Tiggeriet

Polisen varnar för ljugande tiggare

Publicerad 21 mars 2015 kl 15.06

Inrikes. Polisen i Gävle varnar nu för tiggare som låtsas vara dövstumma i förhoppning om att få pengar.

Dela artikeln

Tiggarna påstår sig komma från "Dövstummas förbund" och vill att folk skriver på namnlistor, därefter kräver de pengar från dem som skriver på. Om man inte betalar blir tiggarna otrevliga, rapporterar Gävle dagblad. I samband med det framkommer det dessutom att tiggarna inte alls är dövstumma.

Fenomenet med tiggare som låtsas vara dövstumma har även rapporterats från Stockholmsområdet, bland annat från Märsta. Där har tiggarna varit extra påträngande och bland annat knackat på folks bilrutor i centrala Märsta och krävt pengar av dem.


Nyheter från förstasidan

Censurivrare ska portas från USA – EU-makthavare i riskzonen

Utrikesminister Rubios nya besked. "Viseringsförbud för utlänningar som är delaktiga i att tysta amerikaner."0 

Ekonominyheter

Gurun förklarar varningen: Svenska miljardärer sämst i världen

Stor majoritet klassas som rena parasiter. . "Sverige rankas som värst", bekräftar finansprofil bakom miljardärsindex.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Expo-veteranens nya karriär. "Känns ibland som att hela mitt liv består av att göra polisanmälningar."0 Plus

Mer från Inrikes

Kräver krafttag mot gnagare som tar över. Växande hälsorisk för befolkningen och ett hot mot "Malmös attraktivitet som stad".0 

Sverige ska finansiera Ukrainas äldrevård

Tidöregeringens nya satsning.. Ska "främja ett framtida ukrainskt EU-inträde".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0