Tiggeriet

Rumänsk TV: "Sverige är paradiset för romer"

Publicerad 26 mars 2015 kl 19.41

Inrikes. I ett reportage i rumänsk tv beskrivs Sverige som ett "paradis" för romer som vill söka sig utomlands för att tigga.

Dela artikeln

– Sverige verkar vara det nya paradiset för tiggare från Rumänien. De har upptäckt att där är lagarna mildare och folket mer generöst, säger nyhetsankaret i inslaget, som SD-Kuriren har översatt till svenska.

Kanalen har varit på besök i Stockholm och pratat med tiggare som uppger att de tjänar 20 dollar om dagen och får äta gratis på soppkök. Det är förhållanden som är betydligt bättre än hemma i Rumänien.

En av tiggarna, Constantin, berättar bland annat att polisen är mycket mer tolerant i Sverige än i hemlandet.

– Även om de är väldigt högljudda är det ingen som säger ifrån. Constatin har märkt att även om polisen rör sig omkring dem ofta så säger de inget, säger reportern enligt SD-Kuriren.

Antalet romer som tar sig till Sverige för att tigga har ökat mycket kraftigt de senaste åren, och de flesta kommer från just Rumänien.

Fria Tider avslöjade förra veckan att tiggare och andra EU-migranter, enligt en färsk utredning från Migrationsverket, har rätt till skattefinansierat boende och bidrag i Sverige om de ansöker om asyl.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Blancolån finansierar "kontantinsats" när unga köper bostad

"Ett systemfel.". Mer än var tredje lånar hela vägen till "nocken".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Inrikes

Nya SD-segern: Sänkt moms på dansband

Överens med regeringen.. Fortsätter att få igenom "plånboksfrågor" medan invandringen fortsätter.0 

Teorin: Lars Trägårdh knarkade upp kulturkanon-pengarna

Antas ha bett ChatGPT skriva kanonen.. Jonas Gardell tror slarvet beror på AI och dålig arbetsdisciplin.0 

AMS ip-kontroll: 4.000 lyfter a-kassa från utlandet

Loggar in direkt från Thailand och söker bidrag.. "Vi pratar om personer som befinner sig utomlands fast de borde vara i Sverige och söka arbete".0 

Många reservofficerare ej i form för tredje världskriget

Larmet: För plufsiga, trötta, gamla.. Endast var femte av Sveriges 7.000 reservofficerare är under 45 år.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0