerat kraftfullt på Grolls fråga till Bachman.

Hela det omdiskuterade replikskiftet:

– Har judarna själva något ansvar för den växande antisemitism vi ser nu?

– Jag förkastar frågan helt och hållet.

– Varför?

– Det finns inget utrymme för en sådan fråga att ställas.

– Varför?

– Jag är inte arg på dig personligen, jag är van vid sådana frågor, som...

– Men berätta för mig, utforska den (frågan), varför är det en kränkning?

– Frågan om hur en kvinna bidrar till att hon blir våldtagen, det är helt och hållet irrelevant. Jag tror inte att det finns någon provokation som judar gör, de finns bara till.


Nyheter från förstasidan

Allards SVT-intervju: "Rikspolischefen är en gråtande kärring" – lämnar sedan platsen

Ger reportern två minuter: "Du får inget mer nu." Lämnade snabb kommentar om "Adidasriddare" och politiker som fortsätter med "vidöppna gränser fast de lovar något helt annat".0 

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Media

Grokipedia har redan nära en miljon artiklar. Ska konkurrera ut Wikipedias "vänstervridna propaganda" – med "sanningen" som vapen.0 

TV4 kallade dubbelmord antisemitiskt – klandras

Fälls för inslag om attentat utanför judiskt museum.. Granskningsnämnden tar inte hänsyn till att Trump, Merz och andra världsledare använde samma ord.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Kulturmarxistisk konsthall bryter med folkmördare. Liljevalchs avslutar sponsoravtalet med BNP Paribas.0 

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0